Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

Dosta ljudi je u takvoj dilemi ali po meni je bolje rabljeni zapadni nego novi rus ili kinez, ali po uslovom da se radi o ocuvanom traktoru. dok su takve debate uvijek pokazujem primjer bratovog fendt-a 312 LSA 1992.g. kupljen je 2006.g. s navodno 8000 rs za 18 000 €, sad ima 14000 u tih nepunih 6 godina od vecih zahvata na njemu je zamijenjena osovina kardana i zupčanik 2. brzine (sve zajedno s rukama 1200 €, dijelovi kupljeni rabljeni), drugo nista na motoru ili transmisiji nije rađeno , a osim toga morala se zamijeniti pumpa hidraulike i orbitol jer je radnik koji je s njime radio ostavio ukljucenu jednu radnu komandu i nije primjetio tako dugo dok se nije pocelo dimiti iz pumpe zbog cega je stradala pumpa i orbitol (od pregrijavanja) . ostalo su bile sitnice ( disk prednje kocnice, potenciometar EHR-a i prekidač za štop svjetlo) . traktor ima od opreme vise nego i jedan novi kinez ili rus u tom rangu snage. kako tu i tamo radim na traktorima neke sitne popravke imao sam prilike vidjeti u kakvom su stanju rusevi i sto je sve radjeno na njima a nemaju ni pola rs koje je fendt napravio samo kod brata , da ne spominjem razliku u komforu.
zombie_666 ti da svog hurlija kad bude potrebe dobro sredis ali ono sve po ps-u imaces traktor koji ce sigurno "pokopati" jedan novi od tih koje spominjes. novi se isplati kupovati u ovim nasim uvjetima jedino kad drzava daje dobre subvencije, kad ti ne predstavlja preveliko financijsko opterecenje i naravno kad imas dovoljno posla za njega, u protivnom postoji velika vjerojatnost da ce on pokopati tebe (financijski).
 
mbranko

Da li ste vi nekad kupili nov traktor?jel ste nekad osetili onaj miris novog? ovo sto citam ovde ne mogu da poverujm sta sve ljudi pisu.....Pa u zivotu ne bi kupio traktor od 8000rs .da li znate koliko traktor treba da radi da bi dogurao do 8000rs?

Izvinjavam se mbranku ,ovo se ne odnosi samo na njega nego na bilo koga ko toliko fali polovan traktor
 
Poslednja izmena:
@mbranko

Slažem se sa tobom oko mnogo toga, nov traktor se zaista isplati kada imas dovoljno posla za njeg i posebno oko ovog

kad ti ne predstavlja preveliko financijsko opterecenje


Lično sam u trenutku kupovine imao 7.500E u kešu tako da mi nijedan od novih traktora čak ni sa subvencijom nije bio dostupan. Od velikih MTZ svakako nemam ništa iako mi se npr 952 sa ravnim mostom jako svidja, no oni su mi svi redom preveliki, ne toliko po snazi već su jednostavno glomazni. Ostale proizvodjače sam naveo tek zbog toga što su to traktori koji su ovdje u okolini dostupni mada se ne bih baš rado opredijelio za neki od njih, jedinikod kojeg bi koliko-toliko osjećao neku sigurnost je Tafe 5900 (sa DV naravno) mada bi mi on bio na granici sa snagom. Što se YTO tiče, mali modeli su mi svakako premali a i ne svidjaju mi se baš po kvalitetu, ne djeluju ni blizu dobro odradjeno kao veći (804 i 904 koje sam imao prilike vidjeti uzivo). Čak i da imam novca, ne bih se smio usuditi uzeti YTO (ostale kineze neću ni da spominjem) ne iz razloga što sumnjam u kvalitet traktora već zbog garancije i nabavke dijelova. Tržište u BiH je krajnje nesigurno, firma koja danas sva sija i reklamira se i prodaje i obrće velike pare i gradi zgrade preko samo jedne noći ispari bez traga i glasa. Kod vas u HR ili Srbiji opet postoje bar neka pravila i postuju se bar neki zakoni dok je BiH gora od Divljeg Zapada (tamo si barem mogao da upucaš kriminalca a ako u BiH krivo pogledas kriminalnca ti ides u zatvor).

Sad, što se tiče polovnjaka, vraćam se na tvoju drugu rečenicu

u protivnom postoji velika vjerojatnost da ce on pokopati tebe (financijski


Kada sam kupovao traktor sigurno sam bio dosada svima ovdje na forumu. Nisam imao iskustva u tome i nije me imao ko posavjetovati sem ljudi ovdje na forumu. Mislim da nema marke na koju nisam naisao i za koju se nisam raspitivao, a sve iz jednog razloga - da izbjegnem ovo što si naveo gore. Kupovina bilo kakve polovne mašine je strašan rizik, možeš proći dobro i naići na očuvanu mašinu kao tvoj brat (navedeni kvarovi su prosto posledica radnih sati, potrošna roba ili posledica nestručnog korištenja, to može da zadesi svakoga) a može i gadno da se nagrabusi kao par ljudi koje znam. Npr, poznanik iz sela je kupio IMT 560, ulickan i našminkan i zamazan a još i od teških švercera, uprkos tome što su ga ljudi koje je vodio da vide traktor upozoravali da je traktor vrlo sumnjiv (iako je naizgled sve bilo savršeno). U prvih dvadesetak radnih sati motor je krepao. Kada je sredio to, taman krenuo u oranje i u sred posla otkaže hidraulika. Sredio je i to, posao nije odradio jer ga je uhvatio snijeg i tada je krenuo da ga registruje. Tu se ispostavilo da papiri nisu u redu i da je traktor ukraden negdje sa drugog kraja države (sistem registracije vozila je sav uvezan elektronskim putem i odmah se vidi gdje je vozilo bilo registrovano, jel odjavljeno, ukradeno ili nešto drugo). Posle velikih problema sa policijom, sudom, inspekcijama i ko zna čime sve ne, traktor je morao da ode u dijelove jer je bio praktično neupotrebljiv. Vlasnik je izgubio čak 4000 evra na tom traktoru!!!
 
Neko voli popa,neko popadiju,a neko popovu cerku. Tako i za novo-polovno.
Za kes bolje uzeti dobar polovan,a na kredit nov pa makar neki od ovih nasih "niskobudzetnih".
Kad se setim kakav je bio Case od Paorpaora utegnut,masivan,jak,nove gume,igra se sa 3braznim obrtacem,gume nove,on suv i sahranice jos mnoge novajlije.
 
mbranko

Da li ste vi nekad kupili nov traktor?jel ste nekad osetili onaj miris novog? ovo sto citam ovde ne mogu da poverujm sta sve ljudi pisu.....Pa u zivotu ne bi kupio traktor od 8000rs .da li znate koliko traktor treba da radi da bi dogurao do 8000rs?

Izvinjavam se mbranku ,ovo se ne odnosi samo na njega nego na bilo koga ko toliko fali polovan traktor

nemas se potrebe izvinjavati , svatko ima pravo na svoje misljenje. gledaj kad bih mogao kupiti novi fendt, jd, valtru, lindner ili mf onda bih ga kupio ali ako moram birati izmedju novog rusa, yta, imt-a ili nekog od tih koje sam prvo naveo starog do 10 g. ni trenutka ne bih razmisljao jer po meni je bolje takav traktor rabljeni nego ove nove. BTW nemam novi traktor niti imam potrebe za njme , ali sam dosta njih popravljao ili radio s njima tako da iskustveno tvrdim da se rus 952 (dva dana sam prijatelju pomagao orati s njime) i bivsi bratov case 5120 (star 18 g.) ne mogu usporedjivati ni po lakoci rada a kamoli po komforu. sto se tice radnih sati znam koliko mora raditi jer ako nisi primjetio taj fendt kod brata u nepunih 6 godina napravio 6000 rs, s time da mu je dvije godine bio glavni traktor a 2008 je kupljen case koji mu je ispomagao prošle godine case je zamijenjen s fendtom 510 '98 godina.

zombie namjerno sam spomenuo gore 952 jer vidim da njega spominjes a upravo taj model je i zasluzan sto imam lose misljenje o rusevima

mtzdanijel.jpg


ovaj traktor je kupljen novi , vlasnik je bio stariji i razmisljao je isti nacin kao Vlada, rezime je bio da je nakon dvije godine kupio mf 3060 koji je slabiji od njega i radije sve radio s njime nego s rusom koji se palio samo u slucaju potrebe dok nije uspio naci kupca. nakon tog je kupio jos jedan mf 4255. na tome rusu je dva puta pod garancijom otisao hidro volan , drugi puta mu je savjetovano da doplati raziliku u cijeni te da mu oni ugrade danfossov volan, nakon toga nije imao problema, kompletno kvacilo se moralo mijenjati nakon 700 rs, plus nekoliko pucanja hidraulickih crijeva, traktor je prodan s 1000 rs.

ovaj ovdje je starij ali je isto kupljen novi tj. prvi vlasnik
88bbd69a.jpg



ali imao je samo 3000 rs , na njemu je neispravan prednji pogon (raspao se kardan) svi elektricni prekidaci su drugi puta mijenjani, nijedan amortizer na njemu ne valja, bila je potrebna kompletna reparatura kvacila, krajnici spona u raspadnom stanju. a da ne spominjem da je luft na mjenjaču toliki da sam morao ustajati s sjedala da bih mogao prebaciti u brzinu jer su mi ruke prekratke. gazda nije bas estetičar ali nije ga ni rasturao sto se tice rada.
 
zombie namjerno sam spomenuo gore 952 jer vidim da njega spominjes a upravo taj model je i zasluzan sto imam lose misljenje o rusevima

Razumijem tvoj post, imaš loša iskustva s tim traktorima i shvatam tvoju odbojnost. 952 sa ravnim mostom sam naveo samo kao primjer jer mi se estetski jako svidja ali ga nikad ne bih ni uzeo jer je jednostavno preveliki za moje potrebe.
 
ja nisam napisao da nemam novce vec da nemam potrebe za kupiti jer se poljoprivredom bavim da potpunim slobodno vrijeme i moja egzistencija ne ovisi o njoj . zbog toga i dosta pomazem prijateljima koji se bave poljoprivredom profesionalno . ovo sto je brat kupio je kupljeno je za kešovinu i za iste novce je mogao kupiti novog rusa s uracunatom drzavnom subvencijom kad je kupovao prvi (s 1.1.2011. su kod nas ukinute subvencije) a prosle godine i bez subvencije jer je 510 placen 28 000€ , dok je kod nas najjeftiniji rus te snage 25 000 ( http://www.njuskalo.hr/traktori/belarus-1025-105-ks-oglas-963693 ) ali on a posebno necak imaju slicna razmisljanja poput mojeg.
 
Izvinio sam se zato da Vas ne bi uvredio jer sam tako nekako napisao.....:ppozdrav:. od kad se ja secam i od kad sam poceo aktivno da se bavim poljoprivredom kupili smo prvo novog MTZ 892 za 15 990 evra (tad nije bio pdv)mi tad nismo ni znali sta smo kupili i kakav je to traktor jer je bio jako jako redak model ,nama je bilo bitno samo da nije sa cizmama nego da ima vlike prednje tockove.....i tako traktor se pokazao jako dobro,i sad smo kupili 1221.3 isto i on se super pokazao.Jedinu prednost zapadnim traktorima dajem u odnosu na ovaj 1221.3 je to sto oni imaju te savremene menjace i sto mogu bez kvacila da ubrzavaju brzinu samo stiskaju dugme i to se meni jako svidja.Kad bih ja imao to na mom to bi po meni bili super i tad bi njegova snaga dosla jos vise do izrazaja :ppozdrav:
 
Po nekom mom razmislaznju ja bih kupio polovan tarktor samo iz sela,to jest da znas traktor i vozaca,kolko radi i tako to .A mbranko sto kaze da je njegov brat naleteo na dobrog fendta to je kao lutrija .Ovde kod nas je kupleno u zadnje vreme 7 /8 traktora oko 100 konja i vise ,i samo jedan je dobar ovi svi ostali popravka do popravke.Moj favorit ja nov,makar i sa malo manje snage.
 
Svako ima neku logiku. Ja sam za 4 godine kupio 1 nov traktor, 3 polovna i od ta 3 prodao 1 i jos jedan cu uskoro da prodam.

Pratio sam malo sta ko prica pa imam pitanje za neke ljude koji ce se sami pronaci u prici:

Vi koji radite 100-ak kj zemlje, koji u voznom parku pored traktora 30-70ks koje necu ni racunati imate jos jednog 'ridju' od 80-90ks i jos jednog od 130ks a imate i koje grlo stoke...sta vi radite sa tolikim silnim traktorima i koliko su uposleni ti traktori?

Mnogi ce postaviti isto pitanje meni pa 'ajde i tu dilemu da resimo. 533 ne racunam za radnika, on je u kuci iz razloga kojeg sam u nekoj temi vec i naveo-jednostavno je izgubio svoju novcanu vrednost koja bi meni pomogla da kupim nesto vece opet nepotrebno tako da je ostala samo senitmentalna vrednost i 4 tocka sa dusom koja mogu da pomognu u avliji i na njivi po lepom vremenu.
577 i 577 DV u ovom trenutku 1 visak i to ce biti obican 577 jer DV uvek zatreba a i njihova rednost nije neka velika a radnici su i mogu da odrade svaki po 200-300 radnih sati godisnje bez problema iako oba imaju po 31 punu godinu.
567 kupljen skoro, bice vencan sa Riko utovarivacem kao sto je i bio u proteklih 27 godina. Da je kojim slucajem placen skuplje bio bi i preprodan a utovarivac bi ostao na sasiji sa 2 tocka i rudom ali ovako mi se isplati da ga sredim i ostavim jer ja za takve specificne masine uvek nadjem nekog posla.
Claas od 102ks koji je placen koliko vrede 2 istocna traktora od recimo 80 i 130 konja, koji je upotrebljiv kao prvi pomenuti a kadar skoro kao drugi pomenuti, komforom bolji od oba zajedno a nadajmo se i kvalitetom koji je odavno dokazan. Naveo sam koliko je eto radio kod mene traktor u gazdinstvu sa 75kj kj zemlje i 30-ak grla ukupno krupne i sitne stoke.

Mislim da je lakse odrzavati 1 traktor od 2 a i jos gomilu stvari ali hajde da prvo cujem vasu rec.

I o polovnom sam pricao-mac sa 2 ostrice i 'potrosen' polovnjak jedino lako moze da se otplati nekome ko ume sam da radi, ima volje i slobodnog vremena to da radi i kvalitetne delove koje nece skupo platiti.
 
Zato sto retko ko prodaje dobar i ispravan polovan traktor jer da mu je dobar nebi ga prodao,mozda neko i nadje od dede koji ga drzao u supi ali ja se nebih kockao vise sa tim novo je novo.
 
Nazad
Vrh