Oranje

Odg: Oranje....

zorancile je napisao(la):
Sad ste me zabunili sa plužnim djonom. Ako imaš traktor i plug koji ne može da ore dublje od npr 35cm, po nekoj logici će ti uvek tu biti plužni djon, bez obzira da li ćeš jedne godine dublje orati, a druge pliće, znači koren će se svake godine zadržati na toj dubini? :sta:

Zato sam rekao da jednom u 2-3 godine valja ici dublje!
Post je spojen: [time]1287052494[/time]
_________________________________________________
cika_jova je napisao(la):
to i mene isto buni, da kazemo da se ore na 20ak cm za zito i za kukuruz, pa da kazes da si napravio djon koji smeta kukuruzu, jer on zahteva do 30cm dubinu oranja :sta:

ali ako jedne ores na 20, druge na 30, pa opet na 20, tebi je djon stalno na 30 jer taj deo ne probijas :sta:

Za svaku kulturu vazi drukcije oranje, samo istim oranjem stvaras taj tvrdi djon! Ako ores na razlicite dubine nije djon tako tvrd! Ne mozes i za zito i za kukuruz da ores isto! ( Ustvari mozes ali nije preporucljivo).
Post je spojen: [time]1287077771[/time]
_________________________________________________
Dakle klizanjem pluga na istoj dubini sabijas sve tvrdje taj "djon" ::namigivanje::
 
Odg: Oranje....

Matić je napisao(la):
Znam ja da ima alatki(Rigoler)sa kojima može da se uzore do Kine ali ne vidim ama baš nikakvu isplativost a ni efekat oranja sa plugom na 40+cm.U redu je za voćnjake i slične radove ali za ratarske kulture baš i nisam nešto ubeđen da valja barem ovde kod mene to tako ne može.

Nekad je repa bila dugacka i debela pa je mnogo bolja bila ako je oranje na njenu duzinu! Cist primer ti je krompir, sej ga u tvrdo zemljiste i rastresito pa pogledaj razliku!
Post je spojen: [time]1287078007[/time]
_________________________________________________
cika_jova je napisao(la):
ma i kod nas ti je isti slucaj za teske tanjirace treba jaci traktor, a treba i veca parcela, a kod nas same prdolesnice, tako da se i ovde ore za psenicu

neznam kolika je tu usteda u obradi, jeste kada je manja dubina oranja je i manja potrosnja, al po mom misljenju u sledecoj godini kad treba za kukuruz orati dublje, to sto se ustedelo u prethodnoj godini se u narednoj nadoknadi jer se probija dubina, mislim da ako bi se oralo konstantno na istoj dubini kao za kukuruz da bi to bilo na duzi rok isplativije jer bi se razradjivala zemlja i taj sloj bi se konstantno mesao + aeracija, poboljsani toplotni, vodni, vazdusni rezim...

recimo na 27-28cm stalno..

sta mislite, jel ima tu logike?

Jesi li ovde pisao 27-28 stalno?? Ja ti odgovaram na pisano a ne sta se tebi vrzma po glavi!
 
Odg: Oranje....

Matić je napisao(la):
Preko 40?Jesi li ti svestan sta pises?Gde se jos ore toliko duboko i sa cime? :sta:

Mi smo jedne godine orali sa MTZ-892 i OLT Orač 2x14" na 40-42 cm dubine. Razlog tako dubokog oranja je bilo da malo razbijemo taban pluga jer smo dugo orali na oko 25 cm. Drugi razlog je bio tip tla, Pesudoglej obronačni, pod tip lesivirani. Htjeli smo kolko tolko podići čestice gline iz dubljih slojeva na površinu tla da bi tlo učinili iole propusnijm. A što se tiče oranja svake godine 4-5 cm dublje (25-30-35 cm) pa opet od plićeg prema dubljem to podržavam, pogotovo na tlim loše strukture i teksture.
 
Odg: Oranje....

Bećarina pusta je napisao(la):
Matić je napisao(la):
Preko 40?Jesi li ti svestan sta pises?Gde se jos ore toliko duboko i sa cime? :sta:

Mi smo jedne godine orali sa MTZ-892 i OLT Orač 2x14" na 40-42 cm dubine. Razlog tako dubokog oranja je bilo da malo razbijemo taban pluga jer smo dugo orali na oko 25 cm. Drugi razlog je bio tip tla, Pesudoglej obronačni, pod tip lesivirani. Htjeli smo kolko tolko podići čestice gline iz dubljih slojeva na površinu tla da bi tlo učinili iole propusnijm. A što se tiče oranja svake godine 4-5 cm dublje (25-30-35 cm) pa opet od plićeg prema dubljem to podržavam, pogotovo na tlim loše strukture i teksture.

Konacno neko zna sta sam napisao :D :ppozdrav: :cao: ::svaka cast::
 
Odg: Oranje....

Jedinu prednost u odnosu na standardni plug ima diskosni koji ne stvara djon.
Da se razumemo djon nije 20-30cm koje traktor ugazi,djon se nalazi ispod raonika i plaza pluga taj deo ne propusta vodu,koren,vazduh i ostale materije.
Praktican primer kad orete izadjite iz traktora pa prst gurnite u pooranu(okrenutu koja je presla preko daske) brazdu i na dno brazde de je prosao raonik i plaz,sami cete videti razliku. :cao:
 
Odg: Oranje....

Mislio sam da ništa ne komentarišem u vezi ovoga ali moram.Da li znate koliki je koren kukuruza?
Sejte lucerku i imaćete razbijen plužni đon.
 
Odg: Oranje....

ad23hg.jpg

2j3o8ld.jpg

2j3o8ld.jpg

malo se radilo ::namigivanje::
 
Odg: Oranje....

North ARMY je napisao(la):
Jedinu prednost u odnosu na standardni plug ima diskosni koji ne stvara djon.

Pa nije baš to jedina prednost u odnosu na standardni.
Raoni plugovi se koriste gde je zemlja kultivisana. A diskosni plugovi se koriste na zemljištima gde ima mnogo prepreka u vidu jakog korenja, kamenja itd. a koji bi znatno otežali rad sa raonim plugom (dolazilo bi do havarija, učestalog aktiviranja sistema za zaštitu od preopterećenja). Diskosni plugovi se koriste i u područjima sa dugim sušnim periodima gde je zemlja takva da zbog toga stvrdnu do bola. Tu bi se standardni plug razleteo u paramparčad.

Ali slažem se s tobom ako si ustvari želeo reći da u našim predelima diskosni plug ima samo tu jednu prednost.
Inače svaki plug ima više prednosti (ili mana) u zavisnosti od toga gde se primenjuje. :ppozdrav:

Mojih pet centi za danas. :haha:
 
Odg: Oranje....

Attila M. je napisao(la):
North ARMY je napisao(la):
Jedinu prednost u odnosu na standardni plug ima diskosni koji ne stvara djon.

Pa nije baš to jedina prednost u odnosu na standardni.
Raoni plugovi se koriste gde je zemlja kultivisana. A diskosni plugovi se koriste na zemljištima gde ima mnogo prepreka u vidu jakog korenja, kamenja itd. a koji bi znatno otežali rad sa raonim plugom (dolazilo bi do havarija, učestalog aktiviranja sistema za zaštitu od preopterećenja). Diskosni plugovi se koriste i u područjima sa dugim sušnim periodima gde je zemlja takva da zbog toga stvrdnu do bola. Tu bi se standardni plug razleteo u paramparčad.

Ali slažem se s tobom ako si ustvari želeo reći da u našim predelima diskosni plug ima samo tu jednu prednost.
Inače svaki plug ima više prednosti (ili mana) u zavisnosti od toga gde se primenjuje. :ppozdrav:

Mojih pet centi za danas. :haha:
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Trudi se decko :D
 
Odg: Oranje....

Pre možda mesec dana sam pisao mere na mom plugu ( nešto drugaru na PP ) pa evo te slike sa merama mog pluga, mislim da bi mogao da ore u dubinu 40+ cm, mada nikad nisam išao dotle i neznam dal bi mogao sa mojim traktorom.
xnu33k.jpg

Plug je OLT Alkar 1.
 
Odg: Oranje....

Upravo takav plug sam dobio na poklon od komsije i onjemu sam pisao na prethodnoj strani. Kod mene je bio problem sa fiksiranjem tog horizovtalnog vretena jer su ta dva "U" drzaca(cuga) bili od loseg materijala i konstano su pucali. Razmisljam da skidanjem daske od njega napravim improvizovani podrivac. Mozda je glupa ideja...
 
Odg: Oranje....

Ala bih voleo da to probam na mojoj zemlji.Ovo sam jutros orao do kiše.


 
Nazad
Vrh