Lemken

Danas sam probao novi Lemken plug i ima dosta caka i razlika naspram plugova koje sam koristio posebno kod otvaranja brazde i oranja uvratina.Možda zbog Bošovog Ahc-a ili zbog problema koje Dukej spominje plug nije u prvom prolazu hteo u zemlju iako nije nešto specijalno tvrdo.Pokušao sam klasično da skratim toplink(imam hidraulični) međutim nisam ništa dobio i onda sam nakrivio plug (hidraulična desna poluga) na stranu na koju hoću da orem i plug je išao odlično u zemlju.
 
Kakve su to ove daske na plugu? Koje su bolje ove na prvoj slici ili na drugoj?
ae2c72bf50c7200bb91f93de6a1b48eb.jpg
107f9a9f628283b3714d1f98a857a10e.jpg


Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
@grabik

Imaju odgovarajuće traktore, nisu slabi za te plugove.

Pa evo ovako, nekoliko km okolo ima recimo novi djoni od 320ks vuce 6 brazdi juvela(lemken) , ima po pikovima zadnju godinu se pojavili novi dzoniji od 400ks vuku 7 ili 8 isto lemkene , stari fendovi 7-8 godina vise ne mogu da vuku kao novi djoniji (iste su snage ) pa im skidaju jednu do 2 brazde , oru na istim parcelama , da bi mogli pratiti dzonije.

Recimo 82 ovdje vuce 2 brazde(14 -tke).

Jedini plugovi u okolini koji nece u zemlju su vogeli.

Pretpostavljam da nije problem u plugu(lemken) vec u korisniku.
 
Poslednja izmena:
@olalija , okretaci plugovi moraju imati vodoravne poluge sa traktorom i podlogom , da li si probao da produzis toplink, brze ulazi u zemlju kada zadnja brazda bude nekoliko cm niza od prednje, a da bude na slicovanoj rupi na plugu topling zakacen, kad dostigne zadanu dubinu da se plug moze ispraviti. Da bude vodoravno na zadanoj dubini , da ne gura topling ili vuce , ako ima tocak , da je topling na sredini slica , odnosno slobodan , a da samo donje poluge vuku.
 
Poslednja izmena:
Kakve su to ove daske na plugu? Koje su bolje ove na prvoj slici ili na drugoj?
ae2c72bf50c7200bb91f93de6a1b48eb.jpg
107f9a9f628283b3714d1f98a857a10e.jpg


Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Na oba pluga su sa novijim tipom daski , na prvoj slici su za teze zemlje , nije pogodno za tvoju. Ovaj na drugoj slici je neki od "B" tipa ima vise , B30,35,40 broj oznacava velicinu. Bolje rade na tvojoj zemlji, one su krace od onih na prvoj slici.
 
@olalija , okretaci plugovi moraju imati vodoravne poluge sa traktorom i podlogom , da li si probao da produzis toplink, brze ulazi u zemlju kada zadnja brazda bude nekoliko cm niza od prednje, a da bude na slicovanoj rupi na plugu topling zakacen, kad dostigne zadanu dubinu da se plug moze ispraviti. Da bude vodoravno na zadanoj dubini , da ne gura topling ili vuce , ako ima tocak , da je topling na sredini slica , odnosno slobodan , a da samo donje poluge vuku.
Prvo sam probao da skratim toplink,ništa,pa sam probao da produžim,opet ništa,ide jako plitko i odmah guši.Isteram plug na ravno,izmerim poluge ista visina i ne mogu da otvorim brazdu,onda vidim da je plug na onim graničnicima namešten za dubinu od 25-28 cm ,tj tek kad je ta dubina plug je ravan u brazdi.Tek tad shvatim šta je problem kod otvaranja brazde ili oranja čeonih prohoda,plug stoji kontra nagnut...
 
Na oba pluga su sa novijim tipom daski , na prvoj slici su za teze zemlje , nije pogodno za tvoju. Ovaj na drugoj slici je neki od "B" tipa ima vise , B30,35,40 broj oznacava velicinu. Bolje rade na tvojoj zemlji, one su krace od onih na prvoj slici.
Izvinjavam se ako sam dosadan ali nisam to znao,hvala na informacijama grabik,planiram nesto da kupim a zainteresiran sam za lemkena samo jos da se odlucik kakav,nesto razmisljam opal 90 2+1,imam rusa 82.1

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
@geci, pa racunaj da je recimo opal110 ,3 + 1 ali samo sa 3 brazde tezak +-800kg sa b40 daskama i prepluznjacima. To je preveliki plug za tvoj traktor.

Pretpostavljam da je opal90 2+1 laksi i to dosta.

Kad kupujes gledaj da je sa B tipom dasaka i da sve na plugu radi , ako nema klasicno crtalo stavis takozvane cistace brazde sto nije skupo i lako se montira , to je onaj vertikalni noz kraj raonika sa strane.

Obavezno gledaj da se mogu okretti sve matice ili spaneri za stelovanje sirine brazde takodje i kosu vucu i one 2 za kosinu pluga. Ako su zapeceni to je jako tesko razraditi. Normalno da je okretna glava dobra da nema lufta i da hidraulik radi da okrece plug.

One stare sa A tipom bolje zaobidji , problem je nabavka svih potrosnih dijelova jer ih lemken vise ne pravi a i teze se nabavljaju cak i zamjenski.
 
Prvo sam probao da skratim toplink,ništa,pa sam probao da produžim,opet ništa,ide jako plitko i odmah guši.Isteram plug na ravno,izmerim poluge ista visina i ne mogu da otvorim brazdu,onda vidim da je plug na onim graničnicima namešten za dubinu od 25-28 cm ,tj tek kad je ta dubina plug je ravan u brazdi.Tek tad shvatim šta je problem kod otvaranja brazde ili oranja čeonih prohoda,plug stoji kontra nagnut...

Ne znam sta je problem , moj opal110 3 brazde sa dobrim raonicima ulazi za duzinu pluga vec na punu dubinu. Pa kad pocinjes prvu brazdu na ravnom ne moze ici na punu dubinu ako je traktor u vodoravnom polozaju, ide malo plice,onda moras spustiti dublje plug na traktorskim polugama , ja to mogu jer mi poluge na kraju izmedju min i max imaju hod 90cm , pa na plugu namjestim visinu kopcanja da mi je vec na pola hoda hidraulicne rucice dubina oranja 25cm, ako to ne mozes onda mozes da svaki puta kod otvaranja navijes za taj prohod na plugu jedan od ona dva vijka za stelovanje bocnog nagiba pluga, njih moras da stelujes i kad mjenjas dubine da bi dobio idealno ravno oranje. Normalno taj prvi prohod plug ne stoji u zemlji kako treba jer je traktor na ravnom , i svaka brazda ima razlicitu dubinu.

Plug hoce da gusi ako ide jako plitko i ima dosta biljne mase i ima predpluznjake i oni su iznad tla i ponasaju se kao grablje, a pogotovo prvi do traktora jer ako je vlaznije onda jos guma i nabacuje masu na njega.
 
Poslednja izmena:
A jel to na opal 90 se moze stelovati zahvat ili je fiksni 35cm?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ne znam sta je problem , moj opal110 3 brazde sa dobrim raonicima ulazi za duzinu pluga vec na punu dubinu. Pa kad pocinjes prvu brazdu na ravnom ne moze ici na punu dubinu ako je traktor u vodoravnom polozaju, ide malo plice,onda moras spustiti dublje plug na traktorskim polugama , ja to mogu jer mi poluge na kraju izmedju min i max imaju hod 90cm , pa na plugu namjestim visinu kopcanja da mi je vec na pola hoda hidraulicne rucice dubina oranja 25cm, ako to ne mozes onda mozes da svaki puta kod otvaranja navijes za taj prohod na plugu jedan od ona dva vijka za stelovanje bocnog nagiba pluga, njih moras da stelujes i kad mjenjas dubine da bi dobio idealno ravno oranje. Normalno taj prvi prohod plug ne stoji u zemlji kako treba jer je traktor na ravnom , i svaka brazda ima razlicitu dubinu.

Plug hoce da gusi ako ide jako plitko i ima dosta biljne mase i ima predpluznjake i oni su iznad tla i ponasaju se kao grablje, a pogotovo prvi do traktora jer ako je vlaznije onda jos guma i nabacuje masu na njega.
Imam ja hidraulicnu desnu polugu,sve resavam iz kabine,problem je sto nisam odmah shvatio da nece u zemlju zbog bocnog nagiba,ranije sam to resavao skracivanjem ili produzenjem toplinka,uglavnom skracenjem.Danas sam se vec navikao i ide bolje.
 
Opal plugovima se moze uslovno stelovati zahvat, ako postoji ona metalna kajla ili kako da je nazovem na nosacu glave pluga , dolje . Bez tog konusa imas neku srednji zahvat. Recimo ako je bez kajle 16" , sa "kajlama" imas 14" i 18" zahvat. Ili 12 14 i 16.

Sve zavisi od pluga.

Idi na https://www.agroparts.com/agroparts..._1130jOpaljde.pdf000.zip/175_1130-Opal-de.pdf

Otvori uputstvo i na 26 strani na drugoj slici od gore pozicija 55 ti je taj konus , kajla ili kako hoces sa kojom mjenjas zahvat, stoji na nosacu iza plaza nacrtano crtkano.

Pozicija 50 na 26 strani prva slika ti je "zamjena crtala " , takozvani cistac brazde.

Takodje na 26 strani su ti i na 3 i 4 slici te kajle koje se ubacuju na kotac da dobijs pravac kod promjene zahvata.

Malo komplikovano , tek kod europal ima sa vijcima gore mjenjanje zahvata.
 
Oko 160 eura došlo 4 daske i 4 raonika.
Mučilo me u kuruzovini jer sam imap d 1 daske male.
Ove su razlika pogotovo u kuruzištu
 
Juce bio do Srema da poglepam jednog Lemkena u pitanju je vario opal 5 140 ,puna daska 99' god. Plug je u ok stanju ,i jedino sto me brine je njegova tezina ,koju nikako ne mogu da pronadjem. Greda je 140 *140 ,taj plug je bio 4+1 pa je skinuta 5 glava i sad je na 4 . Covek ga nosi sa Masejom od 140 ks ,mene jedino brine tezina jer ne mogu da ga probam i zakacim za Rusvaja 1221.3 koji je laksi od tog Maseja
 
Nazad
Vrh