Motorne testere

Mislim da sam pisao već negde da su je cenili 150 evra, a dobio sam je za 145 zato što "lanac treba uskoro menjati"...
Faktički platio sam je kao novu Villager te kategorije da sam uzeo, a stihl je ipak stihl... I nije matora, testera je 2006 godište...
 
bogami ja nebi dao za tu testeru nepunih 150e jel je bila tada kad si uzeo u sumo opremi snizenje stihl ms180c je bila 22.300 slabija je za 0,2ks al sto je novo novo je..ali ti si kupovao tvoja volja.ali ipak je bolja polovna stihl nego nova villager..:ppozdrav:
 
A kod nas u okolini je 180-tka bila 24000 i kusur, a ja sam imao samo 150 evra.....
 
mac ostavi na 30cm ona je tada brza nego kad je 35-40 jel ona brze okrene 22zuba nego 26 ili 28..ima da se kupi mac od 25cm...mozda ga kupim kosta 800din.
 
Pravi mali zvrk! E sad možda kad se pohaba mač kupim malo duži, ali ako ovaj ostane opet mi dobro..... Kupovanje dužeg mača razmišljam samo zato što ne planiram da kupujem veću testeru već će mi ova ostati kao jedina, pa da mogu obaliti i neko veće drvo ako se ukaže potreba.....
 
Ja sam mišljenja da je ova što je skuplja sigurno za klasu bolja i ako se radi polako sa njom može joj biti vrlo dug vek
Kupio sam ovu skuplju (smatrajuci da je za nijansu ipak bolja). Nisam do sada nesto mnogo radio sa njom , ali sam za sada zadoovoljan kako radi. Naravno, vodicu racuna da je ne preopteretim. Imam mot. testeru Dolmar 115 H (kupljena nova davne 1988, ali je do sada bila veoma malo u upotrebi. Jednom nije htela da radi kad se zagreje, pa majstor rece da je u pitanju elektronika. To je zamenjeno (nova elektronika), ali problem stari. Sad je vec vise od mesec dana kod majstora i on kaze da radi odlicno. Odlicna kompresija, ali kaze da ce raditi malo duze sa njom da vidi kako ce se ponasati kada se malo vise zagreje.
Posto mi je dugo bilo da cekam majstora , kupio sam ovu AGM 4500. Radi odlicno. Lako pali, lepo reze, lanac dobar....ali videcemo kasnije. Iako i Dolmar treba uskoro da dodje od majstora, pa za ovu i nece biti mnogo posla.
 
sorry ali ovo je nekakva nova matematika, jer dosad je brzina lanca ovisila samo o broju okretaja i naravno pogonskom lancaniku.
Jeste upravu si ali da je tako na testerama od 2 ks bi bili macevi od 70cm ona brze vrti lanac od 30cm nego lanac od 40cm.Mozda ti jos nisi to video u praksi ali imas u nekim servisima merace za obrtaje lanca pa pogledaj koji se brze brti..
 
drvo ne reze broj obrtaja lanca vec njegova brzina i ona se ne mjeri u obrtajima vec u m/s tj. metar u sekundi a ovisi jedino o broju okretaja i kako sam napisao lancaniku ali nisam nikad vidio da ima lancanika za isti model s razlicitim brojem zuba pa je stoga broj okretaja motora jedino sto utjece na brzinu lanca . velicina vodilice je manja zbog opterecenja koju njezina snaga moze podnijeti, a opterecenje cine dvije komponente korisno - rezanje drveta i jalovo - trenje lanca u vodilici, pa bi ona vise snage trosila na jalov rad nego koristan.

imam podatke za husqvarne i njima se brzina lanca krece od 14,6 pa do 21,7 m/s
 
Bravo svaki lancanik ima 6 zuba.ali brze ce da okrene ceo krug kraci lanac nego duzi lanac..a jel znas ti sta pravi te tolike obrtaje i zasto stihl ima vise obrtaja nego naprimer dolmar?
 
sorry odustajem , na kraju samo malo off topica, po tebi bi onda moped ( automatik npr) ako mu produzis lanac bilo pomicanjem kotaca unatrag ili motora unaprijed isao brzo kao neki pravi motor. :osmeh:

hebi ga krivo sam se gore "odrazio" , po tvom tumacenju ako mu produzimo lanac onda ce ici sporije, znaci da bi ga ubrzali mora se skratiti lanac.
 
Poslednja izmena od urednika:
mbranko@

ne vredi pisati,ove stranice sada pripadaju google majstoru i najnacitanijem testerasu ovdasnjih prostora,licno sam i ja odustao,a covek neka pise i savetuje slobodno,jer ovo i jeste slobodan forum!
 
Nazad
Vrh