Kukuruzna silaža

kod mene 735 je u mleku, jos nije ni zazutio koren, beli se ko sir popunjen zrnima do vrha, al zato i visina stabljike i velicina korena za svaku pohvalu, kasno je posejan na razorano luceriste i baceno 200kg uree
 
Jaga siliram kakavgod daje tu njivu nemoram da prosecam a ostale bi marao,imam Mikado na drugoj njivi gde je sejan oko 20-og aprila tamo je još zelen
 
@mbranko.....dobro ste odradili prikolicu....svaka cast !
Zanima me silo kombajn,onaj noseni cetvororedni.....nisam ga nikada video u radu.Sta nam mozes reci o njemu ?
Rekao bih ....jako dobra stvar.Inace slike su ti odlicne i ocekujem da okacis i iz ove godine.Isto za mehanizaciju...5+...!!

cijena mu je bila 20 000 € bez pdv-a, po papirima bi bilo minimalno 120 ks , ali ovaj tm 155 mu je taman, i ako se usporedi sa samohodnim za iste (zapravo cak i manje) novce imas i traktor koji ces koristiti cijele godine i stroj kojeg ces koristiti par dana godisnje, prednost samohodnog je jedino mogucnost siliranja trave ali financijski je po meni ovo daleko isplatljivija i pametnija investicija.
 
danasnje siliranje kod kolege

099d6388.jpg

eb5e516a.jpg

2498e93c.jpg

cec08af2.jpg

06e0cb0f.jpg

597b0135.jpg

ea75d736.jpg

53dc70b3.jpg

b6912350.jpg



nazalost dok sam ja stigao , ova prikolica koju smo pripremali je bila u defektu, naime odignula se jedna strana poda pa su to zahvatile letve i svinule se , a neke se nedaju poravnati pa ce se morati zamijeniti. to mu se dogodilo prilikom trece ture , a kako mi je rekao da ovo ostalo ide fenomenalno jer on ne treba nikog ni za otvaranje ni za zatvaranje stranica a i moze se s njome lijepo rasporediti po cijelom silosu. ovakav kvar je vec jednom imao i oba su bila nakon pranja , pa ce trebati skinuti tu plocu (pod je od plasicnih ploca) i vidjeti sto je ispod jer se vjerojatno napunilo smeca koje se nadune od vode.
 
jos neke slike

defe469b.jpg


03208d81.jpg


73b66a07.jpg


video ce biti , ali kad rijesim problem s movie makerom jer mi stalno blokira.
 
pa ovaj ima 320 ks motor, a gusjenice se mogu naknadno kupiti one dolaze kao dodatna oprema , a ako cu imati vremena da poslikam kad bude silirao ovaj koji je zasad najveci u mom kraju stavit cu i njega , radi se o jaguaru 870 a on ima 455 ks motor. ali za njega bi trebalo barem duplo traktora u transportu i plus vise silosa . a ovo sto si ti vidio je vjerojatno challenger
 
Kvašenje silaže često donese više štete nego koristi. Naime voda ispere iz gornjih slojeva lako rastvorljive šećere pa donji slojevi budu prekiseli a gornji ne dovoljno kiseli i brže se kvare. Tako da kvašenje treba izbegavati, već raditi u optimalnoj fazi zrelosti silažu. Ako je list suv ima vlage u stabljici i klipu, ako je sve suvo onda uzmi drugu njivu gde je zeleniji jer od lošeg i zrelog kukuruza ne može se napraviti dobra silaža.:ppozdrav:
 
Polivate li vodom silazu ako je list izgore, odnosno suvlja silaza prilikom gazenja?

ne samo je prskano inokulantom, i to obicinom ledjnom prskalicom samo je pogon od prskalice je imao ogromnu potrosnju pa neznam kako ce to ispasti, a na kraju kad je silos bio visi je morao ukljuciti i 4x4 pogon :haha: samo sam zakasnio sa slikanjem.

@fendt, sad je dosta ranije radi suse jer se kukuruz abnormalno poceo susiti na pojedinim njivama, a koje bolje zadrzavaju vlagu tamo je jos zelen i on ce ici za 10 - 15 dana. prosle godine je opet abnormalno vlazno pa se siliralo pocetkom 10. mjeseca.
 
cijena mu je bila 20 000 € bez pdv-a, po papirima bi bilo minimalno 120 ks , ali ovaj tm 155 mu je taman, i ako se usporedi sa samohodnim za iste (zapravo cak i manje) novce imas i traktor koji ces koristiti cijele godine i stroj kojeg ces koristiti par dana godisnje, prednost samohodnog je jedino mogucnost siliranja trave ali financijski je po meni ovo daleko isplatljivija i pametnija investicija.

Ne verujem, da je to dobra investicija u uslovima dovoljne ponude usluga.
Za trošak nabave (+jaki traktor +gorivo +održavanje traktora +vozać...) takvog silokombajna imaš pokriveno godine siliranja od unajmljenog kombajna.
Još da uzmeš u obzir, da u slučaju loma i kvara jednostavno pozoveš drugog 'izvođaća'.

Ali nažalost, kako tu vidimo taj dio ponude ne postoji svuda, pa je onda često prinuda da se radi 'svojim snagama'.

U informaciju: kolega je imao Jaguara 690 i radio sebi, te malo uslužno.
Kad je prodao kombajn, godišnje ga košta najam silomobajna manje nego je prije platio za filtere i slično, dok je pripremio mašinu na sezonu.

Još i to: i kod nas je cena usluge silokombajna bila u 2010 oko 140 € po hektaru.
 
Poslednja izmena:
znam tine , zato ga i brat nije kupio, jer ako racunas da samo za cijenu jednog 690 (plus gorivo, mazivo i ostalo , ev. kvarovi) mu netko silira 10 godina . to ako imas vremena pa ici raditi usluge jos kako tako ali samo za svoje potrebe definitvno se ne isplati. BTW ista je cijena i kod nas. a ovo za vikona sam napisao zato jer manje vise svaki jaci stocar kome treba silokombajn te velicine ima i traktor potreban za njegovu vucu a ako bas zeli imati svoj silokombajn onda mu je to isplatljivije nego samohodni.
 
Sa ovim kukuruzom ne moze brze zbog kombajna. Probao sam i 1. zec, 2 km/h, al' onda opruge uvlakackih valjaka su non stop nategnute i tesko je kombajnu. Ipak je to velika masa.
 
Nazad
Vrh