Motorne testere

Danas bio u stihl servisu da vidim da kupim nov karburator za moju 017 ali nema,ustvari ne postoji vise da se kupi takav,samo za MS 170,MS180 Zama China.Sad nesto moram da trazim i da budzim.Usput kad sam vec bio malo smo porazgovarali,vidim popravljaju neku viladzerku i pitao sam za kvarove,kazu ista ali ista i identicna masina je u Villageru i svim ostalim kineskim testerama,znaci u detalj.Kazu kako koja kao i sve danas,ni stil vise nije kao nekad,sve je u losijem kvalitetu i kinesko,bas su radili jednu novu Huskvarnu staru par godina,sve se kvari:osmeh:

Inace karburator za MS 170-180 je 5650 din ili oko 50 eura.Mnogo!!
 
mirko 015 @
da li ste nekad radili (imali) testeru vecu od stihl 026 (ms 260),husqvarna 346xp,oleo-mac 956 ?
 
Naravno,imam,017(1999),026(2002),029(1996).Zasto?

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam Alpinu P510(neznam koje je godiste) koja je zajednicka sa burazerom.Sad je u kvaru,nesto je zeza a nikao da ustanovimo,a i ne trudimo se:osmeh:
s5fip4.jpg
 
pa onda znate da te firme imaju nekoliko kategorija masina (hobi,kucevlasnicke,zahtevne,profesionalne) i da se neke od njih (pogotovo hobi u koju spada i 017) jednostavno ne isplati popravljati,a da je pravi izbor masine jedan od presudnih (naravno pored rukovanja i odrzavanja) razloga dugotrajnosti iste.Postoji velika vecina ljudi koja misli ako je uzeo ms 180 da moze odmah u sumu i da zaradi pare,jer ko veli ima STILH-ovku,ogromna je razlika skoro u svemu izmedju hobi i profi testera,na samom kraju je cena.Naravno da se sve kvari,nemojte staviti ulje u mesavinu i svaka ce prolupati,sipajte preradjeno ulje za lanac i stradace uljna pumpa.I na kraju servis,profi masine se mnogo lakse servisiraju,a zbog kvalitetnijih materijala i redje kvare.
 
Moja 017 je odradila strasno,kad nisam nosio u sumu 026 ali 017 jesam,obarao sam grmove i jasenje sa njom,progutala je preradjenog ulja strasno i pumpa radi i dan danas,6 maceva(kod mene se mac tera dok se ne rascepi na vrhu),X lanaca,to je testera koja ujeda na gasu,gledam pre par dana njen cilindar je jos kao staklo,radilica ekstra,i kad sam joj promenuo semeringe i kariku(kad vec otvaram)ona je opet u punoj snazi,inace ovo je treci put za 5 godina da menjam semeringe,nema kvalitetnih.Bas skoro mi kaze burazer da ako je ko sahranjivao 017 to sam ja,029 i 026 nisam palio ali 017 jesam jer je laka i zgodna za rad u sumi,netreba sikira,sve radnje radi.Najmanje sam terao 029 jer je teska ali je jaca od 026.Ona je laka,odmara ruke ali nije te ostrine na gasu kao 017,naravno jaka ali ne kao 029,bas nesto izmedju.Ona ce najverovatnije na prodaju a njeno mesto ce da zauzme neka 21,23.
Svaka Stihl testera je za mene profesionalna!!
 
Poslednja izmena:
Sta bi bilo da si stis'o neku 84 ili 88 kad ti je jaka 29ka:osmeh:? Sve su to dobre masine, samo je stvar izbora. I normalno ko se cime zadovoljava. Kad je ostar lanac i ima snage moze ona da bude troma na gasu koliko hoces ako moze da nosi gladan lanac to samo sipa na pola gasa. ::namigivanje::
 
Kod mene na testeri ne postoji pola gasa,samo pun.
Netreba mi jaca od 29-ke,mislim da je ta testera jedna od univerzalnijih za sve tipove drveta i sume.Nisam lud da zbog tri grma od 80cm kupujem neku vecu testeru,tu je Alpina koja jede sve zivo,mac 50 cm i samo teraj.:ppozdrav:
 
imam jednu stilku 026 dobio sam je iz austrije polovnu ali ocuvana pise jos Ahtung radio tako snjom i pocela da zeki i ja kod majstora kaze radilica otisla e sad sta da radim kolko bi me kostalo da je sredim il da je prodam u delove neznam ni kolko bi mogo da uzmem za nju...imam pored nje Husgvarnu H 359...tako vucemi se po supi a valjala bi mi mala testera

- - - - - - - - - -

a zagrejao sam se da prodam stila i malo na cekove uzmem Husgvarnu 236 nije neka para 200 jevreja
 
Gledam nesto ovih dana po oglasima ima svasta,ali sam nesto zapazio a nije mi jasno.Zasto su na ovim kineskim testerama macevi pola metra??Zasto je to tako,ona sa tim macem umire,mozda postoji neki drugi skriveni razlog zasto se nemontira 40cm ili 38 sto je po meni daleko bolje,bila bi jaca.
 
Ne mora da znaci da one ne mogu da rade sa tim macevima.Licno sam gledao kako Keno 5200 PN sece sa macem 45cm.Nije se nesto mnogo mucila,jeste da nema brzinu,ali ide,a sve cerovina i poneki hrast.Kod tih kineskih je bitno da isecu prvih nekoliko kubika i da ostanu citave,ako im to uspe onda mogu da isteraju i 100,200...

- - - - - - - - - -

Ne mora da znaci da one ne mogu da rade sa tim macevima.Licno sam gledao kako Keno 5200 PN sece sa macem 45cm.Nije se nesto mnogo mucila,jeste da nema brzinu,ali ide,a sve cerovina i poneki hrast.Kod tih kineskih je bitno da isecu prvih nekoliko kubika i da ostanu citave,ako im to uspe onda mogu da isteraju i 100,200...
 
keno kraft je ista vilager testera sem plasticnih oplata koliko ja znam. ima ih nekoliko vrsta a masina ista. e sad da su im vodilice velike to je istina. 3ks da tera 45 cm rezno je malo previse iako je uzi rez. u meksem drvetu ide bez problema ali u tvrdzem se jako dobro oseti. greje se i to nije dobro i tu ih vecina i zezne. mislim da je to vise marketinski trik da izgleda mocnije .moja je preporuka uzeti u startu manju vodilicu bar za 5cm ili 10cm kracu. ako bih kupovao original testeru otisao bih u prodavnicu i kupio orignal .ovo preko internet prodaje su vecinom prevare i to cak ni garanciju vecinom nema. kakva god da je testera nova kupljena u prodavnici ima garanciju i ovlascen servis i delove sto mnogo znaci.ako se za dve godine pokaze dobro sluzice dobro i dalje.ovako se cesto desi da taj tip testere kinez za koji jednostavno nema delova .moj tast je tako kupio stihl MS440 cistu kinesku kopiju kojoj je i rezervoar napukao i nije mogla upaliti uopste.okrpio sam mu rezervoar i nastelovao karburator ali to nema ni upola snage koliko bi trebalo a vek mogu da zamislim koliki ce biti.mnogi su se tako presli koji su mislili jeftina a velika testera. kad je uzeo mog vilagera vgs30 nije mogao poverovati kolika je razlika u snazi iako je moja testera vec odsluzila svoje
 
Poslednja izmena:
Postoje 3 tipa kineskih masina,a to su PN3800,PN4500,PN5200,samo razlika u precniku klipa.Villager nosi identicnu kinesku masinu kao i ove razne kina masine po radnjama i pijacama.
Sada rezernih delova ima na sve strane i po radnjama i obicno su duplo ili troduplo jeftiniji od Stilovih(kineskih)i Huskvarna(kineskih)delova.
Koliko vidim ove masine na kineskim testerama su kopija Husqvarna proizvoda,to se vidi iz aviona.
 
Najbolji odnos u toj srednjoj klasi ima 034s/036 koja sa 5.6kg im 4.8ks.
Na mojoj 026 koristim uvek mac od 33cm/28 zuba i to joj je optimalno, sece brze od ms290 nove.
 
Jeste li spremili testere za zimski san? Moje dve su ususkane a ova husqvarna 272 (na kojoj imam jos neke stvarcice da doradim)je puna benzina i ulja. Sa njom sam prezadovoljan kako je ispala, mac od 45cm ide kao u sir.Tako da imam dve od 45cc jednu od 72cc e sad mi fali jedna oko 30 i jedna od 100ak cm​3 :osmeh:
 
Nazad
Vrh