Oranje

Odg: Oranje....

ja sve orem 30 bila pšenica ili drugo i ništa spektakularno od prinosa
 
Odg: Oranje....

Poslednje dve godine sam za pšenicu orao na oko 20 cm, i to su mi najprinosnije godine otkako se bavim poljoprivredom. Ranije sam uglavnom orao dublje 27-28 cm.
Zimsko orem u skladu sa godinom. Ako je povoljna za oranje onda idem do 30cm a u nepovoljnim godinama za oranje idem na 25 cm prosek, jer kod IMT-ovog hidraulika to može varirati zavisno od ugaženosti (tragovi kombajna, dolovi gde je stojala voda itd.).
 
Odg: Oranje....

[/quot
zorancile je napisao(la):
Imamo mi jednog čoveka u selu koji ore sa Mtz 820 2.brzinom jer ne može svuda da ore 3. brzinom. Dubinu ne znam tačno, ali rus izgleda kao da hoće da se prevrne. Ima dobre prinose, ali on sve radi maksimalno, i obradu i djubrenje i prskanje. Član Kiraj ga poznaje.
Nešto je ipak promenuo u tehnologiji ,više uopšte neore za pšenicu,tanjira 2-3 puta.Trebalo je dosta godina da ga ubedimo da proba da seje pšenicu u tanjirano zemljište.
 
Odg: Oranje....

ma i kod nas ti je isti slucaj za teske tanjirace treba jaci traktor, a treba i veca parcela, a kod nas same prdolesnice, tako da se i ovde ore za psenicu

neznam kolika je tu usteda u obradi, jeste kada je manja dubina oranja je i manja potrosnja, al po mom misljenju u sledecoj godini kad treba za kukuruz orati dublje, to sto se ustedelo u prethodnoj godini se u narednoj nadoknadi jer se probija dubina, mislim da ako bi se oralo konstantno na istoj dubini kao za kukuruz da bi to bilo na duzi rok isplativije jer bi se razradjivala zemlja i taj sloj bi se konstantno mesao + aeracija, poboljsani toplotni, vodni, vazdusni rezim...

recimo na 27-28cm stalno..

sta mislite, jel ima tu logike?
 
Odg: Oranje....

cika_jova je napisao(la):
ma i kod nas ti je isti slucaj za teske tanjirace treba jaci traktor, a treba i veca parcela, a kod nas same prdolesnice, tako da se i ovde ore za psenicu

neznam kolika je tu usteda u obradi, jeste kada je manja dubina oranja je i manja potrosnja, al po mom misljenju u sledecoj godini kad treba za kukuruz orati dublje, to sto se ustedelo u prethodnoj godini se u narednoj nadoknadi jer se probija dubina, mislim da ako bi se oralo konstantno na istoj dubini kao za kukuruz da bi to bilo na duzi rok isplativije jer bi se razradjivala zemlja i taj sloj bi se konstantno mesao + aeracija, poboljsani toplotni, vodni, vazdusni rezim...

recimo na 27-28cm stalno..

sta mislite, jel ima tu logike?


Ne valja na istu dubinu :nono: stvara se pluzni djon! A znamo da to ne valja :nono:
Post je spojen: [time]1287042557[/time]
_________________________________________________
Inace moj drugar ima malu tanjiracu 24 diska i time sprema za zito! Doduse u suncokretu, predje dvaput i seje zito ili jecam ::svaka cast::
 
Odg: Oranje....

pa neznam sad, mi ako smo resili da oremo lupam na 28 sto je ok za kukuruz, znaci najveca nam je dubina to, sta nas briga za pluzni djon, mi dole necemo nista da trazimo, izuzev ako ce mo za voce da spremamo ili za vinograd
 
Odg: Oranje....

cika_jova je napisao(la):
pa neznam sad, mi ako smo resili da oremo lupam na 28 sto je ok za kukuruz, znaci najveca nam je dubina to, sta nas briga za pluzni djon, mi dole necemo nista da trazimo, izuzev ako ce mo za voce da spremamo ili za vinograd
Cika Jovo moram da Vas ispravim jer gresite.
Evo vi kazete da konstantno orete na npr 30cm i taj sloj bude rastresit,to je ok,ali sta su posledice ??
Dobijate pluzni djon koji onemogucava propustanje vode u dublje slojeve zemljista,koren biljke ne raste samo na tih 30cm vec mnogo dublje,naravno pluzni djon i tu blokira rast korena.
 
Odg: Oranje....

Za zito i 15 je dovoljno :D suncokretu 25 puna kapa, kukuruzu 25-30. Jedino repa zahteva malo dublje oranje! Po mogucstvu preko 40 ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1287070244[/time]
_________________________________________________
Dakle pozeljno je orati na razlicite dubine :D
 
Odg: Oranje....

Upravo zavrsavam remont na jednom starom jednobraznom plugu koji nema nikakvu plocicu o proizvodjacu (plave je fabricke boje). Dobio sam ga na poklon od komsije i kostace me samo popravak. Po mojoj proceni mogao bi da ore i do 40cm. u dubinu. Kako nemam podrivac, pitao bih cenjene kolege da li bi njime mogao da kompenzujem nedostatak te masine tj. da oranjem na veliku dubinu postignem slican efekat? Unapred hvala! :cao:
 
Odg: Oranje....

Belorus i jednobrazni plug!!! Tako su nasi stari orali za repu! Doduse to je bila druga vrsta repe (mnogo veca od ove danasnje).
 
Odg: Oranje....

Matić je napisao(la):
Preko 40?Jesi li ti svestan sta pises?Gde se jos ore toliko duboko i sa cime? :sta:

Ima alatki (plugova) i za dublje oranje. Ore se pre podizanja voćnjaka.
 
Odg: Oranje....

Zoran Kostović je napisao(la):
Upravo zavrsavam remont na jednom starom jednobraznom plugu koji nema nikakvu plocicu o proizvodjacu (plave je fabricke boje). Dobio sam ga na poklon od komsije i kostace me samo popravak. Po mojoj proceni mogao bi da ore i do 40cm. u dubinu. Kako nemam podrivac, pitao bih cenjene kolege da li bi njime mogao da kompenzujem nedostatak te masine tj. da oranjem na veliku dubinu postignem slican efekat? Unapred hvala! :cao:


Nije isto, podrivac razbija zemlju neregularno, a plug klizi po zemlji i koliko god duboko isao ima isti efekat! Ali jednom u 2-3 godine bi bilo pozeljno da ores malo dublje :D
 
Odg: Oranje....

Sad ste me zabunili sa plužnim djonom. Ako imaš traktor i plug koji ne može da ore dublje od npr 35cm, po nekoj logici će ti uvek tu biti plužni djon, bez obzira da li ćeš jedne godine dublje orati, a druge pliće, znači koren će se svake godine zadržati na toj dubini? :sta:
 
Odg: Oranje....

to i mene isto buni, da kazemo da se ore na 20ak cm za zito i za kukuruz, pa da kazes da si napravio djon koji smeta kukuruzu, jer on zahteva do 30cm dubinu oranja :sta:

ali ako jedne ores na 20, druge na 30, pa opet na 20, tebi je djon stalno na 30 jer taj deo ne probijas :sta:
 
Odg: Oranje....

Znam ja da ima alatki(Rigoler)sa kojima može da se uzore do Kine ali ne vidim ama baš nikakvu isplativost a ni efekat oranja sa plugom na 40+cm.U redu je za voćnjake i slične radove ali za ratarske kulture baš i nisam nešto ubeđen da valja barem ovde kod mene to tako ne može.
 
Nazad
Vrh