Kukuruzna silaža

Meni to ne odgovara, posto mi je predusev za postrnu silazu perko, jer sa njim u prolece hranim krave. Posle ujedno spremim i parcele na kojima mi je bila psenica, pa sejem u isto vreme
 
bato87 je napisao(la):
zombie_666@ mozda ne trosis dovoljne kolicine, koliko ti stoji u tom cosku silaza od jednog do drugog uzimanja, posto vidis da ti je pocela da se kvari kako je ovo vreme lepse, i kod mene je tako bilo pa kada sam poceo da uzimam nekih 10ak cm dnevno po celoj duzini sada je sve ok. kod mene zna da se desi kada uzimam silazu da u nekom delu silaze bude sivkasto-plavkasto-zelenkasta budj ali veoma malo, sve ostalo u redu samo bude tako budji kao dzepovi u silazi ne bude ni pola kante pokvarene i ta budj kao da isusi silazu na tom mestu.

Bas pazim i na to, ali mi je čudno da sde javlja samo na jednoj strani, iako je kanal širok 3.2 metra. To se javlja na desnoj strani, na nekih 30cm od zida. Ulje sigurno nije, stavio sam spuzvu a potom ceradu skroz ispod ferge kad sam gazio da negdje ne bi prosla koja kap. I kod mene to nije mnogo, juce sam nasao to zariste pa sam bacio jednu kantu, sad ga vise nigdje nema, mozda se pojavi negdje dublje. Posto je kanal poveliki, skinem oko 8-10cm sa jedne strane do pola ujutru, a potom drugu stranu navece, tako da se u toku jednog dana ili max. dva dana potrosi cijeli sloj, posto im svaki treci obrok ili cetvrti obrok dajem sijeno (balirana detelina konjara), posto im to mnogo popravi apetit a i dobro im je za stomak (čitao sam o tome, takva ishrana im popravlja bakterijske kulture u stomaku i uklanja opasnost od pretjeranog razvoja E.Coli bakterija, koje su opasne za ljude koji rade sa stokom, posebno djubretom)). Ta kombinacija mi se dobro pokazuje, jedu veoma dobro, dajem jednu kantu od one Jupol boje svakom od njih (ima ih 6) plus jednu kantu (one crne kante sto zidari koriste) mljevenog kukuruza (onaj sirovi sto se melje u klipu cijeli u jesen, pa se "kiseli" u vrećama). Tu prekrupu pospem odozgo po silazi i malo promijesam i oni to jedu kao ludi, mislim da imaju prirast od oko 1.3-1.5kg dnevno. Jedna kanta prekrupe dodje na dva bika. Sad imaju od 700kg (najmanji) do nešto preko 800kg (najveći), a stari su 16 mjeseci svi.
 
siliranje zrna kukuruza 2010
2r61xjb.jpg

2dujvpf.jpg

2drurrp.jpg
 
pocerina je napisao(la):
Mozda ti je kanulo ulje ili gorivo sa traktora kada si gazio. Meni je jedne godine bila budjava na par mesta, kapalo sa traktora uk-2 ulje
evo mogu da opovrgnem bas smo neki dan komentarisali kuci kako smo prosli deo de je bilo iscurilo 5-10 litara ulja jer je bilo puklo crevo(nzm sta se tacno desilo ja sam na njivi kad se radi ja siliram) i nije se nigde kvarilo,sto dovodi do zakljucka da to i ne mora da znaci da je od toga,mada smo i mi pre mislili da od toga zna negde da bude pa smo vezali pod klipove od prikolica kante ili stavljali dzakove koje manje cure.
Isto tako nanelo se i na nekim mestima zemlje jer se radilo i po blatu ali nigde se nije pokvarilo_Ova godina je bas dobra bila sto se tice silaze,a postoji tu i razlog puno zrna puno skroba tako da ima i u tome mudrosti.
 
Igordulic, u pravu si ne mora da znaci da je ulje. A ijeste bila dobra godina za silazu. Jutros sam u drugoj kamari silaze nasao poplavelu silazu po povrsini, na sirini od oko 1,5 m a debljuine nekih 15 cm. Ostatak te kamare je extra, masa je to postrna silaza, jako malo zrna ima, nije stigao da predje u vostano stanje, posto je kukuruz posejan oko 10 jula
 
Ma odgodine zavisi,svaka je zasebna kad uspe bolje,kad losije,al na kraju kad bi sabrao garant to bude neka sredina :)
 
Uzeo sam sa jednog sajta gde se pricalo o silazi, tako da taj seje za silazu. Sta seje to vec ne pise.
Post je spojen: [time]1298747687[/time]
_________________________________________________
fxts9v.jpg
 
Ja sam ove godine silirao sa Belarus 892.2 na 540 o/min... verujte da sempeter je isao kao metak po njivi...jedini problem mi je bio malo zbog sirine tockova...vec sam morao da ga kacim na tanjim drzacima...
 
Ja sam napravio 2 prikolice vise nego prosli put i jos 2,3 dana i nema a prosli put bilo do avgusta, vise goveda manje sena i ode. Ove godine sam posejao AS160 silaz pa cemo videti.
 
Moja danas zvanično gotova.Kačim danas kašiku na traktor i čišćenje.Nisam dobro zgazio i puno mi bilo pokvarenog,skoro pola.::jako_besan::Al šta ćeš svaka se škola plaća.
 
Da li je kukuruznu silažu moguće pripremiti nečim drugim osim silažnim kombajnom, radi se o manjim količinama pa je zato jako teško koristiti jednoredni kombajn ?
 
Nazad
Vrh