Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

Recimo da su sanse 50-50% da se nadje polovan dobar traktor po realnoj ceni koja je obicno manja od trzisne jer svako ko prodaje obicno gleda da proda sto skuplje a kupac da plati sto manje jer je cest slucaj da kupci nemaju para za novo a redak da im novo nije potrebno.

Video sam primera da neko prodaje dobar polovan traktor da kupi ili nov bolji ili nov istog ranga ili polovan bolji ili polovan bolji, veci....
 
Bubu, razmisljamo jednako 100%

Imam ja bezbroj primjera gdje je u dvoristu traktori (uvoz iz njemacke npr) 100-120ks, jedan od 70-80 i 539 npr... A radi se 50-60kj zemlje?!? Pitam se ja cemu toliki strojevi i toliko odrzavanje?


Naravno, uvijek treba teziti novom traktoru, makar da je manje snage, ali da je udoban i pouzdan, sto kod polovnjaka necete naci, tj nadje se, ali vrlo rijetko. takodjer sam zagovornik teorije, "ako polovno, onda na poznato". Makar da ti dobar drugar zna povjest traktora, i da ce ti reci sve o njemu. ostalo sve je veeelika kocka i moze na kraju ispasti da je skuplja pita od tepsije.
 
Evo da pokusam dati odgovor jedan ujak ima od prilike 60-80kj svoje zemlje i nesto sitno u arendu sve u svemu ispod 100kj radi i za to ima:
Steyr od cca 150ks oko 95-tog godista,kupio je proletos novog MTZ-a 82,ima jos i stare 577 i 585 i naravno 539 po njegovoj,e sad sto ima toliko ?
Moze mu se jer ima dovoljno svoje zemlje,90% radova obave on i otac,kad je oranje on poore za par dana,kad dodje predsetvena priprema spremi za par dana jer za svakim traktorom mu bude zakacen po jedan prikljucak i samo preseda,nema da prekacava i slicno.Sto se tice odrzavanja .... tu se moze i ovako reci da se ulje menja,gume jedu na XXX radnih casova i isto ga kosta npr da sve poradi 577(menjanje guma,filtera,ulja i sl) ili da to podeli na 577 i 585.
Covek je zavrsio masinski fakultet i rekao je da ce biti gospodin seljak sto je i uspeo,nece da ga privatnik cedi za par stotina evrica nego hoce da radi svoju zemlju kao gospodin covek,a sto ne radi vise zemlje to vec ovde nije tema.
 
Ja cu samo navesti jedan podatak. Covek iz susednog sela je sa IMT 539 i IMT 558 radio oko 120kj zemlje godinama. Sve je stizao na vreme i bez problema.
I kod mene ima pojava da ljudi sa 30kj kupuju nov traktor od 80-100ks, sto je meni ne shvatljivo i nepotrebno. Pride imaju Fergusona i nesto od 60-70ks.
Svako radi kako misli da je najbolje za njega i to treba postovati. Moje misljenje je da sve do 100ks odradjuju 539 i neki traktor od 60-80ks bez problema.
 
@NA

Taj tvoj ujak ima viska skladisnog prostora pa ima traktora da popuni supu? :) Sala naravno.
Mislim da sustinski nisi odgovorio na moje pitanje jer se nije onosilo na ljude kao sto je tvoj ujak jer tvoj ujak ima koliko sam razumeo samo novog Rusa 82-ku koja mu doduse na toj kolicini zemlje moze sve odraditi lako.
 
Ja sam na samo 5ha zemlje od čega je 4.5 obradivo jednostavno morao da nabavim još jedan traktor, polovan naravno. 539 nije više u stanju da se nosi sa teškim poslovima, ne radi svoje ispravnosti ili stanja (ispravan je i ništa mu ne fali) već zbog sve veće ugaženosti zemljišta i sve češćih jako nepogodnih uslova za rad (previše suvo, previše mokro). U selu se svi manje-više bave poljoprivredom i evo nekih kombinacija o samih traktora:

1. Hurlimann H360 (1985.)+IMT539 (1982) - ja na 4.5ha
2. Ursus C355 (1983.) na 6ha - komšija koji jako loše obradjuje zemlju
3. Ursus C355 (jaaaako star) + Zetor 7745 (1989) na oko 7-8ha, komšija koji ima jako dobar posao i veliku platu ali se bavi i poljoprivredom
4. Ursus C360 (jaaako star) - komšija koji radi oko 2-3ha
5. IMT 540 (veoma star i u lošem stanju) + Rakovica R65 (nova) na oko 10ha
6. Zetor 4911, n znam godište, na oko 1ha
7. Zetor 4911 + Zetor 3320 na oko 15ha
8. Landini 8880 (1995) + Zetor 6911 + Zetor 5711 + IMT539 (nov) na oko 50ha
9. Zetor 6911 na oko 20-30ha
10. Zetor 4711 na oko 1ha
11. Ursus C355 na oko 3ha
12. Fiat 480 na oko 1ha
13. Ursus C355 na oko 2-3ha
14. Vladmirac T25 na oko 1ha
15. Massey Ferguson 165 na oko 4ha voćnjaka i livada
16. IMT 539 (nov) + Zetor 3320 na oko 4ha

Ima njih još ali sitnijih sa 539, 533 i slično, jedan kinez (Jinma) ali to su jako sitni poljoprivrednici. Jedina tri nova traktora su navedeni IMT539 (stara tipa), 539 (nova tipa) i R65.Sve ostalo uglavnom potiče od prije rata ili je kupljeno posle iz uvoza ili okoline.
 
Prilicno je diskutabilno reci da za neke povrsine, npr 80-90kj treba samo 2 traktora, manji ~ 40ks , veci 70ks.Klima se promenila i broj optimalnih dana za neku radnju u poljoprivredi se drasticno smanjio, i da bi moglo da se uradi kvalitetno skoro da vam treba jedan traktor na klupi za rez. igrace.Kvarovi su nepredvidivi i kvar se nikad nece desiti dok je traktor u zimovniku, vec ce se traktor pokvariti na njivi. I pritom novi traktori nisu 100% imuni na kvarove, kako bi neki voleli da da jesu. I uzmite u obzir da nisu sva zemljista ista, npr ova konstatacija sa 2 traktora gore bi mogla da funkcionise u nekoj peskovitoj zemlji, ali u ritu :sta:

Sa ovim se slazem
Sto se tice odrzavanja .... tu se moze i ovako reci da se ulje menja,gume jedu na XXX radnih casova i isto ga kosta npr da sve poradi 577(menjanje guma,filtera,ulja i sl) ili da to podeli na 577 i 585.
.....zapravo u potpunosto delim razmisljanje NA-ovog rodjaka :bravo:
 
Istina ziva... zombi je na dosta grbavom terenu, ja nemam niti jednu svoju njivu koja ne visi makar na jednu stranu...

Sad zamislite sto bi zombi s hurlimannom bio u stanju odraditi, koje povrsine, da je na ravnom terenu i da radi prave duzi?


Ja s 549 trenutno radim oko 37kj oranica sto moje sto zakup i usluzno radim za tetka tablu od 10hektara ( nek je sveukupno 55kj i od iduce godine, uzimam u zakup jos jednu njivu od 5kj, sto ce reci 60kj sveukupno). istina, kod tetka ne orem svake godine njivu, jer iam djetelinu trenutno, pa ajde, njegovu tablu mozemo racunati u prosjeku da orem 5kj godisnje, ako cemo gledati neki prosjek... opet sam blize 50kj.

Ne zivim na selu. u sezoni svaki dan 15km ujutro na selo i radim i navecer ne mogu previse okasniti da mogu ici kuci u neko normalno doba... Koliko samo vremena izgubim na putvanje i opet sve stignem s malim "prdavcem". Branje kukuruza necu ni spominjati, jer tek tu nabijam radne sate...

Kazem, ne razumijem ljude iz sela koji mi vicu da je to povrsina za traktor NAJMANJE 100ks da bi trebao kupiti neki bar 120ks, pa da radim ko covjek?!?!? Ja logiku ne vidim. Isti taj koji mi je to rekao je svojedobno samo s 539 radio 30kj zemlje i to podaleko od svoje kuce...

Imam u planu kroz dvije godine kupiti nekog polovnjaka 80ks (MF, deutz) ili novi yto(804 ili 904)... vidjet cemo kad za to dodje vrijeme...
 
Uvijek sam nekak bolje sklon polovnim traktorima,došlo je takvo vrijeme da se nove ne isplati kupovat,naravno da nektko ko ima velike povrišine se neče igrat s polovnjakom nego če kupit novi i pouzdan traktor...

Sa kupnjom polovnog traktora samo treba imati na umu da on traži ulaganje u sebe i to je to...
 
Poslednja izmena:
Nemojte sad ono " da je brazda k'o brana a brana k'o njiva " ! Zna se koliko treba vremena za koji posao u kakvim uslovima i kakav traktor je potreban za sve uslove. Na povrsinama do 100kj u recimo ravnoj nam Vojvodini sa traktorom do 100ks jedina operacija za koju je potrebno duze od 3 dana da se obradi sva zemlja je oranje tako da prica da treba imati 100 traktora ne pije vode kod mene sto se rentabilnosti tice i ulozenih sredstava.

Posto sam naveo da mi 533 ne moze pomoci u teskim poslovima, pored Claasa i 577 DV ako bude potrebno uvek moze da uskoci i 567 za koji je potrebno sat vremena da se lagano skine utovarivac, otkaci sasija i namontiraju poluge, utege poluga i poteznica aa vrlo je moguce da ce taj 567 porastiti u 577 tako da cu ja fakticki imati 3 radnika traktora i 4. koji kulira u avliji s' tim da 2 IMT radnika vrede zajedno manje od godisnje rate za zelenka i zajedno naprave skoro duplo manje radnih sati od zelenog.
 
Ja sam svakako za nov traktor,kad bih kupovao traktor od 40 ks verovatno bih uzeo nov,
ali za jači traktor npr. od 70-80ks u mom slučaju trenutno ne vidim finasijsku isplativost,jer za tu razliku u ceni smatram da je bolje uložiti u proizvodnju...
Tačno je da je dobar polovan traktor teško naći,sa 577 sam imao sreće i stvarno sam naišao na dobrog,sad za 5106 vreme će pokazati...
E sad što se tiče površine i uposlenosti,radim oko 37 k.j + usluge,neko me bi bio dovoljan i 539 da to uradi...sa ovim traktorima lagano bi radio 100 ha,
ja drugačije gledam,uopšte me ne interesuje dali su isplativi na tu površinu ili ne,čak mislim da mi fali još jedan 539 ili sl.
577 svu jesen mi vuče berač i prethodnih godina čim sam imao slobodno par sati ja otkačujem berač pa zakačujem plug,pa radim moje,pa opet na berač...ili da se zezam i orem sa 539...
za relativno male pare sam uzeo 5106 za oranje i tanjiranje i dosta mi je lakše a to je dosta bitnije od tih proračuna koliko R.S treba da uradi da bi bio rentabilan...
 
I ja sam radio sa rakovicom 65 i zetorom 4511 koji su zajedno duplo stariji od mene 70 kj.
Znam da se može i tako ali sam ipak uzeo 1221 da budem malo "gospodin paor" kako reče Ujak od NA.
Sve se može ali ako uslovi (čitaj finansije) dozvoljavaju zašto se mučiti?
Da nisam bio u stanju da ga kupim radio bi i dalje tako ,ne bi samnjivao površinu zbog mehanizacije ali ne bi smeo ni da povećavam.
Ovako se otvaraju mogućnosti za povećanje poseda,više usluge kod težih operacija ,rasterećenje R65 i zeke,lakši transport i brže obavljenj posao pa tako i više vremena za neke druge stvari . Svako ima svoj stav u vezi ovih stvari sve zavisi koliko je ćebe dugačko pa se tako i pokrivamo.
 
@Bubu evo posta u kom se vidi deo garaze,veca nije mogla biti jer u toj kuci ni dvoriste nije vece.
http://poljoinfo.com/showthread.php?473-Steyr/page11
Problem je sto kod njega u ataru ima kaskadera koji ulecu u zemlju i zaduzuju se do guse i ne znaju sta im sutra donosi,pa koliko sam procitao ujaka on ima masine spremne da rade vise i cim se otvori neka mogucnost on ce uzeti da radi,a dotle radi na leru ovu svoju i mirno spava jer nema dinara kredita.
Po meni opet pametan potez ako vec ima novaca onda uloziti u masine i sacekati dok ne iskrsne neka kolicina zemlje,nego se patiti u starim traktorima i npr sa 560 i 539 raditi 80-100kj bez zarade(placas ogromnu arendu samo da bi usao u posed) samo da bi selo pricalo.
 
K0 god misli da se ozbiljno bavi poljoprivredom mora imati i ozbiljne masine i vise cisto ako me zbog toga kako vi kazete 1 ozbiljan traktor zavrsava posao ok a sta ako se pokvari u sezoni i izgubis 2,3 dana to je za mene neozbiljno ja trenutno imam 5 traktora 2 torpeda od 75 i 90 ks,3 belorusa 82,105 i 130 ks i svi su uposleni sad kad krece setva ide 1 tanjiraca 1 spremac 1 ili 2 seju i 1 nosi seme isto sad pred setvu 2 drljaju 1 baca vestak a 1 nosi isti tako da sa 1 traktorom jako tesko i sporo se radi to mogu samo hobi poljoprivrednici pozdrav.
 
Ako imas sorefe, onda prihvacam ovo sto pises, ali ako 90% posla radis sam, kao ja npr, onda mislim da nema potrebe preterivati u mehanizaciji.

Svatko ima svoj racun i u to ne ulazim, ali imam kolegu koji ima dvija IMT 5136, 577, 540 i deutza nekog 70-80ks, zaboravih oznaku... radi s tim rkama 150 ha zemlje i gleda da kupi jos jednu brenu?!? A nema sofera, djeca jos mala, placa najamne radnike koji mu trgaju sve zivo... Tu ja ne vidim nikakve rentabilnosti, ni po novcanik ni po zdravlje.

Drugi kolega opet isto tako radi 150 ha zemlje sa zetorom 160ks, imt 560 i 539 za sitnarije ima... Pa vidite koji ima rastereceniji budzet.

Prvi mora imati dva pluga, dva spremaca, tanjurace, spremac ovo ono... drugi ima traktorcinu koja se ne kvari skoro nista, za njega pluzinu, spremac ogroman i vucenu tanjuracu i gotovo... sjetvu obavlja s 539, prihrana i prskanje 560 i to je sva mudrost. Zetor je u transpotru s dvije zmajevke od 8t jednu vozi dok kombajner drugu puni na njivi i samo se vozika i opet sve stigne...

Mislim da je ovaj drugi u puno boljoj poziciji. Sta ce ovaj kad se zareda da na tri brene treba kupiti gume, pa kad sve tri krenu u oranje, pa kvarovi ovo ono, pojest ce ga odrzavanje.

Valja imati rasterecenu masinu svakako, priznajem cak i sistem rada kako ima i ujak od NA... ako naleti zemlje, mogu uzeti, nisam na knap, ako i ne naidje, imam vise vremena za druge stvari. i to je ok, ali raditi 30kj s traktorom od 120ks, to mi nikako ne ide u glavu.
 
Slažem se sa Bobom, nema smisla ići na preveliki broj traktora, čak i ako se ima porodične radne snage da ih vozi. Lično nikad ne bih dao radniku da mi vozi ijedan traktor, primjera ima dovoljno u selu, npr komšija kupio Zetor 7745 (10.500E) i radnik mu prvi nakon kupovine dan slomi viljušku mjenjača, u dvorištu kada je htio da ga izveze iz garaže jer nije znao da vozi Zetora, drugom je na MF 165 radnik polomio volan (komplet havarija) jer se trkao po oranju...

Primjer koji je naveo Bobo (veliki Zetor+veliki priključci i par sitnih traktora) je prava stvar, mada i tu postoji problem - šta ako veliki traktor otkaže u sred sezone, a njegovi priključci neupotrebljivi za ostale traktore ili čak nemaš male priključke za male traktore? Doduše, uz dobro održavanje i korištenje veoma su male šanse da nešto otkaže tako iznenada, u sred sezone.
 
Ideja koja se meni svidja i ne znam da li ce ikad biti realizovana ali bar ovako u teoriji lepo zvuci za koju godinu dok se malo uveca posed,a ja zavrsim fax da radimo 30-40kj i jos jedan rodjak bi trebao da ima toliko da kupimo zajednicki traktor npr brenu ili neki slican i sa njim radimo samo oranje i tanjiranje,ostalo radimo svako sebi svojim manjim traktorima npr jedan 577 za sve ostalo od setve do zetve pa i transport.

Jos je ovo jaaaako daleko i to mi je samo ideja,pod uslovom jer znam da sa tim rodjakom necu imati problema tipa ti si lane imao 31kj a ja 30kj pa da mu se osecam duznim ili obrnuto.
 
Ja kod mene sve postizem na na vreme i svaka masina radi svoje.542 samo razbaciva djubre,prska,sparta, i ako se nadje jos neki lak posao za njega,Zetor seje zito i kukuruz,vuce berac i vozi se u lokalu ako se vuce bostan i tako nesto,892 vuce prikolice za vreme zetve,sprema za suncokret i kukuruz ,tanjira i ore.1221.3 sam kupio jer se pojavio ovaj povoljan kredit bez kamate.Sad imam ozbiljnu mehanizaciju pa sad mogu da kupim i vise zemlje i da sve sa lakocom radim
 
Kod mene se javlja drugi problem.Torpedo 55A mi je sasvim dovoljan za sadašnje potrebe godišnje napravi od 400-500 sati, ali je "sve veći" pošto imam relativno mlado voće(5 godina staro) koje je svake godine sve veće i traktor sve teže prolazi kroz voće, ovi što prodaju stakla za traktore su mi sve češi gosti :osmeh:.Da kupim nov ili polovan 539 ne mogu sa njim da nosim priključke koje nosi Torpedo, atomizer malčer i bočna freza bi uništili 539.Jedino rešenje je neki zapadni voćarki traktor, sad pitanje je šta raditi uleteti u kredit pa stalna briga za rate ili kupiti polovan koji je pred krajem života pa se još više zakopati.Sreća je što možemo sami da opravimo, ali je ne sreća što su delovi skupi i nema ih na izvolte kao za Torpeda ili IMT.
 
Nazad
Vrh