Motorne testere

Svaka čast vama dvojici, ali samo ovde na forumu koliko puta su se ljudi žalili na "majstore", da moje iskustvo ne pominjem.
 
Treba vas prepoznati (samo), najskuplji često nije i najbolji/najpošteniji, ljudi su kvarljiva roba, još kad je kriza (a kod nas je "hvala Bogu" uvek kriza) ne možeš ga ni svećom naći.Postoji i oni koji steknu kakvo - takvo poverenje, pa posle par odlaska se "naplate" i tako, pojedincima, kojih je baš premalo, svaka čast !
 
MS 180 završila sa poslom za ovu godinu. Očišćena i uskladištena za zimu:



Nemam nikakve zamerke na rad, zadovoljan sam. Jedino što ću najverovatnije promeniti filter vazduha, dosta se zaprljao. Kako i ne bi kada je potrošila oko 60 rezervoara, u 2 navrata :osmeh:
 
"Majstori" ugrađuju šta imaju, šta im padne pod ruku i šta im je jeftinije (što im je najvažnije), čast retkim izuzecima. Pade mi na pamet, pošto se čovek žali na S026. Šta bi još moglo da bude, posle zamene cilindra??
Jedino sto sam se ''zalio'' je sto vise trosi od ms 230, a da su ugradjeni delovi od ms260 u staru 026 uopste ne sumnjam, ta igranka je iznela oko 200e+ 30e kojih sam dao pre neki dan za nov auspuh. Inace testera sece kao katana, nov lanac i brije :osmeh:
 
Veoma podržavam rad sa dve testere, tako ćeš sačuvati i ledja i mašine, ali potrošnja o kojoj ti pišeš je dosta relativna...probaj taj isti posao koja je radila 026, da uradi 023 (izuzmimo dužinu mača i svrsishodnost), pa ćeš videti koliko će posrkati ona...za svaki uloženi rad (u ovom slučaju seča debljih stabala) potrebna je energija (u ovom slučaju gorivo).
 
imam jonsered 2150 cs 2010 god kupljen zalepio je krariku za klip na onu stranu do auspuh jer sam seko bez auspuha prosle godine pa bih prodao sve ispravne delove,rucicu,mortizere,dekle,kompletno paljenje,karburator i poklopac,pa ako nekom treba moze da se dogovorimo.
 
Bokibole, na koji način pališ testeru?
Rekao bih da bi potrošnja ulja trebala biti veća ali ona zavisi od više faktora. Testera koja radi na leru neće potrošiti rezervoar ulja ni za 3 rezervoara goriva. Dobra praksa je da uvek kada se sipa gorivo sipa i ulje za lanac. Ali ipak mislim da je pri normalnoj upotrebi mala potrošnja koju pominješ.

Hajde da i ja iznesem iskustvo sa novom MS 180.
Za desetak dana rada (pre ovog toplog perioda) sam potrošio 40 rezervoara goriva. Isekao oko 30 metara drva. Nemam zamerki :osmeh:
I ja sam uhvatio žicu jednom (doduše sa starim lancem). I nije bilo nikakvih posebnih oštećenja na lancu. Ono što me malo buni kada čistim testeru je velika količina piljevine, u kućištu ispod filtera ali mislim da je to zbog drugačije konstrukcije ove verzije MS 180 u odnosu na prethodnu, gde je usis vazduha sa desne strane poklopca. Ali me opet iznenadi ova slika.

Tu je jedna od razlika izmedju Stihl i Husqvarne. Kod Stihl masina sva piljevina i prasina lako ulazi kroz procepe izmedju spoljnih plastika, a filcani filter se nacicka zabodenim iverjem i prasinom (teze se procisti). Kod Husqvarna masina nema tih procepa izmedju spoljnih plastika pa se vecina necistoca ni ne dopremi do filtera, a to sto malo prljavstine ipak dodje, precisti se na mikrofiberu (nije jeftini filc). U praksi to znaci duze periode rada a manje otvaranja za ciscenja. Pisao sam o tome vise puta. Na primer novu Husqvarna 236 namerno nisam cistio godinama dok nije dobila prvi nepravilan rad (gusenje pri gasu). Produvao filter kompresorom i sve ispravno. Karburator NIKAD pipnut, fabricki je zafarban po sraficima. Masovna greska je sto na prvi simptom nepravilnog rada masine, ljudi razdese karburator da bi poboljsali rad pri zagusenom filteru ili pogresno zamucenom gorivu.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima , nov sam u ovim vodama a pokušavam da kupim motornu testeru .
Imam par ne razjašnjenih pitanja na koja sam probao da nađem ovde odgovore
1. da li se stihl ms 180 radi divlje ,( kinez) čuo sam da ih još nisu izbacili na tržište
2. druga testera je stihl ms 211 o kojoj se jedva spomenulo par puta za razliku od ms180
3. zanima me potrošnja lanca za ove dve testere , kazete da se oštri na 2 rezervoara
al niko ne kaže kolko je to metara drva.Ja sam svestan da to zavisi od vrste , vlažnosti , prečnika,
vrste lanca, testere ,kamen,žica udrvetu i .... ,
mene zanima otprilike sečenje drva za ogrev dal lanac može da izrži da iseče ?m do ?m ,niko ne traži tačno.
mislim da nas početnike zanimaju te osnovne stvari za koje je Vama dosta da pogledate i odmah će te znate kolko goriva
otrenja lanca vremena i ... će trebati .
U Kini se proizvodi vise masina najcuvenijih firmi na svetu. To nije problem dok te najcuvenije svetske firme kontrolisu kvalitet te proizvodnje u Kini. Testere Stihl 180 i Husqvarna 236 proizvode se u Kini pod kontrolom maticnih firmi. Imam ih obe kuplene nove u prodavnicama koje su iz ovlascene mreze u Srbiji. Problem prave imitatori toga svega i razmere problema su tolike da puni brodovi falsifikovane robe putuju sirom sveta. Kupci toga osim poderanih novcanika ostaju cesto i sami poderani jer se takve fals masine cesto pri radu bukvalno raspadnu. To je zbog nekontrolisanih legura, dimenzionih odstupanja,... samo da lici na original. Jedan lanac isece stotine kubika drveta uz pravilno postupanje, a upropasti se za trenutak pri gresci. Sa opasnim masinama (testerama) treba znati. Pise SRB zbog kontrole uvoza. Osim sto se efikasnije naplati porez (kontrolisana kolicina), kupac kroz drzavnu kontrolu nece dobiti falsifikovanu testeru (iz onog drugog broda) od koje ce se bar izloziti gubitku novca (zbog lose robe). Iznosi carine su danas minorni, vise se radi o kontroli prometa nego o prikupljanju nekih haraca.
 
Poslednja izmena:
Neko je skoro postavlja ovaj video i tada sam skrenuo pažnju da je sve ovo pravilno, samo pre svih ovih radnji testeru treba upaliti i zagrejati (5 min.),kako bi lakše upalila posle istakanja goriva iz rez.
 
Juce zatvorile sezonu :osmeh:

DSC_0783.jpg~original

Posle slikanja ociscene, istoceno gorivo i ostavljene da odmore do sledece godine :osmeh:
 
Danas sam čistio svoju stilku i spremio za zimu pa se sjetih da pitam nešto.

Naime, ispod onog doboša sa pogonskim zupčanikom uvijek upada malo sitne prašine i masnoće sa lanca, koji dovode do povećanog habanja kvačila.
Da li to čistite, čime i koliko često? Ja sam danas doboš očistio čistom krpom i benzinom, ali ne znam smije li se i unutrašnjost (ona tri elementa povezna oprugama) isprati benzinom ili nečim sličnim da se uklone prašina i masnoća?
 
Danas sam čistio svoju stilku i spremio za zimu pa se sjetih da pitam nešto.

Naime, ispod onog doboša sa pogonskim zupčanikom uvijek upada malo sitne prašine i masnoće sa lanca, koji dovode do povećanog habanja kvačila.
Da li to čistite, čime i koliko često? Ja sam danas doboš očistio čistom krpom i benzinom, ali ne znam smije li se i unutrašnjost (ona tri elementa povezna oprugama) isprati benzinom ili nečim sličnim da se uklone prašina i masnoća?
Ja to dobro ispirim kompresorom i bude cisto. Tako prilikom svakog rasklapanja i ciscenja.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Kad skineš doboš kvačila, izduvaš je dobro kompresorom i to je to, zavisi koliko radš sa njom, pa tako i intezitet čišćenja (nedeljno, mesečno, na kraju sezone), pre nego vratiš doboš OBAVEZNO podmaži igličasti ležaj.

- - - - - - - - - -

Ološa ovoj zemlji nikad nije nedostajalo...evo jedne švedjanke "Husqarne", (ma samo fali jedno "v", ali nema veze, ko to još gleda), doduše donešena iz Slovenije (sad kupac treba da padne na **greška),ali ipak nije profi mašina (pu, majku mu..),možda i ne bi postavio, ali vidim da ima ponuda i da ljudi i dalje kupuju ovo kinesko smeće..

http://www.limundo.com/kupovina/Masine-i-alati/Rucni-alat/Testere/Motorna-testera-husqvarna/42346261
 
Potreban savet ! da nelistam celu temu unazad , desio se problem ili kvar na testeri stil m230 predposlednji rezervar goriva potrošen do kraja a ulje samo pola rezervara . Poslednji rezervar ulje jako malo potrošeno pa nisam ni potrošio ceo rezervar kada sam primetio da lanac čudno zvoni a pri turaži na prazno nije ostavljao trag na drvetu da uošte baca ulje. Slično se desilo i prošle godine ali je posle sve bilo normalno . Ulje koristim oginalno lancol ,Ispustio sam ulje iz rezervara i nema nikakve prljavštine nasuo ponovo i kada sam upalio testeru bez lanca ulje je na rupicu krenulo normalno i ponovo stalo , šta da radim dali da nosim u servis ili mogu sam kvar otkloniti ?:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh