Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
KishRobert je napisao(la):
ja sam uzeo dosta zemlje ove godine u arendu i drzavne i privatne,manje vise to je losija zemlja,na kojoj zito i suncokret jedino idu...a ove godine je bilo na 90% povrsina suncokret + cicka vise nego igde...tako da mi jedino strnjika preostaje.
"Dosta zemlje"...hm.... ::namigivanje:: jel ste videli naseg sekretara udruzenja?!Ode u tajkune..... ::svaka cast::
 
da vam vranjevcanima uzimam lovu...to mi milo,a i ti onaj dan,jel moze nafta....al kad treba da se plati,nema te.
 
Kish, da li bi bolje bilo na takvoj njivi posejati pšenicu ili neki IMI suncokret ili soju? Dali može potpuno da se suzbije korov u pšenici?
 
Ne bih se slozio da psenica ide na losiju zemlju,ali uglavnom tako radimo!Nema prinosa psenice na posnoj,zakorovljenoj zemlji...Bez 300 kg NPK po hektaru i 150 kg Ureje u prihrani- nista od prinosa to je valjda svima vec jasno!Ali sve u svemu bice dobar predusev za onu tamo godinu :D
 
zorancile je napisao(la):
Kish, da li bi bolje bilo na takvoj njivi posejati pšenicu ili neki IMI suncokret ili soju? Dali može potpuno da se suzbije korov u pšenici?
Pšenica je razlog da oporaviš njivu bar donekle i očistiš.
Ja sam uzeo neku zemlju kao i Kiš ,samo što je bila pšenica i nije prskana ni ugarena,ugovor još nisam potpisao da bi je radio kako valja.Dogodine dobije RIMI(neomu).
Soju ti ne bih preporuči da seješ u tuđu njivu ako ne znaš kako je čovek radio( osim ako ne misliš da seješ GMO što ti ne preporučujem)
 
Danas uzeo seme pšenice.U pitanju je LG sorta Arlequin,setvena norma kao i kod Apacha 200kg po ha pa da probam kakva je i uporedim ove dve sorte.
 
sta znam,bacio sam 200kg/kj npk,ce da vidimo.
a mislim da bi bilo lose da sam sejao suncokret na suncokret.

a i nekako lakse cu je ocistiti od sirka i cicka,kojih je bilo gad boziji.
 
Evo danas smo i mi krenuli u sjetvu prvo sijemo fiestu nekih 250kg/ha

SDC13037.jpg


SDC13036.jpg


SDC13042.jpg


SDC13043.jpg


SDC13041.jpg
 
danas sam uzeo seme ns 40s,razmena 1-1.9,samo ko ima zito u silosu a vracanje dogodine 1-2.4!setvena norma 200kg/ha ali ja cu staviti malo vise posto sam skeptican!da li je neko ima iskustva sa ovom sortom?
 
Negde na forumu je jedan član iz Bečeja napisao da je imao 4,2 t/kj, a jedan član iz Kikinde je imao jako mali hektolitar.
 
I ja sam bas danas uzeo za 1 jutro(150kg) originala NS 40s.Kazu da je setvena norma oko 130kg/kj.
Cuo sam sve naj o toj sorti.
 
I ja sam uzeo NS 40s, ali samo zato što su drugi pokupili sve što valja. Skeptičan sam jer sam gledao neke tabele sa oglednih polja, i prinos se kreće između 5 i 7 t/ha. Dok Apač zna da prebaci i preko 8 t/ha (no, ove godine nije bilo neke razlike u prinosu između Apača i Renesanse iako su dobili sve što im sleduje od veštačkog đubriva)
U mlinu u Stepanovićevu Apač se može uzeti samo za keš - 48 din/kg. Čini mi se da je ista cena i za Balaton, ali nebih da vas slažem. Koga interesuje, može proveriti.

Ako ne bude padala kiša, sutra sejemo.
 
Kao što sam i najavio, ove godine sam posejao samo jedno jutro pšenice. Kupio sam seme sorte Simonida jer je jedino nje i NS 40S bilo u zadruzi. Cena je 31 din/kg. Juče sam uzorao i pošto je još prilično mokro išao sam tri puta setvospremačem kako bi se dovoljno usitnile grudve, mada bi i posle drugog prolaska moglo komotno da se seje. Međutim, pošto je samo jedno jutro bilo u pitanju nije mi bilo mrsko da i treći put pretrčim setvospremačem. :D

NS 40S sam sejao prošle jeseni i trebalo je da ga ostavim za seme ali je kvalitet zrna bio očajan pa sam odustao. Inače Simonida mi je ove godine bolje rodila od NS 40S uz znatno bolji hektolitar i kvalitet (onako na izgled). Priča se da će cena žita biti drugačija u zavisnosti od kvaliteta. To uglavnom svi ignorišu jer kod nas su retka otkupna mesta gde postoji više kip jama pa da se tako selektuje žito po kvalitetu. Međutim ove godine su kod nas na silosu uveli praksu da kad prođeš kontrolu kvaliteta dobiješ cedulju koju pokazuješ radniku na kip jami. On onda prema informaciji sa te cedulje ti dozvoli da kipuješ ili ne dozvoli dok se ne isprazni kip jama i oni prebace u koju ćeliju će ići žito. To može da pravi velike zastoje ali se kod žita nije mnogo osetilo jer ga je bilo malo. Uglavnom, ovo može da bude način na koji će dobiti manevarski prostor da žito plaćaju prema kvalitetu a NS 40S nije vrhunska sorta po pitanju kvaliteta.
 
diklofen je napisao(la):
Ej Rabadžija polako bre.Pa nismo mi juče počeli da radimo zemlju i da se borimo sa nakupcima i lošom politikom države.Ja sam i ove godine super zaradio na pšenici i što je ne bih opet sejao i to na većim površinama.
Svaka tebi cast i svako dobro ti zelim
ALI.....zar ne treba nauciti pameti lopovsku bratiju?
Veruj mi od kada sam prestao da sejem zito stao sam na svoje noge
Ja samo podsecam ljude da im dobra cena ove godine ne zamaze oci pa da svi navale jer ce sledece biti naopako
Samo stavite sve na papir
Ako ti vec treba zbog plodoreda pa sejte Tritikale...kupuju ga mesaone samo tako a i bolje rodi
Ajd uzdravlje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh