Kukuruzna silaža

Ima jedna masina , u nju se kipuju prikolice , a ona kako puni , tako se pomera. Do sada nisam naleteo na tu masinu da je kupim , a neznam ni kretanje cena te masine. Po meni ovakav nacin siliranja je najbolji.
 
Koji inokulant preporučujete za silažu i koje su inače cijene toga? Imam da siliram 1ha, koja količina mi je potrebna i kako se nanosi (sa slojevima silaže ili...)? Može li se koristiti obična ledjna prskalica?
 
Koji inokulant preporučujete za silažu i koje su inače cijene toga? Imam da siliram 1ha, koja količina mi je potrebna i kako se nanosi (sa slojevima silaže ili...)? Može li se koristiti obična ledjna prskalica?

ja sam koristio sil-al 4x4 ide jedno pakovanje na 50 t silaze ja sam ga nanosio posle svake istresene prikolice ledjnom prskalicom
 
Mislim da ću odustati od inokuklanta, danas sam vidio da je to strašno skupo (100E pakovanje). Ja te pare nemam. Uradiću je "bez išta" kao i prošle godine, nisam imao problema sem nešto malo kvarenja koje je izazvalo blato sa prikolice i kapanje ulja sa traktora koje je gazio.
 
inokulanti su dobri ali za velike proizvodjace jer tebi ako propadne 5% je malo naspram nekom tko silira na desetke ili stotine hektara i njemu propadne toliko u postotku naravno. a ima jos jedan razlog naime ti ces to svoje zasilirati u jednom danu, a recimo buraz silira minimalno dva dana a ako su losi uvjeti i vise (kao prosle godine kad se razvuklo na pet dana) a silosi se ne zatvaraju tako dugo dok nije gotovo. zatim ti to svoje mozes rijesiti kad je kukuruz u najoptimalnijoj fazi a ovdje kod mene se obicno sloze po cetvorica, petorica radi transporta i gazenja pa uvijek nekome ispadne ili prerano ili prekasno a posebno stoga sto je na vise parcela a nije svugdje kukuruz u istoj fazi zriobe pa se onda inokulantima rjesavaju ti problemi. jer ako si gledao onaj moj snimak od prosle godine na jednoj parceli je vec bio prezreo ali na drugima je bio taman i bez upotrebe inokulanta bi se ovaj prezreo vjerojatno pokvario a on je fermentirao bez problema i evo brat ga jos uvijek hrani. isto tako ove godine sto smo silirali je bio prezelen i bez upotrebe inokulanta bi vjerojatno zavrsio kao gnojivo a na prvoj analizi se pokazalo da je sve proslo bez problema i da je spreman vec za ishranu.

Brat je prijasnjih godina koristio inokulante od schaumanna i oni ako se dobro sjecam oko 80 € pakiranje a sad je ove godine koristio http://www.dr-pieper.com/ a koje ce koristiti dok se bude radilo pravo siliranje neznam, jer mu je dolazio i ovaj iz schaumanna i nudio neke popuste a ovaj od dr. piepera je jos nesto jeftiniji. sutra cemo pripremati ovu prikolicu http://poljoinfo.com/showthread.php?876-Kukuruzna-silaža&p=352564&viewfull=1#post352564 jer neki od njegovih kolega krecu prekosutra sa siliranjem a ona se prosle godine pokazala bolja od ovih obicnih prikolica samo cemo sad povisiti stranice da vise stane u nju.
 
@mbranko.......predpostavljam da imas dobrih fotografija ili video zapisa sa siliranja kod vas,pa daj okaci nesto.!
Mnogo dobru mehanizaciju imate,a posebno mi se svidja silo-kombajn....clas jaguar mislim da je ?
 
da kombajn je jaguar 690 sl , vlasnik ga je kupio u "solidnom" stanju nakon cega je komplet rastavljen i promijenjeni su svi najvazniji dijelovi (od samog odsjecanja stabljika , sjecka , corncracker) i sve je stavljano manje vise novo gore tako da ga je izasao cca 32000 €, nesto slika imas ovdje i video od prosle godine. sto se tice strojeva to ti je sve kupljeno u zadnjih desetak godina jer samo tako mogu oni koji se bave poljoprivredom od nje i zivjeti , ima dosta koji su se preracunali tj. previse zaduzili i propali ali oni koji pametno ulazu ti i dalje napreduju, prije toga mehanizacija je bila manja. evo ti primjera kako je to bilo kod brata jer se on bavi profesionalno poljoprivredom a ja uskacem prema potrebi:

2006 g.















2007.g.








zbog limita slijedi nastavak 2007 g.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
nastavak 2008.g.

s01.jpg

s02.jpg

s03.jpg

s04.jpg

s05.jpg

s06.jpg

s07.jpg

s08.jpg

s09.jpg

s10-1.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala...jako dobre fotografije.

Rekao bih da je i kod vas 2009 godine kukuruz bio najbolji ?

da samo sam zeznuo godinu ovo ispod tvog posta su slike iz 2009.g. u postu o inokulantima sam zaboravo spomenuti da brat osim ove gornje folije koja je bas namijenjena za silazu (ima neki dodatak u sebi za odbijanje glodavaca) koristi i zadnje dvije godine podfoliju (vrlo tanki najlon slican onome za prekrivanje namjestaja kad se radi krecenje u stanu) jer ona jos smanjuje gubitke zbog kvarenja silaze tako da smanji kolicinu zraka koja ostane u silosu pa nema ni onog povrsinskog kvarenja tj. ono da ti je desetak cm od povrsine tamnija silaza vec je sva iste boje
 
Nazad
Vrh