Namenske masine iz nasih garaza,URADI SAM mehanizacija

@ kiraj aj stavi slike onog cuda za arpadzik,na snimku se nevidi najbolje
Evo "čuda" koje radi arpadžik na njivi
P8100021.JPG

Ovde se korpama sipa

P8100025.JPG


A ovde ispada "poluproizvod"

P8100024.JPG

Pljosnati remen koji pogoni ovo čudo je skinut ,da ga ne peče sunce.
P8100022.JPG

P8100023.JPG


Ovo je drugo "čudo" za finalnu doradu arpadžika ,takođe ručni rad

P8100020.JPG


Pogon je na elektromotor ali može da se postavi i reduktor.
P8100019.JPG

Elise koje odsecaju list arpadžika
P8100017.JPG

i na kraju kalibrator
P8100016.JPG

i gotovo
P8100015.JPG
 
Ako su prstići tanji od 7 mm hoće.Ispod kalibratora koji je na 19 mm nema elisa.Vaga je dodatna oprema.:osmeh:
 
Šta mislite, jel bi mogao ovakav priključak da razbacuje stočno djubre sa malih gomila ili redova? Konstrukcija bi bila donekle drugačija, kao ležaj bi poslužila kompletna glavčina sa ležajem, kućištem i homokinetičkim zglobom od teretnog kombija, na nju bi se montirala felga a na nju ili lanci (slično ovome sa slike) ili fiksne lopatice. O ovome se govorilo negdje na forumu, ali nikako ne mogu da nadjem od kako je promijenjena verzija. Slika je takodje preuzeta odavde, skinuo sam je nekad davno, ali nažalost ne sjećam se ko je ovo pravio pa da ga pitam za iskustva. Trebam uskoro, čim padne kiša, da izvučem nekih 20 prikolica djubreta (oko 35-40 tona) a nemam prikolicu za razbacivanje pa bih morao ručno to rasuti po njivi od 0.7ha (gdje je bila silaža). Zato sam planirao da napravim neku mašinu da mi to odradi, samo ne znam dal bi ovako nešto funkcionisalo sa stočnim djubretom. Pogonio bi je IMT 539.

29zbtdz.jpg


Usput, evo nekih zanimljivih mašina koje radi isti posao na sličan način:





 
Poslednja izmena:
A sto bi radio 2 posla?
Prvo vuces na gromile,pa posle sa tom masinom rasturas,da li sam dobro shvatio?
 
Pa ne mogu drugačije. Mislio sam da pravim redove, kao što je na prvom videu gore a onda da ih rasturim ovom mašinom, ako je napravim. Problem je što nemam radnika, sve moramo ja i otac sami. Mislio sam da razbacujem sa prikolice, ali to bi strašno dugo trajalo a i ne mogu fizički izdržati toliko posla, ionako 90% utovara ja radim jer jer otac ima 65 godina i nije baš dobar sa zdravljem. Kod mene nije moguće naći radnike, ljudi jednostavno neće da rade, a nemam novca da plaćam da mi neko to odradi sa prikolicom za rasturanje, traže 25-30KM (12.5-15E) po prikolici, trebalo bi mi bar 250-300E a te pare stvarno nemam.
 
Mozes na malo vece gomile, pa onda sa drljacom da razvuces po njivi, nece da bude idealno ali ces bar ove godine zavrsiti posao, naravno pod uslovom da ne stignes da skarabudzis rasturac.
 
Danas sam već napravio gotovo pola rasturača, išao na otpad i nadjem odličnu glavčinu i vratilo sa dva homokinetička zgloba. Od vratila sam napravio kardan, sa jedne strane je sad priključak za traktor, a sa druge priključak za ovu mašinu. Biće slike malo kasnije.

Edit

Evo slika.

Ovdje vidimo dio osnovnog materijala

2q8o9hl.jpg


Evo kardana, iskoristio sam stari kardan kojem je jedan zglob bio slomljen i na njeg sam montirao homokinetički zglob od nekog auta ili kombija.

346rdpc.jpg


Evo i ležaja

21bjwm.jpg


Tu se vidi i dio nosećeg rama

2yjykvo.jpg


Ovdje se vidi sve to složeno, uzimao sam neke mjere pa sam sve provizorno sklopio

20h6buu.jpg


Do maloprije sam završi cijeli prednji dio nosećeg rama, do kačanja za toplink. Sutra ću to dovršiti i onda ide zavarivanje, sad je sve samo provizorno privareno. Najteže će biti napraviti rotor, na njeg će ići fiksna krila, dakle neću ići na lance jer mislim da oni ne bi dobro radili sa stajskim djubretom, ono je dosta teško i mislim da lanci ne bi imali dobar efekat u razbacivanju. Rotor će biti baziran na 14" felgi i imaće tri krila od L-profila 50x50mm. Tu ću naravno morati da pazim da svako krilo bude istih dimenzija da bi sve ostalo koliko-toliko balansirano. Nakon toga ću postaviti i štitnike od lima radi sigurnosti.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da zavarim tri krila (pod 120 stepeni) a potom da im postavim i ojačanja (kao kosnike) koja bi primala najvećio dio opterećenja. Nemam vremena da nacrtam, ali sutra cu pokazati sta sam zamislio.
 
Zombi imam ja takvu mašinu home made kao prvo slab je kardan jer će se uvrnuti jer je veliki otpor kada se đubre razbaciva, slikaću moju skalameriju i slikaću drugarov razbacivač što je kupio( nije fabrička pravio majstor ispod Rudnika)
 
Ona slika rasturivača sa krilom od ferdže je moja iz teme Uradi sad a rasturivač ima par mana. Zaštitnik - krilo je malo i hoće da djubre ubacuje i u kabinu pa ako ga praviš napravi veće. Djubre kad se istovara iz prikolica treba da bude u redovima debljine do najviše 50 cm da bi se dobro rasturalo. Za bolje rasturanje bi bilo bolje napravitu širu glavu na koji bi umesto jednog reda sa 4 lanca moglo postaviti bar tri reda sa po 4 lanca. U svakom slučaju savet je da izbegavaš fiksna krilca zbog udara a lanac ih bolje amortizuje.
Dosta zavisi i od vrste djubra koje se rastura a u mom slučaju je živinski stajnjak koji je veoma rastresit, suv i lak pa neznam kako bi se ponašao kod težih i vlažnijih stajnjaka. Kišova sugestija zašto raditi dva posla je u redu i najbolje je koristiti prikolice za rasturanje stajnjaka ali kod mene se farme čiste jednom godišnje i tad imam ekipu od pet traktora sa običnim prikolicama i jednog ferdžu sa prednjim utovarivačem. Ova ekipa očisti farmu za jedan dan i izvuče od 60 do 70 prikolica. Pošto su njive malo dalje onda bi mi za ovaj posao trebalo više prikolica za rasturanje ili da se čisti više dana. Ovako je očistim za dan a već sledećeg dana jedan traktor rastura a drugi odmah zaorava.
 
Ја сам прошле године направио сличан растурач, само сам ставио опруге од грабуље за сено. Добро је ал` не ваља, баца ђубре 50метара у даљ и 20 у вис брзо сам га растурио али сам прао трактор два сата. боље је са фиксним крилцима и клизачима да неби ударали у земљу а погон се укључује преко мењача и обавезно добра заштита.
 
Evo vrlo jednostavnog i praktičnog rešenja za obaranje štapova i ostale korovštine.Izvadi se klin i sve komplet povuče ka napred pri skidanju.Krajnje jednostavno smo ga napravili.
11j91tv.jpg

29ks0hl.jpg
 
Nazad
Vrh