Orah - opšta tema

Meni je zao sto na vreme nisam cuo za vas rasadnik... o ovom rasadniku cu pisati jednom prilikom. U pravu si, pola sadnica deluju zeleno. Posebno pupoljci. Postoji li neki nacin da ih zastitim? Moj plan jd da u narednih par godina naucim dosta o orahu tj. Odrzavanju zasada i onda zasadim jos 2ha kako treba. S obzirom da u zivotu nisam ni travu posejao dosta sam i do sada naucio i hvala svima a posebno savezu i clanu orah.
Бојим се да нисам компетентан по питању заштите од зимских мразева, ако стабла заиста нису одрвенила. Верујуем да неко од колега са форума има више искуства с тим. Можда мало да прогуглаш. Ако гледамо чисту физику, било каква термичка изолација сламом или најлоном спречиће само брзо хлађење, али ако мраз потраје неколико сати нема помоћи. Исто тако ће спречити и брзи пораст температуре око стабла кад отопли. Кречење ту не помаже. Можеш да штитиш корен малчом од непрегорелог стајњака помешаног са сламом, како сам већ писао. Обрати пажњу на то да не сме да додирује стабло.
 
Danas stigli orasi i zavrsili sadnju. Nego ja uzeo onaj kalemarski vosak da malo ih zastitim, posto neke imaju rupice na ovom preseku kod korena gde je kalem, kad vidim na jednoj deo kao truo, uzmem i rukom odlomim a u unutra crv igra se! lepo ga ubijem i namazem voskom....dobio sam zarazene sadnice blago meni. Sta je taj crv? Mali i beo? Nisam ga slikao jer sam bio skroz na kraju njive a telefon na vikendici ostao.

Evo slika posle jednog oraha gde sam imao telefon, nisam video crva, samo sam gurao zicu i nesto nije htela da udje.

http://dodaj.rs/photos/20161126148017676197602.jpg


A ovo je njiva, ostalo je sutra da dokupim mrezice da zavrsim, ovo je parcela 40 air a odmah pored imam od 20 i 10 isto sad zasadjeni. A vidite kod automobila jedan ogroman orah 17m raspon krosnje :) I ako polu truo fino radja.

Vezano za crva koji pominjes saljem ti sliku crva Zeuzere ili drvenjaka kako ga neko zove pretpostavljam u prvoj godini i da lici na ono sto si video.
http://dodaj.rs/photos/20161126148017676197602.jpg
kazu da je cesta pojava da se pokupi iz rasadnika pa ti uporedi.Ja sam ovu grancicu i nekoliko crva ususkanih unutra pokupio juce sa jednog mog oraha gde se vec 2 godine borim sa ovom napasti..
Pozdrav !
 
Богме сте ви мене тим црвима уплашили па нисам посадио орахе ни за кућне потребе. Овамо су се појавили увозни турски ораси, све могуће врсте.
 
Tako izgleda crv. Mali i beo. Ja sam danas odsekao ceo taj deo sto viri i nisam video kanal. Kako da znam da li ih ima jos. I molim te pogledaj gore onu sliku pri dnu oraha gde ima ostecenje ima neka zuta masa. Da nisu to jaja??

Procitao sam celu temu i pratim tvoj i mozda moj problem. Zbog toga sam i zatvorio na svim sadnicama ostecenja da ne udje.

Gledao sam po netu slike i tamo on ima tackice i glavu. Ovaj moj nije imao. Niti ovaj tvoj na slici
 
Kako kod vas cena oraha? Kod nas u Zajecaru labava, 500-550, iako je nestasica, 90% roda izmrzlo
 
Kalenić 900 din mrezga,
Na jednoj tezgi svetlija krupnija polutka, navodno domaća proizvodnja prodavca ide 1200 din. Pitao sam ga koja je sorta, kaže specijalna :)) do duše, mrezga jeste kvalitetna i odskače od drugih

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Zemunska pijaca 700 din polovicno uzegli. A ovogodisnji rod 800 do 900 (probrane polutke)...


Molim vas za identifikaciju, kada smo kod crva; Uslikah juce jedno stablo iz kojeg visi nesto poput smole, prilikom uklanjanja smole jasno se vidi rupa u precniku od nekih 7-8mm. Jedna od grana je dosta izbusena i prakticno suva a izgleda mi kao da je vrsljao po celom stablu. Radi se o starijim stablima koja su bila bez nege nekih 15 god. Sta raditi i kakva je ovo stetocina u pitanju?


av1nkp.jpg


vrd991.jpg
 
Poslednja izmena:
Aha, ok, tolko su i u Zajecaru,ja pricao o otkupnoj. Ne znam dal da prodajem ili da cekam praznike, valjda tad skoci cena
 
Kalenić 900 din mrezga,
Na jednoj tezgi svetlija krupnija polutka, navodno domaća proizvodnja prodavca ide 1200 din. Pitao sam ga koja je sorta, kaže specijalna :)) do duše, mrezga jeste kvalitetna i odskače od drugih

Sent from my m2 note using Tapatalk
Jel to onaj deda, koji ima brdo polutki na tezgi i stoji tu 365 dana godisnje? Pricao sam s njim, kaze da njegova porodica ima 10 ha pod orahom u okolini Pozarevca.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Jel to onaj deda, koji ima brdo polutki na tezgi i stoji tu 365 dana godisnje? Pricao sam s njim, kaze da njegova porodica ima 10 ha pod orahom u okolini Pozarevca.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Jeste deda, mislim da pričamo o istom. Mada je taj od 1200 din, imao u jednoj manjoj kutiji. Ostali su i kod njega 900.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Reci mi sa li si Yaru unosio u zemljište ili si je samo površinski bacio?
Trebalo bi da su Yarina đubriva visoko topljiva i da ne moraju da se inkorporiraju u zemljište.

Na jednom dijelu sam pravio manje rupe ašovom dubine 5-6 cm (i našao sam dosta žila) i u njih sam ubacivao oko 50 g. 12 rupa po stablu ravnomjerno raspoređenih u krug. Na drugom dijelu sam samo razbacivao po površini. Možda će se iduće godine pokazati šta je bolje.

Jedan stručnjak mi je rekao da azot(N) i kalijum(K) "putuju" dole, a da fosfor(P) ide gore pa po toj logici (ako fosfor služi za ukorjenjavanje) kod starijih voćaka i nije neophodno "ukopavanje" đubriva. E sad da li to ima smisla ili ne ja nemam pojma.
 
Kako kod vas cena oraha? Kod nas u Zajecaru labava, 500-550, iako je nestasica, 90% roda izmrzlo

u Beogradu, pre 4 nedelje 520, pre 2 nedelje 600, ne znam koja je zadnja. (otkupna cena , na veliko)

- - - - - - - - - -

Tako izgleda crv. Mali i beo. Ja sam danas odsekao ceo taj deo sto viri i nisam video kanal. Kako da znam da li ih ima jos. I molim te pogledaj gore onu sliku pri dnu oraha gde ima ostecenje ima neka zuta masa. Da nisu to jaja??

Procitao sam celu temu i pratim tvoj i mozda moj problem. Zbog toga sam i zatvorio na svim sadnicama ostecenja da ne udje.

Gledao sam po netu slike i tamo on ima tackice i glavu. Ovaj moj nije imao. Niti ovaj tvoj na slici

I ja sam prosle godine uzeo turske chandler-e, na 55kom, do sada sam nasao zeuzeru na dve sadnice, verujem da ih ima jos, kad ih ja uocim to je kad je vec izbusila granu.
Kod mene su bili sa tim tackicama, ali su bili prilicno veliki, mozda je to osobina velikih

- - - - - - - - - -

Niko mi nije odgovorio kako vam deluju ove moje sadnice? Takodje me interesuje zasto ne cepujem odmah na prolece. Koja je logika da sacekam 1 god. I dok celam sta raditi sa krosnjom te prve godine? Ostaviti par grana i to je to ili nista ne dirati?

prosle godine sam I ja uzeo turske chandler-e, I ovi tvoji deluju bolji od mojih, ne mnogo ali ipak bolji. Ali naspram domacih sadnica (Rasna I G139) koje sam uzeo ove godine, to je slabo, . Ja sam tek ove godine video sta je dobra sadnica, a placene skoro isto. Ja se nadam da sverceri I prevaranti mene vise videti nece,
 
Nazad
Vrh