PIO + Zdravstveno

@milan971
Ne znam kako su to uspeli, nije mi to baš jasno.
Potrebno je minimum 15 godina uplaćenog staža da bi se ostvarilo pravo na penziju.
15x82000 koliko je sada za jednu godinu mu dodje 1230000!?
Moguće je da im je falilo toliko, da su imali neko drugo osiguranje nekad, radničko verovatno. Tako jedino.
Ne verujem baš da su takve zloupotrebe moguće..
 
Smilad.
ljoprivredno PIO osiguranje jeste obavezno osiguranje za svakog ko ima više od 0,5Ha a nije osiguran po drugom osnovu. Nema nikakve odredbe dobrovoljnosti.
Tako da zapravo jedino lična prijava, odnosno pojavljivanje kod referenta u fondu PIO dovodi do ulaska u osiguranje.
:sta: :sta:
Znači da rezimiramo:Imaš 100ha mašala!Nikad ne odeš u PIO.nikad ne dobiješ rešenje.nikad nisi dužan i naravno NIKAD ne podnosiš zahtev za penziju od 12000rsd (arenda je 40 000E)
Ali..Prijatelj iz Vilova je sličan slučaj bio dok se nije pojavila ona žuta bagra i ponudila subvencije od180E i 60 l goriva bez akcize do 100ha.Kako ne biti dobrovoljac (mada je malo gunđao kad je dobio da odjedared plati PIO od 1986 do tada)ali je brzo zaboravio .On svakako nema problem..
Deda Savo kome u to vreme ja plaćam zakup i pola subv.za 7kj koje je dobio kao kolonista,rešio da je to malo i otišao i dobrovoljno se prijavio_Odma je dobio zaduženje(na koje je odma krenula kamata jer odakle mu te pare) isto kao i Rada,ali i 25puta manju uplatu.Posle su prodali zemlju..
Da se ne lažemo niko se u polj.pio nije prijavio zbog penzije,jer je ekonomski neisplativo.Uzadnje vreme naviše su u problemu ljudi kojima fli par godina do min,staža pa to pokušaju da reše prijavom na polj.ali kad im retoaktivno odežu cifru često ćar pojede vajdu.
Da još jednom ponovim:Nećete dobiti poziv,neće vas privesti policija,sami morate da odete kod referenta i da mu kažete želim da uđem u PIO.Neka mi neko objasni šta tu obavezno :ppozdrav:
 
@Steco
Mislim da si sam sebi najbolje odgovorio..

Da osiguranje nije obavezno, oni koji su imali obavezu plaćanja kad žele ići u penziju ne bi imali problem.
Stanje stvari je takvo kakvo je na žalost.
I sam zakon u imenu ima "obavezno penziono osiguranje poljoprivrednika".
Govorimo o pravnom osnovu i zvaničnom gledanju državnih organa.

A to kako neko vidi čitav problem, to je samo lični ugao gledanja.
Naravno, ako neko misli da mu penzija neće trebati, najbolje je da ćuti i ne pojavljuje se nigde.
Mislim da je to redak slučaj jer su ljudi uglavnom ranije bili zaposleni i po tom osnovu steći će pravo na penziju kad napune godine.
Ali šta se onda dešava, pronadju im dugovanja i ode pola penzije duži period na isplatu tog duga.

O tome se radi, da mnogi nisu svesni da će im penzija koju očekuju biti značajno umanjena zbog različitog dugovanja po osnovu obaveza na poljoprivredu u periodu kad nisu imali drugo osiguranje.

Ako neko ni ne pomišlja na penziju, onda problema nema. Neka nastavi da ne plaća.
 
Kao što je kolega @smilad potvrdio moja pisanja, i ja kontrapotpisujem sve što je napisao. Možete da se ljutite koliko hoćete ali nemojte pucati na glasnika. Par stvari da podvučem:
- svi znamo koji su kriteriumi za zaposlenje u državnoj službi poslednjih 30 godina. Uglavnom najgori đaci se uzimaju u službu i nemojte očekivati neku posvećenost, motivisanost, tačnost ili stručnost od njih,
- sistemska povezanost između organa države je jako loša,
- uz to ovo je osetljivo pitanje za političare u državi sa 10% stanovništva koji se bave poljoprivredom,
- iako vam izdaju papir da nemate dug, to samo znači da ne postoji dospeli obračunati dug, a ne da vam je Poreska uradila neku proveru/reviziju i da je utvrdila da vi niste i nikad nećete biti dužni retroaktivno,
- ja i @smilad smo vam rekli šta kaže zakon, a to šta se dešava od opštine do opštine zavisi od prethodnih stavki,
- postoje dva momenta kad vam može iskočiti babaroga iz ormara: kad podnesete zahtev za penzionisanje (kad neko stvarno uzme da pregleda šta ste vi sve uplaćivali do tad i šta ste trebali da uplatite) i kad država ostane bez kinte.

PIO i zdravstveno MORAJU da plate subjekti koji ostvaruju prihode od poslovanja i TAČKA. Prodaja zemlje, prodaja starog traktora, prodaja kolekcije Turbo sličica nisu prihodi od poslovanja. Prodaja kukuruza, soje, mleka, svinja, vina, pružanje mašinskih usluga su prihodi od poslovanja i oni se oporezuju. Okolnosti koje vas automatski kandiduju za plaćanje PIO+zdravstvenog osiguranja na poljoprivredu su posedovanje poljoprivrednog zemljišta (smatra se da posedovanje zemlje uvek garantuje prihod: zakup ili proizvodnja) ili svojstvo nosioca RPG. Svaka situacija u kojoj se neko prepozna u ovom pasusu, a ne naplaćuje mu se PIO i zdravstveno nek ponovo pročita prve četiri crtice.
 
Znam ljude koji su otisli u penziju po nekom drugom osnovu a zadnjih desetak godina, kad nisu nigde radili, su imali zemlju i bili nosioci registrovanog poljoprivrednog gazdinstva i niko im nije trazio da plate PIO ili socijalno niti im je umanjivana penzija zbog toga kad su je dobili na osnovu godina zivota. Izgleda razlicita praksa u razlicitim krajevima iste zemlje sto je nelogicno.
 
Ima svakakvih priča i verujem da ima ljudi koji su se tako provukli zbog razloga koje sam naveo. Ja vam kažem šta kaže zakon i sve van toga nije po zakonu. Ja ne mogu da dam nekome savet da ne plaća PIO 10 godina jer ima 15% šanse da ne plati ništa na kraju, a 85% šanse da plati 1.200.000 din plus kamate, a možda ga i fenduju u međuvremenu.
 
Po stoti put..
Samo laži i pola istine kako im trenutno paše.
Ovaj dotični isto najavljuje od kako je postao ministar.
Da treba ozbiljna i razumna reforma, treba.
Plašim se samo da ne naprave još gore nego što je sad, pošto u njihovoj režiji često bude upravo tako.
Kao asfaltiranje Skadarlije, pa redjanje kaldrme na asfalt..
 
MMF već godinama traži da se to reši,međutim oni odlažu jer bi otpis duga(koji je većinom nenaplativ osim oduzimanja zemlje,za šta ovi nemaju muda)umanjilo našu najuspešniju itd..zato što bi se u slučaju otpisa smanjio prihod u budžetu za milijardu evra ,tako da bi deficit sa najnovijih 3,2mil.porastao na 4,2mil,e.pa nebi bili najolji u svetu nego samo u Evropi što nemožemo da dozvolimo složićete se :haha:.Budzet se inače frizira ali ovo je najveća stavka koja se redovno knjiži kao prihod.
 
Koliko je sada PIO i zdravstvo za poljoprivrednike na godišnjem nivou, jel se plaća kvartalno ili mesečno?
 
Da li je menjan iznos u 2022 godini ? Ne mogu da se setim da li sam dobio rešenje za ovu godinu.
 
Nazad
Vrh