Lemken

Što se snage traktora tiče u Agrovojvodini kažu 130 KS, u Almeksu 160. Verovatnije je ovo prvo, moj traktor ima nešto više konja (od 130), moraće da istrpi. Drugar ima isti plug sa rešetkastim daskama, dosta lepo radi i teoretski bi trebalo da pruža manji otpor i da se lakše vuče. Zato je izbor pao na rešetkasti dasku.
Rešetkaste daske su namenjene za rad u teškim zemljišima i prevlažnim zemljištima.
 
Tako bi teoretski trebalo biti..po mom iskustvu rešetkasta traži puno više 'idealnije' uslove nego puna daska

Imali smo 10g rešetke, nedavno sam uzeo punu i ne bih se više nikad ni pomislio vratit na rešetke, kao i većina u mom kraju s obzirom da je jako malo rešetki kupljeno u zadnjih 5-6g, većinom su samo pune uzimali kod nas, posebno ovi koji moraju repu sijati pa kad oru zimsku na repištu, ili u 12mj kukuruzište kuku lele :S
A ona priča da rešetkasta bolje usitnjava zemlju u teškim zemljištima baš i nije točna, ako je plug s pretplužnjacima nema razlike između pune i rešetki, čak bolje zna biti poslije pune daske sa pretplužnjacima...
A u vlažnim uslovima + kukuruzište, rešetkasta može da troši goriva (i živaca) i dosta dosta više od pune daske, jer se zna nahvatati zemlja i kukuruzovina izmedu rešetki pa ti dođe kao da vučeš jednu brazdu više....pa onda tek kad krene gušiti kod crtala :S
Plus u takvim uslovima i težoj zemlji održavanje rešetkaste te izađe skuplje, jer kad se potroše rešetke malo više znaju puknuti 3. i 4. rešetka po pola kao od šale, posebno kad naiđeš na tragove di su prelazili preko tvojih njiva po mokrom sa punim prikolicama...ja sam ih promijenio u 10g mislim 7-8 što nije baš malo na moju površinu, a te rešetke nisu jeftine pa sam s rešetkom zimsku brazdu znao krenuti već u 1.-2. tjednu 10-og mjeseca tj kad su bili dobri uslovi, nit suho nit mokro i onda je potrošnja manja nekih 10-15%...
 
Nazad
Vrh