Kverneland plugovi

Kolko je ovaj pooro kad je ovako progledo? :)

2v2ehzr.jpg
 
Gdje da nadjem komplet nosac crtala (budu oba crtala na jednom nosacu ) za kverneland 3br obr vario ali rucno stelovanje . Onaj sto se zakrece sa glavama zajedno ?hocu da stavim i na drugu glavu crtala .
 
Ima li itko od clanova ili je nekad imao kverneland LA plug?

To je staaaaari tip pluga okretaca za laksa zemljista s okruglom cjevastom gredom. Gledam jedan u oglasu ali nekako mi nije jasno kako se na tom tipu podesava kosa vuca. Noviji imaju navojno vreteno s kojim se greda zakosuje u odnosu na okretnicu a ovaj (koliko vidim sa slika) ima samo navojno vreteno za podesavanje zahvata prve brazde i nista drugo. Kako mi se cini da to na ovom modelu pluga ne postoji ?!?!?

Mozda imaju neki vijci u blizini same okretnice? Nasao sam sliku iz kataloga djelova same okretnice razbucane u djelove ali nema nigdje neka kvalitetna slika spoja grede i okretnice gdje bi se taj sistem i trebao nalaziti...

Dakle, zanima me sistem za podesavanje kose vuce, ako ga uopce ima...

Radi se o ovakvom modelu pluga:

dd2e98f2-7506-47c0-a2a3-bb451178d349_800x600.jpg
 
Kad bi imao više slika možda bi se i vidjelo. Mislim da se "zabrazduje" na tom vretenu , a da se zahvat prve brazde namješta pomjeranjem same osovine , nešto slično kao na imt plugovima.
 
JOK! Nema na okretacima pomjeranja osovine nikud, ona stoji u sredini i nema nikakvo koljeno... Na ovom vretenu se milijun % podesava zahvat prve brazde a gledam sad jos po internetu postoji i novije verzija ovakvog pluga s ovakvom okretnicom ali MASIVNOM kockastom ramom i on takodjer nema podesavanja kose vuce sto me jako buni... Tih novijih ima na youtubeu koliko hoces iz svih uglova i ne vidim ni na jednom nikakav mehanizam koji bi to mogao odraditi...

Evo ga jedan fini video:

 
Pa logično , kod obrtača zahvat prve brazde mora da bude izveden iza mehanizma za rotiranje , znači u pravu si nebi moglo na vučnoj osovini da se pomjera . Rekao sam to jer sam na jednoj slici vidio nešto slično kao stezna ogrlica na osovini .
Nego , možda glupo pitanje, ali štaće uopšte zakošivanje pluga za kako kažeš eliminaciju kose vuče . Ako već plug nije vario , recimo podešen je da idu glave ravno u odnosu na vučnu polugu odnosno pod pravim uglom , i zar neće uvjek ići ravno iza traktora , bez obzira kolko se paralelno pomjeri za zahvat prve brazde ? Zar nije plug uvjek pod pravim uglom na osovinu kačenja ?
 
nema ni potrebe za stelovanjem kose vuce kod ovakvog tipa pluga jer nema pomerajuci zahvat npr 10 ,12 ,14 coli ovako je stalno u pravcu jer kacenje treba da bude stalno u centru s obzirom da je obrtac

vec odgovoreno ---------------------------
 
Na papiru je to tako ali u njivi i nije. Onda se raonici pojedu, pa se plazovi pojedu, sve se to trosi malo po malo i baca plug "van centra". Nekad se ore po makanom pa plazovi ne prave dovoljan otpor pa plug leti u neorano. nekad ce se orati po tvrdjem pa ce plazovi drzati plug u ravnini. Sve su to sitna podesenja ali nije rjesenje drzati plug na utegnutim spanerima...

Kasniji modeli kvernelanda imaju svi podesavanje kose vuce i zahvata prve glave iako se radi o plugovima s fiksnim zahvatom... I to ne samo kverneland, svi to imaju samo me zanima kako se u radu ponasa ovaj posto je sam po sebi lagan...
 
kada plug podje u neorano a poteznice raspustene samim pomeranjem poteznice u stranu zabacuje se plaz koji udara u stranicu od razora samo ostaje da se nasteluje prva brazda prema pravcu
 
Poslednja izmena:
kada plug podje u neorano a poteznice raspustene samim pomeranjem poteznice vracaju plug u pravac jer pomeranjem u stranu zabacuje se plaz koji udara u stranicu od razora samo ostaje da se nasteluje prva brazda prema pravcu

Da je tako onda bi svi bili oraci a ne neki i je.aci... :bravo:
 
Zasto onda ravnjaci plugovi svi imaju podesavanje kose vuce... Po tvojem ispada da kad plug udje u zemlju, poteznice ga vuku u pravac i to se ne dira... MALO MORGEN.

Poznam ih previse sto tako nikad nista ne diraju drze plug na spaneru i puni lijevi u oranju i hvale se kako je lijepo poorano...
 
Da je tako onda bi svi bili oraci a ne neki i je.aci... :bravo:
a kako je molim za objasnjenje u cemu je greska :ppozdrav:
Bobo

to je zato sto se ostavlja mogucnost kacenja orudja na vise tipova traktora (mislim veci ili manji ) jer negde ne mozes pomeriti kolenastu osovinu koliko bi bilo potrebno za neki tip traktora da kada su poteznice u pravcu bude i prva brazda kako treba (otud vam i toliko uzenja ili sirenja tockova na traktorima) ili ako ima negde lufta pa da se preko rucice fino podesi a tamo gde se moze nastelovati prva brazda na kolenastu osovinu a poteznice u pravcu i nema nepotrebnog lufta rucica za stelovanje kose vuce stoji u neutralnom polozaju odnosno na sredini i plug je tada u pravcu i ide pravo sa raspustenim spanerima

a kod ovog tipa pluga prevrtaca je kacenje stalno u centru a bilo sta da se pojede na plugu treba da se zameni a ne terati dok stoji na plugu
 
Bobo, steta sto nisam snimao kad sam podesavao kosu vucu na mom fiksnom lemkenu kad sam ga prvi put zakacio na traktor , da vidis razliku kako je traktoru lakse da vuce a i drugacije oranje izgleda. A nekima ovdije dosadno pa pisu svasta:osmeh:.
 
najlakse je da se minira i podjebava pa neznam ovo pa ono dajte glasno i jasno iznesite stav gde je greska prihvatam svaku sugestiju ali kada procitam a ne pametovanje pa linkovi o teorijskoj nastavi ,ne nameravam nikoga da vredjam ali ni ne dozvoljavam da me niko vredja ili omalovazava jednostavno napisite to to to

i kada pitam gde sam pogresio onda normalno nista a hteo bih mozda nesto i nauciti no bitno je da bude sprdnja kako je neko pametan a neko ne
a za ovo gore sto sam napisao mozda nisam bas dobro rasporedio redosled reci ali mislim da se da shvatiti sustina sta sam hteo reci
 
Poslednja izmena:
Dragane, jednostavno nisi u pravu... Steta pa se ne javlja nitko tko ja imao neke veze s ovakvim plugom da ti docara neke stvari. Cjele teme pisane o eliminaciji kose vuce u oranju i sad ti pises da je na plugu okretacu nema...

Mileni moj, da na plugu ravnjaku ne treba rucka i osovina s koljenom, ne bi bili na njemu. Pises kao netko tko nikad nije podesavao plug. Kod mene je traktor rasiren na pravu mjeru prema plugu s kojim radi, koljenasta osovina podesena u centar otpora vuce tako da su podizne poluge pod istim kutem na pravac kretanja i opet ga moram "traziti" na rucki da ne ide u zabrazd. Imam vise videa na youtube-u da orem sa skinutim spanerima i vjerujem da vrlo dobro znam sta pricam.

Imam i jednobrazni plug okretac pa na njemu imam podesavanje za eliminaciju kose vuce.

Mene samo zanima kako je ovo rijeseno na ovim tipovima kverneland plugova. Ako nema podesavanje kose vuce, ja mu nisam kupac i gotova prica. Svaki plug ima ovo podesavanje koje ja spominjem samo rijeseno na "ovaj" ili "onaj" nacin. Cini mi se nemogucim da to na ovom plugu nema zato i pitam da li se itko od clanova susretao s ovakvim plugovima...
 
nisi me razumeo ili nisam bio dovoljno jasan ja sam rekao da na ovom tipu pluga nema za eliminaciju kose vuce a ti si mislio verovatno na sve no nije ni bitno sada

ovakav tip argumenata i sukob misljenja postujem i cenim jer iz ovakvih objasnjenja moze neko nesto i nauciti ili se ispraviti ako gresi

a samo kritike bez argumenata (da bih neko ispao veliki) bacam u vodu
 
Nazad
Vrh