Motorne testere

U upustvu koje sam našao za partner 371 piše da se pravi smjesa u odnosu 1:40 sto dođe 2,5% u prevodu na 5 litara benzina 125mililitara dvotaktola. Koji ste dvotaktol koristili.
 
Ja sam bezuspesno u nekoliko navrata rekao da je 3% minimalna kolicina ulja potrebna za podmazivanje, i uvek su se javljali dezurni poznavaoci da je 2% propisala fabrika i da tako optimalno sagoreva i da visak pravi naslage i ovo i ono, kao da su radili u triboloskom(tribologija-nauka o trenju i trosenju) odelenju razvoju Stihl-a i Husq.
Stare testere su celo vreme radile sa 4-5% obicnog dvotaktola po 30-40 godina, i nikada se tada nije mogao videti cilindar kao iz goreprilozenih Brkinovih slika.
Izgleda da je bas tih preporucenih 2% magicna brojka, koja omogucava rad i tacno kontrolisano habanje, tako da masina sigurno otkazuje u predvidjenom vremenu, i naravno, tada fabrika prodaje novu masinu..
Najsmesniji su mi ovi sto tvrde da masina strada od 3 ili 4 % mesavine(0.5% vise od 'propisanog'..
 
Ja sam bezuspesno u nekoliko navrata rekao da je 3% minimalna kolicina ulja potrebna za podmazivanje, i uvek su se javljali dezurni poznavaoci da je 2% propisala fabrika i da tako optimalno sagoreva i da visak pravi naslage i ovo i ono, kao da su radili u triboloskom(tribologija-nauka o trenju i trosenju) odelenju razvoju Stihl-a i Husq.
Stare testere su celo vreme radile sa 4-5% obicnog dvotaktola po 30-40 godina, i nikada se tada nije mogao videti cilindar kao iz goreprilozenih Brkinovih slika.
Izgleda da je bas tih preporucenih 2% magicna brojka, koja omogucava rad i tacno kontrolisano habanje, tako da masina sigurno otkazuje u predvidjenom vremenu, i naravno, tada fabrika prodaje novu masinu..
Najsmesniji su mi ovi sto tvrde da masina strada od 3 ili 4 % mesavine(0.5% vise od 'propisanog'..

A pazi ovako nekad se ljudi pridrzavaju omjera ali opet masina zariba zbog kvalitete ulja kod mog komsije je bila ta situacija isto je pravio 3% i to sa stilovim uljem one male bocice od 100ml al izgleda nije bilo original ulje u sta sam se uvjerio i ja odtad koristim samo husqvarna xp dvotaktol od litre sinteticko ja isto imam dvije motorke od sthila 011 za nju pravim mjesavinu 2,5% tako pravim i za timer Viliđer bc1700xc a imam i Ms 362c i ona trosi 2% i zasad nisam imao problema. Isto sam u dosta navrata gledao kako ljudi prave mjesavinu pa mjere cepovima To je narocito opasno kad pravite malu kolicinu mjesavine onda se lakse i pogresi Sad da neduzim slazem se sa tobom ako nisi siguran onda je bolje praviti jacu mjesavinu i onda si siguran.
 
Ja sam bezuspesno u nekoliko navrata rekao da je 3% minimalna kolicina ulja potrebna za podmazivanje, i uvek su se javljali dezurni poznavaoci da je 2% propisala fabrika i da tako optimalno sagoreva i da visak pravi naslage i ovo i ono, kao da su radili u triboloskom(tribologija-nauka o trenju i trosenju) odelenju razvoju Stihl-a i Husq.
Stare testere su celo vreme radile sa 4-5% obicnog dvotaktola po 30-40 godina, i nikada se tada nije mogao videti cilindar kao iz goreprilozenih Brkinovih slika.
Izgleda da je bas tih preporucenih 2% magicna brojka, koja omogucava rad i tacno kontrolisano habanje, tako da masina sigurno otkazuje u predvidjenom vremenu, i naravno, tada fabrika prodaje novu masinu..
Najsmesniji su mi ovi sto tvrde da masina strada od 3 ili 4 % mesavine(0.5% vise od 'propisanog'..
Nije 0,5 % nego 20 % više.
 
Povećanje utroška od 20 %, ili 30%, nije mala ni u jednom kontekstu, ni u jednoj delatnosti, ni u jednom smislu. Zato nam ide kako nam ide, dok ne dogori niko ne trza. Tako se nekad nije gledalo na potrošnju nafte, na potrošnju struje, na potrošnju vode, veštačkog đubriva, semena ... a sad se broje semena u vrećama ...
 
Uzgred, voleo bih da nam objasnis kako se potrosnja ulja povecava za 20%, ako dignemo procenat ulja u benzinu za 1%.
Sta si ti imao iz matematike?
 
Sad mi je jasno kako i zašto banke "šišaju" ljude koji uzimaju kredite!
Ljudi, procenti su babe, a zapremina ili težina su žabe! Ne treba ih mešati.
 
Uzgred, voleo bih da nam objasnis kako se potrosnja ulja povecava za 20%, ako dignemo procenat ulja u benzinu za 1%.
Sta si ti imao iz matematike?
Bio je na velikom odmoru kad se matematika ucila ali je jos gore sto nista nije naucio.Nema nikakve ustede ako ti masina zariba, dakle bolje je uloziti procenat vise u ulje i da te ne boli glava nego sparati pa na kraju stetovati.Ja u svoje masine sipam 3 i 4 % i to samo najkvalitenije potpuno sinteticko ulje od Motula Mobila i Stihla i evo sve do jedne rade besprekorno nisu otvarane a vecina poznanika koja je sparala na ulju i sprdala se na to sto ja navodno novce bacam i trazila neku ustedu na ulju i kineskim krsevima posaranjivala je svoje masine i sad nemaju nista .
 
Potrošnja ulja nama kao pojedincima je beznačajna. Da trošimo neke velike količine mješavine kao u firmama pa razmišljamo hoćemo ćemo li u sezoni potrošiti 50 ili 70 litara dvotaktola možda bi i imalo smisla, ali i tu na obavljeni posao ne igra veliku ulogu kad se podvuče crta.

Sama priča o procentu je opet diskutabilna. Uz originalna kvalitetna ulja bez problema će svaka mašina dočekati dugo godina sa preporučenim procentom ulja u mješavini, a sa raznim bućkurišima u bočicama kao iz apoteke i 10% nije garancija da će dobro podmazivati. Svaki proizvođač se ogradi da 2%, 3% ili 4% važe za njihova ulja, ostala pojačati jer ne znaju šta će korisnik sipati.

Ja ću do daljnjeg nastaviti da svoje mašine pojim sa 2-2.5% jer se prethodnih 25 godina nisu bunile, a sa premasnom mješavinom dobijem samo više dima koji udišem i otežano paljenje zbog masne svjećice.

Ako će i trajati kraće koju godinu nije me briga. Za 20 godina tehnologija izrade svakako napreduje, prave se lakše, brže i snažnije mašine koje su udobnije za rad pa je i normalno da se zamijeni novom kad stara odsluži svoj radni vijek.
 
Do sada su se te mašine naradile i previše ako uzmem u obzir da ih prozvođač svrstava u amaterske alate za povremenu upotrebu. Učinjenim poslom se višestruko otplatile, ali još nema značajnih tragova habanja sem na plastici.

Testera korištena dok su se pravile dvije kuće, štale na selu poslije rata i nekoliko pomoćnih objekata. Uz to svake godine spremanje drva i krčenje kojekakvih šikara gdje je puno rada u prljavom drvetu koje izbaci voda, niskog rezanja panjeva i slično. Mijenjani redovno filteri, par puta svjećica i kanap, jednom nakon 20 godina membrane i jednom rezna garnitura koja je sad opet za zamjenu. Lanaca ne znam ni sam koliko, to je zbog eksera, kamenčića i gelera išlo dosta češće.

Trimer je uglavnom radio u nekim normalnim uslovima sem prvih godina kad se plac dovodio u red, ali i to je junački izdržao.
 
Vise skodi da sednes u kafanu jedno vece gde se dimi od cigara neg sto za ceo zivot udahnes dima iz svih auspuha.
 
Nazad
Vrh