Motorne pumpe za vodu

Postovani evo imam i ja pitanje pa bih molio clanove da mi pomgnu. Imam buseni bunar na 57 metara od 2 cola, plasticna cev je unutra(valjda, kupio sam vikendicu sa bunarom) voda je na oko 8 metara od povrsine. ne znam koliki mi je kapacitet bunara a ne znam kako da izmerim. Voda mi je potreba za zalivanja voca. parcela je dugacka oko 150 metara i ko tepsija ravna. Za sada bi isao samo zalivanje obicnim crevom pa od vocke do vocke a u buducnosti neki sistem sa prskalicama ili kpk. Posto nemam struju razmisljao sam o agregatu i nekoj elektricnoj pumpi ali onda sam vide i male motorne pumpe pa mislim da bi mi resila problem. Tacnije gledao sam da uzmem Makita EPH1000x oko 27 hiljada dinara ili Koshin SEV25F oko 30 hiljada(zelo bi malo kvalitetniju pumbu od kineskih pa ako imate jjos neku preporuku u tom cenovnom rangu voleo bi da cujem). Cini mi se da bi one zadovoljile moje potrebe. Pa ako bi mogo neko da mi kaze sta mislite o ovim pumpama i da li ce mi jedna od njih resiti problem? I da nisam vam rekao da planiram da pumpu ukopam metar ipo i da je postavim na crevo na koje je prikljucena rucna pumpa pa bi onda mogao da povucem vodu rucnom pumpom... evo neka skica da vidite nasta mislim
 
Sve motorne pumpe vuku ali max sa 9 metara. Ako ti je protok dobar da koliko god crpiš ne pada razina nema problema,ako pada onda si u velikom problemu. Onda ti je riješenje dubinska pumpa. Netreba ti ručna pumpa da bi ju punio jednostavno stavi usisnu korpu i kada god priključiš pumpa ti tjera odmah vodu,naravno usisno crijevo da ne vadiš van.
 
ne znam da li postoji neka dubinska pumpa koja staje u cev od 2 cola, rucnu pumpu bi ostavio i zbog potrebe za njom, da nemoram stalno da ukljucujem pumpu. ne znam da li je to sto sam ja zamislio uopste moguce da t spojkom na isto crevo od rucne pumpe prikjucim i motornu?I sta mislite o ovim pumpama sto sam naveo?
 
Pozdrav drugari!

Evo par praktičnih pitanja:

Za dvotaktne motorne pumpe za vodu tipa Tomos mp500n i/ili DMB slap da li se koristi 3% ili 4% ulja u mešavini ili koliki se procenat koristi?
Da li imate neku preporuku za ulje za takve motore
- vaša iskustava - koristim stihl ulje za trimere?
Da li može da se koristi SAE30? (negde sam pročitao - kao zato što je masno)?
Koji benzin - bezolovni 95 oktana - (koristim lukoil ecto)?
Ako bih koristio smešu od npr. 3% jel mogu to u kineski trimer Iskra (preporuka 2.5%)?

Kako izmeriti visinu vode u cevi za ručnu pumpu sa priručnom opremom npr. za kanap zakačim šta pa (lupam) bućkam ili možda neko crevo pa...

Hvala unapred - dobrodošli su mi saveti s' obzirom da sam nov u svetu zalivanja.

Inače imam T nastavak na cevi od 2" za ručnu pumpu (šmrk) pa sam probao i uspeo da pokrenem vodu preko dmb pumpe na izlazno crevo od 3/4". Sad sam popravio Tomosovu pumpu pa ću i s' njom da probam da zalevam.
 
Postovani evo imam i ja pitanje pa bih molio clanove da mi pomgnu. Imam buseni bunar na 57 metara od 2 cola, plasticna cev je unutra(valjda, kupio sam vikendicu sa bunarom) voda je na oko 8 metara od povrsine. ne znam koliki mi je kapacitet bunara a ne znam kako da izmerim. Voda mi je potreba za zalivanja voca. parcela je dugacka oko 150 metara i ko tepsija ravna. Za sada bi isao samo zalivanje obicnim crevom pa od vocke do vocke a u buducnosti neki sistem sa prskalicama ili kpk. Posto nemam struju razmisljao sam o agregatu i nekoj elektricnoj pumpi ali onda sam vide i male motorne pumpe pa mislim da bi mi resila problem. Tacnije gledao sam da uzmem Makita EPH1000x oko 27 hiljada dinara ili Koshin SEV25F oko 30 hiljada(zelo bi malo kvalitetniju pumbu od kineskih pa ako imate jjos neku preporuku u tom cenovnom rangu voleo bi da cujem). Cini mi se da bi one zadovoljile moje potrebe. Pa ako bi mogo neko da mi kaze sta mislite o ovim pumpama i da li ce mi jedna od njih resiti problem? I da nisam vam rekao da planiram da pumpu ukopam metar ipo i da je postavim na crevo na koje je prikljucena rucna pumpa pa bi onda mogao da povucem vodu rucnom pumpom... evo neka skica da vidite nasta mislim

Znaci vodeni stub ti je 49 metara za te pare koje si naveo i za nacin na koji hoces da zalivas mozes da instaliras solarni panel koji bi ti davao dosta struje za pumpu kakva tebi treba i za kapacitet i kolicinu vode koja tebi treba
 
Sve motorne pumpe vuku ali max sa 9 metara. Ako ti je protok dobar da koliko god crpiš ne pada razina nema problema,ako pada onda si u velikom problemu. Onda ti je riješenje dubinska pumpa. Netreba ti ručna pumpa da bi ju punio jednostavno stavi usisnu korpu i kada god priključiš pumpa ti tjera odmah vodu,naravno usisno crijevo da ne vadiš van.
Ali dinamičkih 9m,tj ako je statički nivo vode u bunaru 5m,a slab dotok,dinamički može jako pasti,i pumpa će prekinuti da vuče vodu
 
@Vuhsd sto se tice tomosove ili dmb pumpe na mesavinu preporuka je bila 4% mesavine sa mineralnim dvotaktolom i benzinom kojeg sad nema 86-88 oktana.Sad mozes koristiti polusinteticka ulja sa ovim bezolovnim benzinima bez obzira koji je i sa 2,5% mesavine slobodno. Ja koristim iskljucivo husvarnino ulje HP i nikad problema. Kod tomosa je jos bolje jer nepravi garez koja cesto uzrokuje probleme. Ali ovu mesavinu koristi najvise u roku od 15dana jer gubi svojstva podmazivanja. Najbolje napravis koliko ti otprilike treba pa ako i ostane malo nije problem jer kasnije dospes svezu mesavinu.Isto to mozes koristiti i za sve trimere i testere ili bilo koji dvotaktni motor.Ispod 2,5% nepreporucujem
 
Ali dinamičkih 9m,tj ako je statički nivo vode u bunaru 5m,a slab dotok,dinamički može jako pasti,i pumpa će prekinuti da vuče vodu
To sam i napisao s tim da ima veliki protok,tj kada uključi pumpu razina bude ista koliko je to litara u sec to bi netko morao izračunati,za mene viša matematika.
 
Eh moj MILANZR to nisu laka pitanja koja si postavio naizgled ,kako kolege kažu ima bezbroj varijanti i sistema.Prvo krećeš od samog bunara ,znači imaš alkaten 2" (rijetke su pumpe potopne tako malog kalibra i ako nađeš ,skupe ko vrag i malog kapaciteta).Pobaj posudit od nekog motornu pumpu i spoji da vidiš koliki je kapacitet bunara i onda se baci u potragu za pumpom.Ja na njivama sve pumpe spajam ispod fontane ručne da ne moraš palit pumpu ako oš oprat ruke.A što se tiče pumpi stara narodna -kolko para tolko muzike -imam 3 kineske dobro rade al semeringa nema nigdje za naručit i ostalih djelova (cjena 150 eura) ,tomosice vječiti problem sa paljenjem ,djelova na svakom pijacu,troše malo više plus dvotaktol a deru se ko lude (nova 450 EURA) ,Honde ,dobre ,pouzdane al imaju manu skupe ;700 eura ,
E sad probaj se nać u svemu tome ,kolko ti treba sati rada godišnje za zalijevanje .....
 
Os i ti pivo aaa

- - - - - - - - - -

Evo ti i honda i pumpa a moze i na elektromotor a jos jedna tomosova je u fazi sredjivanja
picture.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Ovako preradis pumpu i taj kinez motor stavis remenicu i miran si. Em mala potrosnja em delova za pumpu bagatela , a starih pumpi koliko hoces
 
@milanzr možda si mislio ovako da spojiš pumpu - kao na slici?

Evo drugari postavljam dijagram za Tomos MP500 n pumpu. Da li može pomoć oko čitanja? Brojke od 0-400 su litre a šta predstavljaju brojke od 0-60?




@vica022 može pivo kad budem dolazio na jesenji miting prijateljstva na atletski stadion - već smo bili dva puta.
 
Koliko vidim dubina usisa je do 6m.Protok vode i pritisak su na dijagramu otprilike jer tako bi trebalo biti otprilike.Sto je veci pritisak toliko protok vode opada. Data je i slika protoka vode na neku visinu od 25m i to je 300L u minuti sto je i realno otprilike jer gubi 2,5bara pritiska da podigne vodu na tu visinu. Ali to su podaci na otvoren protok kroz crevo dok za druge uslove su drugaciji. Ali sve u svemu dobra i jeftina pumpa sem potrosnje goriva. Starije plave su mnogo bolje
 
@vuxsd da upravo tako, stim sto bi ja napravio saht od metar ipo i tu stavio motornu pumpu. Danas sam bio da vidim makitinu pumpu a i gledao vilidzer, razlika u ceni duplo ali stvarno makita deluje da je mnogo bolje uradjena i da je mnogo kvalitetnija plus ta makita ima mm4 mali cetvortaktni motor na stranim sajtovima ga puno hvale e sad bi mi puno znacilo dal neko ima bilo kakvog iskustva sa makitinim pumpama? Znam da su im druge masine odlicnog kvaliteta a da li je tako i sa pumpama? I jos jedna bitna stvar zbog koje cu verovatno uzeti makitu je i 3 godine garancija.



posto nigde nisam uspe da nadjem diagram ove pumpe ja sam napravi svoj



Valjda sam dobro uradio. E sad meni puumpa ce trebati da gura na visinu od nekih 3 metra sto znaci da ce mi protok biti oko 120l/m?? da li je to pri maksimalnom opterecenju motora(pun gas) i da li mogu da smanjivanjem gasa regulisem protok? I da li je kapacitet isti bez obzira sa koje dubine vucem vodu samo da bude do 8 metara visina?
 
Poslednja izmena:
Makita se proizvodi u nekoliko fabrika po svetu i pitanje je kvaliteta iz koje fabrike dodje. U firmi smo imali stare alate originalne japan koji su nepoderivi dok su noviju losiji kvalitetom.Ali ipak su kvalitetni i konkurentni ostalim.Maksimalni protok pumpe je kad vuce vodu koja je u nivou sa pumpom i gura je na otvoreno crevo punim protokom. Cim podize na neku visinu i ima vecu duzinu creva i spojeva gubi se na protoku. Dubinom usisa se drasticno gubi kapacitet samo sto to nije toliko vidljivo do 3-4m dubine vodenog stuba. Ispod toga opada poprilicno i zavisi od same pumpe sa koje dubine moze vuci. Smanjivanjem gasa se i regulise protok i pritisak u nekim slucajevima. Znaci za sve sisteme zalivanja se protok pumpe i pritisak razlikuju .Uvek se mora projektovati sistem po potrosacima i kolicini vode koju trose i koliko pumpa to moze da napravi. Za kap po kap je najlakse jer ide malim pritiskom a koristi manju kolicinu vode i pumpe tio podmiruju zgodno ili im samo duze vremensi treba. Dok za rasprskivace je vec sasvim drugacije i treba i protok i pritisak sto veci
 
Nazad
Vrh