PIO + Zdravstveno

druze moj i ja ti slicnih problema imam ,cale otisao u penziju 24 12 2011,od kada ja treba da pocnem placati osiguranje da bi ostvario pravo na subvencije za 2012 molim za pomoc zna li neko ,ovi iz administracija svi bacaju loptu sa jednog na drugog.Znam da nova uredba nije izasla ali kako je do sada bilo u ovakvim slucajevima?hvala unapred.
 
Kao prvo ti treba da budeš nosioc polj. gazdinstva.Kad će ti početi PIO sve zavisi dali i od kad nemaš staža i od kad imaš zemlje na sebi.Znači ukoliko nisi imao nikakvo osiguranje u 2011 a imao si zemlje na sebe oni će te zadužiti unazad.E sad i to zavisi od službenika do službenika.U suštini tebi bi PIO mogao početi od recimo danas i ukoliko sve bude po starom imao bih pravo na subvencije.Stim što gledaj da ipak odradiš pre registracije gazdinstva i da to prijaviš kao promenu tako što ćeš popuniti u prijavi i odneti im rešenje iz poreske uprave.
 
Po važećem zakonu o izmenama zakona o PIO zadužiće vas od 01.01,2011. ukoliko ste : muškarac mlađi od 50god (ili žena mlađa od 45 god.) , i ukoliko ste pre datuma prijave (u ovom slučaju decembar 2011.) bili obveznik poreza na imovinu na osnovu polj zemljišta. Starije od 50 zadužuju od datuma sticanja osnova (a to je obično 1997. godina)
U suprotnom zadužiće vas od datuma prijave.
 
Poslednja izmena:
Kao prvo ti treba da budeš nosioc polj. gazdinstva.Kad će ti početi PIO sve zavisi dali i od kad nemaš staža i od kad imaš zemlje na sebi.Znači ukoliko nisi imao nikakvo osiguranje u 2011 a imao si zemlje na sebe oni će te zadužiti unazad.E sad i to zavisi od službenika do službenika.U suštini tebi bi PIO mogao početi od recimo danas i ukoliko sve bude po starom imao bih pravo na subvencije.Stim što gledaj da ipak odradiš pre registracije gazdinstva i da to prijaviš kao promenu tako što ćeš popuniti u prijavi i odneti im rešenje iz poreske uprave.
ovo ste dobro rekli da zavisi od sluzbenika do sluzbenika,s kim god od njih da sam pricao,niko nije siguran,u principu navodno najbolje bi bilo da ja otvorim novo gazdinstvo,a posto jos uvek nemam na sebi zemlje to je olaksavajuca okolnost.
 
Dosta se spominjalo izlaženje iz PIO, najviše zbog fiktivnih "subvencionaških" gazdinstava.
Iz obavezenog poljoprivrednog PIO se može isključiti ako je gazdinstvo svu zemlju imalo u zakupu, zakup je istekao, gazdinstvo je ugašeno a niko od članova domaćinstva ne poseduje poljo zemljište. Izključuje se na osnovu zahteva uz koji se prilaže potvrda iz trezora i katastra za sve članove domaćinstva. Tako da će fiktivna gazdinstva ipak u praksi imati dosta problema da ovo odrade, biće verovatno nekih preseljenja, razvoda, poklanjanja zemlje...
 
Ivane meni ovde nista nije jasno,imam 45 godina a nerdim od 2003 ,i kad sam skupio sve papire prosle godine rekli su mi da ce da me duze od 2003 pana ovamo to jest 8 godina ,pa plus zenu od njene 18 godine to jest nekih18 godina ,e onda sam odusto od prijavljivanja u pio.Niko nije ni spomeno ,mladji od 50godina ,,.to sto si sve napisao .Pa bih te pitao jel to nesto promenujo u zakonu ,jel ovi samo kod nas u Titelu tumace zakon na svoj nacin .Da dodam zena nema ni ara zemlje na sebi , ovamo oce da je duze tek to mi nije jasno .Ka razlog sto je duze,, zivmo u istom gadinstvu..Tako da bi ja po njinim bio zaduzen sa nekih 15 tak hiljada evra da bi bi dobio svojstvo osigranika pio.
 
Izašao je zakon o izmenama koji važi od 01.01. 2011.
Ako ti pre ovog datuma nije bilo utvrđeno svojstvo osiguranika (nemaš stari dug) onda te prilikom prijave na PIO uključuju od 01.01. 2011.

Dodatni član se uključuje ako je nosioc stariji od 50 godina. U suprotnom zakon kaže sledeće - " ostalim članovima koji nemaju navršenih 50 godina (muškarac), odnosno 45 godina (žena) utvrđuje se svojstvo osiguranika poljoprivrednika ako postoje dokazi da se bavi poljoprivrednom delatnošću i da po tom osnovu ostvaruje prihod najmanje u visini najniže osnovice doprinosa propisane za osiguranike poljoprivrednike" Ovo praktično znači da se oni uključuju na lični zahtev, mada sam čuo da negde procenjuju prihode...ne znam kako, ali ako nema zemlje onda jedino sa tri svedoka :)
 
Poljoprivredno osiguranje prestaje ostvarivanjem prava na penziju, stupanjem u neko drugo osiguranje (radni odnos, samostalna delatnost), usled zdravstvene nesposobnosti za rad na poljoprivrednom imanju, otuđenjem zemljišta, preseljenjem usled kog postoji očigledna nemogućnost bavljenja poljoprivredom na postojećem zemljištu (npr. odlazak u inostranstvo), služenje vojnog roka, školovanje i sl. U skladu sa iznetim, potrebno je da podnesete zahtev za prestanak svojstva osiguranka poljoprivrednika pri cemu cete dostaviti dokaze kojima se potkrepljuje zahtev za istupanjem iz poljoprivrednog osiguranja, pokrenuće se postupak u kome će se ceniti opravdanost zahteva i doneti odgovarajuće rešenje.

Odgovor iz PIO fonda koji mi je danas stigao.Tumačite ga kako hoćete.
 
Ja sam sve pripremio da drugaru pokrenem PIO i posle nekih govorkanja to odložio dok ne izađu uredbe.Svi papiri stoje u koverti i čekaju pa ako zatreba lako će se odraditi.
 
PIO sam već platio, ali ne kompletno. Ostavio sam par hiljada manjka, ako opet bude neke špekulacije kao prošle godine.
Neodgovorno je misliti da penzije neće biti, biće je uvek, ali će biti jako pooštreni uslovi.
Iz poljoprivrednog PIO možeš izaći i na drugi način, ako se ukaže potreba.
 
@ida uljma
Svako gazdinstvo "mora" da prijavi nosioca na PIO. Ali trenutno zbog lošeg statusa poljoprivrednika, svi žmure i prijavljuju samo one koji se sami prijave zbog subvenncija. U praksi, možeš da prijaviš PG i da ne plaćaš PIO...ali je pitanje do kada...?

---------- Poruka napisana u 00:24 ---------- Prethodna poruka je at 00:18 ----------

 
Poslednja izmena:
Može dok ti ne bude trebala knjižica.Ako imaš knjižicu po nekom drugom osnovu kad budeš išao da produžiš overu nećeš moći sem preko zemlje.
 
Nazad
Vrh