Lucerka

Sa cescim kosenjem se izvuce lepsa detelina,sitnija i tanja trska ali ima veci trosak pa sad kome sta vise odgovara

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Ima istine u tome što barbula kaže...
Ja nekad imam 5 nekad 6 košnji,ali te poslednje,što vičemo otava,nisu ni za šta,uglavnom ih ne možeš osušiti,bude sitna pa se teško i balira,bale se raspadaju, a i kila bude toliko da je pitanje dal isplyte i naftu u opšte,a opet ne možeš je tako veliku ostaviti preko zime
..
Ja pošto prodajem lucerku imam upisane kilaže i broj kosnji svake godine,i uglavnom kosio 4 ili 6 puta kilaža mu ukupna dođe na isto...e sad ja ne gledam na visinu lucerke već se uklapam spram cvetanja i vremenske prognoze..
A ne volim da omatori i suviše precveta,uglavnom je goveda tad ne rado jedu...
 
Najveci prinos ostvarim, kad prvu lucerku pokosim krajem aprila. Ostale kosim u fazi butonizacije i tako bude 3 ozbiljna otkosa i u 4 i 5 jos malo kusura... Naravno i svaka godina je prica za sebe i svaka parcela isto tako.
6 i 7 otkos nikad nisam imao, izgleda sejem lose seme...
😉
 
Najveci prinos ostvarim, kad prvu lucerku pokosim krajem aprila. Ostale kosim u fazi butonizacije i tako bude 3 ozbiljna otkosa i u 4 i 5 jos malo kusura... Naravno i svaka godina je prica za sebe i svaka parcela isto tako.
6 i 7 otkos nikad nisam imao, izgleda sejem lose seme...
😉
Možda nije problem u semenu već u načinu košnje.
 
Otava!
Najbolja trava za spavanje na sjeniku.
Još kad imaš razlog da pobjegneš na osamu a nisi sam.
Miriše, golica a ona nemože da se odmakne zbog udubljenja od težine.
Eeeee!
Šta je život.
 
Mi smo kosili 4, pa 5 na jednoj parceli, da ne ostane preko zime - drugu parcelu su “uradili” “misovi”.
Mada u “saksiji” smo imali 6 (za par ovaca, pa se nije gledalo koliko je stara lucerka, koliko je procvetala, vise prognoza… mislim da nisu tako zahtevne zivotinje kao krave napr., pa je i lakse da se odrzava “cistoca” lucerke bez herbicida, pa posto ide za ishranu porodice i ne koristimo uopste herbicide tamo, ali zato je i “parcela”… “saksija”… vise za eksperimente :) )
 
Sklonjeno(zakasnio sam sa slikanjem natovaren vec 1 red),sad prskanje....mada mozda cu od nedelje da predjem branom sa paracama da pokrenem travu pa onda na kraj meseca prskanje
jow43gx.jpg
foJLLK6.jpg
 
@Lule28
Da se vratim na onu prepisku od pre neki dan koliko otkosa kositi. Kanadjani kose samo 3 otkosa (zbog klime naravno) ali neretko cetvrti otkos bude bukvalno slican trecem ali ga nikada ne skidaju.Istrazivanja su pokazala da kada se ostavi poslednji otkos na njivi cak i ako je lucerka 20-30 cm prvi otkos naredne godine sve to nadoknadi zato sto biljka vrati hranljive materije iz nadzemnih delova u podzemne i tako ima mnogo bolji start u prolece. Ovo mi je rekao jedan prijatelj koji tamo radi a kasnije sam se susreo sa tim na jos par mesta dok sam kopao po internetu.
Nemam iskustva sa ovim nego samo iznosim zapazanje,pa ako je neko voljan moze i probati. Naravno kod nas bi se tako ostavljao 5i ili 6ti otkos.
 
@Lule28
Da se vratim na onu prepisku od pre neki dan koliko otkosa kositi. Kanadjani kose samo 3 otkosa (zbog klime naravno) ali neretko cetvrti otkos bude bukvalno slican trecem ali ga nikada ne skidaju.Istrazivanja su pokazala da kada se ostavi poslednji otkos na njivi cak i ako je lucerka 20-30 cm prvi otkos naredne godine sve to nadoknadi zato sto biljka vrati hranljive materije iz nadzemnih delova u podzemne i tako ima mnogo bolji start u prolece. Ovo mi je rekao jedan prijatelj koji tamo radi a kasnije sam se susreo sa tim na jos par mesta dok sam kopao po internetu.
Nemam iskustva sa ovim nego samo iznosim zapazanje,pa ako je neko voljan moze i probati. Naravno kod nas bi se tako ostavljao 5i ili 6ti otkos.
Ja nisam pokosio jednu vecu parcelu jesenas,oko 30-40 cm je izrasla
Bas cu da pratim kakvo ce biti prvo kosenje

Sent from my moto e(7) plus using Tapatalk
 
Meni je ostao 6 otkos ne pokošen.Trenutno izgleda kao strnište, moglo bi se možda i pokositi, lepo i suvo.Ima delova koje su miševi ošišali i to je golo ali nije strašno, trovao sam pa je smanjena populacija.
 
Nazad
Vrh