Motorne pumpe za vodu

Sad u upustvu bi trebalo pisati koje ulje preporucuju .Napamet tesko mogu reci ali ni 15w40 dobrog kvaliteta bih pre sipao kao i sto radim u svojim masinama. Najbitnije je da je ulje predvidjeno za vazdusare motore jer su im radne temperature vece nego vodenohladjenih. Ja u kipora sipam za turbo dizele sto mu sasvim odgovara.Na ELF ulje sam zadovoljan

Evo opet sam citao, pise da samo preporucuju ulje za cetvorotaktne motore i ima kao mala skica na kojoj je oznaceno ako radi preko 15 stepeni da se koristi sae 30
 
Dobro to je uopsteno znaci i nema posebnih prohteva. Ulje sae 30 nevalja da se koristi u motorima ispod 15 stepeni .Ali zato 15w40 mozes uvek takoreci i ima bolji kvalitet zbog toga i veci izbor. Kvalitet ulja je najbitniji a posto se pumpe pretezno samo leti koriste mozes i sae 30 onda.Ja kipora koristim stalno sem na mrazevima takoreci pa zato imam potrebe za 15w40 i 10w40
 
Evo ljudi moje iskustvo, konacno sam poceo da zalivam. Pa da vam objasnim ceo sistem. Pumpu sam ukopao skoro 3 metra, napravio sam veliki saht da se nebi pumpa gusila, za sada nemam problema sa tim. Pumpa radi super i na 120 metara creva imam oko 30 litara u minutu cime sam ja bas zadovoljan. Nivo vode je bio na oko 8m sada je na oko 5 od pumpe. pumpa je radila 4 sata odjednom i bilo je vode dovoljno. Inace ceo sistem sam povezao na rucnu pumpu tako da mi je na povrsini ostala funkcionalna i rucna pumpa. Sto se tice motorne, tiha je malo trosi zadovoljan sam. Imam i neke slike pa ako nekog interesuje...

Imam jedno pitanje. Uz pumpu sam dobio fabricko crevo sa nekom mlaznicom na kraju ono je 3/4 a sam ulaz i izlaz na pumpi je col. Znaci na ulazu u pumpu je zakaceno colovno crevo a na izlazu 3/4. Moje pitanje je da li bi dobio vise vode ako i na izlaz stavim colovno crevo koje cu posle recimo 10m redukovati na 3/4 ili to nema nikakve veze?
 
ako je izlaz 1col trebalo bi celo crevo da bude bar tog precnika i dobijes pun kapacitet vode. Moze jedan predlog koji mislim da je pametan. Zakaci na auspuh od motora neko crevo koje trpi temperaturu i izbaci ga van rupe nekoliko metara. Bilo je ono gibljivo crevo za auspuhe.Ugljen monoksid ide na dno uvek a nemozes ga osetiti i vrlo brzo bi mogao da se ugusis dole. Ili bar ponesi svecu kad silazis upaljenu i ako se ugasi nesilazi
 
da svestan sam tog problema i jako vodim racuna o tome, kada ugasim pumpu ili se sama ugasi nestane goriva ja ne silazim dole sigurno 15-20 minuta. cekam da se provetri. Stvarno ne znam koje bi to crevo moglo da bude sobzirom da je precnik auspuka maksimalno 2 cm mozda cak i jedan cm. Imam drugu ideju da u rupu stavim ventilator na akumulator pa da on provetrava ili cak da stavi napolju ventilator a da spustim crevo u rupu pa da on uduvava vazduh dole.
 
Ugljen monoksid nemoze da izadje gore posto je od najtezih gasova i ostaje dole.Mozes i parce tanje cevcice i selnicu


U pravu je vica022 što se tiče ugljen monoksida. To je gas bez mirisa i ukusa, teži od vazduha i voli da se zavuče, popuni svaku šupljinu, napravi tzv. jastuk i da ostane tako i da čeka svoju žrtvu. Idi na zalivanje uvek sa nekim ko može da te izvuče a da ne silazi u rupu. Mada iz iskustva znam da su uvek više stradali oni koji su hteli da spasavaju. Budi veoma oprezan i shvati ovo ozbiljno. Dovoljan je jedan dva udaha. Prosto nećeš ni biti svestan da si pao i da si se obeznanio što bi rekli stari. Probaj to sa crevom na auspuh pa van rupe ili napravi cev i izvlači vazduh (gas) sa dna rupe.

Drugarski te savetujem.
 
Kada neka stvar nije posao onda nije . Jednostavno se previse rizikuje zbog minorne stvari . a da ne pricamo o trajnosti motora koji radi u pomenutim uslovima .

Neki dan idem kroz Sombor i vidim da radnici hradskog zelenila imaju agregat na kombiju . Zainteresovao se za njega i kazu da su zadovoljni ( mada je jos nov ) a tera i invertor za varenje verovatno manji jedino tada malo podigne turazu motor . U pitanju je Honda x5000 sa nominalnom snagom od 4.5kW i jako tiho radi tj dobro je prigusen i radi mozda na trecini obrtaja a ne dreci kao motorna pumpa na fulu kada treba da da vise vode:bravo:
 
Kada neka stvar nije posao onda nije . Jednostavno se previse rizikuje zbog minorne stvari . a da ne pricamo o trajnosti motora koji radi u pomenutim uslovima .

Neki dan idem kroz Sombor i vidim da radnici hradskog zelenila imaju agregat na kombiju . Zainteresovao se za njega i kazu da su zadovoljni ( mada je jos nov ) a tera i invertor za varenje verovatno manji jedino tada malo podigne turazu motor . U pitanju je Honda x5000 sa nominalnom snagom od 4.5kW i jako tiho radi tj dobro je prigusen i radi mozda na trecini obrtaja a ne dreci kao motorna pumpa na fulu kada treba da da vise vode:bravo:


Pa razumem ja to i znam da je mozda bolja opcija bio gregat ali ja sam moju pumpu platio 26 hiljada a taj hondin agregat od 4,5kw je sigurno preko 50 hiljada i to polovan i plus pumpa koja bi morala da bude manje snage, a sto se tice drecanja, napisao sam vam da mi je pumpa jako jako tiha verujte stojim pored nje i pricam sasvim normalno, i svo vreme mi radi na dve trecine gasa zato sto nemam potrebe za vise.Ako budete nekad u prolazu javite se pa da vam pokazem. U sustini jako sam zadovoljan i sa pumpom i sa kolicinom vode samo da resim provetravanje zbog svoje besbednosti.
 
ok ti znas . Ima neka turbinska pumpa do 50l/min za 50e, a mali agregat koji ce ga terati mozda 20 i dosao si skoro na istu cifru .

Ta honda je nova oko 120 000 ali je 4.5 kW a max snaga je 5.5 sto ce reci da je to profi opcija i jaka . Ove pumpe od 50l ne trose mozda 1 kW a to tera i mali vilagercic ko pravi . Ovo je profesionalna masina namenjena da radi 7/24 a za nedeljno jednom radi i hoby alat uz odrzavanje jako dugo .:ppozdrav:

Ti si odlucio sto je u mom potpisu "vidi svoje mogucnosti znaj posledice i odluci" .
 
ok ti znas . Ima neka turbinska pumpa do 50l/min za 50e, a mali agregat koji ce ga terati mozda 20 i dosao si skoro na istu cifru .

Ta honda je nova oko 120 000 ali je 4.5 kW a max snaga je 5.5 sto ce reci da je to profi opcija i jaka . Ove pumpe od 50l ne trose mozda 1 kW a to tera i mali vilagercic ko pravi . Ovo je profesionalna masina namenjena da radi 7/24 a za nedeljno jednom radi i hoby alat uz odrzavanje jako dugo .:ppozdrav:

Ti si odlucio sto je u mom potpisu "vidi svoje mogucnosti znaj posledice i odluci" .


Naravno moja odluka, nego kada sam gledao agregate rekli su mi da za pokretanje pumpe agregat mora da bude 6 puta jaci od pumpe odnosno bar 4 puta i to je pitanje da li ce pokrenuti, a sto se tice viligera i ostalih kineskih marki izbegavam da kupujem ako ne moram. Mislim da mi je ovo bila njbezbolnija varijanta. Nije toliki problem ni da se resi provetravanje a jos da dodam da je na mojoj pumpi mali cetvorotaktni motor sa vrlo malom kolicinom ugljen monoksida.
 
Jučer pumpao vodu pumpa 1.3kw a agregat 2.0kw bez ikakvih problema.Pumpa pedrello a agregat endress
 
To je zasto nije neki kineski agregat...ja sam imao neki bozem honda agregat 4.2 kw i se mucio motor dok je terao 1.5 kw potponu pumpu sad sam uzeo nutool neki britanski agregat od 5.5 kw i tera 3 iste pumpe sa duplo manju potrosnju.....zato ovi prodavci kazu uzmi puta 3 jaci agrgat....posto sam meri izlaz ovog kineskog i jedva je davo 2 kw jedva....tako da pazite sta uzimate

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
 
Tako je uvijek bilo i biti će, prvo kada uzimam bilo koji stroj gledam da ima dostupnost u dijelovima i servisu, ako toga nema onda čisto s...nje.
Na Tomos smp2 mi ošli leteći ležaji,ajd da promjenim odmah i brtve,srmeringe,i aksijalnu brtvu cifra sve ukupno 30 eura. Za sve buduće i sadašnje vlasnike obavezno mješavina ide 40:1 ili 2.5%, da nevrisnu ležaji.
 
Pozdrav kolege,nov sam u ovoj temi,pisao sam u temi o navodnjavanju kpk ali moje je pitanje vezano za ovu temu mada i da sam ostao u temi kpk ne bih mnogo pogresio,jer cu ionako postavljati u nekoj buducnosti kpk.Naime o cemu se radi-iskopali su mi bunar (cevka)na njivi u Becmenu fi 50,na 14 m i kaze covek to je to,pritisak dobar ili sta vec,vodeni stub na 3,5m!Inace busio Madjar Arpad i cini mi se da ljudi znaju posao.E sad o cemu se radi-rece da bi za ovaj moj slucaj bila dovoljna benzinska villager pumpa od 200 l,vakum!Sta vi mislite koja bi to pumpa bila,recimo i taj villager ali koji,ima li neko iskustva sa villagerom i da li bi mogla doci u obzir i neka druga!?Povrsina koja bi se navodnjavala za pocetak 30 ari(15m x 200m)- tri reda lesnika po 50 kom(u redu na 4m)!Mada cela njiva je 60 ari!Mozda bih se kasnije prosirivao i na drugi deo ali o tom potom!Pozdrav i hvala unapred!
 
Koliko dugo moze da izdrzi bez vode semering na pumpi Slap 900 sa DMB (Lombardini) Motorom? prosle godine je bila pozajmljena stabu za vanredne situacije i oni su je vratili i do sada je nisam koristio za zalivanje. Pre koji dan sam je upalio i radila je u 3 ili 4 prekida 45sec. do 1min bez vode. Jel moguce da je za tako malo vremena otisao semering? Napravi mi belaj i izbi 25e iz dzepa. O nerviranju i vrenmenu koje sam izgubio i da ne pricam...
Kaze majstor da za to treba specijalni alat kako bi se skinulo kolo pumpe sa radilice. Taj "specijalni" alat cine sraf M10, kljuc 17 i popotrebi ureznica M10 kako bi se procistio navoj za sraf koji se uvrce i kad se osloni na radilicu samo svuce kolo. Za to majstori uzmu pare, a ko ima iole klikera to moze uraditi za 45minuta laganim tempom!
 
Ako ti je na suvo skroz radila pumpa i pola minuta je dovoljno da pregori semering.Pumpa bez vode se neukljucuje nikad cak i ako za dva tri minuta nepovuce vodu moze doci do ostecenja jer tu kolicinu koju uspes trenutno izbaci napolje i opet radi na fakticki suvo. Ako palis motor posle duzeg stajanja zatvoris mu usis vode krompirom ili slicnim i slauf sa vodom stavis u izlaz i pali onda. Tako ja radim kad remontujem motore ili pumpe . Vilager pumpe nisu lose cak i vecina kineskih pumpi samo sto su to pumpe niskog pritiska ali opravdavaju sebe cenom i malom potrosnjom. Jedine slucajeve sam cuo na prvim serijama da su kucista pumpi do motora prosupljila ako ima peska u vodi.
 
Nazad
Vrh