Lucerka

Dali može da se pomeša seme Lucerke i Crvene deteline i da se seju zajedno?
 
Sta mislite o setvi lucerke sad u avgustu ?? Imam parcelu gde je bio ovas koji pokosen krajem maja, iznikla je pomalo trava mislili smo da prskamo totalom pa oranje pa na prolece setva lucerke. Medjutim jedan covek nam rece, sto ne izorete sad kad vec ima vlage na pretek, posejete povaljate i oprskate nekim sredstvom bar svakojake hemije sad ima. Da li da rizikujemo i kojim preparatom bi to moglo da se prska ??
 
Lucerka kazu moze da se seje tokom cele godine. Praksa je da se seje u prolece kada prodju mrazevi ili u jesen to jest kraj avgusta do pola septembra. Vlage sad ima i previse samo dok se zemlja pripremi isusice se pa ce trebati opet kisa za ujednaceno nicanje. Sto se tice prskanja moze da se prska kada nikne i bude od par troliski. Ima vise sredstava to se informisi u polj. apoteci. Ako nema puno sirokolisnih korova nemoj je sad ni prskati nego to uradi u prolece kada krenu sve trave. Ja cu takodje sad posejati 4 jutra lucerke. Bacio sam vestak, uzorao i jednom preterao spremac. Kad prosusi teracu drljacu dok god se ne usitni dovoljno, onda sledi setva pa valjanje glatkim valjkom i to je to.
 
Ove godine će biti teško uhvatiti seme lucerke.Ponela je odlično ali je od silnih kiša polegla i prorasla.Juče je oprskana sa Galopom . Trebalo bi je nekoliko lepih sunčanih dana pa da je ovršimo.



 
Svaka cast za detelinu, ja sam moju isto takvu pokosio da bi mi izasao 4 otkos, pola sam bacio a nesto doterao da pojede junica sto mze sto ne pojede ide pod noge... ionako slamu od kise ne mogu da uzmem niti da mi je baliraju, bice povuci i potegni i za hranu i za prostirku a bogami ako ovako nastavi i za setvu...
 
Sta mislite, ako sutra vreme dozvoli da li da kosim lucerku, pa da kisne sredu( najavljeno nekih 25l) i cetvrtak (10l), vec je procvetala, ako ostane posle kise morace bar jos dva dana da greje sunce da se njive prosuse da moze da se udje. Nisam do sada nikad kosio pred kisu.
 
Moja je sedela 5 dana na kisi i nije ni zuta a ni crna, dajem je samo junici, steonim kravama nesmem... KAzu da od petka lepo vreme ako ti nije hitno nemoj da kosi, a ako hoces da ti sledeci otkos krene sto pre onda ne zali i kosi, inace ja sam moju morao da pokosim da bi krenula nova. Nove ima nekih 15cm.
 
bacim staj.djubre ,pa septembra sejem detelinu .
gde kupiti seme deteline ?

Mogu ti reci da kod nas gotovo da nema nigde, Kod Sibula ima malo Banat zms, ali pakuje Backa topola. U Agrosemenu samo neka zajecarska sorta u ostalim apotekama nema uopste. Sto je naj gore nema ni u institutu u NS. Ja sam spremio 4 jutra i imam neko obecanje iz instituta, ali videcemo sta se biti.
 
JA bacam stajnjak ujesen i na staru detelinu, a u rano prolece pre nego sto krene prodjem drljacom, i nema greske, jeftinije je nego 3*15 ili slicno jednostavno je, zaokruzeni proces, kravama dajem detelinu one djubre njivu ja uzimam mleko, dajem mlekari, drzava kasni sa premijom, ja sam kasnim sa racunima, i tako vrtimo se u krug. Ali ozbiljno mozete stajnjak da bacite svake godine na detelinu.,,,
 
Evo i Kiraj će imati dobrog semena.Uvek sam od privatnika uzimao i ne znam da li je ono sa "instituta" duplo i bolja.
 
Kao sto rekoh spremio sam za setvu. Danas bio da obidjem kad ono pola njive kao staklo. Juce i nocas velika kisa i sitan led sabili zemjlu, a voda se zadrzala par sati. Sad se bojim da ne zapece povrsinski sloj. Sigurno moram ici spremacem bar jos jednom, grablje tu nece raditi poso.

- - - - - - - - - -

Evo i Kiraj će imati dobrog semena.Uvek sam od privatnika uzimao i ne znam da li je ono sa "instituta" duplo i bolja.

Stoji i ta tvoja konstatacija. Ja bi vise voleo da sam nabavio proslogodisnje seme jer ova godina bas nije bila pogodna za semensku detelinu. Juce na putu za BVS jedan tip radio desikaciju. Parcela lepa sigurno jedno 15 jutara, ali nova prorasla do kolena. E sad dok ona prinudno sazri pa dok se ovrsi proce gospojina.
 
Ova konstatacija je u redu .Prošlogodišnje i predprošlogodišnje seme je bilo ekstra.Ovogodišnje ćemo tek videti .Juče smo uspeli da skinemo jednu parcelu ,starija je lucerka pa nije toliko prorasla.Posle noćašnjih 35 litara ,ne znam šta da očekujem od parcele gde je desikacija urađena u subotu.Verovatno će biti proklijavanja u čaurama.
Seme lucerke koja je sinoć pokošeno.
 
Nazad
Vrh