Lovačka tema

Kolega,st bojan,nemoj odmah sta se radi u JEvropi,ti sto smisljaju takve zakone kao i mnoge druge potrebno je da budu razumni ljudi i da shvate u kakvoj zemlji zivimo i koji standard imamo.Dno smo dotakli zbog ljudi i lovaca koji ne postuju lovacku etiku! Sada su lovci i ljubitelji oruzija ugrozeniji nego neke zasticene vrste zivotinja i bice sve gore! O lovcima i lovstvu u ovoj drzavi nema puno ljudi koji brinu o tome da bude bolje!
A gde treba da ucimo o lovu?? Jedna Austrija godisnje puca 120.000 grla srnece divljaci i prihoduje od lovnog turizma 400 miliona evra. Treba da bude clanarina 300€, ne mora sve u novcu. Neka napravi 15 radnih dana u lovistu i lovi dzabe. Znaci ima za sve resenje. Al dzabe nema...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Tako i treba. Srbija je jedina zemlja u Evropi gde sirotinja ide u lov. Lov je oduvek bio hobi bogatih ljudi. Ovde ljudi misle da kad uplate clanarinu 10.000 din mogu da pucaju na sve sto mrda. Zato smo dotakli dno sto se tice lovstva. Ima izuzetaka, naravno.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Ko tebi brani da ovde u Srbiji uplatiš i 100 000 dinara članarinu pošto si bogat i imaš,ili idi u Evropu i učlani se tamo gde love samo bogati.Ovde ljudi jedva skupe i tih 10 000 dinara,i ko si ti da im zabraniš lov na njihovoj dedovini?
 
Tako i treba. Srbija je jedina zemlja u Evropi gde sirotinja ide u lov. Lov je oduvek bio hobi bogatih ljudi. Ovde ljudi misle da kad uplate clanarinu 10.000 din mogu da pucaju na sve sto mrda. Zato smo dotakli dno sto se tice lovstva. Ima izuzetaka, naravno. I n

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

A po cemu su to bogati drugaciji od onih siromasnih,osim sto imaju vise para??iz iste rupe su izasli,u istoj rupi ce zavrsiti?gluplji komentar nisam procitao...
I nisu problem sirmasni,vec lovokradice i zakon,taj sirmasni ima neku sacmaru,a zna se ko nocu ide dzipom .reflektorom i karabinom...i ne razumem zasto svi uporedjuju sve sa evropom..
 
Poslednja izmena:
Ko tebi brani da ovde u Srbiji uplatiš i 100 000 dinara članarinu pošto si bogat i imaš,ili idi u Evropu i učlani se tamo gde love samo bogati.Ovde ljudi jedva skupe i tih 10 000 dinara,i ko si ti da im zabraniš lov na njihovoj dedovini?
Uskoro ide novi zakon o lovu i koncesija, necu ja nikome nista da branim. Zakon ce, a ti se opusti.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A po cemu su to bogati drugaciji od onih siromasnih,osim sto imaju vise para??iz iste rupe su izasli,u istoj rupi ce zavrsiti?gluplji komentar nisam procitao...
I nisu problem sirmasni,vec lovokradice i zakon,taj sirmasni ima neku sacmaru,a zna se ko nocu ide dzipom .reflektorom i karabinom...i ne razumem zasto svi uporedjuju sve sa evropom..
Lov mora da se plati, u tome je sustina. Jel ides na more ako nemas pare? Ide uskoro sve na koncesiju, nema potrebe da mnogo polemisemo i napadamo jedni druge

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ne ide bas sve na koncesiju jedino ce otici drzavna lovista pa kada ih ti bogatuni opleve i sve potamane onda ce ih opet vratiti toj "sirotinji" da se pati i od nicega krece kao sto su uradili u Hrvatskoj,kao sto sad rade u Madjarskoj.
E sad sto bi vi bogati da vam se sirotinja sklanja sa puta to je druga prica ali u svemu ista tako vam smetaju mali poljoprivrednici sa par hektara,pa sirotinja sa jugicima i golficima 2 sto se krecu istim drumom kao i vi,pa tako i lovci koji jedva skupe tih 10000din smetaju vama koji ste puni i koji kao postujete lovacki kodeks pa u lov idete samo da bi eto prosetali,a ne da napunite gepeke i prtljage od raznih pajera i hiluksa.

- - - - - - - - - -

I da zaboravio sam lov treba da se plati ali treba i u lovistu da se radi hranilista se sama ne prave i ne pune hranom i divljas se sama ne ispusta i sama ne cuva u lovistu vec sve to radi ta "sirotinja" da bi debelogusci i bumbari imali sta da mlate kada im se digne patka!
 
Ne ide bas sve na koncesiju jedino ce otici drzavna lovista pa kada ih ti bogatuni opleve i sve potamane onda ce ih opet vratiti toj "sirotinji" da se pati i od nicega krece kao sto su uradili u Hrvatskoj,kao sto sad rade u Madjarskoj.
E sad sto bi vi bogati da vam se sirotinja sklanja sa puta to je druga prica ali u svemu ista tako vam smetaju mali poljoprivrednici sa par hektara,pa sirotinja sa jugicima i golficima 2 sto se krecu istim drumom kao i vi,pa tako i lovci koji jedva skupe tih 10000din smetaju vama koji ste puni i koji kao postujete lovacki kodeks pa u lov idete samo da bi eto prosetali,a ne da napunite gepeke i prtljage od raznih pajera i hiluksa.

- - - - - - - - - -

I da zaboravio sam lov treba da se plati ali treba i u lovistu da se radi hranilista se sama ne prave i ne pune hranom i divljas se sama ne ispusta i sama ne cuva u lovistu vec sve to radi ta "sirotinja" da bi debelogusci i bumbari imali sta da mlate kada im se digne patka!
Prvo ja nisam bogat, i nema potrebe da me prozivas u tom kontekstu. Ja samo pisem o onome sto ce uskoro doci u Srbiju, hteli mi to ili ne. Ovo za Madjarsku ne stoji, lovim tamo godinama tako da sam veoma dobro upucen u desavanja. Sve je privatno, drzava ima samo par lovista za reprezentativne svrhe. Ista situacija u Bugarskoj...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A sta mi tu mozemo nismo organizovani i sta bude neka bude ne vredi se nervirati ko bude imao taj ce loviti i opusteno ostali ce krivoloviti i sve tako u krug.:ppozdrav:
U jednu ruku i mozda i bolje jer ce se razbiti postojeci klanovi predsednistva i onih ljudi koji ih postavljaju samo radi svojeg interesa,eto kod nas vedri i oblaci covek koji je dva puta hvatan i izbacivan po 5god iz udruzenja zbog krivolova! I taj nam je sada lovnik on je glavni u lovistu kad treba da izglasamo clanarinu ili nesto bitno ako je to njemu skupo ili ide protiv njegovih interesa on ti pobuni pola clanstva i odma obore takve odluke nama je vec par godina clanarina 6000din i onda se pitaju pojedini iz njegove svite kako nemamo divljaci pa tuku sve sto im iskoci.Zato mozda i bolje privatno zna ce se glavni je zakupac lovista pa ti prike ako ces da lovis plati pa se klati imace svoje privatno obezbedjenje atara i nece vise biti slepaca u upravnim odborima koji ce donositi nakaradne odluke nece se morati odradjivati radni dani i ostalo vec lovu u dzep pa ajmo u lov.
 
Ako ste imali nesrecu pa kupili pusku i karabin pre 20 godina,po starom zakonu,sada morate polagati za rukovanje istim i to kosta oko 10 000,takse na ta dva oruzja oko 9000 ,razna uverenja i novi oruzani list oko 2000,lekarski oko 3000 i plus clanarina 13000 kod nas i sest obaveznih radnih akcija u lovistu.
Zamislite da vam sada kazu ne vazi vam vozacka dozvola vec morate ponovo polagati.
Jedini i najbolji cuvari lovista i prirode su lovci.Ovi ostali samo pricaju a kada je prihrana i uzgoj divljaci nema ih nigdje.
Evo im sanse da se pohvale slikama i delom pa da ih i mi pohvalimo,a ne samo da kritikuju.Krivolov nije lov vec krivicno delo i o njemu necu da raspravljam.
 
Lov mora da se plati, u tome je sustina. Jel ides na more ako nemas pare? Ide uskoro sve na koncesiju, nema potrebe da mnogo polemisemo i napadamo jedni druge

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Mora samo da se umre!!!a i na more bez para,lepse i boje se provedes nego da imas pune dzepove para,ali TREBA ZNATI KAKO.,
 
Ajmo kolege u diskusiju :osmeh:
Planiram da podnesem nabavku ovih dana za karabin, prelomio sam da 99% bude to kalibar 7.62x54R, ali me muci jos nedoumica da li kiplauf ili standard mauzerov sistem ?
Ako ima neko ovaj kalibar da napise nesto vise o njemu i kako je zadovoljan kao i preporuke sta uzeti od dva sistema, prednosti i mane, jedan metak ili sa vise komada, obzirom da je planiran za srndaca, svinju i eventualno nekad jelena ako bi isao na odstrel negde.

- - - - - - - - - -

Nosim se mislju o necemu ovako

D6dc0eG.jpg
[/IMG]
 
Po meni klasican mauzer sistem.Mozda ce ti nekad brzo zatrebati taj drugi metak ako prvi pogodak nije bio valjan. :ppozdrav:
 
Ali ako ces Mauzer sistem onda ti taj metak bas i ne pogoduje zbog onog R(raund) ili ti oboda (sesira) na cauri to je metak vise za prelamace.Metak sa izuzetnim balistickim osobinama sad taj kiplauf sto hoces idealno oruzije za lov srnece divljaci,a vec za divlje svinje tu ipak prednost visemetnom karabinu bio on polu automat ili mauzer sistem zbog brzeg drugog metka.Ovaj kiplauf je puska idealna za razne nadogradnje koje mogu da izgledaju ne fenomenalno nego prosto receno perverzno kada se urade tako da za malo para moze da se sredi da postidi i mnogo skuplje puskice.Ako uspem da nadjem sliku da vidis kako ga je covek bio sredio malo je falilo da ga kupim ali jbg imam ih 4 pa stvarno bi mi bilo previse i tu puskicu da sam kupio.
 
...A gde treba da ucimo o lovu?? ...
Поштовани земљаче и комшија (скоро па комшија уколико се ради о Букуљи),нзнм које си (или сте) годиште,и колико сте дуго присутни у свету лова,али могли би смо се осврнути на онај период од ћопавог владара па на овамо,и одатле учити рецимо...зар мислиш да је до стања у ловиштима довела сиротиња и мала (илити ниска) чланарина? Знам да мој чукун-деда није био богат а један је од првих регистрованих ловаца у овом крају.
Ја се сећам периода кад је чланарина била 150 ДМ а дивљачи је било на претек,убацивало се чак и по 10-12 пилића по ловцу у пролеће,правиле су се ловачке куће и домови,све то о трошку удружења односно од тих чланарина,сваке године смо имали организоване одласке на сајам у НС,групне ловове на свиње у великим ловиштима по Војводини,на сабор ловаца на Златибору,па је и та сиротиња добила шансу да оде да види нешто.Постојале су обавезне акције у ловишту...правиле се чеке,хранилишта,сејао се кукуруз за зимску прехрану,правила се прихватилишта за фазанске пилиће...и све је то радила та сиротиња са тако ниском чланарином.
Елем што се тиче овог киплауфа по мени је то једнометно оружје право ловачко,без обзира да ли говоримо о сачмарици или олученом оружју,једино што бих се ја одлучио за неки мало јачи калибар бар у групи тзв. ''универзалних'' а с'обзиром да овде код нас има и свињске дивљачи можда чак и 9.3х74Р.
 
Imam fore da razmišljam i kombinujem još. Tu se malo lomim medju kalibrima 7,62x54r ili popularnog 30.06 mada ako je kiplauf kod 30.06 pojačan je trzaj, a time i veća šansa za neprecizan hitac bez nekog boljeg naslona. Meni bi najvise trebao za neku čeku, a svi znamo da je prvi hitac presudan i kod sačmarice ako omašiš prvi metak drugi je mali procenat pogotka.
Za svinje u pogonu imam bokericu IZ27Mc1 i brener i ne razmišljam o karabinu u pogonu. Na svinje ako idem sa čeke, sam neću ići nikad, već sa kumom tako da ako zatreba tu je on za overu i ne planiram da pravim masakr i pucam na 5 komada za redom već odstrelim jedno grlo i to je to. U lovu na lisicu ili šakala ako pucam sa veće udaljenosti kod nas u ravnici imam fore i dva puta da prepunim kiplauf ako idu popreko a ne od mene.
U lovu na srndaća kod nas kad god sam išao sa nekim ili je pio kiplauf sistem ili mauzer ali ubace jedan metak i to je presudan hitac koji ruši, ne puca se bezveze da bi se divljač bespotrebno ranjavala već samo sigurica :ppozdrav:
 
A da vidis dali imaji kiplauf u kalibri 7x65r taj bi ti bio savrsen mekan i udoban za pucanje,a rusi sve sto nasim kontinentom hoda!Ako ces kiplauf onda bolje gledaj da uvek ima ono R(raund) da pri brzom prepunjavanju ti ne dodje do preskakanja izvlakaca preko oboda caure pa onda samo problem oko vadjenja iste.Posto lovis sa ceke onda se slazem sa tobom prvi metak je uvek presudan tako da ti kip zavrsava posao uz dobru optikicu ne preveliku i preglomaznu da narusi njegovu tezinu dobijas violinicu za dusu.

- - - - - - - - - -

y.jpg

E evo uspeo sam da je nadjem pogledaj ovu lepotu ovako je odraditi i niko ne bi mogao da pogodi na prvu koja je puska u pitanju ja sam bio odusevljen kada sam je video!

- - - - - - - - - -

I rad jednog naseg majstora za kundake!

b_21.jpg
 
Bio malo na godišnjem i obilazio lovačke prodavnice i forume :osmeh:
Što kaže DraleDT baš penkala, na snimku mi se jako svidela dok uživo nije to to. Isto mišljenje imam i o ruskom IŽ-u u kiplauf varijanti.
Nakon mnogo priče sa kolegama lovcima, iskustva istih, obilaska prodavnica i gledanja koja mi puška najviše leži odluka je pala na CZ M70 u kalibru 30-06.
Samo još da stigne ta nabavka i da ide da se pazari top :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh