Ovčarski psi - Dresura

samo pripazi kad ćeš poćet radi s njima obavezno poćni od osnovne obuke jer će tako bit lakše i tebi i njima! osnovna obuka bi trebala poćet sa 4-5 mjeseci starosti,do godine dana bi trebali naućit osnove kako se ponaša pristojan pas,a onda poćinje rad u stadu sa ovcama.
 
Jel mozes mi opisati kako ide obuka o radu sa ovcima tj kozama... O osnovnoj skoli znam o naprednoj takodje (IPO) ali o radu sa ovcima ne znam...
 
kada dresiraš psa za rad sa ovcama bitno je da radiš lekciju po lekciju,jer drugu lekciju nećeš moć napravit bez prve. i još nešto što će ti olakšat posao je da kad ućiš psa u stadu imaj samo par ovci ili koza (4 ili 5).

lekcija 1.:
prva komanda koju pas mora zapamtit je lijevo. kada stado stoji na kupu ti psu pokažeš lijevom rukom u lijevu stranu tada pas mora kružiti lijevom stranom oko ovaca,to ćeš ga naućiti tako da ga staviš na malo dulju uzicu i zajedno s njim kružiš lijevom stranom oko ovaca,pri tom mu ponavljaš naredbu "lijevo". kada pas shvati tu naredbu možeš ga pustit s uzice i neka pokuša to sam. pas mora biti udaljen od stada barem 3-4 metra kako nebi rastjerao ovce. isto to pravilo vrijedi za desnu stranu.

lekcija 2.:
kada je u potpunosti naućio 1. lekciju možeš ga poćeti ućiti da sada tjera ovce. pas mora polagano hodati iza stada i pritom ih držati na okupu. u slućaju da stado ubrza korak pas mora krenuti ispred njih i usporit ih. u slućaju da se koja ovca odvoji od stada tada se upotrebljava komanda koju je naućio u 1. lekciji. ti mu moraš reć u koju stranu da krene i na taj naćin vrati ovcu u stado. sa sobom uvijek imaj malo dulji i deblji štap kako bi psu pokazao kamo mora ići. kada želiš potjerati ovce psu pokaži štapom da bude iza ovaca i ako treba neka se zaleti u njih kako bi ih potjerao,naravno stalno koristi naredbu "tjeraj".

te dvije lekcije su ti dovoljne za početak,ako ima netko šta za dodati neka napiše pa možda i ja još nešto novo nučim!
 
Ako je prvi pas u obuci sve je tako kao sto je Tea rekla.

Kada ima starijeg naucenog psa sve je lakse u obuci steneta.
Jednostavno ga veze za obucenog psa i komanduje.Stene uci od odraslog psa i to bez po muke.
:D
 
tea je napisao(la):
kada dresiraš psa za rad sa ovcama bitno je da radiš lekciju po lekciju,jer drugu lekciju nećeš moć napravit bez prve. i još nešto što će ti olakšat posao je da kad ućiš psa u stadu imaj samo par ovci ili koza (4 ili 5).

lekcija 1.:
prva komanda koju pas mora zapamtit je lijevo. kada stado stoji na kupu ti psu pokažeš lijevom rukom u lijevu stranu tada pas mora kružiti lijevom stranom oko ovaca,to ćeš ga naućiti tako da ga staviš na malo dulju uzicu i zajedno s njim kružiš lijevom stranom oko ovaca,pri tom mu ponavljaš naredbu "lijevo". kada pas shvati tu naredbu možeš ga pustit s uzice i neka pokuša to sam. pas mora biti udaljen od stada barem 3-4 metra kako nebi rastjerao ovce. isto to pravilo vrijedi za desnu stranu.

lekcija 2.:
kada je u potpunosti naućio 1. lekciju možeš ga poćeti ućiti da sada tjera ovce. pas mora polagano hodati iza stada i pritom ih držati na okupu. u slućaju da stado ubrza korak pas mora krenuti ispred njih i usporit ih. u slućaju da se koja ovca odvoji od stada tada se upotrebljava komanda koju je naućio u 1. lekciji. ti mu moraš reć u koju stranu da krene i na taj naćin vrati ovcu u stado. sa sobom uvijek imaj malo dulji i deblji štap kako bi psu pokazao kamo mora ići. kada želiš potjerati ovce psu pokaži štapom da bude iza ovaca i ako treba neka se zaleti u njih kako bi ih potjerao,naravno stalno koristi naredbu "tjeraj".

te dvije lekcije su ti dovoljne za početak,ako ima netko šta za dodati neka napiše pa možda i ja još nešto novo nučim!

sve je to OK ali imam par zamjerki...nikako psa ucit komandi tjeraj jer pas je inteligentniji nego sto mislimo a pogotovo Hr ovcari ili pulini. Oni ce to shvatit kao da tribaju rastjerat stado i imat cete muke. Komande za psa bi bile okruzi-skupi, vodi, uspori, lijevo, desno itd. naravno i obavezno mito i korupcija :haha: nakon svake dobro izvrsene komande jer pas tako lakse pamti :ppozdrav:. dobro ovo sta san naveo moze i ne mora bit tocno ali ono glavno je da se ne pocinje sa 4-5 blaga nego samo sa jednom i to najdivljijom koja ne voli psa. Ona se veze konopom oko kolca zabijenog u zemlju i radi se sa njom. Potom se njoj dodaje najmirnija ovca/koza u stadu. :ppozdrav:
 
toćno sam znala da će se brundalo pridružit ovoj diskusiji i da će imat nešto za dodat! :D stvarno si pravi znalac! od tebe se da puno naućit! :bravo: ja sam napisala onako kako su mene ućili radit sa psom i to sve sam primjenila dok sam radila sa svojim psom! jest da je malo teže raditi sa hr ovčarom,jer ja imam collia i nisam imala ni malo muke! što se tiće komandi najbolje je da vlasnik koristi komandu za koju misli da će pas najlakše shvatit jer svaki je pas drugačiji. :ppozdrav:
 
tea je napisao(la):
toćno sam znala da će se brundalo pridružit ovoj diskusiji i da će imat nešto za dodat! :D stvarno si pravi znalac! od tebe se da puno naućit! :bravo: ja sam napisala onako kako su mene ućili radit sa psom i to sve sam primjenila dok sam radila sa svojim psom! jest da je malo teže raditi sa hr ovčarom,jer ja imam collia i nisam imala ni malo muke! što se tiće komandi najbolje je da vlasnik koristi komandu za koju misli da će pas najlakše shvatit jer svaki je pas drugačiji. :ppozdrav:

A sta si mislila da se necu ukljucit he he..... pa je... pastira bez dobrog psa... ja san sa ovim napravio neke greske i novi nece u stado dok ovaj ne ode.... necu da mi pokvari novog psa :ppozdrav:
 
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :haha: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.
 
tea je napisao(la):
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :haha: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.
Istina je tea... zato ja necu novog u stadu....greske kod ovoga nisu u radu nego sto ne voli druge pse
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
onda ona izreka kakav vlasnik takav pas nije istinita,jer se ti voliš družiti s ljudima! probaj nabaviti ženku pa ćeš vidjet kako će je zavoljet,pogotovo kada će se poćet gonit! :haha:
 
brundalo je napisao(la):
tea je napisao(la):
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :haha: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.
Istina je tea... zato ja necu novog u stadu....greske kod ovoga nisu u radu nego sto ne voli druge pse
:ppozdrav: :ppozdrav:

Ako je bilo pitanje o sarplanincu, dovoljan je samo jedan stari pas , ovi ostali nemaju nikakvih problema da nauce

Da pronagjem i j nesta na ovoj temi
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235602059[/time]_________________________________________________
IMG_1554ps.jpg

IMG_1405ps.jpg

IMG_10281.jpg

IMG_1078tila.jpg


Pozdrav od Bobana
 
GOCE-MK je napisao(la):
ja mislim da bi bilo boje da nabavis dva dobri sarplaninca zasto oni za vukova su odlicni mislim da cu odraditi svoj leb i da ces biti zadovojan


Goce mi je valjda zemljak po pisanju sam primetio.
Ovo je moja fotografija kao i psi, to su mi prvi psi koje sam uopste gajio.Ziveli su 2 godien u gradu zatim u prirodi sa ovcama, imaju nesta urogjeno u sebe ali nije to, to, one stence sto sam nabavio kasnije i odmah bili sa ovcama su izvornog porekla i to je to, za tri godine nemam niti jednu stetu od zveri, na 500 ovaca imam cca 10 Sarplaninaca, zivi zid za vukove, za odbranu stada od sveri im netreba nikakva priprema niti dresura pod uslovom da su pravog porekla, mozete videti fotografije u rubrici ,, psi za dresuru,,
 
stvarno su ti lijepi psi,nema šta! ali vidim onog jednog kako se oblizuje,jesi siguran da nije maznuo koje janje? :haha: koliko ti novaca mjesećno pojede taj pas? :cao:
 
tea je napisao(la):
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :haha: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.

Tea draga

Brundalo i ja se malo "utrkujemo" :haha: to je kao sport :haha:

Od mene mozes cuti svasta i pametno i "pametno". ::namigivanje::
Salim se naravno.Ja sam pobornik teze da nije sva pamet u jednoj glavi a narocito ne u mojoj. Od svakoaga se moze cuti nesto novo i korisno,teorijsko,prakticno i
teorijsko-prakticno saznanje i iskustvo_Ovde smo da razmenimo iskustva i misljenja :D

E sad rec dve i o psima:
Na prvom mestu ja nisam profesionalni dreser.Sa psima radim spontano i sa razumevanjem.Ovcarske rase su predodredjene da shvartaju sta im je ciniti u datom momentu.Oni to imaju u svojim genima.Neke jedinke vise neke manje jer je svaki pas licnost za sebe.
Moja iskustva su vezana za izvorne Sarplanince.Pa cu ovom prilikom napisati par dozivljaja sa mojim psima.
Do juna 2007. sam imao po 1 psa u dvoristu.Prvo Ars(izvorni) pa posle njega Lola(urbana),a kada je Lola otisla na onaj svet stvari su krenule same od sebe tako da sada imam 3 psa u dvoristu.
U periodu kada se jagnje ovce u ovcarniku Lola je reagovala na sebi svojstven nacin.
Onog momenta kada se ovca pocne jagnjiti ona je javljala lavezom i bila je uznemirena i nervozna.Naravno odem u ovcarnik docekam prinovu a Lola se smiri jer sam ja sa ovcama.
Ovo je nije niko ucio i dresirao,sama je shvatila sta treba da radi.

Sada cu ti ispricati za Kardja koji je kao stene donet sa Restelice.
Od malih nogu je se mnogo vezao za mene,voli oni druge ukucane ali ja sam mu centar sveta,disemo kao jedan,razumemo se pogledom,razgovaramo,samo sto on neume da govori ali ce i to nauciti ::namigivanje::
Kao stene je poceo da me prati u stopu i da gleda sta radim i kako.
Sa 5 meseci je sam odvezao kanap kojim je bila vezana kapija na koju se izlazi iz dvorista jer je provalio kako se reza najlakse otvori.Zaljulja metalnu kapiju i malo zubima povuce rezu i otvori kapiju.Kanap je na moje oci odvezao 3 puta za redom i to bez greske.Vezan je na zamku-polu masna-gde ima jedan duzi i jedan kraci kraj-koji odvezuje masnu.Svaki put je uhvatio kraci kraj u povukao i odvezao-a logicno bi bilo da uhvati duzi kraj.Jednostavno je skontao dok je gledao kad sam ja odvezivao.Cak je doveo i Mecu (zenku koja je od njega starija 11 meseci) da joj pokaze a ona blene jer ne konta sta on to radi.
Dalje,nepostoje nijedna vrata na kucama i terasi koja on nezna da otvori.Cak zna na terasi koja se vrata lakse otvaraju-koja je brava meksa.I uvek ulazi na ta vrata.
Naravno ne ulazi uvek bez razloga.
Ova sad partija jagnjadi mu je bila prva u zivotu jer se radi o mladom psu(partija pre ove je bio bas mali tako da se ne racuna).U toku dana je se ojagnjila prva ovca i ona je to sve posmatrao jer me uvek prati u stopu.
Pomogao sam ovci oko jagnjenja i jagnjeta,on sve to gleda,izadjem iz ovcarnika a on mi njusi ruke.Naravno operem ruke na cesmi u dvoristu.I ne slutim nista.
Druga noc dosla normalno spavam i samo nesto me uhvati za ruku.Skocim i vidim njega pored kreveta.Gleda me molecivo i pokazuje da izadjem.Shvatim sta je u pitanju i odem u ovcarnik a tamo poceo porodjaj.Cim je jagnje doslo na svet on je se okrenuo i izasao iz ovcarnika.
Tako je radio za svako jagnjenje bez obzira bilo da je dan ili noc.Javljao mi je svaki put i docekivao prinove.
Letos kada sam sisao jagnjad on je bio stene ali mi je pomagao da izvedem jagnjad van ovcarnika na sisanje.Ja vodim jagnje a on ga gura odpozadi.Kad ga oborim i pocnem sisati on se okrene i ode.Sledece opet isto.
Isto tako i kada dodju kupci za jagnjad ili ovce on mi pomaze da izvedem jagnnje ili ovcu na isti nacin.Naravno kupci cekaju u drugom delu dvorista jer je tada ljut zbog njihovohg prisustva ali mi pomaze a njih prati.
Djina (takodje izvorna)koja je sad 9 meseci stara ga u stopu prati i uci od njega sve stosove ali nije jaka kao on,pa ce joj terbati vise vremena da sve to skonta i jos je mlada i neozbijna.
Meca je od urbanih pasa i voli ovce ali ne radi ovo sto ume Kardjo iako je ona starija i dosla pre na farmu,i covek bi ocekivao da ona uci mladje.Ona je ovako najposlusnija jer je zrela i ne cirkuzira kao ovi dvoje omladinaca.
Znaci njih 3 a 3 razlicite licnosti.Svako prica za sebe.

Ima tu jos mnogo stvari sta oni rade ali da ne pisem vise mislice ljudi da lazem ili da sam skrenuo. ::namigivanje::

Pozdrav
 
zaista sam dirnuta ovom tvojom prićom i mogu ti reći da stvarno imaš divne pse! ::svaka cast:: sve je stvar u vlasniku kako se odnosi prema svom ljubimcu,a ako je vlasnik dobar,pas će ti to vratit trostruko! ja sam imala slućaj sa mojom kusom, koju sam pokupila na cesti,bila je stara 2 tjedna,išla sam u šetnju u centru zagreba(tada je imala već 2 godine),htjela sam pretrćat cestu i u tom trenutku me zgrabla za rukav jakne i povukla nazad,da nije to napravila mene sada ne bi bilo među živima,auto je projurio ko muha bez glave. vjerujem u tvoju priću jer je pas u stanju napraviti sve da dokaže vlasniku da mu je vjeran!
 
tea je napisao(la):
onda ona izreka kakav vlasnik takav pas nije istinita,jer se ti voliš družiti s ljudima! probaj nabaviti ženku pa ćeš vidjet kako će je zavoljet,pogotovo kada će se poćet gonit! :haha:
Problem je sta bi dobija par lezbaca :haha: :haha:
ovo je po svim istrazivanjima alfa zenka...nema dominantnije. Ta je osim sto brani stado..toliko luda da je dosad sredila 2 rotvajlera, dogu veliku....muzjaka a ovo ficfirice necu ni brojit.... A kad se tjera samo oni na 12V pogon mogu blizu....lani je natjerala haskija koji je napao ovce u more i ovaj se utopija jer mu nije dala vani...kazem ti luda totalno....ali za rad s ovcama nema bolje zna sve... samo drugog psa ne trpi u blizini i strah me da mi stene ne zakolje.....To je toliko posesisvno....samo blago i ja za nju niko drugi ne postoji.... kad san proslo lito bija bolestan..ona par miseci samo je vodu pila i ako bi sta pojela iz materine mi ruke...zatim bris u sumu i uvecer nazad...tako mi ljudi pricaju :ppozdrav:
 
Evo slike moje Šarplaninke, vodi poreklo od izvornih pasa za borbu, rekose mi da možda ima krvi i kangala. Smrt je za živinu (nervira je sve živo oko nje što je slobodno dok je ona vezana). Hoće da pomogne da vratim krave ili ovce. Dok nije naučila da kravu nesme da juri i ujeda kad prolazi pored nje, mislim da sam sede dobio :D
 
Nazad
Vrh