Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Deni je napisao(la):
ja posejao 15-og NS Ariju , I ja se držim obećanja , pola površina od prošlogodišnjeg ...

Ja manje od pola! Inace sejem oko 26 kj ali sad samo 11!
 
Ja sam 15-tog posejao 8 lanaca (jutara) i to je to. Ove godine je bilo 10 lanaca, tako da mogu da kažem da smo smanjili jer radim 3 lanca više nego ove godine. Sve je tavanski Apach.
 
Киша зауставила јесење радове
21. октобар 2010. | 13:47 | Извор: Танјуг СУБОТИЦА - Киша на северу Војводине успорила је а понегде и прекинула радове у пољопривреди.

Стручњаци кажу да је киша у протекла два дана падала равномерно, у просеку више од 20 литара по квадратном метру, па постоји реална опасност да се сетва пшенице и осталих култура помери ка горњој граници оптималних рокова.

Према последњем извештају Службе за праћење јесењих радова, кукуруз је до данас на северу Војводине обран на свега нешто више од 40 одсто површина, односно са 11,5 хиљада хектара.

Просечан принос је добар и креће се у просеку од 7,5 до 8 тона по хектару. Влажност зрна је повећана а киша је тренутно прекинула бербу.

Посебан проблем представља недостатак складишног простора и недовољан број сушара за кукуруз па због високе влажности постоји могућност да готово 20 одсто рода остане необрано, упозоравају стручњаци.

Жетва сунцокрета је такође прекинута, а до сада је пожњевено око три хиљада хектара са добрим приносом од 2,3 тоне.

До сада је пшеница засејана на више од 5,5 хиљада хектара од планираних 19.000.






Pitam se, ko je planirao ove povrsine :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]четвртак, 21. октобар 2010. 15:01:19 CDT[/time]
_________________________________________________
PŠENICA je u Srbiji do sada zasejana na svega deset odsto od očekivanih 500.000 hektara, a pošto optimalan rok za setvu ističe za dvadesetak dana, to bi moglo da ima ozbiljne posledice po rod u narednoj godini - ocenio je, za „Novosti“, prof. dr Miroslav Malešević sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.

- Krajnji je čas da se setva ubrza, jer će sve što se zaseje posle 5. novembra dati slabiji rod - dodao je Malešević. - Čak i ako odmah angažujemo sve setvene kapacitete, dnevno ne možemo da zasejemo više od 10.000 do 12.000 hektara, teško da ćemo nadoknaditi zakašnjenje, što situaciju čini još ozbiljnijom.


KOCKANjE
JEDAN od retkih koji će, i ove godine, povećati površine pod pšenicom je Josip Vojnić Tunić iz Subotice. - Lane sam rizikovao zasejavši je na 200 hektara i dobro prošao, ali samo zato što nisam morao da je prodam odmah i što još čekam bolju cenu - objašnjava on. - Rizikovaću i ove jeseni i zasejaću je na ukupno 250 hektara.
Za hlebno žito, prema njegovim rečima, u Srbiji ima dovoljno slobodnih površina, pošto je kukuruz skinut sa otprilike trećine od ukupno 1,3 miliona hektara, a suncokret i soja sa 150.000, odnosno 120.000 hektara, a kao osnovne razloge kolebanja ratara, a samim tim i kašnjenja setve pšenice, Malešević vidi u neizvesnoj ceni i visini neophodnih početnih ulaganja.

- Jeste da zbog velike tražnje pšenica na berzi danas košta više od 19 dinara, što je gotovo dvostruko više nego u ovo vreme prošle godine, ali su na tome zaradili uglavnom trgovci, a najmanje seljaci koji su, po 12-13 dinara, morali da je prodaju odmah posle žetve. S druge strane, da bi se proizvodnja na pravi način zasnovala, po hektaru je neophodno oko 300 evra, što većina njih nema - precizira on.

Iako je sam za pšenicu ove jeseni odvojio 70 hektara, što je za trećinu više nego lane, zemljoradnik iz Kaća Vojislav Malešev potvrđuje da za setvu tog useva postoji - svojevrsna apatija.

- Seje se vrlo malo i ne verujem da ćemo dostići prošlogodišnji nivo proizvodnje - veli Malešev. - Cena pšenice je uvek neizvesna, a cene kukuruza, suncokreta i soje rastu, pa ratari ne žure sa prodajom ovogodišnjeg roda da bi obezbedili novac za početna ulaganja u njenu proizvodnju.
 
To je samo"navlakusa"da sto vise ljudi pojuri da seje psenicu :udri:.Nemojte padati na njihovu pricu,nemojte ni sejati psenicu :cao:
 
rasa02 je napisao(la):
To je samo"navlakusa"da sto vise ljudi pojuri da seje psenicu :udri:.Nemojte padati na njihovu pricu,nemojte ni sejati psenicu :cao:
bice vrlo interesantna godina.........pa nek seju ti trgovci koji su se nafatisali razlike u ceni od 12-13 do 19 dinara
NE NASEDAJTE LJUDI NA PRICE, Srbija nece ostati bez 'leba ako i ne bude posejano onda ce stopirati izvoz i napuniti rob.rezerve...ovo je cisto za neke koje bi eventualno pekla savest da ne siju zito.....NE SEJANJEM samo smanjujemo mogucnost da se DRIPCI bogate na nasoj grbaci
A ove godine ce i kisa pomoci da se ne seje
Sta bi falilo da malo beogradjani jedu .......puru,mamljugu,proju...( kako ko zove ) od bela 'leba su se naduvali pa ne vide ostatak Srbije
 
Kao što sam naveo u temi oranje danas smo sijali pšenicu.
On je rotodrljao pred sijačicom


A on je sijao
 
kaze dencic da 3*15 ne ide za zito,nego map,dap,20:20:0...ko je ovde lud?

pre 5~6 god. je bilo tih map,dap u prodaji?
 
KishRobert je napisao(la):
kaze dencic da 3*15 ne ide za zito,nego map,dap,20:20:0...ko je ovde lud?

pre 5~6 god. je bilo tih map,dap u prodaji?
ma analiza govori sta treba oni pricaju u globalu. ili proizvodjaci imaju viska djubriva koje niko nece pa malo marketinga nije na odmet.
 
Po g. Denčiću klima se menje,optimalni rokovi su pomereni ...itd.
Sve čine kako bi nas nagovorili da sejemo još više.Posle današnjeg njegovog intervijua na B92 i ono što sam još planirao otpada.
 
KishRobert je napisao(la):
kaze dencic da 3*15 ne ide za zito,nego map,dap,20:20:0...ko je ovde lud?

pre 5~6 god. je bilo tih map,dap u prodaji?
Bilo ga je.Žitomedija Kula ga je prodavala (uvoz iz Rusije) ,pre desetak godina.
 
eo malo setve i spremanja za setvu od pre nedelju dana snimak.. tek sam sada ubacio.. seme NS 40 prvi put ga sejem mada kazu da je extra... videcemo dogodine... baceno po 200 kg 15:15:15 po kj
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iq5NubVxjKY[/youtube]
 
посејан апач на 7,5хектара усејано 1,5тона семена таваснског наравно селектрованог па третираног семназолом. ђубрива ове године ништа за разлику од прошле кад је бачено 200кг уре и 200кг мапа по једном хектару, па самим тим неможем очекивати овогодишњи принос од 5700кг на 1хектар или 1кј 3300.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh