Oranje

Evo i moj mali doprinos današnjem oranju nešto malo lakše ali još uvek nije onako kako treba nemavlage što se i na snimku da videti.
[video=youtube_share;bEkAlv2G4jc]http://youtu.be/bEkAlv2G4jc[/video][video] http://youtu.be/m14J42rRIgo[/video]
- - - - - - - - - -

Nije samo Claas u akciji još uvek je tu i dejka od 10000 rč. i iskreno ne beži mu claas a sleduje mi i još jedna proba zamene plugova na istoj njivi da bih se uverio u još neke stvari. Dubina - patika br.41-42 i nešto malo preko nje koliko procenite sami a potrošnja sasvim zadovoljavajuća kod oba traktora prose se kretao od 12-16 lit po kj.
s13jgg.jpg

359gtx0.jpg

wks02r.jpg

33yp20n.jpg

k4zeqt.jpg

1qltf7.jpg

51ekwx.jpg

cini mi se da ova patika stoji u suvoj zemlji kod nas je palo bezmalo 100 lit kise a celo leto ni kap i zemlja je sad malo vise vlazna i danas pade oko 5 lit nama orajnaako ne padne do sutra prosusiti ce se
 
Sto se tice oranja za zitarice orem 10-15cm zimsko 20-21cm dublje i ne mogu.

Gledam ove vase snimke i slike sa velikim traktorima i plugovima od 3-4 brazde posto nikad nisam orao sa plugom vecim od 2 brazde imam jedno pitanje za vas koji orete sa 3-4 i vise brazde. Kako saorajete(zavrsavate) sa ovim velikim plugovima od recimo 4 brazde a do razora pred kraj ostane prostora za recimo samo 2 brazde? :ppozdrav:
 
Da nebih mnogo pisao ja mislim da se sa slika vidi koliko nam je palo kiše, kukuruzište još i ide kako gde ali ugarena pšenica je prokisla jedno petnaestak santima a ispod su televizori ali za bioskopsko platno. Nije mi sada uopšte jasno gde su stručnjaci koji govore da po oranju se "zatvori brazda i time se čuva vlaga" ovde nešto neštima i oranje nastavljam posle jedno bar 50-60 litara padavina.
Još jedan odgovor na poslednji post završetka oranja, sa plugom koji nema "promene" radnog zahvata zadnja dva prohoda se ore ako je potrebno manje a da se ne ugrozi kvalitet i izgled oranja, a vario sistem mislim da netreba komentarisati.
 
@Sasa P@Ja imam puno tih DOLA.Ove godine sam radio sa 4 br .Ostaviš oko metar i pustiš levi i zadnja ide taman kud treba i čisti ko lopata.Sa tri mi je naj teže vaditi dole.
 
Pa ništa lijevi točak (ili desni zavisi kako je okrenut plug) ide tamo gdje treba : s lijeve strane medje ako se odorava medja , znači isto ko da je i dvobrazni , a desni točak u ovom slučaju gazi oranje , nebude ništa strašno , još kome se da da produžuje toplink bude još bolje.
Radim sa 3br obrtačem al jednom sam probavao izoravati jarak i što reče spasoje nije mi baš išlo , jedinica se izore isto to mi nije problem ali teži traktor i nedovoljno širok točak , još ako je malo vlažno ovaj kontra točak tone u orano tolko da pravi još jedan jarak težinom , a moj komšija sa 3br ravnim izore samo tako , iskustvo valjda.
 
Ova slika skoro da bi mogla u temu NIKAD OVAKO
fotografija0238.jpg
[/IMG]
Ovako izgleda RAZOR u sred njive gde mu mesto nije. Razoravao sam neki špic, mobilni zvoni..... i na kraju :sjasi:Verujem da nisam jedini na forumu koji je zaboravio okrenuti plug na kraju njive :sta:
 
Da nebih mnogo pisao ja mislim da se sa slika vidi koliko nam je palo kiše, kukuruzište još i ide kako gde ali ugarena pšenica je prokisla jedno petnaestak santima a ispod su televizori ali za bioskopsko platno. Nije mi sada uopšte jasno gde su stručnjaci koji govore da po oranju se "zatvori brazda i time se čuva vlaga" ovde nešto neštima i oranje nastavljam posle jedno bar 50-60 litara padavina.
Slična situacija je i kod nas.Pre neki dan sam orao suncukretište ,išlo je nekako.Preko puta poznanik ore ugarenu i spremačem poravnatu parcelu .Ne ide nikako,napustio je oranje.
KAMENI,desi se ali primeti se na 4-5 m .
 
Desi se kad se vrtis po ceo dan i onda se zamislis ali se brzo primeti.Kako nisi primetio da te vuce u oranje,uglavnom prodjes opet i bude kako valja.Sve je to za ljude!
 
Zatvori se brazda i cuva vlaga ali kad ima te vlage , sta ove godine da cuva kad nema vlage ni na 1.5m dubine.
 
Desi se kad se vrtis po ceo dan i onda se zamislis ali se brzo primeti.Kako nisi primetio da te vuce u oranje,uglavnom prodjes opet i bude kako valja.Sve je to za ljude!
Mom dedi se slicno desilo kad je otisao u prolece da podrlja oranje koje je bilo veoma krupno.Kako je usao u njivu,naravno usao je prvo u uvratine.Kakvo je to cimanje bilo do kraja nekih sto i nesto metara.Kad je dosao do kraja,okrene se da podigne i tad vidi da drljaca nije ni spustena!:haha:
Izvinjavam se :off_topic:
 
Covek sada vec ima 75 godina. Nekada je radio kao traktorista kod nas u zadruzi. Sejali su psenicu sa vucenim sejalicama ( 3 traktora su sejala ) koja mu se otkacila na kraju. Tek kada se vratio na ovaj kraj nasao je sejalicu za koju uopste nije znao da se otkacila. Zato su i propale zadruge jer su radnici MNOGO obracali paznju sta i kako rade.
 
Ma da , i ja sam ko klinac dolazio s drugom i popnu nas , svakog u traktor , neki Štajeri bili sjećam se , sat dva vučemo tanjirače u krug , samo nam ubace u brzinu i tjeraj kud god , a oni leže u ladu i loču rakiju . Otud valjda kombinati propadoše , nama osta ljubav prema traktorima , a starim traktoristima prema rakiji i trgovini naftnim derivatima.
 
zadruge su propale zbog loseg rukovodstva i sistema, planski onesposobljavanje preduzeca da se sto jeftinije proda odgovarajucim ljudima...
a takvih radnika je svugde bilo, al jako malo i nedovoljno da propadne ozbiljna firma...
 
Postovani mladi kolega nikad radnici nisu mogli toliko da pomognu koliko je sistem ucinio.Srbija se krade 50 godina i jos je ima.Ove nase seoske firme su unistile skolovani mladi ljudi a ne stare komunjare za koje se kaze da su bile nepismene.U ovom vidu privatizacije radnici rade isto prodaju trzne viskove[nafta,herbicidi,itd]tako da za sada male su promene.
 
Kad smo kod oranja tačno se sjećam kako se oralo u državnom kombinatu , imali su smjene i oru 8 sati nema veze ako pada kiša zapadaju i oru po blatu , a mi danas kad je lijepo vrijeme oremo i noću a kad pada kiša sjedimo . I sad kažu da te državne parcele ne treba usitnjavati nego dati jednom da radi sve.
 
Nazad
Vrh