Oranje

Kada je lepo naštelovan plug i dobri uslovi za oranje, onda nema šta da se mnogo pazi te se mogu i novine čitati, kao što sam ja danas.
Pročitao sam celu današnju Politiku.

@markovuk
Raspitaj se malo kod ljudi i videćeš da su svi koji su pokupovali polovne MF-ove u prvoj godini imali poprilične opravke.
 
@branko
Znam ali su mi zapali za oko, a i dosta njih ih i hvali, individualno je sve to, mada on mi je prvom mestu, pa ostali...videcemo ima vremena, jos malo da se ja jadim sa rumunom...izvinjavam se za :off_topic:

- - - - - - - - - -

@tamara1611

Ja se izvinjavam, da se slucajno ili namerno mozda ne poznajemo..
 
Evo današnjeg posla:
[video=youtube_share;Obs_sixLgpg]http://youtu.be/Obs_sixLgpg[/video]
15112012564.th.jpg
[/URL][/IMG]
15112012565.th.jpg
[/URL][/IMG]
15112012563.th.jpg
[/URL][/IMG]
15112012566.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
539 i imt 752 + 558 i 757.20. Za jutro na 400m treba sat i 15-20min. Nema zveranja, mocanja i slicno. U hodu se dize i spusta plug, po leniji (ako je njiva siroka) se vozi treca brzohodna i gas! Brze od sat i 15 nikada nismo uspeli ma koliko zurili. Dubina nikad manja od 25 a nikad veca od 30. Zemlja takva da 558/560 na knap vuku 2x35cm, dok 539 se zeza sa 35cm zahvatom. U jednom delu gde je fleka ekstremno lake zemlje sam probao u 2bh i ide, samo sto baca zemlju metar u desno.
 
Kod mene se nediže plug u hodu-neiznosi se zemlja na leniju-izvuče se do lenije,da svaki prohod izađe i kreće od iste linije,odna se u rikvercu diže pliug,i okreće se odma,iznad njive,a ne iznad lenije,ja takvima koji puštaju plug u leniju,iznose zemlju na plugu,a to zasobom do proleća neporavnaju,gazim do međaša (a inače ssvi odoru bar 2m od puta),nek je put 2m,al nek je ko pista
 
Ja sam juce 2 i po lanca ugare uzorao za 1h i 40 min. Brzina 7. u kornjaci,a za lanac kukuruzista mi treba oko 1h i 20 min.
 
@mindjusar
Naravno da ne ostavim svinjariju na putu. Tanjiraca i setvospremac ne postoje samo u Budisavi, i mi u Staparu smo upotrebili to. Neces verovati kako lepo poravnaju put. Ali sta ja tebi pricam, kad ti ocigledno znas sve najbolje.
 
Ovde još uvek ima bisera koji puštaju plug na uratinama, ili uzoru pola uratina, ili poseju pšenicu na uratinam itd.
Svako proleće ekipno ravnamo sve atarske puteve, i tada se sve neravnine uklone.
 
kod vas ima reda kod nas blagi haos najgore kad pusti plu na put i osta pulu brazda i bole njega a u susednom selu neznam jel fica moze tim putem ici ali ako nagazis na njegovu njivu a u p.m. kakva su to sranja ili oni sto pored asfaltnih puteva imaju njive da moze i asfalt bi pooro jebiga budale
 
Ja imam jednu njivu na kojoj namerno orem leniju i iznosim blato,radi se o tome da je ta moja njiva zadnja za moj atar i niko ne prolazi od nasih,a komsije imaju svoj prilaz iz njihovog mesta medjutim kako su razje**** svoje lenije poceli su i po toj nasoj da idu iako im je to okolni put,pa smo ih ubedili da ta lenija ipak nije za njih. :osmeh:
 
@mindjusar
Naravno da ne ostavim svinjariju na putu. Tanjiraca i setvospremac ne postoje samo u Budisavi, i mi u Staparu smo upotrebili to. Neces verovati kako lepo poravnaju put. Ali sta ja tebi pricam, kad ti ocigledno znas sve najbolje.
Ne,nego MISLIM da znam kako je lepo,a kad se neiznosi na put,netreba ga ni ravnati,neki na forumu znaju kakvi su kod nas putevi,ali ukraj mojih njiva može i F1 da se vozi
 
Au,bas sam se lepo ismejao citajuci ove postove u vezi vremena oranja,zveranja i ostalih pauza:haha:
Moje najkrace vreme je za dva i po sata-jedan ha,sa plugom 3 x 30 cm.

Не разумијем се у орање, а требаћу следеће године дубоко орање за воћњак. Постоје ли неки једнообразни плугови и трактори који могу да узору земљу на око 45 центиметара? Колико би требало времена да узору 20 ари земље која је расресита до 25 цм, а после следи знатно збијенија иловача? Колико бих то требао да платим оквирно спрам тежини посла?

Ja sam za vocnjak orao 45-50 cm tako sto sam (imt 756 i rakovica 65) zadnju brazdu stavio na mesto prve,prvu stavio na mesto druge s tim sto sam je okrenuo na gore i skinuo oba crtala
 
ja oro njivu danas i sve mi se cini da je ruja oso po ku... :udri: muci se petom 2 brazde pa to je strasno a i gorivo jede kao ja meso
tako da 82-ka ide na tender nastavljam sa 552 pa kad zavrsim prosle godine sam 4-tom oro nije mogla 5-ta gusi se ove godine dobio je reduktor i krece oranje prvi put s njim:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh