Motorne testere

Tako da necu cekati stilka da stigne, nego dal da uzmem ovu oleomac GS 35 / 350 il husq 326, mozda i ova oleomac 937 / GS 370...
Mada kad vidim ovakav video vidi se ko je gazda il ovaj sa oleomac folira :))
https://www.youtube.com/watch?v=JUfcJoYWYmo
Ovaj video nema baš mnogo smisla (ako je u pitanju uporedjivanje), tu je H365 (4,7ks) i 40 cm macem i mali Oleo Mac (ne vidi si koji je), ali ne više od 2,5ks i istim mačem.Prava konkurencija ovoj husqi je Oleo - Mac 965

 
Sigurno su vrhunske i ove ostale teste (Husq svakako, Oleo mac toliko ne poznajem). Doduse ova mala Husq 236 mi se jako svidja, iako sam "clan" (mozda i osnivac :haha:) MS180 kluba... :ideja:
 
Samo oštar lanac i nema brige ni sa testerom od 2 ni sa testerom od 3-5 ks. Otac pre dve tri nedelje sa nasom husqvarnom 340 od 2,7 ks odsekao i iskratio i okresao komsiji dve sumske prkolice drva i nije potrosio litar ipo benzina . Prekjuce , juce i danas mu struze te dve prikolice , 10 mozda malo vise metara. Lanac ostrim pomalo kad dodje kuci i ne cekam da se istupi a otac zakacio gvozdje i jednom zubu izravnjao vrh. Tu je bilo malo duzeg turpijanja ali je naostren. A ona trosi sa ostrim lancom ko trimer. A nije nesto mnogo prejaka ali zato sa tupim pije ko luda.
 
Pozdrav svima , nov sam u ovim vodama a pokušavam da kupim motornu testeru .
Imam par ne razjašnjenih pitanja na koja sam probao da nađem ovde odgovore
1. da li se stihl ms 180 radi divlje ,( kinez) čuo sam da ih još nisu izbacili na tržište
2. druga testera je stihl ms 211 o kojoj se jedva spomenulo par puta za razliku od ms180
3. zanima me potrošnja lanca za ove dve testere , kazete da se oštri na 2 rezervoara
al niko ne kaže kolko je to metara drva.Ja sam svestan da to zavisi od vrste , vlažnosti , prečnika,
vrste lanca, testere ,kamen,žica udrvetu i .... ,
mene zanima otprilike sečenje drva za ogrev dal lanac može da izrži da iseče ?m do ?m ,niko ne traži tačno.
mislim da nas početnike zanimaju te osnovne stvari za koje je Vama dosta da pogledate i odmah će te znate kolko goriva
otrenja lanca vremena i ... će trebati .
 
Lanac oštriš kad god primjetiš da ne siječe kako treba (umjesto makarona ispada prašina), a to je individualno koliko rezervoara se potroši između oštrenja.

Što se tiče potrošnje to ne moraš da brineš kad su kućne potrebe u pitanju. Originalni lanci bez problema guraju nekoliko godina, a koliko metara isijeku to ti ne mogu tačno reći. Ja svako malo koristim testeru čim treba bilo šta deblje presjeći pa ne znam tačno, ali eto otprilike je ovaj poslednji lanac uradio nekih 30-40 metara grabovine i bagrema za ogrev i nije ni do pola potrošen. Mnogo parametara utiče na to, kao što kažeš kamen, žica, nestručno oštrenje pa popravka sledeći put i slično.
 
Hvala na brzom odgovoru o potrošnji lanca , znači pod uslovom da se lanac mnogo ne ošteti trebalo bi da iseče bar 50 metra ogreva
 
Pozdrav svima , nov sam u ovim vodama a pokušavam da kupim motornu testeru .
Imam par ne razjašnjenih pitanja na koja sam probao da nađem ovde odgovore
1. da li se stihl ms 180 radi divlje ,( kinez) čuo sam da ih još nisu izbacili na tržište
2. druga testera je stihl ms 211 o kojoj se jedva spomenulo par puta za razliku od ms180
3. zanima me potrošnja lanca za ove dve testere , kazete da se oštri na 2 rezervoara
al niko ne kaže kolko je to metara drva.Ja sam svestan da to zavisi od vrste , vlažnosti , prečnika,
vrste lanca, testere ,kamen,žica udrvetu i .... ,
mene zanima otprilike sečenje drva za ogrev dal lanac može da izrži da iseče ?m do ?m ,niko ne traži tačno.
mislim da nas početnike zanimaju te osnovne stvari za koje je Vama dosta da pogledate i odmah će te znate kolko goriva
otrenja lanca vremena i ... će trebati .

Vidim da si nov ovde. Takodje pominjes kako si procitao ovu temu. Ako jesi, sigurno si na nekoliko mesta nasao odgovor na ova tvoja pitanja, pogotovo na pitanja broj 3.
A sto se tice toga da li se stihl ms 180 radi na divlje, ne radi se ako kupis u ovlascenoj radnji. Da li se proizvodi u Kini? Da, pa sta? Iskoristili su jeftiniju radnu snagu, a testeru sklapa covek, koji moze da zivi ili u Kini, ili u Nemackoj ili bilo gde. Treba da razmisljas o kvalitetu, a ako kupis u ovlascenoj radnji, ni to ne treba da te brine. Kada kupis ms 180, svaki njen deo ima kataloski broj.

Hvala na brzom odgovoru o potrošnji lanca , znači pod uslovom da se lanac mnogo ne ošteti trebalo bi da iseče bar 50 metra ogreva
Ovo konstatacija ti je skroz pogresna. Kolega ti je rekao: posmatras piljevinu (usput i kaljke), a i osetices da li je lanac ostar ili ne. Koliko ces metara poseci, tu ima toliko faktora da je cak nezahvalno i govoriti o tome, ali savet bi ti bio da tokom sece ne cekas da se lanac skroz istupi, vec ga povremeno popravis turpijom.
 
Ja sam vise puta seko drva u sumi i ostrio lanac posle svakog drugog rezervoara ili u mom slucaju posle oko 6m drva, jer sa jednim rezervoarom napravim oko 3m drva. Znaci tu je i obaranje i kracenje na metarska i kresanje. Medjutim ove sezone nekad nisam mogo ni jedan rezervoar da potrosim, a morao sam da ostrim lanac. Razlog jer su drva pri dnu bila dosta prljava, a ja sam ih nisko do zemlje seko i bila su debela, a tad mi lanac nema dovoljno podmazivanja i eto sta se desi.

Inace sad sa STIHL lancem obaram licni rekord. Do sad u sumi napravio oko 120 m drva i isekao u trupcice na 3 reza oko 70 m drva sa njim. Jeste da je vec gotov, ali i dalje tera.
 
Vidim da si nov ovde. Takodje pominjes kako si procitao ovu temu. Ako jesi, sigurno si na nekoliko mesta nasao odgovor na ova tvoja pitanja, pogotovo na pitanja broj 3.
A sto se tice toga da li se stihl ms 180 radi na divlje, ne radi se ako kupis u ovlascenoj radnji. Da li se proizvodi u Kini? Da, pa sta? Iskoristili su jeftiniju radnu snagu, a testeru sklapa covek, koji moze da zivi ili u Kini, ili u Nemackoj ili bilo gde. Treba da razmisljas o kvalitetu, a ako kupis u ovlascenoj radnji, ni to ne treba da te brine. Kada kupis ms 180, svaki njen deo ima kataloski broj.


Ovo konstatacija ti je skroz pogresna. Kolega ti je rekao: posmatras piljevinu (usput i kaljke), a i osetices da li je lanac ostar ili ne. Koliko ces metara poseci, tu ima toliko faktora da je cak nezahvalno i govoriti o tome, ali savet bi ti bio da tokom sece ne cekas da se lanac skroz istupi, vec ga povremeno popravis turpijom.


Ja se izvinjavam što nisam postavio jasnije ( razgovetnije ) pitanje , nisam pitao za stihl fabriku gde se nalazi , i ko radi , gde živi i da li testeru sklapa čovek ili neko drugi itd.
Preformulisaću pitanje Interesuje me stihl ms180 dali se rade kopije (u narodu poznate kao kinezi a ne gde žive radnici ) , pošto u ovlašćenoj radnji nema da se kupe polovne testere moram da tražim od neovlašćenih prodavaca među kojima ima prevaranata

Što se tiče lanca ja sam svestan da ima mnogo faktora (neke sam i naveo kao i ručno ili mašinsko oštrenje ) čak i to da je nezahvalno , mene je zanimalo neko vaše iskustvo
(philby , aca opel ) .Potrošnju lanca mogu da uporedim kao kod kola neko pređe 500 000 km a neko 100 000 km (vrste kola vrste lanaca marke kola marke lanaca početnik ili profesionalac)

PS. zašto na stihl sajtu pored testere ms180 piše (srb)

PS. kad kupiš ...... onda je kasno
 
Poslednja izmena:
Proizvodnja MS 180 je PRC i sad koliko je to dobro ili lose ne bih znao. Vidjao sam po oglasima i kopije i to toliko verne kopije da je to cudo. Nisu kao one recimo STIL 4500 ili sicno, nego bas detaljno odradjene. Tako da je jedino sigurno kod ovlascenog STIHL prodavca, a ko je ovlascen ima na njihovom sajtu. Ako vec nema kod njih ja bih kupio drugi model ili cak drugu marku. Mozda i neka polovna dobra moze da se nadje kod proverenih prodavaca, mada i to je pitanje koliko je sigurno.
Moj drug je recimo kupio MS 211 i zadovoljan je sa njom, ali je ona skuplja, mada i nesto jaca.
Dobra alternativa je i H 135, mada je i ona skuplja.
 
za ms 211 su me zaplašili da ako ne valja DVOGRLI karburator popravka je skupa a pri tome motor ms211 se vrti na većim obrtajima
a nisam našo ni pozitivne a ni negativne komentare kao što ima za ms180.
Ne znam da li su se malo prodavale jer su na granici ili zato što ms180 može isto što i ona.
Po hodu klipa su iste , razlika prečnik klipa i jednogrli i dvogrli karburator.
ms211 mi deluje kao frizirana ms180.
 
za ms 211 su me zaplašili da ako ne valja DVOGRLI karburator popravka je skupa a pri tome motor ms211 se vrti na većim obrtajima
a nisam našo ni pozitivne a ni negativne komentare kao što ima za ms180.
Ne znam da li su se malo prodavale jer su na granici ili zato što ms180 može isto što i ona.
Po hodu klipa su iste , razlika prečnik klipa i jednogrli i dvogrli karburator.
ms211 mi deluje kao frizirana ms180.
Ja imam 211, kupljena pre dve godine, dva lanca promenila, ja nemam zamerke na nju, nisam mnogo iseko sa njom a isao sam i na deblja drva sa njom.
 
Postoje kopije MS180 i ima ih na oglasima . Mislim da te kopije tj. bilo kakve kopije ne treba kupovati.
 
Sto ova moja viladzerka kad pravim mesavinu u razmeri 1:40 ,kako je preporuceno za nju (25ml/1l) pocne da se davi ,dimi , ugasi se ,pa onda nece da upali iz prve ,a kad smanjim malo ulje pali odlicno ,ostra na gasu ,nema problema i da li smem da idem sa nesto manje ulja od ovog propisanog ? Sa 20ml / 1l radi super. Dvotaktol je onaj plavi husq HD ,valjda tako neka oznaka
 
Sto ova moja viladzerka kad pravim mesavinu u razmeri 1:40 ,kako je preporuceno za nju (25ml/1l) pocne da se davi ,dimi , ugasi se ,pa onda nece da upali iz prve ,a kad smanjim malo ulje pali odlicno ,ostra na gasu ,nema problema i da li smem da idem sa nesto manje ulja od ovog propisanog ? Sa 20ml / 1l radi super. Dvotaktol je onaj plavi husq HD ,valjda tako neka oznaka

Ja sipam 1;5 i nefali joj nista.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Sto ova moja viladzerka kad pravim mesavinu u razmeri 1:40 ,kako je preporuceno za nju (25ml/1l) pocne da se davi ,dimi , ugasi se ,pa onda nece da upali iz prve ,a kad smanjim malo ulje pali odlicno ,ostra na gasu ,nema problema i da li smem da idem sa nesto manje ulja od ovog propisanog ? Sa 20ml / 1l radi super. Dvotaktol je onaj plavi husq HD ,valjda tako neka oznaka
Ako imaš original ulje (Husq.Stihl.Dolmar...), pravi sa 2%, slobodno

- - - - - - - - - -

Možda najčešće pitanje kako prepoznati pravi i dobar ovlašćeni sevis ?
Kao prvo, na sajtu kompanije se uvek ažurira spisak dilera sa osnovnim podacima (mnogi od njih su bili ovlašćeni, više taj status nemaju,ali i dalje im piše na izlogu, razlog - u Srbiji može sve), drugo, da u servisu ima dosta robe, kako mašina, tako i potrošnog materijala, alata, odeće, obuće, da u ponudi ima i profi mašina (testera, trimera,sekača...), a ne ima dve testere hobi klase, a ostalo kinezija i gologuzija.
 
Odlučeno a i urađeno , uzeo sam ms180 stara 8 meseci ima garanciju još 28 meseci , moram da pohvalim korisničku podrušku
stihl-a ,pošto nisam imao koga da povedem pozvao sam ih da pitam za oreginalnost , po broju mi je rekla sve o prodaji,vlasniku i da testera ima 3god. garancije.
Imam jedno pitanje
da li sam u obavezi da testeru nosim u servis na neki obavezni redovan godišnji servis ( održavanje ).
 
Nazad
Vrh