Namenske masine iz nasih garaza,URADI SAM mehanizacija

POzdrav Mirko. Nijedno pitanje nije glupo, glup može biti samo odgovor, zapamti tu izreku.

Sa obje strane se nalaze po 4 M16 zavrnja a naprijed još 4 komada M14 (nisam siguran vidi li se to na slikama, mislim da ima na nekoj taj detalj), sad cu pogledati.

Edit, evo našao sam. Tu su još 4 rupe

2yuf6ut.jpg


a kroz ovaj urez se montiraju zavrtnji

2cpcopl.jpg


Malo je pipavo dok zavrtnji (posebno donja 2) uhvate navoj ali posle ide bez problema viljuškastim ključem. Pravio sam neke modele u CATIA v5r19 i zaključio da je ovih 12 "šarafa" više nego dovoljno. Rupe sa strana su originalno namijenjene za tegove a 4 prednje rupe su namijenjene za prednju poteznicu. Zbog stabilnosti, ja sam svih 12 rupa iskoristio za teg.
 
E ovo je vec nesto drugo,mislio sam da je samo sa strane.Uradjeno je do jaja:osmeh:Videces i sam koliko ce da vredi ovaj teg,jedino ce gume prednje malo brze da odu,ali sve zavisi koliko radis sa njim.
 
Hvalaa! Slabo on ide po asfaltu, jedino kad bude dovozio kukuruz al to je kratka relacija, na zemlji i neće biti neke razlike. Ma nek se vala i deru, samo nek dobro vuče da mogu da orem kako treba, smučilo mi se paćenje i sebe i traktora kad sam radio sa 539 (zemlja sve više utabana, sve se radi mašinama, ugazi se u tri majčine) i jadni fergo jednostavno ne može više,a plaćanje drugih mi se obilo o glavu, prošle godine mi je jedan vo orao sa MF274 (1.5ha) i na tim parcelama je osjetno slabiji kukuruz jer je oranje bilo katastrofalno.
 
Evo na ovaj način sam razvio konstrukciju, ovo je prvobitna (gruba) verzija no neki problemi koji su iskrsli u toku izrade doveli su do nekih promjena (npr spomenuto zakošenje gornje površine, izbačen je dio profila naprijed, dodani su neki drugi itd). Korištenje CATIA mi jako pomaže pri ovakvim radovima jer mogu da nacrtam u pravim mjerama i u 3D i da udesim sve dimenzije i oblike, tako da se kasnije tokom izrade sve složi bez problema. Inače je svaki dio koji se vidi na slikama posebno crtan i dimenzionisan (sem onih koji su simetrični naravno) pa je kasnije sječenje i ukrajanje bilo mnogo jednostavnije (mada fizički daleko od lakog).

x3zj41.jpg


jfynfq.jpg


Postaviću i slike testiranja pod opterećenjem čim ih iskopam, zaturio sam model.
 
@ juki bas mi se svidja masinica, vrlo lepo uradjeno.Hajde malo vise detalja sta je to , za koji traktor, kako izgleda ispod..........?
 
jel kod ove kosačice ima još delova id veš mašine ili je ovo od gore sve :haha: šalim se suuuuper izgleda e sad kako kosi mogao bih postaviti neku sliku noževa
 
A zasta ovoj kosacici sluzi ovaj valjak... pozadi... verovatno da ravna krtinjake...
bolje kopiranje terena ako točak upadne u rupu noževi idu nisko i dodiruju zemlju ovako je mnogo manja verovatnoća za opterećenje na nož . valjak uvek kopira najvišu isturenu tačku ! ja mislim ? poz
 
Izuzetno dobro uradjeno, veoma lijepo izgleda te moram reći da sam zaista zadivljen na ideji kako iskoristiti veoma jeftine dijelove (praktično otpad) da se napravio prilično složena konstrukcija. Moj prijedlog je da napraviš neki štitnik odozgo, nije bezbjedno imati onoliko obrtnih elemenata na otvorenom. Treba to pokriti nekim limom. Zanima me prenosni odnos, tamo na temi gdje je ovo prvi put postavljeno spomenuo si odnos 1:1 a broj zuba z1=30 i z2= 15, dakle imaš multiplikator sa prenosnim odnosom 1:2. Jel tvoja greška u kucanju ili ja nisam dobro skontao šta si pisao?
 
teško fabrikama sa ovakvim inžinjerima od kojih 90% daje ispite ''na bubicu'' :haha:
nije ni čudo što su sve propale :haha:

stvarno su dosadašnji konstruktori tegova bili pravi idioti kada nisu znali da do sada naprave proračunati komad ženjeza iliti nekog drugog materijala :haha: mislim , 21. vijek a teg još uvijek nije otkriven :haha:
pitam se kada ćemo da ottrijemo točak :sta:


nego juki , od koje debljine ti je lim ovaj ?
svaka čast za oblik noževa , vidi se da nimalo naivno nisu napravljeni , ko ti je to proračunavao :haha:
 
@ zombie svaka cast ovo mi se svidja dokumentacija i proizvod:D jesi probao da koristis autocad mozda ce ti biti puno lakse za crtanje...
 
Vrlo brzo posle tocka, otkrivena je i masina za postavljanje malc folije:osmeh:
E sad... Da li je neko dovoljno "evoluirao" pa smislio nekakvu spravu za sakupljanje iste?
Ako do sada jos niko nije na tom stadijumu evolucije mozda bi ovde mogla da se cuje neka ideja... U ovoj temi mi se cini da ima ljudi koji imaju kapacitet za tako nesto...
P.S. ova sto ja imam mi dosadila, godila bi mi neka malo modernija i laksa za rad...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh