PIO + Zdravstveno

Minđušar je bio u pravu kada je jednom prilikom napisao da treba uvesti obavezno životno umesto PIO kao uslov za dobijanje subvencija. Model penzionog fonda međugeneracijske solidarnosti nije prilagođen socijalnoj klimi vremena u kome živimo. Smišljen je u vreme kada je prirodni priraštaj bio daleko većii, prosečan životni vek kraći, a radni vek duži(ranije se ulazilo u radni odnos).
Načuo sam nešto da će se u neko dogledno vreme čak i zaposlenima isplaćivati bruto plate uz obavezu privatne penzije, odnosno životnog osiguranja. Samo se bojim da će to biti dobar izgovor poslodavcima(privatnicima) da uplaćuju "bruto" plate u iznosu neznatno većem od neto. Znam ja naše ljude!

@nikolavera PIO nije obavezan niti ga je u opšte i moguće uplaćivati na svoje ime ako ga već uplaćuješ po drugom osnovu(zaposleni, penzioneri, samostalne delatnosti...). Čak šta više, moguće je i samo zdravstveno osiguranje uplaćivati na zemlju(u slučaju da ne uplaćuješ po drugom osnovu) bez obaveze da uplaćuješ i penzijsko ako ne želiš, tj. nemaš površinu da bi ti se ta investicija isplatila(zbog subvencija). Ovo je 100% provereno jer jedan kolega nema posao niti mu je iko u kući zaposlen nego 'rani krave, živi isključivo od poljoprivrede i nema toliko zemlje da bi mu subvencija bila veća od iznosa PIO-minimuma koji bi morao u napred da uplati. To se odnosi na one dve nesrećne godine za sirotinju kada je PIo bio uslov za subvenciju.
Drugo, iznos koji se u plaćuje u PIO biraš sam, ali ne može ispod njihovog minimuma. Poljoprivrednici u glavnom svi uplaćuju samo taj minimalni iznos.
Taj minimalni iznos za PIO je fiksni bez obzira na to da li obrađuješ 0,5 ili 500 hektara i takođe nebitno da li proizvodiš pšenicu, jagode ili dijamante.
 
Pozdrav svima dugo me nije bilo (nisam imao nikakvih problema pa sam uzivao :osmeh: ) a sad imam jedno pitane za koje bih molio odgovor bilo kakav!!!!!!!!
Radi se o zdravstvenoj knjizici za poljoprivrednika, tast nije uplacivao za zdravstvenu duzi period i pre neki dan bili iz opstine i doneli dug od 4000 eura ili ce navodno oduzeti zemlju, sad me zanima kako se to moze izbeci (oduzimanje zemlje) jer mu je puno da platai te pare a i odavno nema zdravstvenu jer nije imao potrebe da je vadi!! Nacuo sam pricu od kolege da ukoliko neplatis 2 godine racun zastari i nemora da platis da li ima istine u tome? i kako da sacuvamo zemlju!!! Svaki odgovor dobrodosao!!!! Hvala unapred!!!!! Srdacan Pozdrav!!!!!
 
Tu su oni njemu najvise nakarikali kamatu nek on uzme i neka uplati samo glavnicu a za kamatu neka se puse.A ovo ti kazem jer sam licno imao slucaj gde su mi nabili kamatu katastrofa i odem u poresku i njin jedan sef mi kaze uplati ti samo glavnicu a za kamatu te briga tako sam i uradio i vise me nisu dirali.
 
Ja kod njih u sistemu se i dalje vodim kao da sam na birou ... Kaze mi ova sto overava , dok god je tako mi cemo overiti jer nije do nje . Tako da nisam platio trecu godinu zdravstveno .
 
Neznam kako da mu pomognem, raspitujem se na sve strane al niko nema neki korektan odgovor, videcu da li mu e ubacena kamata na to nesto moramo izvesti samo zemlju da sacuva!!! da li je neko imao slican problem ili smo mi jedini baksuzi?????
 
Pozdrav svima dugo me nije bilo (nisam imao nikakvih problema pa sam uzivao :osmeh: ) a sad imam jedno pitane za koje bih molio odgovor bilo kakav!!!!!!!!
Radi se o zdravstvenoj knjizici za poljoprivrednika, tast nije uplacivao za zdravstvenu duzi period i pre neki dan bili iz opstine i doneli dug od 4000 eura ili ce navodno oduzeti zemlju, sad me zanima kako se to moze izbeci (oduzimanje zemlje) jer mu je puno da platai te pare a i odavno nema zdravstvenu jer nije imao potrebe da je vadi!! Nacuo sam pricu od kolege da ukoliko neplatis 2 godine racun zastari i nemora da platis da li ima istine u tome? i kako da sacuvamo zemlju!!! Svaki odgovor dobrodosao!!!! Hvala unapred!!!!! Srdacan Pozdrav!!!!!
Ja sam imao isti problem!Od 2009 je izasao zakon da ko pocne da placa redovno zdravstveno do 2012 odnosno 31.12.2012 dug od predhodnih godina se odbija,ja sam redovno placao i zadnju ratu uplatim 17 novembra racunam kraj godine,odem na salter kazem da platim za ovu god ona mi da uplatnice ja platim da bi u martu mesecu dosli da mi popisu zemlju jer nisam ispunio uslov nisam platio do 31 12 2012!tako da sad vodim rat sa njima pisao sam zalbu sad cekam odg eto samo da mi je sluzbenica rekla dodjite u decembru da izmirite obavezu ne bi bilo problema,napravio sam haos u opstini.
 
Za taj zakon sam i ja cuo ali ovi u opstinskim salterima kanda nisu !!!!! Neznam nesto moramo da izvedemo kako bi to malo siroce od zemlje spasili!!!!!
 
Dali je neko upoznat dali i za nas poljoprivrednike vazi ovaj otpis kamate za penziono i socijalno ????
 
Da li mozda neko zna, da li je moguce izaci iz PIO (tj. prekinuti placanje) po osnovu poljoprivrede, ako se ne poseduje nikakva imovina, vec su sve parcele bile uzete u arendu? Da li bi u tom slucaju bilo potrebno gasenje gazdinstva?
 
Da li mozda neko zna, da li je moguce izaci iz PIO (tj. prekinuti placanje) po osnovu poljoprivrede, ako se ne poseduje nikakva imovina, vec su sve parcele bile uzete u arendu? Da li bi u tom slucaju bilo potrebno gasenje gazdinstva?

Da gašenje gazdinstva je obavezno i u tom slučaju ili da se negde zaposliš.
 
Dali je neko upoznat dali i za nas poljoprivrednike vazi ovaj otpis kamate za penziono i socijalno ????

Važi otpis kamate sa uplatama do 31.03 a glavnica se deli na 24 rate s tim da moraš plaćati redovno znači do 15 maja , do 18.08, do 15.11 to su ti rate za 2013 god tako stičeš pravo na otpis kamate i duga na 24 rate.Imaš pravo na potvrdu kao da si platio ukupan dug ako ti treba recimo za subvencionisanje mehanizacije jer je uslov PIO.
 
Pa zar nije 64000din ili to zavisi ko koga.......kao i sve u ovoj tugi od drzave....ovi novi su zdravstveno digli sa 23000din na 33000din i vise nemoze da bude jedan clan domacinstva nosilac zdravstvenog nego moraju svi da iskesiraju 33000....
 
@ vladow

Daj link do toga gde je napisano da nemože jedan nosilac domaćinstva da bude nosilac za sve ostale. To meni deluje veoma neverovatno.
 
Nazad
Vrh