Pioneer hibridi

Mikulaseva tabela je zanimljiva. Kod nas u ataru N01 je daleko bolji od 9911. Kod 9911 je 1% manja vlaga.
 
Kod mene trenutno veća vlaga na 9911 i 412 nego pre 15 dana ali vrši će se u utorak i sredu pa šta mu bude - bude , biće smešten u silose
Kad se gleda klip izgleda ekstra suv ali kad se okruni onda se vidi da je vlaga pri dnu zrna i da vlagu dobija iz čokova ( čokanj , šapurika , kočanka...) i da pri ovakom vremenu ni za 20 dana se vlaga neće bitno promeniti, Trebalo bi da budu sunčani dani , vetroviti ili mraz ( uglavnom vreme sa velikim at. pritiskom)
 
Mikulaseva tabela je zanimljiva. Kod nas u ataru N01 je daleko bolji od 9911. Kod 9911 je 1% manja vlaga.

Ovde je situacija obrnuta, ali ne znatno... N01 je imao za 1% manju vlagu, i za 5-10% manji prinos od 9911... E sad, s obzirom da sam 9911 pratio skoro pa svakodnevo, misljenja sam da bi u susnim uslovima
bio bolji od N01, svo vreme sam imao utisak da njemu velika kolicina padavina najmanje prija, uostalom vas atar ide tome u prilog. Kod vas je znatno niza zemlja i rezultati aquamax hibrida nisu sjajni, spram rezultata koje je postigao na visim terenima.

Konkretno kod mene je 9911 isao preko 15t/ha sa vlagom od 18.9 - 19.3% i bio je jedan od tri najbolja hibrida po prinosu ove godine na mojim njivama.
 
Ja sam do sada skinuo P0412, dobro se pokazao, za nijansu je cak I bolji od P1114 koji je velika fao grupa, ali nije aquamax, a ostao mi je jos P0216 od aquamax-a, deluje obecavajuce, takodje mi se dopao i P0725 (fao 630) od novih hibrida, ne mogu da kazem prinos posto je u kamionu bio pomesan sa ostalim hibridima.
Znaci po meni P0412, P1114, P0725i i P0216 kao cetvrti.
 
Kao stabilan u svim uslovima neprevazidjen je 5276 , to je nešto kao N01 kod Pionira , samo često rodniji . Ima navodno zamjenu u novom 5222 , ali izgleda da ga nije nadmašio . Ako i ima Pionir slabu tačku , onda je to možda u nicanju u slabim uslovima , recimo hladno i vlažno , tu je Dekalb br 1 , zato pitam koji se Pionir izdvaja po nicanju u hladnijim uslovima ?
 
Ja već pet godina na par njiva posejem pola njive Pionirov Hibrid a pola njive Dkc hibrid, u u proteklih četiri godine uvek je nešto bolji prinos dao Dkc ali ove je obrnuto, nešto bolji je Pioneer. Mada Dkc ima za 1% manju vlagu ista fao grupa.
Za iduću godinu na pola mojih njiva ide Pioneer Aqua Max P0412, P0216, i P0725 a druga polovina Dkc 5276 i Dkc5007

- - - - - - - - - -

MOMOSARIC
Pionir N01 odlično podnosi stresne uslove u nicanju
 
Danas skinuti V74 i F38 vlaga 18 i 18,5 V74 nacurio više za 1000kg po kj
 
To je razlika u prinosu, v74 je bolji za 1000kg/kj.

Inace, kako ste zadovoljni sa stabljikom kod f38, ja bas i nisam, nisko postavljen klip, a stabljika sva nikakva , ponegde slomljena po pola, na ovakvu godinu sam ocekivao vise
 
Da razlika je 1000kg više u korist V74.Kolega i kod mene F38 slomljen na pola,dobro je nema ga trulog ni buđavog ,ali ništa naročito očekivao sam više od njega. Dogodine biće zamenjen sa P0216
 
Poslednja izmena:
Isti slučaj svake godine , bar kod mene , F38 jako slab kvalitet stabljike , zato ga i skidam uvjek sa visokom vlagom , al zato prinos redovno dobar.
 
Ja sam u nedjelju bio na ispomoći kod brata, izigravao sam šlep službu :osmeh: tj. izvlačio traktore s kukuruzom s njive na put. Kombajniran je PR37N01 i to ovaj lijevo, niži na slici

s401_zpsfb877e65.jpg


Parcela je ~ 17 jutara i bilo je ukupno 146 tona zrna (ali sa 24,5% vlage), tj. nekih 8,5 tona po jutru ili oko 14,5 tona po hektaru , što bi ako se koristi formula za izračun bilo 12,47 po ha odnosno 7,3 po jutru po JUS-u.
 
Branko kad bi ga ovi naši sveli po našim tablicama sa tom vlagom bi bilo oko 6,5t po kj, samo šta moš, u njihovim smo rukama.
 
Kod nas je ok što se toga tiče jer je dosta velika konkurencija, nismo baš ratarski kraj (više stočarski, povrtlarski i cvjećarski) a u krug od cca 15 km pet firmi otkupljuju kukuruz od toga su dvije internacionalne ( http://www.ameropa.com/en/ameropa i njemačka deuka ) , zatim podravka i dvije manje privatne tako da ideš onome tko je najpošteniji i najbolje plača, jedino je cijena za ku..c ovo bratovo je izašlo 53 lipe po kg ( 8,27 dinara). Ameropa ima silose i svoj gat za utovar u spltskoj luci gdje odmah nakon sušenja i transporta tovare na brod i sve šalju za izvoz.
 
Nazad
Vrh