PIO + Zdravstveno

Bitno da napomenem: postaješ poreski obveznik onog trenutka kad počinješ da ostvaruješ prihod od poljoprivrede (ako imaš zemlje u vlasništvu smatra se da prihoduješ od prodaje robe ili pak zakupa, ako imaš ugovor o zakupu od prodaje robe, ako imaš stoke...). Zato se oporezuju vlasnici zemlje iako nemaju RPG.

Upis u registar PG je dobrovoljan! Nije obavezno otvoriti PG ako se neko bavi poljoprivredom, ali je to jedini način za dobijanje povlastica od države (subvencije, povraćaji, zakup državne zemlje...)
 
Dobro, hvala na odgovoru!
Pisao sam pre 5g ali evo da ponovim, Kad sam prestao da radim počeo sam da plaćam "poljoprivredno" zdravstveno siguranje. Tada su mi rekli u socijalnom da plaćanje PIO nije obavezno tj da je dobrovoljno, kao što je neko ranije već napisao. Niko nije spominjao nikakvo zaduženje, niikakve mi opomene ni rešenja ne stižu za PIO, stižu samo za zdravstveno i ne znam zašto bih ga plaćao a ni odakle bih ga plaćao od gazdinstva sa manje od 10ha.
 
Ne sumnjam da su ti tako rekli, ali nije tačno. Porez ne može biti fakultativan. Ako ostvaruješ prihod mora da platiš. Ako si počeo da plaćaš, oni će te zaduživati dok ne stekneš uslov za penziju ili podneseš zahtev da više ne prihoduješ od poljoprivrede, ili treće nedajbože. Tvoja je obaveza da se skineš sa PIO-a ako više nema osnova da te duže (prodao si zemlju ili si se zaposlio).

To što je manje od 10 ha njih ne zanima, čim je >0.5ha. Posej 10ha luka pa može da se živi...
 
Kada pišeš porez misliš na PIO?
Tačno ili ne, lakše mi je da verujem da je tako kao što kažu, a ne vidim ni jedan razlog da mi to ne traže ako im to dugujem.
 
Da, PIO+zdravstveno su poreske kategorije.

Opet citat Zakon o PIO:
Član 1.
Penzijsko i invalidsko osiguranje u Republici Srbiji je obavezno.

Kako hoćeš, al bolje veruj zakonu.
 
Cale ima i zemlju i gazdinstvo na sebe. Zdravstveno placa i dalje do penzije. On je placao Pio 30 god, ispunio je uslov samo ceka godine za penziju. Posto smo na isyoj adresi ja sam poceo da uplacujem sebi Pio, jer po zakonu jedan clan domacinstva mora da placa Pio.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
Bas tako! Skoro isti slucaj! Ali ne vredi objasnjavati nekima nikako.
Toliko nebuloza napisanih kako znaju zakon i sta zakon kaze, a na kraju nema veze sa realnoscu.
Jasno ko dobar dan i lako izvodljivo.
Jedan clan domacinstva izlazi ako ima uplacenih 15 godina i uleti drugi clan.
Zasto bi neko platio ukoliko ne zeli, vise od 15 godina?!
Svako ko je nateran od strane nekih sluzbenika i dalje da plati ( vise od 15 god) a u medjuvremenu zeli prekid jer ulazi drugi clan domacinstva je stvar nekog neznanja ili tvrdoglavosti tog sluzbenika u nekoj toj opstini!
 
Raša je jasno odgovorio :eek:tac je ispuno uslov pa se "skinuo"sa osiguranja.Ovo sa više gazdinstava na istoj adresi nisam ni komentarisao jer nemam takav slučaj.
15 godina nije uslov već minimum potrebnog staža ako isunjavaš neki drugi uslov(invalid.godine..).
Zadrugar ,piolj.PIO nije obavezan od 1988.g.Svako se dobrovoljno prijavio iz svojih ličnih razloga ,a probleme imamo mi koji smo se dobrovoljno prijavili zbog subvencija koje nam više nisu aktuelne.
Lični primer
Ja i žena smo bili zaposleni u svojoj firmi,kada su se pojavila gazdinstva i subvencije po ha za koje je bio uslov polj.PIO,kao i za zakup drž.zemljišta.Odlučili smo da nju odjavimo i dobrovoljno prijavimo na polj.
Nakon prijave dobili smo da platimo retoaktivno pio za sve vreme od kada je postala vlasnik zemljišta a nije bilo pokriveno drugim osiguranjem(bilo oko dve godine)Kada je došao napredni i ukinuo subv.napredno smo odjavili polj.i prijavili ponovo u firmu.Nakon dve godine došlo je do promena u firmi i ona je odjavljena sa 17 g. staža i 47 g.života.Posle šest meseci isteklo je zdravstveno pa sam otišao da je prijavim na polj.kažu ne trba već je prijavljena i na PIO i na zdr.i dug je xxx plati pa da overimo knjižicu.To je bilo pre pet godina.
Ja se kao naljutim i neću da plaćam,država nema obavezu da me obaveštava o dugu i svi srećni,ali dođe korona.Bilo je čupavo srećom izbegli bolnicu,ali ozbiljan problem neoverena knjižica a dug će morati da se plati....
Dug za PIO nikad ne zastareva i nasleđuje se!
 
Mogu reći i potvrditi da je sve što je @zadrugar66 u prethodnim porukama citirao i rekao potpuno tačno.
Govorim iz sopstvenog iskustva i potrebe da se pre par godina o svemu raspitam i upoznam.
Dakle informacije su tačne i proverene.

To što ne stiže zaduženje za PIO svakome koga zakon tretira kao obveznika je odraz rasula i nerada u državnoj institucijji koja o tome treba da brine. Sistem prijavljivanja po službenoj dužnosti u praksi ne funkcioniše, ali zapis o obavezi plaćanja postoji pa se otud dug javi prilikom podnošenja zahteva za odlazak u penziju.

Nikome od nas što iznosimo ove navode ne godi što je stanje stvari takvo.
I sam već više od 25 godina uplaćujem zemljoradnički PIO doprinos.
Sistem poljoprivrednog penzijskog osiguranja je katastrofalan, i nema tu ničeg dobrog.
Mesečna primanja onih koji se tretiraju kao socijalni slučajevi su značajno veća bez dana uplaćenog staža.
Ali treba biti svestan trenutnog stanja.
 
Bas tako! Skoro isti slucaj! Ali ne vredi objasnjavati nekima nikako.
Toliko nebuloza napisanih kako znaju zakon i sta zakon kaze, a na kraju nema veze sa realnoscu.
Jasno ko dobar dan i lako izvodljivo.
Jedan clan domacinstva izlazi ako ima uplacenih 15 godina i uleti drugi clan.
Zasto bi neko platio ukoliko ne zeli, vise od 15 godina?!
Svako ko je nateran od strane nekih sluzbenika i dalje da plati ( vise od 15 god) a u medjuvremenu zeli prekid jer ulazi drugi clan domacinstva je stvar nekog neznanja ili tvrdoglavosti tog sluzbenika u nekoj toj opstini!
Ne bih da se ponavljam, ali to sam i napisao u postu #577: "Obavezno su osigurani nosilac poljoprivrednog domaćinstva i nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, odnosno najmanje jedan član domaćinstva, porodičnog poljoprivrednog gazdinstva ili mešovitog domaćinstva."

Tj postoji mogućnost da neko iskoči sa PIO-a, ako će drugi član domaćinstva da uleti umesto njega... Uglavnom nakon 15 godina kako bi se ostvario minimalni uslov za starosnu penziju ili invalidsku nedajbože.
Zadrugar ,piolj.PIO nije obavezan od 1988.g.Svako se dobrovoljno prijavio iz svojih ličnih razloga ,a probleme imamo mi koji smo se dobrovoljno prijavili zbog subvencija koje nam više nisu aktuelne.
Ne pričam o '88 već o 2021. Problem nemaš s tim što si se prijavio na PIO pre 15-20 godina, već što danas ostvaruješ prihod od poljoprivrede.
Lični primer
Ja i žena smo bili zaposleni u svojoj firmi,kada su se pojavila gazdinstva i subvencije po ha za koje je bio uslov polj.PIO,kao i za zakup drž.zemljišta.Odlučili smo da nju odjavimo i dobrovoljno prijavimo na polj.
Nakon prijave dobili smo da platimo retoaktivno pio za sve vreme od kada je postala vlasnik zemljišta a nije bilo pokriveno drugim osiguranjem(bilo oko dve godine)
Kao što sam i rekao, iako je stanje 0, Poreska/PIO može u svakom trenutku da se opasulji da vam nešto nisu naplatili a trebali su. Ukoliko nije plaćala po drugom osnovu, a imala je zemlju, znači da je ostvarivala prihod od poljoprivrede, znači da je bila obveznik PIO na poljoprivredu te dve godine. Razlog što nisu naplatili je što RGZ i PIO nisu bili povezani sistemski kako treba. PIO bi trebao da dobije info svaki put kad neki JMBG prvi put stekne >0.5ha poljoprivrednog zemljišta.

Kada je došao napredni i ukinuo subv.napredno smo odjavili polj.i prijavili ponovo u firmu.Nakon dve godine došlo je do promena u firmi i ona je odjavljena sa 17 g. staža i 47 g.života.Posle šest meseci isteklo je zdravstveno pa sam otišao da je prijavim na polj.kažu ne trba već je prijavljena i na PIO i na zdr.i dug je xxx plati pa da overimo knjižicu.To je bilo pre pet godina.
Ne znam na koji period se odnosi dug, ali čim prestane zaposlenje, sledećeg dana je ponovo obveznik poreza na poljoprivredu. Trebalo bi da je dug za period od promena u firmi, do overe kad si išao u PIO/socijalno.
Ja se kao naljutim i neću da plaćam,država nema obavezu da me obaveštava o dugu i svi srećni,ali dođe korona.Bilo je čupavo srećom izbegli bolnicu,ali ozbiljan problem neoverena knjižica a dug će morati da se plati....
Drago mi je da ste izbegli bolnicu...
Dug za PIO nikad ne zastareva i nasleđuje se!
Upravu si, pregledao sam Zakon i dug za PIO i zdravstveno ne zastareva više.

Do 2012. PIO nije zastarevao, zdravstveno jeste. Do maja 2013. ništa nije zastarevalo. Do 1.1.2016. sve je zastarevalo za 5 godina. Od 1.1.2016. više ne podleže zastarelosti ni PIO, ni zdravstveno. Možda će menjati još koji put...

Ko je uplatio više ili pogrešno doprinose, takođe nema zastarelosti.

Dug se nasleđuje samo do visine vrednosti nasledstva.
No code has to be inserted here.
 
I dalje tvrdim da puko vlasništvo nad polj.zemljištem ne znači obavezno PIO osiguranje.Sve dok se dobrovoljno(znači popunjenu prijavu lično ne potpišeš) ne prijaviš nikad nećeš imati nikakvo zaduženje po osnovu pio.U tom slučaju možeš plaćati samo zdravstveno osig.Kad se jednom prijaviš nemožeš odvojeno plaćati (mada su računi različiti),dug je ukupan i ako ne izmiriš u celosti knjžica je neoverena!
Fond ne razlikuje prihod od zemlje nego je osnovica golo vlasništvo koje je isto i za 0,5 kao i 1005ha.
Ovo i vezano zdravstveno osiguranje i jesu osnovne izmene u predloženom zakonu koji godinama ne dolazi na dnevni red.
 
Gresis, ja nisam hteo da placam Pio a imao sam svoju zemlju vise od 1ha. Posle tri godine registrovanog gazdinstva samo mi je stiglo obavestenje na kucnu adresu, posle kad sam bio u poreskoj stojao mi dug za Pio, jedna rata od pocetka godine.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
@Steco
Ako taj neko nije PIO osiguran po nekom drugom osnovu, radničko, samostalna delatnost, penzioner, itd..
A poseduje najmanje 0,5Ha obradivog zemljišta, uvek je u obavezi plaćanja doprinosa čak i ako mu ne stiže rešenje od poreske uprave. Dug mu ne mogu naplatiti retroaktivno, unazad, u novcu, ali kao što je više puta rečeno ako jednom ikada bude hteo u penziju imaće neuplaćen staž i dugovanje koje se naplaćuje umanjenjem penzije. Ono može biti značajno ako je penzija stečena prvenstveno iz radničkog i ostalog osiguranja.

Poljoprivredno PIO osiguranje jeste obavezno osiguranje za svakog ko ima više od 0,5Ha a nije osiguran po drugom osnovu. Nema nikakve odredbe dobrovoljnosti.

Takodje svaki nosilac poljoprivrednog gazdinstva ako nije drugačije osiguran u periodu dok ima registrovano gazdinstvo je obavezno osiguran na zemljoradnički PIO. Čak i da mu ne stiže rešenje, danom otvaranja gazdinstva nastaje obaveza i dug.

Ista stvar važi i za nosioca poljoprivrednog domaćinstva, jedino ne postoji jasno definisano ko je on već se smatra da je to onaj jedan član koji uplaćuje.

Razlika izmedju poljoprivrednog gazdinstva i domaćinstva je ta što su gazdinstva registrovana u upravi za trezor sa definisanim nosiocem i članovima, a domaćinstva to formalno nisu već se članovima smatraju svi koji žive na istoj adresi. Tako se javlja situacija da može postojati više poljoprivrednih gazdinstava na istoj adresi ukoliko su registrovana ponaosob, ili samo jedno poljoprivredno domaćinstvo ukoliko nije bilo registracije.

Olakšica koja je uvedena 2013-te je da postoji obaveza plaćanja PIO za samo jednog člana poljoprivrednog gazdinstva ili domaćinstva, ali kod gazdinstva to uvek mora biti nosilac gazdinstva ukoliko kao što je rečeno nije na drugi način osiguran. Ranije su svi imali obavezu plaćanja. I u tom slučaju ako neko od članova nema drugačije regulisano osiguranje mora on biti taj jedan koji će umesto nosioca plaćati PIO. Ako neko poseduje poljoprivredno zemljište, nije osiguran ni na jedan način i ne želi da bude, jedina mogućnost tako da kažem da se "skloni" je da bude član poljoprivrednog gazdinstva čiji nosilac plaća zemljoradnički PIO ili da neko drugi u okviru poljoorivrednog domaćinstva to radi.

Pošto je minimalni uplaćen staž za odlazak u penziju 15 godina, jasno je da postoji mogućnost da u okviru gazdinstva ili domaćinstva dodje do prijave na PIO novog člana, i odjave onog koji već ima uplaćenih tih 15 godina. Zakon ne vrednuje u pogledu visine penzije onog koji je plaćao PIO samo 15 ili 40 godina, tako da je to još jedan apsurd. Svi su isti i imaju bednih 12000 ili već koliko hiljada.

Sve ovo su tvrdim tačne informacije oko kojih ne treba da bude polemike.
Svako ko ovde nešto napiše treba da stoji iza toga.
Po meni nije u redu iznositi neproverene i netačne navode i dovoditi druge u zabludu.
 
Значи по овоме твоме мој отац који је 91год остао без посла фирма отишла под стечај,а и има земљу на себи фактички је требало преко земље да буде осигуран?
 
smilad@
Treci pasus ti nije tacan ,ja imam reg. gazdinstvo od 2007 nemam zemlje u vlasnistvu nisam osiguran ni po jednom drugom osnovu i nemam pio zaduzenja.
Konkurisao sam za neke priklj. masine 2018 i iz PU sam dobio potvrdu da nema zaduzenja po toj osnovi.
 
@DraleTD
Nisi opisao kompletnu situaciju, da li je možda u domaćinstvu još neku uplaćivao zemljoradnički PIO i slično.
Da li imate registrovano gazdinstvo? Ko je nosilac gazdinstva? Da li ti plaćaš osiguranje?
Ako je samo tvoj otac vlasnik zemlje i niko drugi nije plaćao doprinos, onda gotovo sa sigurnošću mogu da kažem da je otac bio i jeste obveznik doprinosa za PIO zemljoradnika.
Objasniću u nastavku zašto.

@milan971
Šta da ti kažem, već sam pisao šta se tu sve dešava.
U poreskoj upravi nemaju zaduženje zato što nisi prijavljen u fondu PIO.
Tek kad Fond PIO prosledi informaciju o ulasku u osiguranje Poreskoj upravi dobijaš zaduženje.
Ali i tada samo od početka te godine kada ulaziš u osiguranje pa nadalje, a ako imaš zaostalih obaveza one ostaju da "vise" pošto ne mogu da te novčano terete unazad, sve do trenutka penzionisanja kada se to dugovanje pojavi. Bar je tako trenutno i godinama unazad.
Ako nikad ne podneseš zahtev za odlazak u penziju nećeš ni imati problema.
Začaran krug u kojem institucije ne rade svoj posao.

Prijavu na osiguranje bi trebalo po službenoj dužnosti da podnose službenici Poreske uprave ili Mesne zajednice ili Fonda PIO.
U praksi prijavljivanje po službenoj dužnosti uglavnom ne funkcioniše zato što zaposleni ne rade svoj posao, a mnogi i izbegavaju da podnose prijave jer im je poznato da poljoprivrednici sa malom površinom nisu u stanju da izmiruju dugovanja.
Tako da zapravo jedino lična prijava, odnosno pojavljivanje kod referenta u fondu PIO dovodi do ulaska u osiguranje.
I tada prijavu ne podnosi sam obveznik, već to formalno uradi referent.

To što nema zaduženja u Poreskoj upravi ne znači da ne postoji obaveza plaćanja doprinosa za PIO.
Kao što sam već rekao, oni ne mogu dug unazad naplatiti kroz novčani iznos, odnosno nekakvom zaplenom i slično.
Nije postojalo rešenje i obaveza plaćanja i to greškom, odnosnom nemarom državnih organa.
Ali ih to na žalost ne sprečava da jednom kada osoba dodje do trenutka da ide u penziju (ako je imala radničko i drugo osiguranje) i podnese zahtev za penzionisanje, provere svu dokumentaciju, pa tom prilikom zatraže izveštaj iz katastra, uprave za trezor - gde se registruju gazdinstva i drugih bitnih institucija,
Tada ustanove da je postojala obaveza plaćanja doprinosa, i nastane neuplaćen staž i dugovanje koji naplaćuju kroz umanjenje penzije.

Ja sam to sve morao da istražim i saznam zbog lične potrebe odnosno člana porodice.
Na sreću, relativno brzo sam reagovao, pa je dugovanje unazad bilo kraći vremenski period.
Znači govorim iz ličnog iskustva sa preciznim i tačnim informacijama.
 
Da razumem sve i ja ovo znam iz licnog iskustva.
A takodje znam za nekoliko slucajeva u poslednje 3-4 godine da su osobe bez dana uplacivanja podnosile zahtev za polj. penziju i da su jednokratnom uplatom od 300000din stekle pravio na istu.
 
Nazad
Vrh