orijas- orijaski sarac

Definiraj rasan?
Za izložbe definitivno nije ali kao pasmina je orijaški-šarac ili njemački šarac kako ko več ga zove...
 
Nisam mislio na to da li je za izlozbe nego da li je cistokrvni sarac po sarama :cao:
 
@ dino

Po meni nije cist sarac ali vuce na sarce neki od roditelja mu je mozda i bio sarac. Nije bitno dali je cistokrvni ili nije vazno je da se tebi svida. I nemoj mu toliko kupusovog lista davati samo pomalo.
 
Ma jeste Sarac samo malo jadno izgleda.Mozda nije za izlozbe ali nije ruzan samo se mora vratiti u normalu.Mislim ako je jadan ikad bio u normali.Ne daj mu kupusa dok je u tako jadnom stanju.Kad se oporavi mozes po malo.Ne bacaj mu hranu po podu gde je izmet navucice kokcidozu ako je vec nije navukao.Moras se malo vise potruditi oko njih ako mislis da na kraju na nesto lice.Al bice lepi kad ih malo sredis u to ne sumnjaj.Poz i srecno
 
Neki predak mu je šarac svakako.Dosta jadno izgleda ali se može popraviti adekvatnom ishranom i higijenom!
 
@ alfaomeganb

Sad ga bas pretera "Davao sam im i paprikaš. Pilav-rižoto je specijalitet" Sarmu nisi probo. :haha: :ppozdrav:
 
@Peto 1
Nisam preterao ništa. Ideju sam izvukao iz knjige Mr. Inž. Romana Kopanjskog UZGOJ KUNIĆA Izdanje NOLIT Beograd.
Koja je štampana na 270 strana.
Skinuo sam je sa neta, Ako je nemaš mogu se potruditi da ti je pošaljem, naravno u elektronskoj formi.
Na svojoj 86 i 87 stranici u poglavlju MANJE KALORIČNA HRANA autor kaže Citat:

,,U ovu grupu spadaju krompir, kuhinjski otpaci i druge korenasto-krtolasle biljke i zelena hraniva.
Kuvani ili bareni krompiri predstavljaju kaloričnu hranu za kuniće jer sadrže visokokalorijske ugljene hidrate (skrob) i u tom pogledu zamenjuju kaloričnu hranu. Ovo je veoma značajno u zimskom periodu kada je životinjski organizam izložen velikom gubitku toplote.
Od kuhinjskih otpadaka za ishranu kunića podesni su pre svih ostaci kašaste hrane, sva jela koja sadrže brašno,
supe, komadi hleba, razna variva i.t.d. Ako uzgajivač ima veliku porodicu, a ne gaji veći broj kunića, ovakva hrana može u velikoj mori da zadovolji potrebe kunića,, . Završen citat.

Ima još teksta, ali ovo se odnosi na bukvalno ostatke kuvane hrane.
Pošto moj cilj nije nagurati kunića na 3.5-4 kg za 90 dana, već proizvesti što jeftinijeg kunića, pokušao sam i pozdravljam Mr. Inž. Kopanjskog (ako je još uvek živ, pošto je izdanje dosta staro ) za uputstva i studiju koju je pretočio u stručnu knjigu. Moje zeke sve ovo jedu. posle jela neštucaju, ne podriguju, a mene sve to manje košta. Naravno netreba ni u čemu preterivati. Najveći deo je mešavina granulata, kukuruza, sitnog šita, suncokreta i kada šta nađem od zrnaste hrane i seno i detelina suva.
Ako ti je preostalo malo paprikaša skini masnoću s njega i daj im taj krompir. Biće ti zahvalni.
Napominjem moji to jedu od starta. Oni koji se time nisu hranili verovatno se postepeno privikavaju.
Pozdrav. Izvinite zbog dužeg teksta, ali jednostavno nemože kraće.
::svaka cast:: :ppozdrav:
 
@ alfaomeganb

Procitao sam tu knjigu i video sam i te stranice. Sad kad se gaje kunici ima raznih ljudi i misljenja. Neki gaje iz hobija jedno ili dva kunica i nije mu bitno kad ce da dostigne neku kilazu za klanjea da ga sto manje kosta u dinarima.
Neki zaljublenici u kunice gaje samo za izlozbe i cak nisu ni probali meso kunica a gaje ih godinama. Hrane ih svim i svacim samo da mu kunic bude najlepsi na izlozbi i da osvoji neku nagradu, koju ce posle unovciti prodajom mladih kunica vrlo kvalitetnih roditelja. Po paprenoj ceni.
Ima i onih koji gaje kunice za svoje potrebe i pomalo i za prodaju da bi deo troskova pokrio sa tom prodajom. Tu spadam i ja meni koji nemam ni zemlje, osim ovo malo u saksiji, moram sve kupovati i kad se sve stavi na papir onda se dolazi do toga da je najisplativije raniti kunice granulom. Sad i rasa kunica je bitna, koliko ce imati okota godisnje i koliko mladih ces imati u toku godine. Neki su zadovoljnii sa dva-tri okota a neki sa osam-dev pa cak i deset okota pa kad te kunice za sto krace vreme uspes da odranis i prodas i nesto ostavis za sebe mozes cak i imati neku zaradu u dinarima. Naravno kad odbijes i troskove granule i ostale troskove.

Kako se kaze sto ljudi sto cudi.

@žećo

Pogledaj u temi kunicka literatura. Od naseg drugara Bibljiotekara.
 
Samo sam dvije uspio otvoriti a njih imam već, a oni linkovi što idu preko nekih čudnih servera;uz registraciju treba i pajser
 
Zeco ako si mislio na linkove koje sam ja postavio nije neophodna registracija a jos manje pajser :haha:

kad otvoris link treba da kliknes na dugme Request download ticket ucita ti ponovo stranicu i kliknes na dugme Download i onda skida ako si mislio na linkove koje je neko drugi postavio reci koji su u pitanju linkovi da pomognemo jer sam ih ja sve uspesno skinuo.
 
Aj napokon od antona grujića,ali iz 50-og pokušaja :udri:
Može li netko navesti dobre strane rase orijaš?
I zašto uzgajati tu rasu?
hvala
 
Moja skromnost se moze izjasniti da su orijashi pre svega lepi a posle i veliki. Sto se tiche radman klanja nije se dobro pokazao, jer daje manje mesa nego novozelandski , panonski....
Lepo je cuvati ga, ja cenim kod njega gabarit, zec od 10tak kg moze stvarno biti impozatno lep i zanimljiv, svojom bojom lici na divljeg.
Znaci kod mene je bitno bilo lepota i velicina, zeleo sam da mi zec bude vechi od macke :haha: :haha: :haha:.
E sad ja sam mog muzjaka razmazio tako da sam dolazi pod ruku i mazi se bez straha, tako da je uzivanje u zechevima u potpunosti ostvareno. ( naravno za one koji se cuvaju za tov nemam emocije).
 
Nebojša - da ti možda ne govoriš o belgijskom orijašu? :sta: Jer njemački i engleski šarac po boji ne liče na divljeg zeca. Oni su bijeli sa crnim flekama. ::namigivanje::
 
Savim slučajno smo se našli na ovoj temi , ali neka. Pošli smo oko toga da sam PRETERAO. Ko iz kojih razloga hrani kunće možemo da razglabamo, ali ja sam ,čini mi se, bio vrlo jasan. Moja je orjentacija ,, nema veze koliko traje samo neka što manje košta,, . Nadam se da mi se post neće ukloniti ( a snimio sam ga) i osećam potrebu da odgovorim.,
,,Mačevii se oštre na kamenu, a ljudi na životnim kavgama,, reče jedan od mislioca, , a ja , nisam dobio adekvatan odgovor na ,,ono,, preterao si,,. Zec ( kunić) nije naučna fantastika. To je živo biće kjoje se rađa, jede , odrasta, sazreva i produžuje vrstu. Sve između je iskustvo. RAZMENIMO GA.
Post je spojen: [time]1289236807[/time]
_________________________________________________
@žečo

Dobijaš knjigu ili sve neophodne podatke. U pitanju je PDF fajl a ja sam došao do programa koji to sve pretvara u world.

Ako ga ,,pretvorim,, šaljem svim, ako ne sledi isto samo malo sporije.


Post je spojen: [time]1289321893[/time]
_________________________________________________
@ žećo

Mislim da ovde možeš da skineš knjigu bez problema http://ifile.it/ouihcd8 Uzgoj kunica - Roman Kopanjski
Ako nešto nebude u redu ostavi mi @ na PP pa ću ti je ja poslati. Pozdrav.
 
Nazad
Vrh