Kukuruz 2014

N01 posle psenice, juce ospartan..
attachment.php

attachment.php
 
Smejacete mi se,kupio ja pred setvu kukuruza sejalicu i uzeo da je probam ispod kuce u basti,nemam semena,odem kod burazera i uzmem iz cardaka 2 klipa,poskidam zrna i ajd da probam sejalicu.Pustio jedan prolaz gde je bila prazna basta,razmak dobar i tako je ostalo,kukuruz poceo da raste,vlage je bilo kao i kod svih vas i eva ga sad visine 2 metra,svaki ali bas svaki ima lep klip a poneki i dva i gura dalje,boja odlicna,tamno zelen.Od djubriva je dobio jedno veliko nista a sorta je nepoznata.Ovo svakog navodi na razmisljanje a sta mi to uopste sejemo,hibride ili...
 
Ma to OK,ali prica je isla u drugom pravcu,sta nam pakuju u dzakove,prave hibride ili cardak.Burazer ogorcen,njegov AS31 daleko losije izgleda uz full agrotehniku.Meni je ovo jako cudno,kako ja da znam da sam dobio hibridno seme,ko garantuje u danasnjoj propalitet drzavi,a seme sve skuplje.
 
Ako su kukuruzi kad isklasaju jednaki po visini , to ti je dokaz da je sjeme hibrid .To je što se toga tiče. Kvalitet u proizvodnji i doradi sjemena se ogleda u nicanju , pogotovo u lošijim uslovima , kasnije nevjerujem da sama proizvodnja sjemena ima više ikakav uticaj , jedino osobine hibrida .
Imam i jedno pitanje : kako je moguće da dva hibrida , od različitih kuća , sijana isti dan u istu njivu , oba nezaštićena insekticidima . Jedan zičnjak rasturi , znači ode trećina a drugi hibrid kao da je ful tretiran , nefali ništa ?
( da , napomena da je ovaj što ga je žičnjak jeo lanjsko sjeme , a ovaj drugi nije , ako to ima veze )
 
Kupis strane i sigurniji si za 95%:osmeh: Ali bukvalno strane a ne nase dorade! Ako si patriota u ovom vidu kupujuci samo nase hibride onda snosis rizik!

- - - - - - - - - -

Ako su kukuruzi kad isklasaju jednaki po visini , to ti je dokaz da je sjeme hibrid .To je što se toga tiče. Kvalitet u proizvodnji i doradi sjemena se ogleda u nicanju , pogotovo u lošijim uslovima , kasnije nevjerujem da sama proizvodnja sjemena ima više ikakav uticaj , jedino osobine hibrida .
Imam i jedno pitanje : kako je moguće da dva hibrida , od različitih kuća , sijana isti dan u istu njivu , oba nezaštićena insekticidima . Jedan zičnjak rasturi , znači ode trećina a drugi hibrid kao da je ful tretiran , nefali ništa ?
( da , napomena da je ovaj što ga je žičnjak jeo lanjsko sjeme , a ovaj drugi nije , ako to ima veze )

Verovatno moc klijanja i nicanja je glavni faktor! Mozda je za par dana bio brzi od ovog lanjskog! Dok je ovaj bio sporiji i dao vise sansi zicnjaku!
 
Ja se u ovom slažem stobom , a nek radi kako ko oće . Pretprošle godine sam imao 80% dkc , 20 % Pionir , ove godine pola pola , ali vratiću se na staro - skoro sve dekalb . Ove godine su svi dobri na kraju , ali u početku meni je dkc najjači , možda je i baš zbog toga što nemaju doradu u kooperacijama .

Isto mislim ovo što si napisao za žičnjak , čak sam nalazio kad iščupam mladi kukuruz , ovaj što je bolje prošo , da bude probušeno zrno od crva al ipak je niko i dobro izgleda ??
 
Na ovom forumu ako sejes samo strane hibride ne valja jer treba biti patriota:osmeh: U svakom slucaju svako neka radi i neka seje ono sto misli da mu najvise odgovara. Ja sam zadnjih godina testirao vise hibrida i posle susne 2012 god. dosta stvari su se rasvetlile! Tako da ovih godina sejem iskljucivo DKC.
 
Samo da se vratim na seme iz ambara,vec nekoliko godina sejem,cisto iz ogleda seme iz ambara,u basti,na nekih 50 kvadrata,i nikad nije bilo nikakve razlike u odnosu na hibrid,to su moja zapazanja.
 
50 kvadrata je mala povrsina da mozes izvesti neki zakljucak. u bastama uvek svaki usev bude odlican. Razloga je mnogo. Neki su zasticenost od vetra, enormno djubrenje (uvek od pilica, ovaca, svinja se nadjubri dobro basta jer je najblize), slab sklop ako radis povrce u hobi varijanti itd. Sve to utice da plodnost zemljista u basti bude daleko iznad njive na 5km od sela.
 
Smejacete mi se,kupio ja pred setvu kukuruza sejalicu i uzeo da je probam ispod kuce u basti,nemam semena,odem kod burazera i uzmem iz cardaka 2 klipa,poskidam zrna i ajd da probam sejalicu.Pustio jedan prolaz gde je bila prazna basta,razmak dobar i tako je ostalo,kukuruz poceo da raste,vlage je bilo kao i kod svih vas i eva ga sad visine 2 metra,svaki ali bas svaki ima lep klip a poneki i dva i gura dalje,boja odlicna,tamno zelen.Od djubriva je dobio jedno veliko nista a sorta je nepoznata.Ovo svakog navodi na razmisljanje a sta mi to uopste sejemo,hibride ili...

Druze ima li zrnevlja na klipovima?
Ja sam tako posejao, izrastao neverovatno lepo, odsekao po 2 klipa. Taman kad sam pomislio da je ekstra oljustim jedan klip da proverim, kad ono jalovo ima tek po neko zrno. ista situacija je bila i na ostalim klipovima...
 
50 kvadrata je mala povrsina da mozes izvesti neki zakljucak. u bastama uvek svaki usev bude odlican. Razloga je mnogo. Neki su zasticenost od vetra, enormno djubrenje (uvek od pilica, ovaca, svinja se nadjubri dobro basta jer je najblize), slab sklop ako radis povrce u hobi varijanti itd. Sve to utice da plodnost zemljista u basti bude daleko iznad njive na 5km od sela.
Potpuno se slazem sa tobom,basta nije merodavna,ali zato sam ove godine posejao i na njivi,6 km od sela,5 klasa,oko 1/4 lanca,mozda malo manje,neki crveni hibrid je u pitanju i za sada se odlicno drzi.
 
Ova 2-3 dana ce za neke kasno sejane,dosevane itd biti kobna...Temperatura od 35c nikako nije dobra,i zbog oplodnje a i zbog nalivanja zrna...Mislim da ne moze drasticno da utice na prinos ali ce negde uticati sigurno!
 
Nazad
Vrh