Kompostiranje

Kako samo uspevate da me pogrešno razumete...
Tema je jako dobra i ja sam lično zainteresovan da se razvija, jer imam sopstvenu baštu u kojoj sejemo povrće i z svoje potrebe i za prodaju, pa me sve u vezi toga interesuje. I primena novih saznanja, i primena nove agrotehnike, i sve...
Nisam mislio lično na tebe, ima tu neki što mi i na pp pišu da sam budala.
Kada sam pisao o Američkoj nesreći u 1934 godini naveo sam i pisca knjige, Hugh Bennett, to je naučnik koji se bavi ili bavio, ne znam da li je još živ, proučavanjem zemlje, dakle nisam ništa izmislio.

Kao što sam već pisao iznosim sve što sam pročitao u Ruskoj literaturi, uglavnom su to knjige, knjižice ljudi koji su koristili preparat i opisuju kako su ga koristilu, šta su od toga imali.
Svi koji su preparat koristili PRAVILNO imali su i uspeh.
Za pravilno korišćenje mora se pročitati, knjižica, na čijem prevodu, upravo radim i bit će gotova do kraja meseca, i moraš imati svojeg "guruja" čoveka koji će da te vodi, sa kojim ćeš da se posavetuješ ako nešto zaškripi.
Zbog toga se i ne prodaje po dućanima, sajmovima, vašarima, jer ne treba bacati novac uludo.
Ovim se štedi novac, popravlja kvalitet zemlje, hrane, života a može i da se zaradi.
 
Poslednja izmena:
a evo i moje kamare materijala
359cx8m.jpg
 
branko;359244[COLOR="#8b0000" je napisao(la):
]Kako samo uspevate da me pogrešno razumete...[/COLOR]
Tema je jako dobra i ja sam lično zainteresovan da se razvija, jer imam sopstvenu baštu u kojoj sejemo povrće i z svoje potrebe i za prodaju, pa me sve u vezi toga interesuje. I primena novih saznanja, i primena nove agrotehnike, i sve...

Poštovani branko ako te pogrešno razumemo onda neka hanza fino napiše koji preparat se koristi za kompostiranje isto kao i što svi drugi pišu koji preparat se koristi za recimo plamenjaču ili neku drugu bolest a toga na forumu ima koliko hoćeš. Ja lično ću da probam kompostiranje a vjeruj namam namjeru svako malo pitat na pp šta sad kako dalje sa čim špricat kad to sve ja a i svi drugi mogu ovdje lepo da pročitaju bez puno komplikacija ili treba zabraniti uopće spominjanje preparata i spominjati samo aktivnu tvar kao što rade pametnjakovići na nekom drugom forumu kao da smo svi završili fakultete pa trebamo sve znati. Zato neka Hanza fino napiše i opiše sve od košnje trave pa do prosijavanja komposta i svi zadovoljni a gdje su ovce posle ćemo da tražimo.
Pozdrav.
 
Gospodine Hanza, ne mozete Vi da idete iz teme u temu i da prosipate ljudima pricu kako ce sa kompostom da naprave ne znam kakva cuda. Odete u temu Stajnjak tamo pricate o necemu sto ne moze da zazivi u praksi, odete u temu Vestacka djubriva tamo pricate kako ne treba djubriti sa tim djubrivima i pozivate se na amerikance. Nemate temeljnu pricu nego pricate z brda z dola. Pitam ja Vas sta je Vasa struka?
 
Uh uh dva dana me nema a ovde se kuva kuva,hanza ja kao urednik dela o povrtarstvu veoma dobro poznajem materiju stajskog djubriva.Znaci nezamislivljo je uzgajati povrce intezivno bez stajskog djubriva.Ja pregoreli stajnjak pravim svake godine u dovoljnim kolicinama za 1.50ha povrtnjaka ili baste u to mi pomazu dvadesetak rasnih ovaca.A djubrivo radim ovako svakih 2-3 meseca cistim ovcarnik i izbacujem djubrivo na gromilu,onda polivam vodom i freziram traktorskom frezom par puta.Naredne godine taj stanjak izvlacim i djubrim bastu.A on sasvim dovoljno pregori i izgleda ko pesak sitan.Neupotrebavam nikakvu hemiju ili nesto organskog porekla da bih ubrzao proces.Sto se tice reklamiranja iznesi ovde u temi sta koristis kao koristis i koliko koristis tog preparata a ako administratori misle da je reklama uklonicemo post.
 
Reklama je ici iz teme u temu i pricati o EM1 preparatu kako cuda cini, misleci da su ovde ljudi glupi i neuki . Gospodin Hanza nije uopste rekao sta sadrzi taj preparat sto on forsira koje sojeve zivih bakterija ili sta vec... Koje kolicine preparata su potrebne za kakav rezultat .. mislim da je smesno uopste o tome pricati bez ovih podataka....stoga molim Gospodina Hanzu ako vec zeli da prenese svoje neko iskustvo, to ne radi povrsno nego malo detaljnije. Gospodine Hanzo samo vas molim da vise ne pricate o hemiji uopste , posto je izgleda bas nesto i ne kapirate (sve na osnovu Vasih postova) .... u temi stajnjak ste dobili par pitanja niste odgovorili....
 
Pa ljudi moji, znate li vi šta hoćete, te daj te nemoj:haha:?
Čitate li vi u opšte (detaljno) to što pišem:haha:?
Imao sam i sliku preparata u avataru pa mi pretite nekakvim kartonima!!!!!:haha:?
Ne prodajem jaja za bubrege, pišem gde hoću, a kome smeta ne mora da čita.
A dosta toga imam i na temi korisni mikroorganizmi.
 
Pa ljudi moji, znate li vi šta hoćete, te daj te nemoj:haha:?
Čitate li vi u opšte (detaljno) to što pišem:haha:?
Imao sam i sliku preparata u avataru pa mi pretite nekakvim kartonima!!!!!:haha:?
Ne prodajem jaja za bubrege, pišem gde hoću, a kome smeta ne mora da čita.
A dosta toga imam i na temi korisni mikroorganizmi.


Hanza ovde bi se sa Draganom složio i kao što sam već napisao daj počni od početka bez obzira šta je već napisano. Od početka slaganja kamare do špricanja sa tim preparatom kad u kojoj količini dali smije da se stavlja ostaci od paprike koji su tretirani fungicidima i sve ostalo da se ne skače malo vamo malo tamo a vjeruj nemam a vjerovatno ni drugi nemaju vremena tražiti šta si napisao u temi o korisnim mikroorganizmima.
Zato te molim od početka pa koliko bude dugačko.
Pozdrav.
 
Gospodine Hanza , pisite vi gde zelite nije problem ali da to bude u okviru teme, nemojte da forsirate nesto bez dobre podloge. Ispali ste neozbiljni u temama stajnjak i vestacko djubrivo, ako zelite da vas smatramo kompetentnim za razgovor pokazite to inace mozete pisati do sutra niko Vas nece ni procitati. Nemojte misliti da ovde nema ljudi iz struke a bogami i iz prakse.
 
Hanza ovde bi se sa Draganom složio i kao što sam već napisao daj počni od početka bez obzira šta je već napisano. Od početka slaganja kamare do špricanja sa tim preparatom kad u kojoj količini dali smije da se stavlja ostaci od paprike koji su tretirani fungicidima i sve ostalo da se ne skače malo vamo malo tamo a vjeruj nemam a vjerovatno ni drugi nemaju vremena tražiti šta si napisao u temi o korisnim mikroorganizmima.
Zato te molim od početka pa koliko bude dugačko.
Pozdrav.
Evo od početka: prvo je treba iz koncetrata koji se zove Bajkal EM1, napraviti preparat, iz 40ml. koncetrata 86 vrsti, uspavanih mikroorganizama, koji se uzimaju iz istoimenoga jezera, dobije se 4 litre preparata.Preparat mora da odstoji 5-7 dana da bi se mikroorganizmi razmnožili, doda im se i hrana, uglavnom voćni sirup bez konzervansa i bez tvrdih promesi.
Kod nas nema da se kupi, jer se ne prodaje po radnjama već posebno obučeni dileri to rade.
Iz te 4 litre preparata razmnožite ih u 400 ili 4000 litara u zavisnosti zašto ga koristite, jer se koristi i za kompostiranje i za zalivanje i za prskanje voća i povrća, a daje se i životinjama.
Mikroorganizmi ni u kom slučaju nisu štetni, ali se ipak moraju pravilno upotrebljavati, jer možete imati štetu da ste ih kupili, radili a ništa niste postigli.
Zato morate imati "guruja" da vam pomaže i u savetima i u radu.
BEZ STRUČNOG RADA NEMA NI USPEHA:
Evo kako sam uradio svoje prve gomile:
kočićima obeležio koliku kvadraturu sam hteo kod mene je 4x1.5=6m2 za to vam je potrbno 30 litara rastvora po sloju.
Slojevi se prave u debljini 10-15cm.
Možete koliko hoćete slojeva da stavite, ja sam ih recimo 10x10 znači za tu gomilu sam potrošio 300 litara rastvora, i dostigao visinu cca 1m.
Onda gomilu zavijete, može crna folija, ja sam u plavu ponjavu, to sam našao ovde kod nas.
Eto za 4-6 nedelja dobijate prvoklasni kompost, a ako ubacite i koji kilogram glista onda je kompost extra klase.
Sada je nedelja dana, od kako sam završio prvu gomilu, znači polovinom septembra će biti prvi rezultati.
Ima tu još mnogo da se kaže i piše, zato sada radim na prevodu, knjižice pa ću da je iskopiram, pa ko hoće može da je kupi (moram da pokrijem troškove prevođenja i fotokopiranja)
Ova stvar nije samo za određenu temu ( kompostiranje) nego treba podučiti ljude o pravilnom korišćenju stajnjaka o štetnosti hemije i dubokog oranja.
Još se ne slažu svi naučnici oko tih stvari ali ima logike, ako znamo da u zemlji i na zemlji žive mikroorganizmi kojima je potreban vazduh i oni kojima nije, onda je logično da kada vršimo duboko oranje te mikroorganizme izokrenemo i time ih ubijemo pre nego što su izvršili svoju funkciju i sami uginuli, a zemlji stvorili humus.
Isto tako i ako bacamo svež ( sveže je sve manje od 3 godine) stajnjak i zaoravamo ga, truljenjem u zemlji on ispušta amonijak i opet po mikroorganizmima.
E onda biljke obolevaju pa ih špricamo raznim špecijama koje mi posle jedemo i dobijamo sve moguće i nemoguće rakove i bog te pita šta još.
Eto toliko za danas, moraću opet i o Americi a i o Barandi gde se desilo nešto slično samo u manjem obimu, a moram i da saznam koje je to godine bilo.
Pozdrav svima, i onima koji o meni misle dobro i onima koji o meni misle loše.
 
ПРЕПАРАТ «БАЙКАЛ ЭМ-1»

В течение 10 лет никому в мире не удавалось повторить достижение японца Теруо Хига, и только в 1998 г. это сумел сделать российский ученый Петр Аюшеевич Шаблин. Причем к полученному результату Шаблин шел своим собственным, оригинальным путем. Созданный им препарат «Байкал ЭМ-1» по многим направлениям оказался не менее эффективным, чем японский, а в некоторых и превзошел своего предшественника. К тому же, цена на российский ЭМ-препарат в несколько раз ниже. Препарат прошел обязательную государственную регистрацию и получил гигиенический сертификат. Доказательством достоинств российского препарата является и факт намерений создания совместных предприятий по его производству в Китае, Индии, Испании, Колумбии, ряде других стран. В настоящее время на Российском рынке появилось огромное количество препаратов под маркой ЭМ. Поэтому необходимо четко осознавать, что все эти препараты, или не прошли государственную регистрацию, или являются откровенными подделками препарата «Байкал ЭМ-1».
baykal.jpg


Между российским и японским препаратами много общего. Главное - они состоят из одних и тех же штаммов полезных микроорганизмов, хотя их процентное соотношение имеет отличия. Если в препарате Теруо Хига основную роль играют фотосинтезирующие штаммы, то в препарате «Байкал ЭМ-1» — молочнокислые. Отсюда и некоторые отличия в результатах применения. Японский препарат несколько лучше влияет на непосредственный рост растений, российский же, как и было задумано автором, способствует более быстрой очистке почв от вредных веществ и патогенных микроорганизмов. Хотя, даже по вышеперечисленным критериям проводить жесткое разграничение между российским и японским препаратами было бы некорректно, ведь то, какая именно группа штаммов: молочнокислые, фотосинтезирующие, азотфиксируюшие или любые другие, присутствующие в симбиозе, станут лидирующими, во многом зависит от конкретных условий, в которых происходит приготовление ЭМ-препарата из ЭМ-концентрата.
В принципе ЭМ-препараты очень схожи, удовлетворяют единым, родившимся вместе с ЭМ-технологией, мировым стандартам. Абсолютно идентичны методология и дозировка их применения.
По своей биологической сути «Байкал ЭМ-1» оказался именно тем, что в народном эпосе называется «живой водой». На любую живую среду, куда бы он не вносился (почва, поверхность растений, естественные биологические отходы и т. д.) препарат оказывает, безусловно, животворное воздействие, способствуя более продуктивному развитию среды, очищая ее от патогенной микрофлоры и вредных химических соединений.
В течение 4 лет были проведены многочисленные экспериментальные и промышленные испытания во многих российских регионах и странах СНГ, проведен целый ряд фундаментальных научных исследований. Важные исследования препарата были проведены во многих крупнейших российских научных учреждениях, например в Государственной сельскохозяйственной академии им. К.А. Тимирязева (Москва) и в Государственном аграрном университете им. Н.И. Вавилова (Саратов), во Всероссийском институте сельскохозяйственной микробиологии (С.-Петербург) и т. д.
В плане оживления почвы и роста урожая эффективность «Байкал ЭМ-1» уже не подлежит какому-либо сомнению. В любых вариантах применения препарат дает неизменно положительный результат. Тем не менее, определенные цифровые обещания в росте урожайности дать невозможно, так как слишком много факторов влияет на этот рост. Тем более, что результаты очень сильно зависят как от интенсивности применения препарата, правильности соблюдения технологии, так и от характера и степени зараженности почв. Поэтому можно оценить лишь основные цифровые тенденции применения новой технологии. Так, только обычное предпосадочное замачивание овощных семян при последующем выращивании культур стандартным агрохимическим способом дает рост урожая на 10-60 %. Однократное опрыскивание всходов ЭМ-препаратом в концентрации 1:1000 дает прибавку на 10-30 %. Еженедельное опрыскивание растений тем же раствором при условии соблюдения основных правил ЭМ-технологии дает для разных культур прибавку на 50-150 %. При закладке ЭМ-компоста, в зависимости от его количества и состава, урожай может возрасти в 2—6 раз.
В большинстве отчетов отмечается резкое улучшение качества урожая большинства культур, повышение его хранимости и зимней лежкости. Практически для всех культур отмечается значительное улучшение вкуса и увеличение количества собранных плодов. Например, у томатов оно увеличивается в среднем в 2, а у огурцов в 3 раза. Многих приятно удивляет, что огурцы начинают завязываться пучками по 3-5 штук. Значительно увеличиваются и размеры многих плодов. Причем это увеличение связано не с тем, что в растениях происходят какие-то мутационные изменения, а с тем, что в благоприятных условиях растения в состоянии в полной мере реализовать все генетически заложенные в них возможности. Все без исключения опыты показываают и явный экономический эффект применения «Байкал ЭМ-1». Затраты на дополнительный килограмм полученной с его помощью продукции составляют единицы копеек.
ЭМ-технология значительно повышает устойчивость растений к болезням, вредителям, неблагоприятным погодным факторам, в частности, к засухам и заморозкам. Многим из огородников уже в первый год ее активного применения удалось полностью избавиться от фитофтороза и других коварных заболеваний. Отмечается безусловное уменьшение или полное исчезновение многих из опасных вредителей.
Не подлежит какому-либо сомнению, что из созданных на сегодняшний день в мире биологических препаратов наиболее эффективным и универсальным является именно ЭМ-препарат. Все остальные содержат один или, в лучшем случае, несколько не составляющих питательный симбиоз штаммов полезных микроорганизмов. Подобные препараты выполняют в основном защитные или антибиотические функции и по причине отсутствия поддерживающего «рабочие» микроорганизмы симбиоза имеют слабый и короткий эффект. Основная же группа модных ныне биопрепаратов, например, Эпин или Идеал, содержат не отдельные живые микроорганизмы, а лишь ферменты, способствующие повышению их жизнедеятельности. Понятно, что о создании с их помощью какого-либо длительного живого симбиоза не может быть и речи, а потому эффективность их также кратковременна. Вместе с тем, как показала практика, ряд таких препаратов весьма продуктивно работает вместе с ЭМ, активизируя, в частности, их действие.
Изготовленные с помощью препарата «Байкал ЭМ-1» биоудобрения являются более ценными и эффективными, чем даже навоз, испокон века считавшийся лучшим биологическим удобрением. Причины простые. Привычный навоз является не чем иным, как частично сферментированной в желудках животных травой. По естественным причинам (болезни животных, смешивание с мочой и т.д.) содержит он и изрядное количество всевозможных патогенов, которые впоследствии развиваются в почве наряду с регенеративной средой. Вместе с тем все полезные микроорганизмы, имеющиеся в желудке животного, есть и в ЭМ, где, кроме них, содержится множество других полезных микроорганизмов, которые также участвуют в процессе ферментации компоста. А потому ЭМ-компост значительно функциональнее и - в отличие от навоза - способствует не только росту, но и плодоношению и защите от болезней и не содержит патогенных составляющих.
Вместе с тем навоз являет собой исключительную питательную среду для размножения ЭМ. Важно, что при обработке ЭМ уничтожаются и все содержащиеся в навозе патогенные микроорганизмы. Добавление навоза в состав ЭМ-компоста даже в небольших количествах, например, 10 % от общей массы, приблизительно вдвое повышает все без исключения полезные свойства удобрения. ЭМ-компост же, изготовленный из чистого навоза, являет собой исключительно концентрированную массу, содержащую огромное количество как гумуса, так и ЭМ. Нормы внесения такого компоста в 10 раз ниже, чем чистого навоза, эффект же - значительно сильнее.
 
Jel moze neko da mi pomogne,imam 2 laguma osoke od svinja.Da li moze unutra da se doda jos kojekakvog biljnog otpada,slame trave itd. i uz dodatak ove "hemije" tj MO da se napravi kompost.Svinjac necu koristiti do kraja marta tako da sve to moze da miruje 6 meseci,i da li se to posle moze koristiti u vocnjaku,posto sveza osoka ne moze.
 
Primetio sam,ali ne znam da li sam u pravu,da se lisce u sljiviku brze razgradi nego ono u sumi.Takodje na mestima gde je bacana dzibra,biljni ostaci su se kompostirali.Rekao bih da secer znatno ubrzava proces razgradnje.Da li sam u pravu...?
 
Za kvalitetan kompost mora malo više da se radi i čeka a preparati na bazi efektivnih mikroorganizama su porez za nestrpljive. Bajkal u Rusiji košta oko 9 evra za 40ml pa računajte.

Maximus, dodaš melasu i nema da brineš. :osmeh:

xsale, teško da bi osoka mogla da se konvertuje jer je kompost suva materija pa bi morao dodati mnogo materijala. Ali nije nemoguće, neki zalivaju kompost osokom umesto rastvorenog stajnjaka. U biodinamičkoj poljoprivredi osoka se, kao i kompost i stajnjak, tretira preparatima od lekovitog bilja itd.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh