Motorne testere

Imam dolmar 102. Promenjena membrana i svecica.
Cim potrosim rezervoar goriva, koji je inace 0,4l, i ugasim motorku radi dolivanja goriva vise ne mogu da je upalim dok se skroz ne ohladi.
Sta moze biti razlog?
Jesi gledao da li baca struju na kabl i svecicu?
Edit* jer sam ja imao slican problem, nekoliko postova iznad.
 
Poslednja izmena:
Sto se ulja tice...ima jedna stara bajkerska...ko maze taj i vozi...
licno koristim Stihl HP mineralno i to duzi niz godina unazad...i to 1dl na 4.5l goriva...a kad je leto i +40 onda 1dl na 4l...jer moje huska 41 i dolmar 112 rade nekada na dan i po 12 sati

neko je gore napisao kako su propisali 2%.... to jesu ali sa njihovim benzinom...a zaboravljate cinjenicu da je nas benzin mnogo losiji od svapskog...tih 0.2-0.5-1% nece testeri da naskodi...moze samo da joj poboljsa i produzi radni vek

na 4.5l goriva sipati 1dl stihl hp mineral ili hp ultra i ima da ide kao podmazano :)
sa ostalim uljima tipa huskvarna,oregon...nemam iskustva

motorna testera ce da sagori bilo koje ulje za mesavinu u razmeri do 4%...iz prostog razloga jer se vrti preko 8000 o/min..
talozenje garezi po klipu i kanalima ce se desiti jedino kod dvotaktnih motora koji se vrte oko 5-6000 o/min tomosi/kineski skuteri...nemaju obrtaje da sagore svo ulje(kad se sipa preko 5%) i to talozenje dug proces...treba vremena

recimo jedan podatak koji sam procitao pre desetak godina...prvi vanbrodski motor konstruisala je firma tohatsu 1956 godine i koristio je mesavinu 10% sa motornim uljem
 
Nemora da znaci da je do elektronike....
za pocetak treba da kaze malo vise podataka o testeri
kakva je kompresija,kako pali na hladno,kako radi dali se gusi,kako radi na leru..kad vise nece da pali dali ima varnicu

elektronika za dolmar 102 nema nova vec samo polovnih po oglasa i to oko 15-20e sto nije jeftino za nagadjanje...sta ako nije? izbili coveku novce iz novcanika a problem ostao
moze biti od obicne banalne stvari do kompresije,karburatora
 
Sto se ulja tice...ima jedna stara bajkerska...ko maze taj i vozi...
licno koristim Stihl HP mineralno i to duzi niz godina unazad...i to 1dl na 4.5l goriva...a kad je leto i +40 onda 1dl na 4l...jer moje huska 41 i dolmar 112 rade nekada na dan i po 12 sati

neko je gore napisao kako su propisali 2%.... to jesu ali sa njihovim benzinom...a zaboravljate cinjenicu da je nas benzin mnogo losiji od svapskog...tih 0.2-0.5-1% nece testeri da naskodi...moze samo da joj poboljsa i produzi radni vek

na 4.5l goriva sipati 1dl stihl hp mineral ili hp ultra i ima da ide kao podmazano :)
sa ostalim uljima tipa huskvarna,oregon...nemam iskustva

motorna testera ce da sagori bilo koje ulje za mesavinu u razmeri do 4%...iz prostog razloga jer se vrti preko 8000 o/min..
talozenje garezi po klipu i kanalima ce se desiti jedino kod dvotaktnih motora koji se vrte oko 5-6000 o/min tomosi/kineski skuteri...nemaju obrtaje da sagore svo ulje(kad se sipa preko 5%) i to talozenje dug proces...treba vremena

recimo jedan podatak koji sam procitao pre desetak godina...prvi vanbrodski motor konstruisala je firma tohatsu 1956 godine i koristio je mesavinu 10% sa motornim uljem

Ekologija je teska podvala i tih 2% koje su oni zarad iste propisali sto se mene tice mogu macku o rep da okace.Ja cu moje masine da cuvam i sipam 3% i 4% i do sad im nista skodilo nije
 
Nemora da znaci da je do elektronike....
za pocetak treba da kaze malo vise podataka o testeri
kakva je kompresija,kako pali na hladno,kako radi dali se gusi,kako radi na leru..kad vise nece da pali dali ima varnicu

elektronika za dolmar 102 nema nova vec samo polovnih po oglasa i to oko 15-20e sto nije jeftino za nagadjanje...sta ako nije? izbili coveku novce iz novcanika a problem ostao
moze biti od obicne banalne stvari do kompresije,karburatora

Kompresiju nisam merio ali mi se cini da kanap daje solidan otpor pri potezanju. Na hladno pali normalno , posle 3-4 povlacenja. U radu se ne gusi a na leru radi normalno.
Za varnicu kad nece da upali nisam proveravao ali sam probao da stavim novu svecicu i nije imalo efekta.
 
Kompresiju nisam merio ali mi se cini da kanap daje solidan otpor pri potezanju. Na hladno pali normalno , posle 3-4 povlacenja. U radu se ne gusi a na leru radi normalno.
Za varnicu kad nece da upali nisam proveravao ali sam probao da stavim novu svecicu i nije imalo efekta.

U pivo da je elektronika!
Jeste bolno, treba se rastati od motorke, ali i ne treba bacati pare na "možda je svećica, karike, klip...".
 
Dobio san neke lance od testera korak je isti ali imaju dva zuba više ,moguli da se skrate? sačim se nastavljaju?
 
Kompresiju nisam merio ali mi se cini da kanap daje solidan otpor pri potezanju. Na hladno pali normalno , posle 3-4 povlacenja. U radu se ne gusi a na leru radi normalno.
Za varnicu kad nece da upali nisam proveravao ali sam probao da stavim novu svecicu i nije imalo efekta.

proveri to sa varnicom.....
kompresiju mozes videti tako sto ces rukom uhvatiti za kanap i podici testeru...ako je sve uredu testera bi trebala da visi na kanapu tj da drzi svoju tezinu preko kompresije...
ako kad dignes testera propada onda nije uredu...

kod ovakvih problema je nezgodno pricati e to ti je kvar...zameni i radice.... niko od nas nije milan tarot ili baba vanga(ustvari ja nisam) pa da gleda u pasulj ili kuglu sta se desilo testeri...nego treba dosta stvari ispitati okolo....problem da nece da upali moze biti iz milion razloga...kao sto sam gore napisao od kompresije,svecice,oduska rezervoara,iglice u karburatoru,puknutom krimeru ili vakum crevu..... mnogo je tu stvari

daj boze da je elektronika ili bobina...samo koliko sam ja razumeo...testera crkne kad se potrosi gorivo iz rezervoara i kasnije nece da upali dok se ne oladi...sto po meni odvlaci sumlju na nesto oko struje jer struja kad rikne onda cim se testera ugreje na radnu temperaturu ostane bez varnice....a sa 0.4l koliko staje u rezervoar dolmara 102 testera moze dosta da radi....

kakva ti je svecica bila kad si probavao? suva ili mokra?
 
Juce mi stigne Stihl HP Ultra ulje za 2T motore. Do sada sam koristio mineralno HP, a ovo ultra je full sintetika. Smem li ga koristiti i za malo starije testere (mada se sama konstrukcija skoro i nije promenila od 80ih godina) tipa Stihl 026, 034 i slicno i Villager trimerima?
Verovatno Vam je stiglo Stihl Ultra (zeleno) sinteticko? U svakom slucaju bez brige.To su najbolja ulja sto postoje. Za Husqvarna i Stihl masine 2%, a za Villager, Womax, Einhell, Power Tools, Demon,... 2,5%. Da su to ulje koristili svi od pocetka, motori bi svima ziveli mnogo duze, bez losih nuzpojava (garezi, smole, cadji na klipu i svecici, pregrevanje, crkavanja elektronike zbog pregrevanja, ...). Samo napred! Kvalitet benzina iz NIS-a je sada odlican, a to se bolje slaze sa ovakvim potpuno sintetickim dvotaktolom Stihl Ultra zelenim (ili Husqvarna XP).

- - - - - - - - - -

Ja sipam u sve svoje masine samo to ulje ultra Stihl od kad se pojavilo i odlicno se pokazalo mada i njega stavim 3% za svaki slucaj u trimer FS 450 i stihl MS 361 i MS260 3% a u Tomos 650 4%
Stihl Ultra 2T (zeleni) je sinteticki dvotaktol koji sam po sebi ima osobinu potpunijeg i pravilnijeg sagorevanja sa vrlo malo ostataka a podmazuje izuzetno dobro. Ako stavite povecanu kolicinu dvotaktola u mesavinu, samo umanjite potpunost sagorevanja sintetickog dvotaktola a mazivost u ovom slucaju nije potrebno pojacavati, ona je izuzetna. Uz masniju smesu samo se oteza rad masine na visokim obrtajima i postigne efekat kao da nije dobro spusten saug (tezi rad na visokom rezimu, sporije ubrzanje). U Stihl i Husqvarna masine slobodno stavite 2% (ali tacno 2%) a u Villager i ostalu Kineziju 2,5%. Masine ce samo pravilnije raditi uz potpun efekat besprekornog podmazivanja sintetikom. U stari Tomos mislim da bi dobro leglo 3% ali ciste sintetike Stihl Ultra ili Husqvarna XP (ali ne HP,njega bi trebalo 3-4% u Tomos).
 
Poslednja izmena:
Tih sadasnjih 2% za mesavinu propisuju samo zarad ekologije i sarene laze koju sa istom po svetu proturaju pa me to apsolutno ne zanima.U svoje masine ja cu i dalje sipati 3% u ove nove a 4% u staru masinu jer sam do sad tako radio i tako cu nastaviti a ulje cu uvek pazariti ono koje je najbolje.Dok se ovde nije pojavio Stihl sintetika koristio sam motulovu sintetiku i nikad problema nisam imao ni sa garezom niti sa snagom tako da macku o rep sve te teorije da je sve preko 2 % previse.
 
Pavle, posto vidim da imas i TOMOS 650 i pretpostavljam da si je kupio novu pa imas i upustvo za rukovanje, ajde mi kazi koliko je za nju propisano ulja za mesavinu? Imam je i ja od '84. godine pa me bas zanima kakav je propis za nju.
 
Pavle, posto vidim da imas i TOMOS 650 i pretpostavljam da si je kupio novu pa imas i upustvo za rukovanje, ajde mi kazi koliko je za nju propisano ulja za mesavinu? Imam je i ja od '84. godine pa me bas zanima kakav je propis za nju.
U upustvu za Tomos 650 pise da je odnos ulja i goriva u odnosu 1 prema 25 to jest 4% a zimus sam pazario i Stihl MS 180 da imam i stogod manje za voce kad treba stogod okresati i u nju stavljam 3% al zbog grana sam nabavio bio razgradljivo ulje za lanac a na ovom Stihl sintetickom za gorivo vidim da pise da je takodje bio razgradljivo dakle sve je "ekoloski"
 
Tacno sam znao da ce neko da se javi sa 4%. Medjutim u upustvu koje je doslo uz nju te daleke '84. godine pise da se mesavina sa kvalitetnim uljima pravi 2%. Znaci to je tako preporucivano jos pre 32 godine, tako da ta mesavina sa 2% ulja nije nikakva "novotarija". Naravno da svako moze da pravi kako misli da je najbolje i ja licno pravim malo jacu mesavinu od tih 2%.
 
Nazad
Vrh