Oranje

Ne samo što je zakonom zabranjeno,već paljenje žetvenih ostataka nije dobro za tlo. Time se značajno uništava mikroflora tla i smanjuje plodnost. Tako da je najbolja opcija zaorati ih.
 
Ne znam u koju temu da postavim ovo pitanje,dali moze da se pale zetveni ostaci na njivama ako je u tom momentu prisutna cisterna sa vodom na njivi i naravno da je sa plugom sve uredno uzorano do komsije?U tom slucaju ako se tu nadje neka inspekcija dali mogu da pisu kaznu ne znam kako je taj zakon formulisan,dali ne mogu uopste da se pale zetveni ostaci ili postoje neki uslovi i nacin na koji se to radi?

kakva cisterna ima i nju da ti konfiskuju nego kao sto kaze Kish zapali i bezi samo gledaj da drugom ne pravis stetu osim ako nije neko koga izrazito voles onda ga i tuzis ili imas razlog da mu vile u **greška zabodes ili tako nesto izbor po volji ima hiljade varijanti
 
Ne znam kako to kod vas u SRB ide ali lako se vidi kad je odorano do komsija prije paljenja i ako izadje kakve inspekcija lako se poveze da je njiva oborana s namjerom paljenja...

Ne razumijem zasto se uopce zezate s paljenjem zevenih ostataka... Pravite ogromnu stetu tim potezom da ni sami ne znate koliku...
 
Po nepisanom pravilu, koliko prinosa imas na njivi, toliko isto prinosa imas u zetvenim ostacima. Znaci, recimo imas 6 tona psenice, isto to znaci da si spalio 6 tona organske materije + unistavas mikrofloru zemljista i jos hranljivih materija.
slazem se sa Bobo-m. Velika je to greska i potez.
 
Kolega... Mi nismo radili zemlju nesto ozbiljno do prije 5-6 godina dok ja nisam u to zagrizao kako treba. Do tad smo otac i ja radili samo nasu zemlju i to toliko da se radi.

Njegova je ideja bila da se kupi jos jedan traktor (549 dv) dok jos radi u firmi i ima dobru placu pa da budemo mirni dok smo zivi... Osladio mi se rad u udobnijem traktoru i eto me danas gdje sam.

Oralo se "toliko da se ore" dok ja nisam poceo citati razne literature, clanke i forume po internetu i upijati kao spuzva
Sad se ore pravo i posteno, sve na vrijeme, cak se i gnojivo zaorava sto je po mom ocu bilo "nezamislivo" i "bacanje novaca"

Sijala se psenica rasipacem, sad se sije sijacicom. Psenica se nije prskala ni protiv korova ni protiv bolesti, sad se prska.

Zasto ovo pisem ovako "na siroko"?

Zato sto prije orati a da se slama ne zapali bilo NEZAMISLIVO, isto kao i da netko ima sjecku na kombajnu ili nesto slicno. Od kako smo poceli malo paziti sto radimo sa zemljom i od kak ose zetveni ostatci rasiruju po njivi (nemam sjecku na kombajnu) i zaoravaju, kvaliteta zemlje se popravila na ocigled. Vise je gujavica u zemlji, laksa je obrada zemljista, bolji je i zdraviji usjev. Jednostavno ne vidim lose strane zaoravanja zetvenih ostataka.

Dok god postujete plodored, koristite sjemensku robu, prskate usjeve protiv bolesti ( ni ja u ovo nisam vjerovao ali ISPLATI SE) nece biti problema ni sa zaoranim zetvenim ostatcima.

Ako korov zaoravate, korov ce i nici, tu nema neke velike filozofije. radite ugar strnjaka prije nego prskanje totalom pa u jesen duboko zaorite sve te korove sto dalje od svijetla. Previse se vodite trenutnim financijskim troskovima a ne mislite na dugorocne poslijedice. Ja cak izvozim stajnjak na njive koje imam u zakupu i ljudi mi se smiju...

Ne znam kako kod vas, ali bolesnog usjeva nisam imao do sad a godinama vec zaoravam sve zetvene ostatke a total nisam niti jednom u zivotu koristio na svojim njivama.
 
Kolega... Mi nismo radili zemlju nesto ozbiljno do prije 5-6 godina dok ja nisam u to zagrizao kako treba. Do tad smo otac i ja radili samo nasu zemlju i to toliko da se radi.

Njegova je ideja bila da se kupi jos jedan traktor (549 dv) dok jos radi u firmi i ima dobru placu pa da budemo mirni dok smo zivi... Osladio mi se rad u udobnijem traktoru i eto me danas gdje sam.

Oralo se "toliko da se ore" dok ja nisam poceo citati razne literature, clanke i forume po internetu i upijati kao spuzva
Sad se ore pravo i posteno, sve na vrijeme, cak se i gnojivo zaorava sto je po mom ocu bilo "nezamislivo" i "bacanje novaca"

Sijala se psenica rasipacem, sad se sije sijacicom. Psenica se nije prskala ni protiv korova ni protiv bolesti, sad se prska.

Zasto ovo pisem ovako "na siroko"?

Zato sto prije orati a da se slama ne zapali bilo NEZAMISLIVO, isto kao i da netko ima sjecku na kombajnu ili nesto slicno. Od kako smo poceli malo paziti sto radimo sa zemljom i od kak ose zetveni ostatci rasiruju po njivi (nemam sjecku na kombajnu) i zaoravaju, kvaliteta zemlje se popravila na ocigled. Vise je gujavica u zemlji, laksa je obrada zemljista, bolji je i zdraviji usjev. Jednostavno ne vidim lose strane zaoravanja zetvenih ostataka.

Dok god postujete plodored, koristite sjemensku robu, prskate usjeve protiv bolesti ( ni ja u ovo nisam vjerovao ali ISPLATI SE) nece biti problema ni sa zaoranim zetvenim ostatcima.

Ako korov zaoravate, korov ce i nici, tu nema neke velike filozofije. radite ugar strnjaka prije nego prskanje totalom pa u jesen duboko zaorite sve te korove sto dalje od svijetla. Previse se vodite trenutnim financijskim troskovima a ne mislite na dugorocne poslijedice. Ja cak izvozim stajnjak na njive koje imam u zakupu i ljudi mi se smiju...

Ne znam kako kod vas, ali bolesnog usjeva nisam imao do sad a godinama vec zaoravam sve zetvene ostatke a total nisam niti jednom u zivotu koristio na svojim njivama.
Kod nas su ljudi nekada sejali po 10-tak godina kukuruz u monokulturi.
Sad ni ne pomisljaju,a rade kako treba da se radi.
 
Bio sam prisutan kad je jedan profesor sa fakulteta pricao da sve ove bolesti u zitu i ostalim kulturama su manjim delom zbog blage zime a vecim delom jer se ne pale zetveni ostaci... Po skolskom predavanju on kaze da nije dobro da se pale njive zvog mikro organizama itd itd ali se na fakultetima ne prica od uticaju velikih sila na poljoprivredu. Ko zna cime nas prskaju amerikanci da uniste nas rod pa da posle uvozimo od njih.. On naravno to ne moze da kaze javno u nekoj emisiji na tv-u jer je zakonom zabranjeno i mi bi mi kakvi smo zapalili pola srbije a njega bi onda strpali u zatvor...
 
Kiss, diklofen: Sve je to OK ja samo iznosim svoje vidjenje stvari. kod mene je zemlja "pravulja" (prahulja) koja se rasipa u skoro svim uvjetima oranja. lako se obradjuje ali od kako ne palim slamu i kukuruzovinu, moja zemlja poprima crno boju u dubini 25cm na koliko duboko orem. Opet kazem, ugar radim ili plugom 3 brazde 12" i 549 ili s vucnom tanjuracom i tako plitko pomjesam zetvene ostatke sa zemljom, pokrenem njihovo truljenje i ujedno nicanje sjemena mozebitnih korova ili rasutog zrna u zetvi. U jesen sve to zaorem na 25cm (nekad i 30 ali rijetko) i nema vadjenja zetvenih ostataka napolje.

Kad se kukuruzovina zaorava, bacim po njoj UREU i zaorem duboko. Po kukuruzu se sije psenica i do iduce jeseni nema da se kukuruzovina vadi napolje posto je sva strunula...

E, sad kad vam napisem sta se desilo kad sam uzeo u arendu njivu od 5 jutara u komadu koja je dvije godine mirovala a prije toga ju je radio moj kolega koji je obavezno palio strnjake. Zadnje sto je imao na toj njivi je psenica a godinu prije toga kukuruz. Ovo pisem zato sto sam ja nakon tri godine izoravao kukuruzovinu koja je velikim djelom jos bila citava!!! E, momci moji, tu se desavaju bolestine, jer u toj kukuruzovini organizmi prezivljavaju, imaju sta jesti i eto je bolestina. Postivajuci plodored, nisam te jeseni sijao nista, nego na proljece zob (ovas) i kad se zob skinula, slama je rasirena, bacena je urea i malo stajnjaka sam izvezao i to zatanjurao (kasni ugar u 8 mjesecu) u 10. mjesecu sam to zaoravao na 27-cm, njiva se orala totalno drugacije, nije se zemlja "kaisala" vec se sipao gornji sloj posto je ugaren i pomjesan sa slamom i ostao mi je lijep finis nakon poorane njive.

Opet pisem na siroko posto su oduvijek pricali da zemlju u tom djelu atara moze orati samo veliki traktor, da tu nema sanse da 539 vuce dvobrazni plug na nekoj vecoj dubini... u samo dvije godine gospodarenja zemljom sam joj popravio strukturu i sad tamo s 539 ori kako hoces...

U mom primjeru se pokazalo da ima veze i s lakocom i kvalitetom obrade ako se zaoravaju zetveni ostatci nego da se pale...
 
Na svim parcelama praktikujem zaoravanje i arendama i u vlasnistvu. Prinosi na arendama su mi cak nekada i veci nego na parcelama u vlasnistvu . Hocu reci da se struktura drasticno promenila , zemljiste je mnogo vise rastresito i mrvicasto lako se obradjuje , samo treba imati adekvatnu masinu za sitnjenje ostataka to je izuzetno vazno kao i plug.
 
moze se i ustitniti dobro ali da se zaore je nekada tesko, ja sam probao prosle godine da zaorem ostatke od kukuruza i odustao sam, muke su bile! Mozda jer imam mali traktor imt560 i dvobrazni plug, mada sam cuo da su ljudi i sa vecim traktorima imali problema i odustajali....ostatke od zita redovno zaoravam, ali od kukuruza muke zive, uglavnom zapalim....da imam veci traktor, sigurno bih zaoravao sve
 
Iza sip tornada 35 i sip tornada 40 sam zaoravao kukuruzovinu sa 2x12" visokim plugom bez problema a za zmaj kombajnom sam morao malcirati do visine 10-15cm od zemlje i na 10ha tabli ako je plug zastopao mozda 2-3 puta...

Za manje parcele kopcam jednobrazni IMT i manje se zivciram, bolje poorem a potrosnja zanemarivo veca...
 
A kako objasnjavate ovo,pre neku godinu imao sam njivu sa psenicom,pola njive je zapaljena strnjika pa zaorano,a pola zaorana masa.Na polovini gde je masa zaorana sta me nije snaslo,i trava i bolest i prinos drasticno losiji,a na polovini gde je paljeno nema trave,nema bolesti,prinos odlican.I nije mi jasno u cemu je problem palenja kod nas se pre dosta godina uvek palilo i nije bilo pozara ali sad su dosle mlade generacije koje zabole ku...c,zapali i ode sa njive,tesko mu da bude tu i pazi,zato dolazi do pozara.Moj otac je znao po ceo dan da provodi na njivama dok ih pali,od jutra do mraka,a sad tesko da to neko oce,lakse je naginjati ladnog zajecarca ispred prodovnice od jutra do sutra ili negde u ladovini nego raditi nesto na njivi.
Primera imam jos za palenje,kukuruz gde je paljeno bude bolji i slicno,ali da ne duzim...

- - - - - - - - - -

I jos nesto dok je zakon dozvoljavao palenje obale kod nas u brdima su bile ciste,ljudi su to palili i teze je obala rasla,nije bilo japadi,putevi obasjani suncem,suvi,sad je sve zaraslo,samo da vidite nasta lici atar u nasem selu,kao amazon.
 
Nije problem kad ima mladih nego kad ima nestrucnih... Da je dobro da se pali i nije dobro ali da je bolje upaliti nego zaorati izgleda da je tako.. Koliko sam cuo po pricama pa sirak su nam uvalili amerikanci i to u semenu.. Pa sta je tesko ovim nasim lopovima sto prave hemiju za zbuckaju nesto da leci jedno ove godine a da steti necemu sledece godine.. Svake godine sve vise preparata u psenici te prskaj protiv trave pa onda protiv buba pa protiv bolesti klasa pa regulator rasta.. Pre deset godina nije prskana nikako i nista joj nije falilo...
 
Na svim parcelama praktikujem zaoravanje i arendama i u vlasnistvu. Prinosi na arendama su mi cak nekada i veci nego na parcelama u vlasnistvu . Hocu reci da se struktura drasticno promenila , zemljiste je mnogo vise rastresito i mrvicasto lako se obradjuje , samo treba imati adekvatnu masinu za sitnjenje ostataka to je izuzetno vazno kao i plug.

Isto mišljenje imamo.

Slika iz oranja kukuružnjaka koji je nakon što je ovršen sa Claas-om i Claas-ovim adapterom sa tarupom ipak na brzinu (7-8 km/h) izmalčiran sa malčerom sa Y noževima i ostavljen ravno mjesec dana da stoji do oranja. Jedan od glavnih razloga malčiranja je nizak plug, dosta mase, a pogotovo u zboju šuške nakon 6 redi adaptera. Ali svakako što su više ostatci usitnjeni to bolje. Kod mene je malčer jedan od češće upotrebljavanih strojeva.

j7stjd.jpg
 
Nazad
Vrh