Kompostiranje

mozda bi mogli prskati odpatke sa slavolom ja ga koristio u kukuruzu i u pocetku nisam bio zadovoljan rezultatima ali mi se sad cini da je taj kukuruz bolji, mozda bi pomoglo i u brzem razlaganju stajnjaka
 
Ово о чему наш пријатељ Ханза говори има итекако смисла и према ономе што сам сазнао из пете приче о ЕМ технологији лако може да помери границе наших сазнања и донесе нам можда велику корист.Замолио сам своје колеге из земље порекла ЕМ технологије да ми ако могу и хоће пошаљу више података и резултата из праксе о овоме.Све што добијем (ако ишта добијем јер су наша "браћа" Руси мало како би босанци рекли потијесни кад су овакве ствари у питању)објавићу.
Оно што ме мало буни је то да у земљама Бившег СССР-а о овоме мало публиковано,да се о овој технологији скоро не прича (бар званично) а знамо да им је пољопривреда у .......
Ханза,не одустај.Можда у рукама имаш и употребљаваш нешто заиста вредно.
U opšte ne sumnjam da je EM tehnologija vredna, imam pored sebe osobu koja to koristi već 10 godina i nemam razloga da joj ne verujem.
A zašto država sama EM tehnologiju ne promoviše? pa na to je lepo odgovorio B. S. Annenkov u svijoj knjizi " Priglasi v ogorod prirodu", što bi se nekako reklo "Postavi prirodu u svoju baštu.
B. S. Annenkov kaže: zamislite šta bi bilo sa silnim fabrikama, traktora, fabrikama đubriva, hemije i nuzproizvoda, sve bi otišlo u aut. Eto zato država ne promoviše EM tehnologiju, šta državu briga što se mi trujemo, pa zaposliće nove lekare, tehničare hemičare, otvoriće, nove fabrike lekova, svi će plaćati porez, pa će država otvoriti fabrike oružja, stvaraće nove invalide o kojima će se "brinuti" i svi mi ćemo glasati za te naše političare, dok jednom ne budemo upotrebili svoju glavu i rekli stop, neću više to, hoću zdravu hranu, koju ću da proizvedem sam ili neko moj i sa kojom ću da hranim i sebe i moju decu.
Pametan taj Gospodin, deka, od 70 i kusur godina B. S. Annenkov, meni se lično sviđa.
A ko je on? on je čovek koji koristi EM tehnologiju i ume i da piše, i da objašnjava ljudima kako i šta radi, stalno ga obilaze mnogi svesni ljudi koji žele da najzad pojedu paradajz koji ima i miris i ukus po paradajzu ili krastavac ili kakvo drugo povrće i voće.
Inače na internetu postoji mnogo toga napisanog o EM tehnologiji, naravno na Ruskom jeziku, ja sam platio da mi se stručno prevede jedna knjižica, pa zbog toga i naplaćivam kopiju tog prevoda, da dobijem bar toliko koliko sam uložio, na da zaradim.
Ko želi da kupi neka mi pošalje adresu na pp.
 
Ханзо има и на хрватском,босанском српском, словеначком......Пуно фирми које дистрибуирају,читај препродају,ЕМ производе за санацију отпадних вода,компостирање комуналног отпада и итд...
Мало пре сам добио писмо од мојих колега из ЗНД(Заједнице Независних Држава-бившег СССР) који хвале дотични руски производ.Но,скрећу пажњу на могуће "водице" које само носе име произвођача.
Код нас има једна фирма на Б.Брду у Бгд. која продаје нешто слично али од цене уши отпадају.
"Идите"мало на гугл отипкајте ЕМ технологија и свашта ће те наћи.
 
Ханзо има и на хрватском,босанском српском, словеначком......Пуно фирми које дистрибуирају,читај препродају,ЕМ производе за санацију отпадних вода,компостирање комуналног отпада и итд...
Мало пре сам добио писмо од мојих колега из ЗНД(Заједнице Независних Држава-бившег СССР) који хвале дотични руски производ.Но,скрећу пажњу на могуће "водице" које само носе име произвођача.
Код нас има једна фирма на Б.Брду у Бгд. која продаје нешто слично али од цене уши отпадају.
"Идите"мало на гугл отипкајте ЕМ технологија и свашта ће те наћи.
Znam dobro šta se prodaje i kako, Bajkal EM1 prodaju samo ovlašćeni dileri i oni neće samo tek tako, ( na robu daj pare) ovlašćen diler ti ponudi da potpišeš ugovor, time ti garantuje da je proizvod pravi i da daljom distribucijom deo novca dobiješ vraćen.
Dobro je da si se informisao i kod drugih, da ne misliš da sam i ja jedan od prodavaca vodice, ja u opšte ne prodajem (za sada) niti ne reklamiram, samo govorim o onome šta pročitam i šta mi ovlašćena dilerka, gospođa je Ruskinja, o Bajkalu govori jer ga je i sama upotrebljavala nekoliko godina.
Tako to tamo ide: prvo sam koristiš, pokazivaš rezultate i onda prodaješ.
Ja sam knjižicu preveo da bi se lakše razumeli pojmovi reči slične našim a možda imaju sasvim drugo značenje.
Koliko sam do sada upozat, u Srbiji, još niko LEGALNO ne uvozi Bajkal.
A legalno je kao što sam gore napisao.
Dakle nikakve trgovine, nikakvi daj dam poslovi, UGOVOR, CERTIFIKAT, pa onda kupuješ.

Ranije si mi napisao da ustrajem u ovome, pa ću napisati jednu pričicu o tome.

Pisac nekoliko knjiga na temu, prirodne obrade zemlje, B. S. Annenkov, je 12 godina isprobavao razne metode koriššćenja EM tehnologije. Posle dvanaest godina, stekao je mnoga iskustva, pa je odlučio da to svoje znanje podeli sa žiteljima sela u kom živi. U njegovom selu ima oko 500 kuća, video je kako se ljudi muče oru, prekopavaju, đubre svežim stajnjakom, mineralnim đubrivima, prskaju svim mogućim sredstvima za zaštitu, na kraju, uglavnom loša letina, te nema kiše, te prekoviše kiše, te mraz.
Kod njega svake godine isto rodi, makar da je smanjio površinu NA JEDNU TREĆINU, ne prekopava, ne ore, nema korova.
I tako on sazove ljude da im pomogne, kad ono dođe samo JEDAN čovek!!!
I taj jedan je imao 16 ari zemlje na kojoj je sadio krompir da prehrani porodicu. B: S: Annenkov mu sve lepo objasni i čovek prihvati:
Nije prošlo neko vreme seljak dođe kod gospodina Annenkova da mu kaže da neće više da radi po njegovim metodama jer mu se komšije smeju, kao ko je još video da se zemlja ne ore i ne kopa, da se leje okreću naopako (sever -jug) i da su njihovi dedovi orali i kopali i da tako treba da bude.
A danas? danas je sasvim nešto drugo; ali do nas je tek sada doprlo, 98 godine, je počelo u Rusiji u Japanu 10 godina ranije, Trudim se da pokvarim tradiciju STO GODINA ZA SVETOM.
 
Има један израз:беле вране.Људи су свуда исти,нема веће разлике.
И мени су се подсмевали и верујем да и данас то раде али се на то не обазирем.Поред Бајкала пробај да користиш и лековото биље само или као одвар .Компост ће бити делотворнији.
 
Prilikom slaganja, komposta stavljam nešto i lekovitog bilja, pošto ga imam nešto u bašti, ali dogodine ću ga posejati više.
Jeli sadiš povrće na uskim lejama?
 
Evo nov materijal za kompost, komšije htele da ga zapale.
e6ys9j.jpg
2641ggm.jpg
33bk0gg.jpg
 
suncokret, stajnjak, korov, sve to zaliveno sa mikroorganizmima ( 5 litara rastvora na 1m2), izvrstan kompost, kada bih imao još i gliste ( kalifornijske) dobio bih superkompost.
Azotofiksacija molekularnog azota iz vazduha,sledeći je važan zadatak bakterija u zemljištu.Azota u vazduhu ima oko 78 % i neiscrpan je izvor za biljke.
Azot iz vazduha ne mogu biljke direktno koristiti,nego to čine mikroorganizmi.
Razlikujemo: simbiotsku i asimbiotsku azotofiksaciju. Simbiotska azotofiksacija predstavlja značajan vid snabdevanja biljaka azotom iz vazduha putem simbiotskih bakterija koje žive na korenu biljaka.Ove bakterije na korenu stvaraju oštećenja(kvržice) u kojima su smeštene bakterije,a koje su spososobne da fiksiraju elementarni azot.Za ovo su karakteristične biljne vrste iz porodice leguminoza.Rhisobium sp.je bakterija koja ima tu sposobnost,ali najveći deo azotnih jejedinja stvoren na ovaj način postaje pristupačan za biljke tek kada se završi vegetacija biljaka, koju parazitiraju ove bakterije

Alumosilikata u zemljištu ima oko 62 % od ukupne težine zemljišta (to je neiscrpna materija).Bakterije iz roda Bacilus i Pseudomonas , podstiču mineralizaciju alumosilikata, gde mobilišu pristupačne anjone u ćelijsku protoplazmu.U ovom procesu u kome bakterije iz alumosilikata usvajaju kalcijum i transformišu ga u trikalcijum fosfate kao primarne i sekundarne fosfate,a koji su pristupačni za biljke.Isto tako kad se iz kristalne rešetke alumosilikata izdvoje silicijevi joni, koji u organizmu bakterija posle odumiranja bakterija transformišu u fosforne jone, koji su pristupačni za biljke.
Transformacija kalijum jedinjenja u zemljištu. Kalijum se u zemljištu nalazi isključivo u mineralnom obliku.Najveći deo kalijuma je u kristalnoj mreži minerala gde ga ima oko 9o % od ukupne količine u zemljištu.Pored ovoga,postoji i fiksirani nezamenjivi kalijum i izmenljivi.Količina kalijuma je mnogostruko veća od fosfora i azota u zemljištu.Predpostavlja se da je to čak 2,40 % ,jedino je pitanje njegove pristupačnosti za biljke.Za njegovo oslobađanje u pristupačno stanje najveća uloga pripada bakterijama,naročito Bacilus cirkullans.Osim toga i kalijum se oslobađa u većoj količini od alumosilikata ,gde se iz kristalne rešetke izdvajaju aluminijevi i silicijevi oksidi u kojima se nalazi alkalni K-katjon.Ovde mikroorganizmi vrše hidrolizu,pri čemu se K-katjon zamenjuje H jonima iz vode,a oslobođeni K jon prelazi u soli kiselina, nose predznak kalijuma.Lucin se pokazao kao zamena za kalijeve soli.



Sve ovo nam govori da su baktrije odnosno korisni mikroorganizmi, veoma važna komponenta u zemlji, bez kojih, biljkama, nema života.
Uništavanjem istih uništavamo i biljku raznim bolestima, koje onda lečimo i opet u zemlju unosimo za, mikrorganizme, štetne materije.
Zato je potrebno lečiti zemlju, lečimo je dodavanjem komposta u kojem ima obilica mikroorganizama, komposta pravilno napravljenog, bez dodavanja hemijskih preparata, (naprimer, ureje).
Uloga čoveka u svim pomenutim procesima je nezamenjiva.Važno je prepoznati problem na vreme i na njega znati delovati.Polazimo od do sada ne prevaziđenog saznanja,da je zemljište autonomni ekosistem za biljke i mikroorganizme.Ovaj sistem u prirodi postoji bez posrednika,međutim delovanje drugih stimulativnih posrednika(ciljanih bakterija) on višestruko uvećava svoj efekat.Čovek je u mnogome uticao na poremećaj klime i time preuzeo veliku odgovornost na sebe.Zemljište predstavlja ekosistem sastavljen iz tri faze: čvrste,tečne i gasovite.Nastalo je u procesu pedogeneze kao rezultat dugotrajnog delovanja klimatskih,bioloških i reljefskih faktora na matičnu stenu.Ovaj proces se odvija i danas.U zemljištu žive različiti mikroorganizmi,gde svaki od njih ima određenu ulogu.Potrebno je prepoznati bakterije,pokušati na njih delovati u našu korist.Zahvaljujući procesima mikroorganizama odvija se stalno kruženje materije u prirodi.

Mikrobiološkim putem ,zemljištu se omogućava mineralizacija složenih organskih jedinjenja do pristupačnih biljnih asimilata.Na osnovu mikrobiološke aktivnosti se vrši efektivna procena plodnosti zemljišta.Ishrana biljaka je u direktnoj vezi s tim procesima.
Na raspolaganju proizvođačima stoji efikasno sredstvo,treba ga pravilno iskoristiti.Ovo vreme ne trpi pasivne posmatrače.Napustimo životni obrazac u kome su nam bili mentori koji su glumili izmišljeni život!!!
 
Poslednja izmena:
Opet ja, izgleda da ovo nikoga više ne interesuje, evo novog materijala, danas stiglo 10 kamiona (tamića).
Šta sada? ovo za slike ne radi?:sta:
 
Urraa!!! proradilo
25hna7n.jpg
13zo6zm.jpg
2ev3l2u.jpg

Kao što rekoh stigao mi novi materijal za kompostiranje, ima do nove godine da pravim gomile, ako nepadne sneg.
 
Ljudi mi donose materijal a meni žao da ih odbijem, ali moraću, nemam više mesta u dvorištu, ovo poslednje su sojine mahune, sipao sam i na ulicu, ima komšiluk da me pojede živog.
 
prilikom slaganja komposne hrpe sme li se mesati u istu i lisce i granje iz sume imam jedno 3 ara da pograbljam pa bi da to sve da stavim na gomilu
 
Deblje granje staviš dole za drenažu, a sitnije kao i lišće pomešaš sa ostalim materijalom i složiš.
Preporučujem ti EM.
 
ok al nezurim ja s tim polako pa dogodine bice komposta od toga imam i sad jedno 10 kubika sto sam ostavio u prolece a ovo sad slazem za dogodine
 
Da bi postigao što bolji efekat, treba razbacati kompost ( 0,5-1kg, po m2) već u jesen, a zatim u proleće ponoviti.
EM tehnologija nije samo, da bi se ubrzao proces fermentacije, komposta već i da se u zemlju unesu dodatne količine korisnih mikroorganizama.
Oranjem zemlje sa plugom i korišćenjem mineralnih đubriva, paljenjem ostataka od žetve, korova, prskanjem raznim sredstvima mi smo uništili mikroorganizme koji su zemlji vrlo ptrebni.
Mikroorganizmi su ti koji stvaraju humus.
 
Nazad
Vrh