Navodnjavanje

Pa reci nam cisto orijentaciono,kolko je potrosnja na pola gasa,kolka na punom?koji je traktor,koja pumpa,koji tifon?:bravo:I ako je na primer bunar F 100,kolko bi trebala da bude pumpa i tifon F?
I otprilike ako znas,kolko pritiska pumpe odlazi na motanje tifona,a kolko ostaje za top ili kisno krilo?
 
Presek cevi bunara ti odredjuje samo maksimalni protok vode kroz nju ali to nista ne vredi ako dole nema vode dovoljno. Ja radim sa agregatom motor dizel od auta i pumpa RB 12/1600 . zA tifon ne treba mnogo vode al treba pritisak /za odredjeni tifon koliki je/ cevi i prskalice trose daleko vise vode .
 
Sibil je u pravu , prvo treba uraditi bunar , po mogoćnosti posuditi od nekog pumpu , manju pa jaču da se vidi kolko ima vode i koju visinu drži , pa onda nabavljati ostalo.
Ja lično imam bunare fi 100 , i recimo na jednom ladno 2000l/min , i nije padala "visina" vode ljetos na onoj suši ispod 5m , a 500m dalje isto fi 100 ;200-300l/min i to je to .
Na 3ha planiram iz rijeke koja je 50m od njive i tu vode neće faliti :osmeh: , samo prvo moraš tražiti dozvolu od ministarstva , al se za poljoprivredu dobija ladno.

Nego , oćel iko ko je radio sa tifonom ili sl , sa 1000-2000l/min , reći kolko troši nafte ,il će to ostati enigma :sta:
 
To sam i mislio,ima komsija tri tifona sa pumpama,pa cemo doterati jedan odmah kad se izbusi bunar da vidimo moze li,mada mislim da bi moralo da moze,jer je voda stvarno blizu dole.
I stvarno nek kaze neko kolko trosi nafte ?::sramota::
 
Pa pitaj komsiju kad vec ima tri tifona, ako te je sramota da dodjem ja da ga pitam ,/ a i rekao sam u predhodnim postovima/ Nikada nemozes odrediti tacnu kolicinu nafte za zaliv jednog hektara ,a koliko traktor trosi na sat valda znas za odredjeni model/ Pozdrav....
 
Evo ja neznam ni za jedan traktor kolko troši na sat . Na primer kolko troši 539 na sat pri recimo 1500-1700obr , opterećen nečim sličnim kao pumpa? Ako niko nezna , pitaću privatnom porukom neke ljude , pa ću ti javiti petre , pošto ovde nećemo dobiti odgovor.
 
Nisam trenutno u Subotici da odem da ga pitam,ali cu prvom sledecom prilikom kad budem pitati,interesovalo me je cisto orijentaciono koliko 3-10,20-100 i tako to...ne vidim u cemu je problem....
 
za tifone tj prsaklice(topovi na tifonu )od 400 litara u minuti standardni do 800 litara u minuti. potrosnja goriva u zalivu sa tifonom imt 549 oko 6 litara na sat na pola gasa mozda malko vise.
 
Konačno da neko napiše potrošnju nafte . Znači recimo 800l/min to je 48000l na sat vode. pravo zalivanje je 30l/kvm , znači na sat zalije 1600kvm , a to znači za hektar treba oko 6 sati rada a to je 36 l nafte.
Ako uzmemo da pravo zalivanje kukuruza npr u pravom momentu ( da ne pominjemo sušu kada vadi iz mrtvih) poveća prinos bar za 500kg/ha , a to je sigurno , ako ne i 1000kg .
500 kg x 0.17e = 85e , a 36l nafte (lože) je trenutno ovde oko 36e .
Ako se nabavka opreme podijeli na desetak godina sigurno ima računicu samo jedno zalijevanje, a ako je moguće na struju da ne govorimo.
 
Ali opet treba racunati i amortizaciju samog tifona,pumpe,pogotovo traktora,koji tu dosta radi,pa je pitanje kolko je isplatljivo navodnjavati kukuruz sa ovom cenom,za neko povrce verovatno da je matematika jasna,ali za kukuruz pitanje je...
Verovatno tu jos ima varijacija u zavisnosti od snage traktora,kapaciteta pumpe,ali lepo da je neko konacno rekao kolika je potrosnja,pa makar i priblizna.
Ja sa T 40 sa punim rezervoarom (70 litara) mogu da orem sigurno 9 sati na dubinu od 30 cm,i jos da ostane,tako da verujem da bi ipak malo manje trosio u navodnjavanju.
 
danas sam pricao sa drugarom on sa mtz52 u navodnjavanju sa tifonom(400metara) pumpa bauver kao moja trosi oko 8 litara na sat
 
A sta bi se na primer desilo kada bi se uzeo neki malcice jaci tarktor koji ima 1000 obrt. kardana,recimo Mtz 82,i da se pusti da radi na jako malom gasu,kakva bi tu potrosnja mogla biti?
 
Ja sam neki dan probao tako nešto , zato što sam sad napravio zamjensku izlaznu osovinu na MF3645 (145ks) , koja radi na 1000 obr , (kod njega je takav sistem promjene brzine kardana , samo ručno izvadiš jednu osovinu a staviš drugu) .Pumpa mi je bila (Morava) spremna , a bunar blizu kuće .
Milina za vidjeti , traktor radi skoro na leru (oko 800 obr) , a pumpa radi skoro punim kapacitetom (bure 120l napunio za 4s)
Jes da ne planiram s tim traktorom tjerati pumpu , osim kad nabavim neku baš veliku a i to je u plane ali ne ove godine, ali baš me zanima kolka bi mogla biti potrošnja , jes da je šestak al radi skoro na leru.
 
I meni se cini dobra ideja sa 1000 obrt. kardana,bitno da je traktor jak da ima dovoljno snage na malom gasu,a taj MF je ima i na pretek,ne verujem da bi smeo da trosi vise od 3-4l/h u takvom rezimu rada.
 
Pa uslov je da ti nije žao traktora i da mu je sve u vezi hladjenja u redu jer ipak mora da gori na suncu , ili da se osmisli neka hladovina .
 
Zar nije bolje navodnjavati nocu ili rano ujutru?ipak biljka trpi veliki sok kada se na suncu navodnjava vodom iz bunara.
Sto bi bilo zao traktora,kupljen je da radi:ppozdrav:
 
Pa dobro možda neke vrste povrća i trpe šok , ali tu ipak neko mora biti prisutan a meni je lično mnogo veći šok noću da zalivam nego danju.
 
Nazad
Vrh