Lucerka

Tako je skoro svake godine....ovde kod mene ljudi kosili pre 5-6 dana nije se osusilo za baliranje i sve je ostalo,sada pada kao luda i kako javljaju par dana kisa uzastopno od toga nema nista,sve ce da propadne sigurno............
 
Mi smo danas doneli,izaslo malo sunca i jaci vetar jedno sat vremena i kolko tolko je produvo,nije to to ali bolje i tako nego da smo je bacili(sto nebi bio prvi put).
 
Moja je stajala 3 dana.Četvrtog pokupljena i petog izbalirana.Nije suva uopšte kako treba,bale su malo teže ali bolje nego da mi propadne od kiše.Onda nije ni za šta.Bale su hladne a i solili smo ih za svaki slučaj.
 
To je i meni rekao tast da ih posolim,a evo sad drugi put u zivotu to cujem.Koji je efekat toga i kako da posolim?(da posecem kanape i svu masu ili samo po bali da bacim)
 
Baciš rukom od gore po balama bez sečenja kanapa.Ako si je skladištio gotovo je.Najbolje je kada je istovaraš pa kako koji red ređaš tako ga soliš .Navodno neće dozvoliti da se upali što u ekstremnim slučajevima ne pomaže uopšte ali će je goveda rađe jesti i neće miševi da se zavlače.
 
Jako bitna stvar kod vlaznih bala je nacin pakovanja, ako se ima prostora najbolje ih je stavljati na kant sa malim razmakom izmedju bala jer se na taj nacin manje sabijaju, so isto pomogne, moze i 10-ak kg soli na 100 bala-malih!
 
Jako bitna stvar kod vlaznih bala je nacin pakovanja, ako se ima prostora najbolje ih je stavljati na kant sa malim razmakom izmedju bala jer se na taj nacin manje sabijaju, so isto pomogne, moze i 10-ak kg soli na 100 bala-malih!
Po meni je mnogo bolje vlazne bale dobro sabiti i posoliti,kod dobro nabijenih bala imate efekat istiskanja vazduha kao kod silaze a deo koji dobija vazduh posipate sa solju(spoljasnost bale)tako lepo prevri i krave je rado jedu,to je moje iskustvo,jedini problem je tezina bale zbog utovara...........
 
kp010.jpg

Druga kosnja 4oo bala sa 4 jutara
 
Мора ли код новог луцеришта да се баци први откос? Кад сам данас видео корове само што се нисам срушио.
 
YT1RDI
Ja sam juce obisao novu lucerku i trava je toliko napredovala da je to strasno, mada mislim da cu moci da iskoristim prvi otkos..
 
Nazad
Vrh