Ovčarski psi - Dresura

Ima nas svakakvih geliptera na forumu.....ali majke mi nisan zna da imamo i knjizevnika... Krleza, Andricu, Presernu, Cesaricu..... :haha: Di si se dosad sakriva?
salu na stranu, svaka cast na postu. Ovo mi je uljepsalo dan :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Ima nas svakakvih geliptera na forumu.....ali majke mi nisan zna da imamo i knjizevnika... Krleza, Andricu, Presernu, Cesaricu..... :haha: Di si se dosad sakriva?
salu na stranu, svaka cast na postu. Ovo mi je uljepsalo dan :ppozdrav: :ppozdrav:

Čobani su cudna sorta stvarno ima svakakvih :haha: :haha: :haha:

Krijem se malo po sumama malo po sljivama. :cao:
 
Evo malo taze slika

Kardjo20restelicki2048.jpg


Kardjo20restelicki2057.jpg


Kardjo20restelicki2051-1.jpg
 
@Sosara ja cu ti rezervisati jednog (zutog)za mene , ali tek letos.
 
Sto se tice rezervacija sledeca je stvar.

Da Bog da da se kujica odgaji i da poraste a kad se osteni i bude stenadi bice i konkretnih razgovora i druzenja i trgovine i srece u domovima u koje dodju stenci.
Jednostavno ne volim nista unapred da obecavam a imacu u vidu svakog zainteresovanog.
:cao: :cao: :cao: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
i ovaj kangal mi je super pas , gledao sam malo po netu o njima,to bi ja ukrižao sa šarplanincem i dobio vrlo dobre pse,ono za sebe
 
bokić! :cao: da se nadovežem na ovu temu o obuci pasa,pošto sam radila dosta dugo u klubu za obuku službenih i sportskih pasa u zagrebu,brundalo je sve to dobro sroćio i napisao pa pretpostavljam da se i on dosta kuži u to,ali ako ćete trebat bilo kakav savijet vezan uz tu temu vrlo rado ću vam pomoć!

p.s. ja imam border collia i svakom bi preporućila tu pasminu ko ima prostora i po mogućnosti nekakvu živinu,jer taj pas nikada nema mira i treba mu puno kretanja. jako su inteligentni i privrženi samo jednom vlasniku!
 
ZvonaHR je napisao(la):
i ovaj kangal mi je super pas , gledao sam malo po netu o njima,to bi ja ukrižao sa šarplanincem i dobio vrlo dobre pse,ono za sebe

Zar ne mislis da to vec nije radjeno za vreme Turske vlasti na Balkanu.Turci su sa sobom i svojim stadima(od tih ovaca je nastala Sjenicka pramenka) u osvajackim pohodima vodili i pse- Kangale.Kao i sto su odvodili lokalne pse a dokaz za to je i Turski Kars koji izuzetno lici na Šarplaninca.U stvari je isti pas.

Turski Kars je na svim slikama

kars4.jpg


kars.jpg


kars5.jpg


kars30.jpg
 
E vidiš jer gledao sam dosta slika šarplaninaca i pročitao standard o njima.Jedno je na papiru a drugo na terenu jer spominju neki uzgajivači muške pse visine i preko 90cm a u standardu je dosta manje i još ih nazivaje izvornima a pas visine skoro 1metar
 
Standard je pisan u vreme kada je bilo jednoumlje u toj i takvoj drzavi sa svim njenim manama i vrlinama.
Da li je pisac standarda dobio nalog kako i sta da premeri i opise od pasa na terenu ostace tajna.Da li mu je naredjeno da samo 1 soj opise a taj soj je Murdza,ili nije ni video ostale sojeve na bacilima takodje je tajna koju on nije smeo da iznese u javnost.Da li je to radio za potrebe JNA i policije ko zna.Ako znamo da je u vreme kada je to radjeno bilo i prinudnih otkupa i oduzimanja stoke i poljo proizvoda vrlo verovatno je da su cobani pouceni losim iskustvom sa "otkupljivacima" piscu standarda prikazali samo ono sto su oni smatrali da treba da on vidi.Jer ko zna ko ce doci posle njega kad on popise.
Ovo su samo nagadjanja od kojih moze biti i istine.
U sirokoj lepezi izvornih sojeva on je opisao tada jedan od malobrojnijih sojeva Murdz soj.Kaljosi i Karabasi su cinili i cine oko 70% poulacije izvornih pasa.
Sojevi su:
Karabas-Zuti sa tamnom maskom
Kaljos-tigrasti
Merdzan-beli
Murdz-sivi tamniji i svetliji sa prelivima
Medov-tamno mrka medvedja boja
Baljos-psi sa lisom-belinom na glavi a cesto i niz vrat i grudi i prednjim nogama.
Zlatan-zlatno zuti psi bez maske
Zelenduh-jednobojno svetlo sivi bez preliva
Karaman-crni i crni sa palezom
Karadjoz-sa crnim ocima
Sari-boja rdje-crveni
Zlatan i Zelenduh su nazalost iscezli i bas oni su i bili visine od 90 do 100 cm.
Od sada postojecih sojeva najkrupniji je Merdzan pa Karabas i Kaljos.Murdza je medju nizim sojevima ali moze biti pasa ovog soja izuzeno visokih.
 
imam dva pulina kujica i keric starosti tri i cetiri meseca neki mi kazu da ne mogu da rade u paru inace keric je bele boje
 
pulin star godinu dana,razmazen i nepopravljiv umetnik za gluposti,sto se rada tice ekspert za presretanje i okupljanje ali ne i za teranje ovaca(to ne mogu da ga naucim ako ja idem napred da on ide za stadom a ne pored mene).muzjak je i nema mira nikad
 
Za Brundalo !
Pa zapoceo si da pises o dresuri i posle 2 vezbe si stao, gde su ti 3,4,5, 6 vezba... Ajde nastavi...
 
drdacha! :cao:
za ose je dobro da rade u paru,pogotovo ako se radi o tjeranju ovaca. oni u radu sebi međusobno pomažu,ali moraš paziti da ne dođe do sukoba među njima. ne brini psi su ti još mladi i imaš vremena polako ih navikavati na rad. :ppozdrav:

miladinović! :cao:
probat ću ti ja dat savjet,pa ako želiš pokušaj na moj način. dosta je teško raditi sa razmaženim psom,ali kada ste među ovcama tvoj glas mora biti oštar i odlučan. pas na svaku tvoju naredbu mora reagirati. kada ćeš ga učiti da tjere ovce, sa sobom uzmi grablje (po mogućnosti plastićne) ,psa naući da prati vrh grablji i tako ide za njima. stani iza ovaca igrablje guraj iza zadnjih nogu ovaca i pritom psu daj naredbu za tjeranje. psa probaj natjerat da se zaletava u ovce,pa čak da ih i malo gricne za nogu,tada će ovce počet bježat,a pas će shvatit da na taj način uspjeva odradit tvoju naredbu. tako radi neko vrijeme dok se pas ne spraksira,a poslije ti grablje više neće trebati. obavezno mu stalno ponavljaj naredbu za tjeranje i što je najbitnije psa pohvaliti nakon svakog obavljenio zadatka!!! sretno! :bravo:
 
hvala tea i ja mislim da su jos mladi mladi vole da se igraju nekad se posvadjaju pa je keric jaci ali ja joj malo pomognem pa je i ona malo zahvalnija bolje slusa
 
Nazad
Vrh