Motorne testere

@mityoo

Pa verovatno nije dobro naostreno,nije topola neko specijalno tvrdo drvo,probaj masinom da naostris.
Ja imam jedno dve-turpije,probali smo i cale i ja da ostrimo,na sve moguce nacine,ali je to uvek bilo kratkog daha.
 
Ja sam se sa mojom danas namučio... Ko nije upoznat, imam Stihl ms210, i danas sam sekao kolegi neke čunjeve, topola, ali sve su bili neki komadi račvanja stabla, lanac sam morao da oštrim maltene posle svakog tankovanja.... ili ja neznam da naoštrim lanac ili su čvorovi u topoli toliko kobni po oštricu lanca....
izgleda da je i jedno i drugo.Nesto najmekse sto sam obarao(pored kiselog drveta) bile su topole,e sad ako iskljucivo seces na mestima racvanja(cvorove) lanac se brze tupi,ali sigurno ne posle svakog tanka.Po meni tup lanac i los mac je kao da motor ne pali,ili da kao da i nemam testeru...u prevodu lanac mora biti ostar,tup lanac:
1.motor radi u "prazno"
2.mac se nepotrebno haba
3.potrosnja goriva i ulja ogromna u odnosu na ucinak
4.vreme rada i snaga coveka
5.celokupan vek takve testere smanjen i nekoliko puta
 
Moja iskustva sa testerama su skromnas jedva sam imao 3 koma.Prva bila neka nemacka ili vec koja ne secam se marka "Ber" ako se dobro secam.Drugu sam kupio pre 20g i to je huskvarna elektricna slikacu ovih dana i radi pezprekorno inace 2000w sve secem sa njom i bagrem,hrast,bukvu,orah a topolu i vrbu jede za dorucak.Pre 10god kad sam bacio ovu prvu kupim Meculah ja je tako citam i meksicko-americka,proizvodnja kupljena u Austriju.Ima 2,5ps motor i radi bez opravke do skoro.Sad imam problem jesenas pocela da ne baca ulje.Da bi zavrsio secu nosio sam pored nje kantu sa starim uljem gde sam je umakao svakih 20-30sec.Ima li ona pumpu ili slobodnim padom podmazuje.Inace model "838".
 
ovo za umakanje :haha::haha:svaka cast,ali verovatno si zavrsio posao,mora da ima pumpu,jer odakle prirodan pad kad se rezervoar ulja nalazi u ravni maca,moja stara McCulloch testera je imala pored automatske pumpe koju je gonila radilica i dodadni mehanicki deo koji se nalazio kod kocnice (ako se dobro secam),tako da se pritiskom prsta na njega pumpa dodatno stimulise.Ne znam kakva je na tom modelu ,ali u svakom slucaju moras da je rasturis i vidis o cemu se radi,da li je pumpa na puznom prenosu(uzrok kvara je potrosen plasticni puz) ili direktna na radilicu,u tom slucaju je ostecenja pumpa

---------- Poruka napisana u 11:17 ---------- Prethodna poruka je at 10:55 ----------

mislim da se podrazumeva da su otvori za protok ulja na testeri i macu cisti
 
i ja imam problem na husgvarni h 359,nebaca ulje opste,moram da je nosim kod majstora,imam stila 026 i neku Slavko rodic bugojno kome treba za delove nek pise na pp,pozz
 
@mityoo

Pa verovatno nije dobro naostreno,nije topola neko specijalno tvrdo drvo,probaj masinom da naostris.
Ja imam jedno dve-turpije,probali smo i cale i ja da ostrimo,na sve moguce nacine,ali je to uvek bilo kratkog daha.

Rece mi kolega stolar da mu je veliki problem topola ako je meka i da tupi opasno noz od frezera. On tvrdi da je to zbog velike kolicine vode koju topola absorbuje pa sa vodom povlaci i mulj (verovatno jos vise ako raste pored reka). Te sitne silkatne cestice tupe nozeve. E sad po meni to i ima logike.
 
Pomislo sam na slobodan pad jer nema cak ni za stelovanje kolicine ulja koje ide prema macu a vecina ima taj strafcic.Cista je bila kao suza svi delovi sam ocisti i rezervar za ulje ispraznio i izduvao ali opet nista.Ne otvaram ja to jer sam slab majstor(uvek preteknu delovi),ici ce to kod majstora pa sta bude.Zagrejao sam se za Dolmerku i moguce da cu za sledecu godinu kupiti neku amatersku za 2-3 prikolice drva.
 
Pomislo sam na slobodan pad jer nema cak ni za stelovanje kolicine ulja koje ide prema macu a vecina ima taj strafcic.Cista je bila kao suza svi delovi sam ocisti i rezervar za ulje ispraznio i izduvao ali opet nista.Ne otvaram ja to jer sam slab majstor(uvek preteknu delovi),ici ce to kod majstora pa sta bude.Zagrejao sam se za Dolmerku i moguce da cu za sledecu godinu kupiti neku amatersku za 2-3 prikolice drva.
pa nema bas vecina taj sraf,stelujucu pumpu imaju ozbiljniji modeli...e sad ako "uvek preteknu delovi"pravac majstor i ako te mnogo ne rebne,ti je sacuvaj pa sa tom dolmarkom dopunjuj posao
 
Los lanac ubije testeru.Ja dok nisam kupio nov lanac mislio sam da mi testera ne valja .Jesenas sa novim lancom sece kao luda.
 
Ljudi sta da radim imam u ponudi testere Stihl 021 i Husqvarnu 235 obe testere su bukvalno kao nove posebno Husqvarna potrosila samo 2 rezervoara goriva.Koju da kupim od te dve,jednu sigurno uzimam ali koju! Cena za stihl je 180 eura a husqvarna 18000 din sto dodje skoro isto. Koja je bolja? Meni treba iskljucivo kao pomocna da bude uz profi testeru Husqvarna 365xp.
 
Po meni Stihl je ipak bolja marka, ako su obe u istom stanju ja bi pre uzeo stihl. Koja je cena ako nije tajna ?
 
Ljudi sta recite sve sto znate od stihl 041av jel vredi 200e izgleda kao nova nigde nije izgrebana jos joj je originalni mac.
 
@mikulaš po čemu je Sthil bolja marka. Mislim ako se usporede motorke iz iste klase iste snage i kubikaže da tu nema veće razlike između Sthila i Hursqvarne. Samo je stvar izbora tko više voli koju marku

 
Da sam na tvom mestu ne bi uzimao ni jednu od te dve. Imas 365 koja je extra i namenjena za sve poslove. Nije mnogo teska, zgodna je za sve vrste poslova i veoma je jaka. Ja na poslu sa njom radim sve vrste poslova od orezivanja grana do sece trupaca.

---------- Poruka napisana u 18:16 ---------- Prethodna poruka je at 18:02 ----------

Ljudi sta recite sve sto znate od stihl 041av jel vredi 200e izgleda kao nova nigde nije izgrebana jos joj je originalni mac.

Stihl 041av ima 5.5 ks sto je svrstava u grupu jacih testera. Samo je to dosta star model[oko 30 godina], ali su veoma kvalitetne. Na tebi je da odlucis ali bih ti preporucio da das jos 50e i kupis polovnu husqvarnu novije generacije i bices veoma zadovoljan.
 
ne slazem se sa drazen90,svakako treba imati i manju testeru za sitnije poslove,ne kazem da veca to ne moze,samo sto trositi snagu i arciti profi testeru za neki lak zadatak.E sad koju od te dve...mislim da smo o tome u ovoje temi dosadili i Bogu i narodu,Stihl 021 je nesto jaci od Husqvarne 235,ali zato je ova kazes "novija"tako da je opet na tebi izbor
 
Nazad
Vrh