Kukuruzna silaža

ma kakvi ja nisam od tih sto spara na najlonu,no svako nek radi kako hoce no ja ne planiram raditi bez zemlje ako nziboceg drugog onda zbog svraka koje ga probiju.
 
Najbolje je pokriti zemljom, jeste da je veći posao i posle kod otkrivanja.U tu zemlju posejem pšenicu i dobijam super pokrivač /nema vlage, zaštita od ptica, sunca,izmrzavanja, još dodatno pritiska najlon, itd./ Zato preporučujem, za velike farme, može i druga tehnika, džakovi s peskom, itd
 
Ja sam silirao za krave, ove godine svega 2.5 vagona jer nisam stigo vise ali na prolece planiram jos tolika taman kad ovo potrosim,slikacu moju silazu pa cu okaciti slike.
 
Mi smo jednu kamaru silaze pokrili najlonom i zemljom, a drugu kamaru sa rezancima. Silazu je najbitnije sitno iseckati i dobro ugaziti, ako se to ne uradi kako treba ne vredi ni zemlja ni rezanac
 
i imati dobar kukuruz ;)
Post je spojen: [time]1294787875[/time]
_________________________________________________
evo slika silaze od zrna:
nije pokrivena zemljom jer od kad smo napravili svaki dan je padala kisa to sto smo i uspeli pokriti je prala,tako da se kvari gornji sloj,do sad smo potrosili 10t i ima dvoj kolica pokvarene,slikao sam hrpu.


ovu smo jos uslepeli donekle zatrpati ali je sprala kise,no deo koji smo potrosili je bio pokriven gimama i daskama naslonjenim ili nicim.Evo slika;
33f9fv6.jpg


21d1lrn.jpg


evo izbaceni deo:
2ngbpl4.jpg







Post je spojen: [time]1294813370[/time]
_________________________________________________
Evo slika i silaze od cele biljke malopre uslikanih:
e0h2rm.jpg

evo kako je sa strane
dltkqu.jpg

evo malo iz bliza:
11ljvqd.jpg



Post je spojen: [time]1294838611[/time]
_________________________________________________
2w4e1iw.jpg
 
Ove godine sam oko 15 jutara ali je kukuruz bio jako gust i velik,no oko20 jutara treba normalnog kukuruza.
A prekrupe oko 5 vagona no sad sam stigo svega 2.5 al planiram jos raditi kad se ovo potrosi.
 
Zadnjih dana mi se na jednoj strani kanala pojavila neka šarena budja, ima bijele, crvene, plave...Čudno mi je da se pojavljuje samo na jednoj strani, u liniji, širine desetak centimetara. Odozgo se stvorila na tom dijelu kao kapa od budjave silaze, moze lako da se skine rukom kao poklopac. Nigdje drugo toga nema, sva je sasvim OK, savrsena boja i miris, bikovi je jedu kao ludi. Imam jos 2 metra silaze po duzini u kanalu (visina je tu oko 1.8m, širina 3.2m, kanal je dugačak 10m i cijeli je u potpuno zatvorenom prostoru), ranije ovoga nije bilo, pojavilo se u zadnjih desetak dana.

Jel zna neko od čega bi to moglo biti? Gubitak nije veliki, jedna kanta od 20 litara dnevno otprilike.
 
zombie_666@ mozda ne trosis dovoljne kolicine, koliko ti stoji u tom cosku silaza od jednog do drugog uzimanja, posto vidis da ti je pocela da se kvari kako je ovo vreme lepse, i kod mene je tako bilo pa kada sam poceo da uzimam nekih 10ak cm dnevno po celoj duzini sada je sve ok. kod mene zna da se desi kada uzimam silazu da u nekom delu silaze bude sivkasto-plavkasto-zelenkasta budj ali veoma malo, sve ostalo u redu samo bude tako budji kao dzepovi u silazi ne bude ni pola kante pokvarene i ta budj kao da isusi silazu na tom mestu.
Post je spojen: [time]1297794564[/time]
_________________________________________________
pocerina je napisao(la):
Da li ko radi silazu od postrno posejanog kukuruza? Sta radite ako kukuruz nije stigao da nalije zrno, da li dodajete kukuruznu prekrupu ili ne? :ppozdrav:
ja sam ove tj prosle godine radio postrno kukuruz ali je stigao da nalije zrno, sejao sam neki zp sa 90 dana vegetacije mislim da je 190, 192,3 ne mogu da se setim, a ako ti ne stigne onda dodjaj kukuruznu prekruku to ti je dobra opcija.
 
pocerina, mi smo radili prosle godine i to 3x prvi, zadnji i nikad vise ! masa je bila previse zelena i ispusta previse tecnosti dodavali smo i zrno posto nije moglo da se formira kako treba. doduse silaza se nekvari samo od previse vlage nije onaj miris silaze koji bi trebao da bude pa imam osecaj kao da je kiselkasta. zato odvojim dva jutra za silazu i mirno spavam ko i pre
 
Ako nema skroba fermentacija nece biti dobra sto znaci bice vise kvarenja,a sto se tice vlazan je kukuruz,hmm mi smo ove godine radili vlazniji i extra mi se pokazalo.No to zavisi od X x X faktora...
 
JA sam ove godine radio postrno i silaza je extra, ali jako malo zrna zato sam pitao jel ste dodavali. Ima lep miris,krave je dobro jedu, a ne odbacujem nijednu truncicu. Nju sam sipao na zemlju, dok je oa prva silaza bila u silazniku i bilo je na mesta budjave. Samo sto ova prva normalno je imala dosta zrna jel je posejana na vreme
 
kod mene se nekvari i ovce je odlicno jedu, ovo je bilo prvi put da radimo ovako. do sada godinama unazad nikad se nije desilo da donji sloj silaze bude mokar, vec je uvek umereno vlazan. cak i kad je bilo toplije vreme nikad nismo imali potrebe za odbacivanjem jos da dodam da ne solimo silazu vec samo dobro gazimo. hteo sam da kazem da je moje misljenje i moj zakljucak silaza je kvalitetnija i bolja od redovno posadjenog kukuruza. moze i od postrnog ali nije to to.
 
I ja ne solim. i ja slazem da je bolja od redovno posejanog kukuruza, ali ako vec moze da se iskorisi i postrna, nije ni to lose. Ja sam redovnu silazu potrosio pre 3 nedelje, tako da me je postrna spasla
 
mi smo predprosle god. skinuli silazu malo ranije zatim smo posejali proso. njega smo pokosili kad se formirao klas ( uzeleno ) i balirali. mislim da je mnogo bolja kombinacija
 
Nazad
Vrh