Motorne pumpe za vodu

Ako mislis stavljati motornu pupmu u saht to ce jako tesko ici . Prvo zbog grejanja motora zatim motor ce imati malo kiseonika za sagorevanje a najvaznije da ugljen monoxid ide na dole pa nikako nije zdravo silaziti nakon rada motora . Ovo sa ukopavanjem pumpe sam isprobao licno .

Mnogo bolja varijanta je ukopana elektricna turbinska pumpa a gore agregat ako vec ne moze motorna da daje stabilno vodu . Dobro je sokac preporucio pozajmi i probaj vredno je truda . :ppozdrav:

Vilidzerke su ok pumpe i rade skroz ok samim tim sto je motor 4 takta .
 
Vilager je dobar ali ako ima peska u sistemu bunara ima gadnu manu da kuciste pumpe pesak pojede. Nekolicini njih je progrizlo deklo pumpe do motora jos pod garancijom jer je porozan aluminijum i vrlo tanak odlivak na mestima.To mi se i rodjaku desilo sa vilagerom posle samo sezone rada. Zamenom dekla u servisu sad vec 2 sezone radi samo sto je od novijeg tipa dekl.Da znate i tu informaciju
 
Os i ti pivo aaa

- - - - - - - - - -

Evo ti i honda i pumpa a moze i na elektromotor a jos jedna tomosova je u fazi sredjivanja


- - - - - - - - - -

Ovako preradis pumpu i taj kinez motor stavis remenicu i miran si. Em mala potrosnja em delova za pumpu bagatela , a starih pumpi koliko hoces
Bile na jednom otpadu 3 Honde, benzinke ali neispravni motori. Jedna je imala gusano kuciste pumpe a 2 aluminijumsko. Tata rekao da mu ostave jednu i jos ih sklonio u zgradu i odvojio. Medjutim, radnik (iako je znao da su rezervisane) uzme rastavi i da ih ovim na kilo sto otkupljuku sek. sirovine.
Krivo mi, mogli smo i da osposobimo motor bar na jedoj a mogla bi se napraviti i elektricna...
Ovako sam ostao na DMB sa kltivatorskim motorom. E to je Zver od pumpe...
Mislim da sam negde video pa pitam da li je izvodljivo na benzinsku pumpu ugraditi da radi na plin umesto na benzin?
 
ok, sve jasno. Ja cu za pocetak zalivati rucno, odnosno crevo pa od vocke do vocke. Nazalost pupu biram prema bunaru ne prema potrebama. Ja se samo nadam da mi bunar nece presuti brzo. Ako nesto znaci na rucnoj pumpi je okiten od cola 10m dugacak i znali smo da napumpamo i po 200 kanti za redom bez problema

- - - - - - - - - -

Ako mislis stavljati motornu pupmu u saht to ce jako tesko ici . Prvo zbog grejanja motora zatim motor ce imati malo kiseonika za sagorevanje a najvaznije da ugljen monoxid ide na dole pa nikako nije zdravo silaziti nakon rada motora . Ovo sa ukopavanjem pumpe sam isprobao licno .

Mnogo bolja varijanta je ukopana elektricna turbinska pumpa a gore agregat ako vec ne moze motorna da daje stabilno vodu . Dobro je sokac preporucio pozajmi i probaj vredno je truda . :ppozdrav:

Vilidzerke su ok pumpe i rade skroz ok samim tim sto je motor 4 takta .


.To mi je bila prvobitna ideja dok nisam video ove male pumpe, odutao sam najvise zbog cene. Dobar agregat koji moze da gura pumpu od recimo 1kw je mnogo skup ili kineski agregat sumnjivog kvaliteta a i pumpu bi morao da uzmem neku kinesku. Mnogo bolja ali dosta skuplja plus morao bi da kupujem kineski agreat i kineske pumpe sto ja pokusavam da izbegnem .
 
Kako pokrećete vodu kada imate motornu pumpu prikačenu na T nastavak na cevi za ručnu pumpu?

Ja sam uspeo jendom sa DMB pumpom.

- Prikačim usisni deo pumpe na T nastavak - u mom slučaju je čvrsta veza tzv. holenderom - gumica obavezno između.
- Prikačim crevo na izlaz pumpe - tu imam vatrogasnu spojku Ø52.
- Otvorim veliki šraf sa strane u plastičnom lončetu za vodu i sipam vodu dok ne napunim do vrha.
- Malo zatvorim šraf.
- Upalim motornu pumpu.
- Pumpam vodu na ručnoj pumpi.
- Otvaram polako ventil koji se nalazi između T nastavka i motorne pumpe (a pre holendera).
- Voda kreće da izlazi.
- Zatvaram do kraja šraf.
- Otvaram ventil do kraja.

Zanima me tačan redosled poteza kako bi izbegao moguće probleme u radu pumpe u sačuvao opremu.

Da li se razlikuje kada se radi sa Tomos pumpom - čini mi se da joj je onaj šraf na izlazu visoko iznad lončeta?

Hvala
 
Sokac ako imas tomos ili dmb pump isto ovako odradis pumpu jer su vrlo robusne i dugotrajne pogotovu dmb posto ima keramicki semering. Delovi su jeftini i svega za pumpu ima a iz motora sve ide van i samo se osovina napravi po radilici. remenica od alternatora od 6cm i zakaci elektromotor ili na kinez motor vecu remenicu i teraj. potrosnja goriva je mnogo manja a pumpa kvalitetna i njen remont jeftin i moze bilo ko uraditi.Kod mene ide preko kipora na precnik remenice od 15,5cm a na pumpi 6cm sto znaci da smesno goriva potrosi jer takoreci na leru teram skoro 3km kap po kap creva sa rupama na 10cm.Za 4casa zaliva potrosi oko 0,6L-0,8L nafte posto je ubrzan prenos.A stvara pritisak da hoce creva popucati kad teram rasprskivace i to sa pola gasa

- - - - - - - - - -

Vuhsd to ti nije los sistem sa ventilom pre pumpe ali koliko je coli taj ventil jer svaki pravi neki otpor protoku. Najbitnije je da pumpa bude i usis pun vode da pumpa nestrada .Kod mene ima lonac ili krivak kako ga ko zove a to je nepovratni ventil veceg kapaciteta. On dolazi na sire cevi ili okiten iz bunara direktno pa se na njega odozgo montira cesma a sa strane izlaz za pumpu. Ja nemam taj ventil pre pumpe pa rukom zatvorim izlaz dok cesmom nepodignem stub vode i onda navrnem spojku sa gibljivim crevom i nalivam vodu i ozracim sistem. Upalim i cesmom samo klimnem par puta i povuce odmah.Najbitnije je da nefalsira vazduh nigde i da pumpa nepovuce duze vreme vodu jer pocne kuvati u pumpi. Onda ponovis postupak najbolje
 
Ja sam hrpu pumpi zaribo dok bušim bunare ,bio keramički semering il ne ,pjesak je smrt za pumpe,semeringa i rotora imam ko na otpadu ,jedan bunar i ode semering ,drugi bunar pjesak abrazuje dekl ,jedino mi motori rade :sad se snalazim svakako ,stavljam u njemačke kineze (T.I.P. PUMPE) semering od vodene pumpe za ZETORA traktora (5 eura kom) .Hondu čuvam samo za izvlačenje čiste vode iz bunara kad se očisti,tomosicu za rezervu.Ženu sam naučio kako da mjenja semeringe na pumpi,kupio joj komplet gedora za rođendan,tak da uvjek imam dvije u rezervi spremne.
Za sve koji spajaju pumpe ,usisni vod uvjek dobro stegnite,koristite metalnu alkaten spojnicu za usis i sve kudjeljom dobro zabrtvite(manite se teflona) inače se javlja efekt kavitacije koji je opasan za pumpu(erodira rotor,deklove) kao što reče VICA ako voda zakuha u pumpi ,nešta ne valja sa usisnim vodom.
 
Za sve koji spajaju pumpe ,usisni vod uvjek dobro stegnite,koristite metalnu alkaten spojnicu za usis i sve kudjeljom dobro zabrtvite(manite se teflona) inače se javlja efekt kavitacije koji je opasan za pumpu(erodira rotor,deklove) kao što reče VICA ako voda zakuha u pumpi ,nešta ne valja sa usisnim vodom.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Kavitacija

http://www.pumpe.hr/opcenito-o-pumpama/centrifugalne-pumpa


--------------------------------------------------------------------------------
30-05
Danas sam pokrenuo Tomos motornu pumpu. Prvo sam morao da napravim postolje od drveta za pumpu. Malo smo zalivali više da vidimo kako ide voda. Na izlazu pumpe širina je reducirana na crevo od 3/4. Da bi zalivali tim crevom (da ne kopa zemlju pored biljaka) gas na pumpi mora da se smanji toliko koliko da se ne ugasi. Tada je protok vode oko 3 litre za 10 sekunde - merio sam.
 
Poslednja izmena:
Ljudi ja sutra uzimam makitu pa sta bude, ja se nadam da imam dovoljno vode za nju. Recite mi samo posto je usisna korpa prevelika ne moze da udje u moj bunar od 2 cola, da li ima neka usisna korpa koja je recio od jednog cola i koja, video sam na oglasima neke od womaxa ali se ja bas nista ne razumem po tom pitanju video sam da su podeljenje po gramazi sta to znaci?
 
Kod mene na vrh bunara od fi50 je nepovratni ventil a i na ulau u pumpu ima jedan nepovratni ventil . Kada hocu da zalivam samo naspem u turbinu vodu da je napunim ukljucim pumpu i ona sama izvuce vazduh iz cca 2m creva od jednog do drugog ventila .
 
Milanzr ima da se nadje ventila nepovratnih od 2col i stavis ga gore. Ja licno imam nepovratni nod 6/4 koji je redukovan na ulaz 2col ali smanjivanjem ventila protok vode se drasticno smanjuje.Najbolje je sto veci ventil staviti gore i imas vode koliko hoces.Za manje protoke vode nije problem dok ako se teraju rasprskivaci vec je problem.Ventil veceg protoka ti malo bolji bravar i strugar mogu napraviti a mogu ti i slikati kako to izgleda posto imam jedan nov za cev od 110m i izlazom na 3col. Moze se redukovati i ulaz i izlaz na koju treba cev .

- - - - - - - - - -

To po gramazi je verovatno tezina tegica unutra ventila kojim se pritiska ventil da bi dihtovao.Uvek treba neku zlatnu sredinu traziti

- - - - - - - - - -

Vuhsd ima resenje i za to ali ti si bespotrebno toliku pumpu uzeo ako ces je redukovati na toliko mali precnik. Stavis vece crevo i poprecno jedan kanal kojim vodis vodu do jaruge gde su biljke. Ako vec zalivas jednu po jednu nadjes deblju carapu i svezes zicom za kraj creva i zalivaj jer tako nece kopati zemlju. A mozes napraviti i razdelnicu na vise takvih creva pa da zaliva vise vas odjednom. Steta je toliko da pumpa radi na tako smesnom protoku

- - - - - - - - - -

Ovo je krivak ili lonac takozvani sto je pravljeni ventil velikog protoka cak i za traktorske pumpe moze.
picture-255.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Ovo je ventil od 6/4 i ja sam terao Moju pumpu preko njega samo sto maksimalni protok nemoze da ostvari. Ali rec je o vrlo kvalitetnom mesinganom ventilu koji se koristi za hidroforske pumpe
picture-257.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Ovo je za Vuxsd sto mozes sam napraviti redukcije za koje hoces izlaze .Ja sam koristio za rasprskivace na okitene od 1col
picture-256.jpg
[/IMG]
 
Vuhsd ima resenje i za to ali ti si bespotrebno toliku pumpu uzeo ako ces je redukovati na toliko mali precnik. Stavis vece crevo i poprecno jedan kanal kojim vodis vodu do jaruge gde su biljke. Ako vec zalivas jednu po jednu nadjes deblju carapu i svezes zicom za kraj creva i zalivaj jer tako nece kopati zemlju. A mozes napraviti i razdelnicu na vise takvih creva pa da zaliva vise vas odjednom. Steta je toliko da pumpa radi na tako smesnom protoku

Ovo je za Vuxsd sto mozes sam napraviti redukcije za koje hoces izlaze .Ja sam koristio za rasprskivace na okitene od 1col


Hvala vica022,

hvala za savete - ne mogu trenutno da vidim fotografije pa ću kasnije da prokomentarišem.

U pravu si kada kažeš da se pumpa ne koristi koliko može da pruži. Već sam razmišljao o tome. U planu mi je da postavim creva za kap po kap jer imam creva. Deo bliže pumpi je bašta i tu mogu nešto creva kpk a nešto ručno. Na 30-ak metara od pumpe je početak njive gde sam takođe hteo da postavim creva za kpk tu imam povrća u redovima od po tridesetak metara. Posle toga nekih 80-ak metara je voće.
Hvali mi ta magistrala, tu bi mi odgovaralo lay flat crevo koje bi lako smotao posle zalivanja. To mi je za sada velika investicija jer mi treba i crevo i spojka i elementi za kraj creva i razvod.
KPK creva su mi nezgodna jer su mi redovi u bašti mali 10-ak metara pa bi creva trebao skraćivati. Ili praviti uglove sa posebnim nastavcima od 90 stepeni a to opet traži investiciju.
Da li creva kpk mogu da se fizički postave u polukrug pa da se jednim crevom zaliva dva reda a da ne izgube funkcionalnost? Koliki treba da je polukrug 1m više/manje? Da li imate iskustva?

Ventil ispred pumpe je običan leptirasti nalazi se u nastavku sa T račve ispred pumpe. Veličina je ista kao i usis pumpe jer je posle ventila holender koji se navija na usis pumpe. To mi je malo zamorno jer nemam velike rocangle pa se sa manjim mučim pri navijanju. Tu sam razmišljao da postavim usis od onog providnog pvc creva i koje bi na krajevima imalo one spojke koje se lakše navijaju - plastične poluspojke jer imam dve pumpe - mada kažu da ne dihtuju najbolje. (Kada bi koristio vatrogasne spojke trebalo bi mi tri stabilne spojke (cev + jedna pumpa + druga pumpa ++ dve vatrogasne poluspojke za usisno crevo).Naravno tu bi negde ispred ili iza usisnog creva napravio/improvizovao sistem za mešanje prihrane preko T nastavka i manjeg ventila npr. 1/2''.
Da li bi usisno crevo povećalo nivo vodenog stuba tj. da li bi se tako otežalo pumpi da pokrene vodu iz cevi? Da li se tada pumpa stavlja ispod nivoa T nastavka u cevi izvora vode?
Usisni deo pumpe je 2'' ili 5/4 nisam siguran - moram proveriti. Na izlaz pumpe sam navio stabilnu vatrogasnu spojku vatrogasnu Ø52 tako da je izlaz 2''?
 
Poslednja izmena:
Nepovratne ventile ne morate pravit kod majstora,osim ako vam netko ne napravi za pivo il znate sami i imate alata i znanja -sve kupiš u trgovini vodovodnog materijala -
Kad birate ventile uzmite sa metalnim dosjedom ,košta zeru više od onog sa plastičnim dosjedom (baci oko unutra u ventil pa vidiš je metalni il plastični) ovi se izvitopere nakon jedne sezone (tanak dosjed od plastike) i onda stalno propuštaju vodu a onda slijede suze,znoj jer ne znaš di ti se vrati voda a izgleda ko nov!!!!
Aj MILANEZR daj gasa na pumpi!!!!!
A VICA majstore pa ti sve brate napravi,propašće trgovine oko tebe !!!!!!!!
 
Oskudacija novca cini da mnoge stvari moram da napravim ili prilagodim mojim uslovima.Sistema ima dosta a sad sam doradio i sistem za rasprskivace veceg kapaciteta i idu preko okitena umesto AL. cevi. Sistem kap po kap mi isto ide preko okitena i kad naletim na nesto povoljno za sistem ja kupim tako da me mnogo jeftinije izadje a ruke imam i ovo malo jos klikera u glavi.Ovi veliki nepovratni ventili su velikog kapaciteta i kod nas su 40 eur kom a po kanti plasticnoj od 25kg mozete videti velicinu toga. Zato pumpe vrlo lako teraju veci kapacitet jer unutra se otvori parce gume koje velikom povrsinom naleze na cev.Time protok vode je kolika je donja cev i manje napora po pumpu da podigne tu klapnu.

- - - - - - - - - -

Kap po kap creva se nedaju smpotati na mali precnik ako se hoce protok vode ali moze se iz jednog reda smotati u 3 ili 4 red ,pa iz drugog u 5ili 6 red i sve tako. Ako imas 10 redova ides iz 1 u 5 pa 2 u 6 i redom.Spojke na gidljivo providno crevo moze da postavis na usis preko aluminijumske spojnice kao kod mene jer se lako navrne i skine i ima dihtujucu gumicu.Nije ni skupo bar kod mene. oko 500 din kom
 
Uzeo pumpu, u toku nedelje ide sredjivanje sistema i pustanje u rad. Malo kasnije kada rapakujem slikam pa postavim slike

- - - - - - - - - -

kolege samo mi recite da li trebam da razradjujem motor posto ne pise nista u upustvu?
 
Kap po kap creva se nedaju smpotati na mali precnik ako se hoce protok vode ali moze se iz jednog reda smotati u 3 ili 4 red ,pa iz drugog u 5ili 6 red i sve tako. Ako imas 10 redova ides iz 1 u 5 pa 2 u 6 i redom.Spojke na gidljivo providno crevo moze da postavis na usis preko aluminijumske spojnice kao kod mene jer se lako navrne i skine i ima dihtujucu gumicu.Nije ni skupo bar kod mene. oko 500 din kom

Usisni deo pumpe je 5/4 danas sam proverio. Već sam ušao u fazon kako pokrećem pumpu i puštam vodu. Sviđa i se ideja da ne sečem creva jer su mi dugačka. Ujak ih je koristio za bostan pa mi je žao da ih sečem imaju kapaljke na 10 cm a neka na 30cm - a i nemam te komade/nastavke što se zovu - koleno.

Imam kratku magistralu od oko 2 metara gde su namontirana 4 leptir ventila na koja se vezuju creva kpk. Mogu da spojim crevo 3/4 od pumpe na magistralu i prikačim 4 creva kpk i eto sistema. Postavim na nakoliko mesta po četiri creva pa menjam poziciju magistrale sa sve dovodnim crevom. Verovatno tada treba regulisati pritisak u sistemu zbog optimalnog rada kpk creva jer kroz rupice kapljače izlazi voda samo pod određenim rasponom pritiska.
 
Motor i da hoces naprazno nemozes razraditi jer pumpa bez vode nesme da radi. Bitno je da bar prvih 3-4 rezervoara neides preko pola gasa i posle 20 casova rada otprilike zamenis ulje.Proveravaj nivo ulja cesce posto se moze desiti u toku razradjivanja malo i da potrosi

- - - - - - - - - -

Toliko malo creva a paliti pumpu je totalno neekonomicno. Moja pumpa tera oko 2,8km creva kap po kap na malo jacem leru.Ove godine ce biti preko 4km creva.Bolje da si razmislio o malim rasprskivacima jer par komada ti pokrije celu bastu i brze zalije.
 
Ispraznjen jedan pun rezervoar jako sam zadovojan kako radi, dosta je tih, pritisak je bio dosta velik i to na malom gasu otprilike jedna trecina gasa. Jos cu jedan ovako lagano da potrosim a onda cu verovatno i ceo sistem zavrsiti pa pustam pumpu u pogon. Sipao sam briggs &stratton ulje sae 30 da li mi preporucujete neko drugo ulje jer svakako planiram da menjam ulje posle desetak sati rada? [h=3][/h]
 
Sad u upustvu bi trebalo pisati koje ulje preporucuju .Napamet tesko mogu reci ali ni 15w40 dobrog kvaliteta bih pre sipao kao i sto radim u svojim masinama. Najbitnije je da je ulje predvidjeno za vazdusare motore jer su im radne temperature vece nego vodenohladjenih. Ja u kipora sipam za turbo dizele sto mu sasvim odgovara.Na ELF ulje sam zadovoljan
 
Nazad
Vrh