Novi traktori, ili stari traktori, šta je bolje?

@dacha74
Dacho nas su unistile 90te. Koliko je traktora kupljeno u periodu od 1992 do 2000te zanemarljivo malo. I ovo kasnije ne bi kupili nego Belarusi su imali zamene za repu, kukuruz, psenicu i nesto malo novaca. Tako smo poceli da obnavljamo traktore!
Sad vec svako selo ima nekoliko zapadnoevropsko-americkih traktora. Ako ne budemo ratovali ili nas MMF ne upropasti imacemo mi solidnu mehanizaciju za 10tak godina, tek tada cemo biti bliski ceni od 25% posle 5 godina. Do tad cemo da teramo sta imamo, pomalo cemo kupovati novo, pomalo izraubovano sa zapada, ali tezicemo boljem.
 
Da mi ćemo terati ono što je Nemac zaboravio i za to calovati dobre pare,ali će taf period biti mnogo duži od 10 godina-prvo ćemo prodavati ono što imamo ali ne znam kome jer svi sve više trče da se bave poljoprivredom da bi mogli da kupimo neki zapadni traktor.I to pod uslovom da ne nastavljaju da izmišljaju koje-kakve namete na poljoprivredu ali to je neminovnost jer je poljoprivreda fedina grana koja radi kako treba i iz nje se izvlači maksimum jer ostale grane su prdnule u fenjer jer nisu konkurentne u svetu.
 
Novi je bolji barem bi tako trebalo biti, ali većina nas godišnje sa traktorom nema posla ni za dva meseca a šta ćemo sa onih deset da nam stoji u garaži kao maneken. Radim oko 70 ha zemlje i bavim se iključivo ratarstvom i u te svrhe koristim Torpedo 48 adriatik 89 god za površinske radove a Mtz 820 2001 god za teže radove i smatram da bih mogao sa ova dva 100 ha raditi bez ikakvih problema. Što se tiče novih traktora većina se utrčala po onoj narodnoj vidla žaba da je konj digo nogu pa i ona digla.Naravno to je moje mišljenje a stručnjaci kažu da radna mašina mora godišnje da pravi minimum 800 r.č. :ppozdrav:
 
Nzm zasto kazete da nevaljaju 539 koji su od 90 godista moj je 95 godiste i nikad nije radjena generalna i nikad nije otvoran motor sve stoji zablobirano jos uveka sa njim radimo sve poslove oranje drljanje spartanje praskanje al bukvalno sve poslove posto je on jedini traktor koji imamo a imamo 15 jutara sve nasa zemlja nema arende sto da placamo arendu posto mozemo te pare da ulozimo u nasu zemlju.

Inace novo je novo.
 
Поздрав свима , можда ово није за ову тему али имам једно питање да ли је неко од вас возио мали трактор Тома Винковић ако јесте какви су утисци и да ли вреди купити такав трактор.Такође ми неки предлажу да измем ИМТ 533 кажу да није много већи а да је бољи.Иначе треба ми трактор који може да се провуче између два реда малина и који је добар по планинском терену.
Срдачан поздрав и све најбоље
 
Sad sam video ovu temu pa da odgovorim na pitanje teme jednim pitanjem:Šta je bolje devojka od 25 godina ili bakica od 65 godina? :ppozdrav:
 
Druže na čemu si ti večeras?

Ovo se odnosilo na poruku ispred mog posta kojeg više nema :osmeh: da nedođe do zabune.
 
Poslednja izmena:
ako je planinski teren onda sigurno 533 ima bolje performanse, makar kočnice i rizik od prevrtanja je manji naspram TM

Ja imam TV 420 i mislim da mu je težište vrlo nisko tako da ga to sprečava da se lako prevrće i prolazio je bez problema kroz redove malina. E sad 533 je viši, ali širi pa dolazi na isto što se tiče prevrtanja, a za ulaske u redove nisam siguran.
 
i ne zaboradvi da tv ima zglob sto je u prednosti nad drugim bez zgloba ogromna te je stabilnos velika,tv 730 sam imo 25 god.a radi je svasta i po svakakom terenu i nikad nije bilo stuacije da je i "pomislio"da se prevrne
 
TV 730 vozio preko 15 god.dobar za freziranje i prskanje,spor u transportu i moje misljenje da ne sme damu se skidaju tegovi sa tockova.Ako planiras da friziras sa njim ok mada iziskuje puno vremena,ako mislis da uzmes za tanjiranje onda uzmi IMT 533 539.Ja sam imao problem na tv sa jednom osovinom pukla moja greska cupao visnje ostalo je sve bilo ok uz to ne trosi puno goriva i ima vazdusni hladjenje(ne treba antifriz)pa nema problema za zimu.
 
pa svakako bi se slozili svi da je novo bolje,vece je pitanje sta je isplatljivije kupiti. Uglavnom smo primorani kupovati polovno,e sada,ko ,kako na sta naleti.:sreca:
nove tehnologije su stvarno cudo,samo ipak svako treba dobro da se preracuna sta mu se vise isplati
 
Sve sem prve kupovine tj. datog novca je na strani novog.Ukoliko se i nov traktor uzima na neki kredit i ta mana se gubi.Nema tu priče niti mesta za nju.
 
To moze kad pravis 100-200 radnih sati godisnje. Ako pravis 500-600 i vise radnih sati godisnje onda ako kupis polovno da bi sredjivao moras rasklopiti u sraf i sve sto je makar malo u losijem stanju od fabrickog menjas a to retko ko radi pri remontu i tu nastaju problemi a ako hoces pun remont da uradis cije god da je proizvodnje kostace minimum par hiljada evra racunajuci bukvalno remont celog traktora (da je traktor bar 60-70 konja sa prednjom vucom). Moj glas ide novom traktoru jer imam 4 stara i 1 nov.
 
Bubu u pravu si za to da je bolji nov traktor od starog, bez obzira kakav je sada materijala za izradu i kakav je bio pre. Jes da je pre bio materijal kvalitetniji ali neprave sada ove nove traktore od papira pa će se raspasti posle prve kiše. Iskusio sam lično i šta je nov traktor a šta stari, '78 otac je kupio novog fergusona, sve novo sija se milina pogledati, milina raditi sa njim sve radi nema nikakvih problema sipaš gorivo i samo vozi, e što se tiče starog ovako stoje stvari, pre tri godine kupim prevrnutog landina sa motorom od r-60, nije bio skup na prvi pogled 1000€. E posle nastaju dopunski troškovi kojima nikada kraja, remontovo pumpu i dizne, skidao glavu da zamenim nosač termostata jer je bio slomljen priliom prevrtanja, rezervar razdvajao napola da ispravim jer je bio ulubljen,haubu ispeglao jer mi tražili za drugu 100€, hladnjak drugi jer je onaj slomljen, desni poklopac bočnog reduktora, ulje za menjač ulje za motor, filteri ulja, goriva, dva akumulatora,instalacija, rastavljo menjač da dotegnem matice na konusnom bile se popustile, doboše i obloge kočnica, creva za vodu, creva za gorivo, pipke na korpi, slabo odvajao drugi stepen , i još dosta toga, nemogu da se setim svega, plus odlazak u Rumu i odlazak u Ribare.Nisam majstora plaćao jer sam ja radio i sada to radi ali treba još dosta stvari da se uradi, da se ofarba i da sredim volan tj prednji trap. Znači dao sam tu još oko 1200€ i opet imam stari traktor, tako da moj glas ide NOVOM traktoru nebitno koje marke i kog proizvođača, jer novo je novo ako ništa drugo bar je lepši na izgled. Svako ima svoje mišljenje pa neka radi kako misli da je najbolje. Poz.
 
Novi traktor je uvijek bio i uvijek će biti bolje rješenje. Bubu je poptuno u pravu kada navodi broj radnih sati kao važan parametar. Da imam više zemlje, neki nov Sonalika, Tafe, YTO ili Belarus MTZ sa prednjom vučom i zaista velikom subvencijom koju je davala država (36-40%) bi bili prvi izbor.
 
Prvi traktor mog oca je bio polovan MF 35 krajem 60-ih godina kojeg je on remontovao, radio sa njime i prodao. Mislim da je tad bilo takvo vreme da drugacije nije mogao. Posle njega je kupio nov 558 '73. sa kojim je imao kubure sa kvacilom svake godine (izgleda da nesto nije bilo u pravcu) i tako ga je i prodao a trgovina je bila interesantna-dao ga je i doplatio za 577 koji je bio star par dana i manje od 20 radnih sati je imao....covek jednostavno nije imao potrebu za 577 a igrom slucaja imao viska novaca pa ga kupio. Taj 577 je sve zaradio ali jednostavno falilo nam je traktora. 533 je deda-stric kupio novog '75. i moj otac od prvog dana radi sa njime ali je dosao u nasu kucu tek 90 i neke.
577 DV je kupljen polovan '08. na licitaciji. Na oko solidno stanje ali je ceo bio musav. Igrom slucaja doteran, relativno ispravan. Dok sam ga malo sredio, oprao, uradio dizne, stavio kardan za DV, akumulator, anlaser, creva vode i jos kojesta radio sa njime mozda 50 sati i menjac zvekno-nadjem SKORO CEO SRAFCIGER U DELOVIMA kojeg je neka budala ubacila (cuo posle od poznanika koji je bio sofer) jer nije hteo vise da tera taj traktor ali je eto meni stao. Uradimo menjac, kupimo nove gume, zavrsimo oranje ali trosi ulje kao lud. Mi nakaricimo motor na brzinu ne videvsi da je radilica napuknuta koja je posle i rekla cao dovidjenja. Opet rasklapanje sad vec celog motora, zamena radilice, trnovanje bloka i ponovno sklapanje. Kad je menjac radjen radio ga je komsija koji je mehanicar ali posto je moj otac koji je tada rukovodio operacijama i finansijama hteo da menja samo ono sto bas mora (ne zameram mu, takva bila situacija te godine, nije bas bilo viska novaca) ostao je jedan zupcanik koji je zveckao ali je bio ceo i isao. 2010 u jesen i taj zupcanik me je pozdravio iz menjacke kutije pa ajd opet rasklapanje ali ovoga puta u mojoj reziji. Sreca u nesreci sto traktor nije puno placen, remont nije puno kosta, uradio mi je dosta teskog posla za par godina i dalje vredi neke pare ali da treba opet da remontujem polovan traktor rezervisao bih celu zimu za njega, dosta ogreva za neku radionicu i para koliko sam naveo u prethodnom postu i dosta volje jer bi bio u sraf rasklopljen.

Rakovicu 65 sam uzeo u racun za uslugu relativno ispravnu. Nista veliko nisam radio na njoj-creva, sredjivanje volana, gume, instalacija, farbanje i opet sam izgubio zbog gluposti jako puno vremena. Prodata je ispravna skoro bez zarade drugaru jer je on insistirao da uradi i pumpu i dizne i jos neke gluposti sa kojim je mogla da izgura jos godinu-dve i njega kosta jos sigurno 300 evra do sada pored onog sto je meni platio.

Sve ovo sto sam rekao stoji ali eto ja opet kupio polovan traktor za svrhu u koju mi ne treba nov traktor ni da kosta 7000 evra a ne 20000, 30000 ili 50000 evra ali cu njega verovatno detaljno remontovati ali to tek na leto i bice dokumentovano i sabirani troskovi da vidite kako izgleda kad se to radi kako treba.
 
Voleo bi kada bi mogao da kupim nov traktor i da ne mislim o kvarovima koji nisu veliki ali oduzmu dosta vrenema pogotovo u sezoni.Ovako mi ne osteje nista nego da kupim jos jedan polovan i sa 2 krsa da radim ili da ovaj moj sredim do naj sitnijih detalja.
 
Nazad
Vrh