Kukuruz 2014

Setva 31.03.2014 Pionir P0725 I P1114
wsw5s8.jpg
xbxnc5.jpg


- - - - - - - - - -

Slikano juce popodne...moze berba za 10-ak dana!
 
Po meni ce biti ovo dobro .Prirodno zrenje ce usloviti I normalno otpustanje vlag jer je biljka ziva kao I klip I sve se odvija kako treba .Lane se desio kod nas neki baksuz I zakovalo vlagu ni da mrdne mesec dana .
Dali je uzrok odumiranje ili one suse nemam pojma ,uglv. zrno suvo kao barut okolo a pri tekunici vlazno I tako I ostalo. Ja sam danas krunio jedan klip. Zrno jeste vlazno ali ni tekunica nije puno vlazna ,bas me onako iznenadila pozitivno.
 
Kad kukuruz rano podgori odozdo tj kanibalizuje donji dio stabla , usporava se otpuštanje vlage , isto tako ako klip tj zrna "prevremeno odumru" , na prvi pogled nelogično al tako bude.
 
Juce otkinuo par klipova zp 434 i isao da izmerim vlagu.
Rucno okrunjeno vlaga neverovatnih celih 15%.
Bas se iznenadili, Par lepih dana i teram kombajn u njega.....
 
Nisam merio vlagu na mom pioniru ali pod rukom se vidi da nema puno,stabljike zelene
 
Šta vam znači kolega što pitate kolka je vlaga kod nekog drugog u drugoj njivi istog hibrida , kakve ima veze sa vlagom vašeg kukuruza ?

Nije sarkastično , nego me zanima šta vam govori taj podatak?
Pitam kolega jel me zanima prvenstveno sam mislio na kolege iz mog okruzenja,a takodje me zanima i datum setve pa da vidim kao taj hibrid reaguje u pojedinim zemljistima.A mene kolega zanima zasto ste se toliko zacudili mojim pitanjem?
 
Isao sam na pecanje juce pa prosao pored 2 parcele sa kukuruzom. Na jednoj je AS 66 sejan 02.04 na 24.5 a na drugoj Syngenta Pako isto setva 02.04 na 22. Na prvi dodir sa klipovima se moze videti razlika u vlagi tj FAO grupama. Pako ce verovatno moci krajem meseca da se vrse.

Posto sam se kasno vratio slikano je danas nakon sto je odstojao u gepeku
Na obe slike levo Pako desno AS66
a66-i-pako-1.jpg


as-66-i-pako-2.jpg
 
Pitam kolega jel me zanima prvenstveno sam mislio na kolege iz mog okruzenja,a takodje me zanima i datum setve pa da vidim kao taj hibrid reaguje u pojedinim zemljistima.A mene kolega zanima zasto ste se toliko zacudili mojim pitanjem?

Pa reko šta ti vrijedi podatak kad tog hibrida ima u okolini vjerovatno od 20-40% . E sad mene kolega zanima zašto vas čudi što sam se začudio tom pitanju .:riba:
 
Sta sam primetio ove godine kod mene na kukuruzu. Samo vrlo rani hibridi su uspeli da izguraju po dva klipa i to tamo gde iz nekog razloga postoje veci razmak izmedju biljaka, dok kod kasnijuh fao grupa uglavnom je taj drugi zakrzljao i iznosi u proseku oko 10-20 % od onog pravog. Prosto nije se oplodio do kraja vec samo prvu trecinu. Retko koji da je i drugi kao prvi ili blizu njega pa cak i tamo gde fali sklop.
 
Isto i kod mene, raniji hibridi imaju po dva klipa dok kasniji uglavnom po jedan ali ogroman. Inace mi smo ranije hibride koje skidamo kombajnom sejali na 24 i 26cm sklop, zavisi od zemljista.
 
Nazad
Vrh