Kukuruz 2014

To sam i ja rekao ovim što mere vlagu !!
da potraje još malo lepo vreme mogao sam sve ručno okruniti :haha:
Ali, ovo je danas poslednje merenje za ovu godinu , sutra počinje da se radi .
 
j5xk74.jpg
 
Ima i fora kod GAC-ovih meraca oni kao ''bokal'' poskidaju im one soptvene dozere, nego sipaju direkt polako u njega i na oci gled ti uzme 1% zato su ti dozeri i postavljeni da kad povuce siber da svo zrno od jednom udje u merac...
U krivu si Dragane, dozer nema nikakvu ulogu s vlagom. Imam mini gac plus, i kad je zrno vlažno uopšte nemože proći kroz dozer kad se otvore vratašca, zva zrna su kao zalepita..zato se skida dozer i sipa lagano bez njega. Dok sa suhim zrnom nema problema, sva ispadaju umerenim tempom.
 
Spasoje znam kako ti je . Imam dosta slične zemlje . Mislio sam da nema šanse da se uradi . Kombajneri koji su mi dosad radili sa klasovima i zmajevima dodju autom , obidju i neće ni da počnu .Da nebi drugara sa Caseom 1660 , nadrljo bi ove godine . Uradili smo najgore njive i soju i kukuruz BEZ PROBLEMA ?? Ljudi koja je ono mašina , pa ovi dominatori i dajčevi nemaju veze stim . Dal je do jako širokih točkova (na slici konda su duplo širi od ovih kod Spasoja) , dal do visokih i širokih zadnjih koji prate trag prednjih , dal zbog hidro pogona i jakog motora ili zbog majstora , neznam , al kombajn bukvalno leti , 10kmh i više u najrodnijem kukuruzu a situacija original ko sa spasojine slike . Ako budem konačno kupovao kombajn sledeće godine , bože zdravlja , ne razmišljam se .
 
Paore ni ja nisam verovao dok nisam poceo da radim te oglede,a onda sam poceo i sve sam gledao de kradu,ali nisam nasao OSIM sto oni vlagu svode na bioloski prinos,a ne po tabeli za susenje.
Bilo je dosta ljudi na mom ogledu ove godine,sve svrate ljudi dok idu na njivu,pa su se onda neverne tome penjale na prikolicu koja je na vagi pa vaga pokaze u 2 kilograma svima njihovu tezinu i bude tacna,onda su dobili od clana Rasa02 onaj "tocak" sto meri duzinu njive pa su merili povrsinu koja se kombajnira i ona im je tacna,tako da nema razloga za prevaru. Mada i sam dr Zeljko Kaitovic iz ZP instituta kaze da mali ogledi uvek daju bolje prinose od velikih ogleda.Mada licno smatram da vlagomer od Instituta nije dobar,jer je prosle godine za oko 1.5% pokazivao VECU vlagu od onog na otkupnom mestu,a ove godine ista prica ZP 434 je u ogledu imao vlagu 19.7,a juce na otkupnom mestu 18.0%.
Ako ne verujes pozivam te da dodjes iduce godine kod mene na skidanje ogleda. :ppozdrav:
 
Ova je godina tipična u kojoj presudjuje količina azota jer je svega ostalog bilo dovoljno a azot je zbog velikih padavina davno ispran . U ogledima se redovno daje "malo" više azota , a za ostale površine džep ne dozvoljava taj luksuz .
 
Bojceticu ide isto seme kao i za prodaju,nema nikakve razlike bar kod ZP-a,dok sam kod nekih cuo da ide posebno obelezeno seme za ogled.
Momo njiva je radjena ta za ogled bez ikakve preporuke sa instituta koliko da se djubri,kako ostale njive radimo,tako i ogled.
 
Данас скинули 6 кј, принос је био преко 6,5 т/кј (~11т/х). Сутра радимо преостало. Што уопште није лоше, реч је о домаћем НС 4023 семену. Влага 18,8% и скунуше ми на скоро 4 вагона без мало 3880 кг за сушење (преко 10%). Да су узели 5% па да им човек и опрости, али ово нема смисла....

Изгледа да ћу да зидам још један велики чардак и од њега да направим скалдиште у зрну за кукуруз. Соја је тако смештена, бар велики део ње....
 
Данас скинули 6 кј, принос је био преко 6,5 т/кј (~11т/х). Сутра радимо преостало. Што уопште није лоше, реч је о домаћем НС 4023 семену. Влага 18,8% и скунуше ми на скоро 4 вагона без мало 3880 кг за сушење (преко 10%). Да су узели 5% па да им човек и опрости, али ово нема смисла....

Изгледа да ћу да зидам још један велики чардак и од њега да направим скалдиште у зрну за кукуруз. Соја је тако смештена, бар велики део ње....

To nije ništa kod mene na otkupnom mestu gde sam i predao na 5,7vagona sa vlagom 18 i 18,5% skunuli 8899kg ti si super prošao
 
Danas skinuta parcela od 7 k.j sa hibridom B.C Pajdaš.Pisao sam da je juče imao vlagu 19.9.Danas mu je vlaga na jednom prijemnom mestu 18.4 a na drugom 17.4. :sta: Predato je 37 tona danas a ujutro vozim još jednu prikolicu pa ću tačno znati koliki je saldo na kraju.
 
Kod nas na otkupnim mestima svi nastelovali vlagometre na 20 danas. Skinuli smo LG Poncho 19% vlaga, ZP 606 20%, Pionir 1114 20%. To je bilo sa 6 lanaca, imamo jos 7 lanaca sto smo sejali za branje hibridi pa preteklo ove godine. Komsiji smo skidali Pionir f38 19.2%.
 
Burazer i drug iz drugog sela su kupili vlagomere za svoje potrebe, dosta dobri platili si ih ako se ne varam oko 40000 din. Njihovi se slazu, sa ostalima imaju do 2.5% razlike. Jedino se iz firme Elan u izbistu slaze sa ova dva.
 
Nazad
Vrh