Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja sam uzeo juce talas sijacu ga na 2 ha jel imao tu sortu neko lane
 
dukej je napisao(la):
Kao što sam i najavio, ove godine sam posejao samo jedno jutro pšenice. Kupio sam seme sorte Simonida jer je jedino nje i NS 40S bilo u zadruzi. Cena je 31 din/kg. Juče sam uzorao i pošto je još prilično mokro išao sam tri puta setvospremačem kako bi se dovoljno usitnile grudve, mada bi i posle drugog prolaska moglo komotno da se seje. Međutim, pošto je samo jedno jutro bilo u pitanju nije mi bilo mrsko da i treći put pretrčim setvospremačem. :D

NS 40S sam sejao prošle jeseni i trebalo je da ga ostavim za seme ali je kvalitet zrna bio očajan pa sam odustao. Inače Simonida mi je ove godine bolje rodila od NS 40S uz znatno bolji hektolitar i kvalitet (onako na izgled). Priča se da će cena žita biti drugačija u zavisnosti od kvaliteta. To uglavnom svi ignorišu jer kod nas su retka otkupna mesta gde postoji više kip jama pa da se tako selektuje žito po kvalitetu. Međutim ove godine su kod nas na silosu uveli praksu da kad prođeš kontrolu kvaliteta dobiješ cedulju koju pokazuješ radniku na kip jami. On onda prema informaciji sa te cedulje ti dozvoli da kipuješ ili ne dozvoli dok se ne isprazni kip jama i oni prebace u koju ćeliju će ići žito. To može da pravi velike zastoje ali se kod žita nije mnogo osetilo jer ga je bilo malo. Uglavnom, ovo može da bude način na koji će dobiti manevarski prostor da žito plaćaju prema kvalitetu a NS 40S nije vrhunska sorta po pitanju kvaliteta.
E,Bogati,@dukej,hvala ti na informacijama.Posto sam ja NS 40s,uzeo da bih ga ostavio dogodine za seme,mislim da cu se sad predomisliti. :sta: :cao:
 
Ja sam juče i danas meni posejao 8 lanaca apača sa tavana i šuraku 6 lanaca isto apača sa tavana. Bacili smo pre setve po 200kg/lanac rusku šesnaisticu i zaprašili semesanom. Dosta mu je...
 
Jučerašnja setva ,sorta renesansa .
Zemlja samo jedan put izfrezirana u suncokret sa gramipovom frezom koju inače koristim za voćnjak.
2cnv5nb.jpg

10yp0yq.jpg

A evo i moj radnik Jole,uživa u traktoru dok ja sejem.
bebkvl.jpg
 
ja sam do sada posejao 30 kj apaca.Da li sam se zeznuo ili ne videcemo na leto.Ako stignem trebao bi spremiti i posejati jos 10 kj ali ne znam sta cu naci od semena.
 
paorpaor je napisao(la):
Evo je posejana:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lNRujGW7hdo[/youtube]
Prilog ti je profesionalan.A i kombinacija sa roto-drljacom,mada mislim da ti je lepa zemlja i da ti to mozda nije potrebno. :sta: :cao: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
To je parcela na kojoj je "zakasnela setva".
Da objasnim:
Posto sam se ove godio odlucio za kombinaciju bacanje vestaka,oranje i setva u oranje pomocu RD+sejacica to se i desilo na odredjenim parcelama koje su bile "frisko" uzorane pa je kombinacija RD+sejacica doradjivala pravi posao. Medjutim na parcelma koje su malo duze cekale uzorane desilo se sledece.
Oranje kao sto svi znate ove godine izgleda dosta lose to jest ima dosta "kaisanja",e tu se desilo da su te sante od zemlje pretvrdle i zbog toga smo se dolucila da prvp idemo jedan prohod samo sa RD pa potm u setvu kao sto je na snimku.
Inace za sledecu godinu smo naucili da se najbolje pokazala kombinacija oranje i odmah setva bez dugog cekanja.
 
Ja sam posejao 17 kj. apaca,jos 4 kj Simonide i kraj setve,drzim se obecanja od letos da cu i vise nego prepoloviti setvu psenice :ppozdrav:
 
Pšenica sejana 9.X danas počela da izbada.

Dosta je vlažna zemlja ,verovatno ni sutra ništa od posla u polje.
 
Ja tek sutra idem da bacam vestacko :udri: tanjirano jednom ali nisam stigao da uradim :udri:
 
ja posejao 15-og NS Ariju , I ja se držim obećanja , pola površina od prošlogodišnjeg ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh