Kverneland plugovi

Upravo procitao zanimljivu poblikaciju na kverneland stranici...

Radili su jedan eksperiment s Versatile traktorom i kverneland PW 12-braznim plugom s packomatom. Kazu da im cilj nije bio u 24 sata poorati sto vise povrsine i da su htjeli izmjeriti potrosnju goriva i zato su izabrali versatile traktor jer ima jedan od najvecih rezervoara goriva i izdrzao je 24 sata bez nadopunjavanja.

Ispitivanje je radjeno na dvije njive u Nizozemskoj (Holandiji) na kukuruzistu koje je poslije skidanja usjeva samo jednom pomalcirano (nije bilo tanjuranja, podrivanja i slicnog kao kad se obara rekord u oranju). takodjer kazu da nisu trazili naljaksa tla, nego su isli na neko srednje tesko tlo da se valjda odmah ispita i rad packomata na plugu.

Pooralo se u 24 sata 103.5ha na dvije njive od kojih je jedna bila trokutastog oblika (vise okretanja) i na dubini oranja od 26cm s pretpluznjacima i daskama No28 izmjerena je prosjecna potrosnja od 16l/ha...

Ovo je radjeno u svrhu reklame da pokazu kako kverneland tjela imaju mal otpor vuce i dobro zaoravanje mase.

Cjela Publikacija na ENG jeziku sa par slika se moze vidjeti ovdje:

http://ien.kvernelandgroup.com/cont...on/1/file/Kverneland+PW+Versatile+24hours.pdf
 
Klasicna reklama, a orali zamisli pjesak sa malo gline(loamy to clayey sand) :haha:, a prosjecna brzina 9,3km/h.
 
Jbg tako je kako je.

Napisao sam da je u svrhu reklame ovo radjeno, nista vise ali opet, oranje je na 26cm i nepodrivane i natanjurane zemlje, ipak ima nekog smisla. Naravno da ga nece u reklami terati u najgore uvjete koje mogu naci. Cinjenica je da je 104ha zemlje poorano s 16l/ha potrosnjom goriva. Ko nam je kriv kad nemamo takvu zemlju.

Da su htjeli biti bas gamad, mogli su otici u Poljsku ili Australiju i zakopcati dva ovakva pluga ali to je totalno nerealno. Ovo sto su oni radili makar ima nekakve veze sa stvarnoscu.
 
Pa to je pjeskovitija zemlja od one u Poljskoj ili Austriji do prekcuje su iznad nje plivale ajkule( a ako nastavi ovo otopljavanje i topljenje polarnih kapa plivace vrlo skoro ponovno) a danas uzgagaju krompir:haha:. Jbt pa traktor im je radio na leru dok je orao sta ocekujes , da ti proizvodjac traktora napravi rezervoar da radis 24 sata , pa nije to monti pajton zna se za koliko sati rada se projektuju rezervoari nije to lokomotiva u sibiru:haha:.
 
Kolega moj, u Nizozemskoj kad se ore po polderima je "vjecito blato" ako je se ravnati po youtube clipovima, posto nikad tamo nisam bio i vidio svojim ocima. Kad god se ore, brazde su u komadu, vjecito vuku neke rototilere, rotodrljace, "stijalice" ako idu odmah poslije pluga. Nisam jos vidio da se u oranju tamo zemlja sipa ni blizu kao u Poljskoj.

I nisam napisao Austrija, nego Australija ;)

Ne mozes mi reci da je OVO:

Lakse zemlja od OVE:


No, na kraju krajeva, nema ni veze. Zna se da je kverneland oduvijek bio broj 1 kad se o plugovima prica. S reklamama ili bez njih...
 
Kolega moj ja sam bio 100-nak km od tamo u Njemackoj i znam kakva je zemlja tamo bila a mogu zamisliti i ovu u Holandiji tek. A tek podatak da traktor ima goriva da ore 24 sta , ajde nemojte me jbt u zdrav mozak. Mi smo isli pjeske po asfaltu a kombajni su vrsili psenicu kraj puta , onda sam bio vise od 20 godina mladji i 30kg laksi pa su nas ti kombajni ostavili na 2km jedan km iza a psenica da ti ne pricam klasovi boli glava , pedalj klas od klasa a velicina 1/3 ovih nasih, a tek o toj peskulji da ne pricamo, a zetva u vrijeme kad kod nas poceli da vrse FAO 200 kukuruz , kraj 8 mj , ajde daj jos nesto pametno sa tih reklama da se smejem.

Ovdje sam pratio prodaju 4 ili 5 plugova 120000kn + i ni jedan nije bio crveni , sve plavi a ovi tvoji crveni jeftiniji , jedan vratio na pola poderan plavi i opet uzeo drugi plavi , tako da su izgleda svi blesavi kad ne znaju tko je broj jedan.


Bobo procitaj te komentare ispod tih snimaka , ljudi se sprdaju da se to ne ore vec se sije , jbg reklame , i ja bi tako da orem a da neko pripremi zemlju pa da snimaju malo iz drona kako to lako ide :haha:.

PS ono sto si prvo dao je zemlja kao sa drugog snimka a ne prvog:haha:


Da jos dodam onaj snimak sa lemkenom , reklama i za dj , R serija full elektronika , sta reci , pogledaj podatke za snagu traktora i sirinu traktrora a onda pogledaj zahvat a onda da skoro nema ni proklizavanja , i ja bi sine to radio:haha:
 
Poslednja izmena:
Sad ces reci da Njemac i Nizozemac ne znaju sta rade?!? Da zive na kredit i ne znaju sta ce sutra jesti jer imaju slabe prinose i pjeskovitu zemlju?!? Zemlja je 30 000€ po hektaru najgore kvalitete pa do NEPROCJENJIVE i opet ljudi kupuju i rade. NJima je 50 puta bolje nego nama a mi se i dalje zadovoljavamo njihovim izradjenim krsevima i mislimo kako smo super prosli.

Mani me tih propagandi...

O osobnoj preferenciji pojedinaca za neku marku nemam komentara. Citam studije kvalitete materijala i izrade a i tebi preporucam isto. Nemoj slusati sta ljudi u birtiji pricaju, to je kao prica o prinosima, svatko laze u svoju korist ;)


Inace, Veci IMT traktori su konstruirani da imaju goriva za dvije smjene neprestanog teskog rada a to znaci 16 sati oranja pa ti vidi sto ovaj nema za 24 sata rada.
 
Ja znam da tamo bilo vise vucenih i samohodnih vadilica krompira nego kod nas beraca i kombajna zajedno , da nije krmpira ne znam sta bi i uzgajali, a onaj njihov crveni pjesak sam zapamtio dobro koji je vec na 2 ili 3 asova dubine, nisam se bavio poljoprivredom :), a to je biloo jako blizu Holandije jer je vecina radnika i bila od tamo.

U ono vrijeme tamo su se vozali JD i kombajni kakve smo mo mogli onda samo sanjati ( a i sada velika vecina) a sve na debelo subvencioniranoj poljoprivredi, tu se izgleda ne slazemo. E da ne zaboravim selo je ozivelo u jesen od sezoskih radnika u secerani(eli u istom restoranu) , jer je scerana bila u blizini a i gusili smo se u smradu iste iako je nisam vido, znaci i repa je uspevala.
 
@kloki.....

Ovo je snimak od prosle godine i verovatno sam vec negde postavljao pa se izvinjavam ako sam duplirao. Kukuruzovine je bilo puno na ovoj njivi samo se ne vidi toliko jer je slegla od kise. Tip daske je "devetka"

cici koliko ima od glave do glave i koji je klirens i ako mozda znas tezinu ovako sa 4 glave ali na ovaj novi sto si uzeo ?
 
Taj sa snimka je moj bivsi plug.

Novi plug je model LD 115-300 HD

Razmak medju glavama 115 cm
Visina 80 cm

Po plocici je tezak nepunih 2200 kg neznam tacno koliko fali. To je tezina sa 5 glava i sa standardnim tockom. Kod mene je skinuta peta glava i umesto standardnog tocka dodat najveci dupli transportni tocak. Neznam koliko je tezak ovako ali nije se bitnije promenila tezina jer su ovi tockovi sa mehanizmom za okretanje u transportni polozaj uzasno teski.

Tu si blizu dodji i pogledaj ga. Fotografija ne moze da docara koliko je to zaista ogroman plug.
 
A da li si opet uzeo kvernelanda zbog nekih povoljnosi ili mislis da je bolji od ostalih plugova, ja se razmisljam da li kverneland ili kuna da kupim,kako se pokaze u jako masi da li zaore sve da se ne vide zetveni ostaci od gore,i da li imas sada razlicite daske na novom plugu od predhodnog i ako nisu iste koje ti se bolje pokazale ?
 
Uzeo sam Kvernelanda jer sam bio zadovoljan sa kvalitetom oranja i kod prethodnog pluga. Njega sam morao da prodam samo zbog auto reset opruga koje ne mogu kod nas da izdrze otpor zemlje i stalno je dizao glave.

Verovatno mislis na veliku masu kukuruzovine. Moze da zaore sa pretpluznjacima da se ne vide ostaci i ovaj moj nece sigurno da se zagusi bilo kolika da bude masa u kukuruzu ako su normalni uslovi za rad. Uspeli smo da ga zagusimo 2014 u kukuruzu ali samo zbog razloga sto smo orali po jako velikom blatu i ledu pa masa nije mogla nesmetano da prolazi. Daske su iste tip 9 i na prethodnom i na ovom novom.

Koliko su ti siroki zadnji tockovi na traktoru?
 
Nazad
Vrh